Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
1. Cand se va face achizitia
In saptamana urmatoare, cel tarziu pana pe 11.06

2. La ce va fi folosit laptop-ul
light gaming (preponderent World of Tanks) + editare poze raw si editare video ocazional

3. Bugetul maxim
~5-6000 lei maxim

4. Marci sau serii preferate
Dell sau Lenovo pentru ca fiabilitate / racire, insa nu sunt fixist pe marci.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Altex, PC Garage

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
Tara

Alte cerinte:
- display 15
- tastaura numerica

Am urmatoarele nelamuriri cu privire la ce sa renunt sau nu:
- display 120-144 hz vs. 60 hz - merita sau e cam degeaba cu o placa video de laptop?
- procesoare: Ryzen din seria 4 sau 5 sau sa ma uit si la intel?
- GPU: la modelele la care m-am uitat am vazut ca cele mai uzuale sunt: gtx 1650/ 1660 ti, rtx 2060, rtx 3050 la unele lenovo. E de ajuns 1650/1660ti?

Pana acum m-am uitat la urmatoarele modele:

Lenovo dezavantaj: monitor 60hz
Lenovo dezavantaj: placa video mai slaba dar se incadreaza in buget
Lenovo - varianta asta pare ca acopera toate cerintele, singurul dezavantaj pretul.
Asus - dezavantaj e de 17, avantaj pretul ok
Asus - procesor intel, nu are tastatura numerica

#2
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Eu scriu acum de pe un Lenovo asemanator cu modelele date de tine (asta) cumparat anul trecut prin decembrie. Fix WoT ma joc si eu, am crezut ca voi mai avea timp si de altele dar se pare ca nu. Am mai incercat pe el Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Control si Cyberpunk. Le-a dus pe toate desi in Cyberpunk si WoT ventilatoarele merg la maximum si caldura disipata este considerabila. Neaparat trebuie un cooler pad. Eu sunt multumit de el si dintre modelele enumerate de tine l-as alege pe cel care acopera toate nevoile chiar daca trece de 6000 de lei. Asus-urile alea se incalzesc foarte tare, au probleme cu temperaturile deci nu recomand. Un minus la el este faptul ca nu are webcam insa ai 1tb stocare ceea ce e suficient, mai ales ca la Lenovo pierzi garantia daca il deschizi tu pentru upgrade de ram/ssd, trebuie dus in service pentru operatiuni de genul fata de HP sau Acer. Nu stiu despre placa video, dar pentru modelul pe care l-am achizitionat eu, este cel mai puternic 2060 de laptop, cel de 115W. Posibil sa fie la fel si la cel ales de tine. Tastarura e ok, racirea cred ca e cea mai buna in gama asta de pret si asta e ce conteaza. Daca mai ai intrebari, raspund cu placere. Spor!

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Merci,

Ce rata de refresh are monitorul?

#4
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
144 Hz, ai toate specificatiile in link.

ahhh, daca nu ai o problema, vezi ca e un resigilat la pcgaraje, la 5400 lei

Edited by arkhangel, 30 May 2021 - 19:30.


#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
zi-mi te rog cum e constructia, cum sunt balamalele de la monitor? Am vazut un legion in magazin si mi s-a parut monitorul cam instabil.

In schimb, mi-a placut ca are aspectul discret ca de ideapad, fara briz-brizuri sa zici ca e de gaming.

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Balamalele sunt solide, insa capacul se cam indoaie, eu il tin mai tot timpul cu ecranul ridicat, dar atunci cand plec cu el il inchid tinand de mijloc iar cand il deschid tin din colturi, sper ca in felul asta o sa ramana in continuare drept. Constructia per ansamblu este buna, chiar daca e plastic, este ok si destul de placut la atingere. Il poti apuca lejer dintr-o parte fara probleme. Capacul e partea cea mai firava si se curbeaza daca il fortezi.
Da si mie mi-a placut faptul ca e simplu si discret, la modelul 5P fata de al meu e posibil sa ai in plus logo-ul de pe capac iluminat chiar RGB nu doar tastatura.

Edited by arkhangel, 30 May 2021 - 20:36.


#7
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, gasest Laptop ASUS Gaming TUF Dash F15 FX516PE, cu ecran de 15.6'', Full HD, IPS si o rata de refresh de 144Hz, Procesor Intel Core i7-11370H (12M Cache, up to 4.80 GHz, with IPU), 16GB memorie RAM DDR4, stocare 512GB SSD, placa video din noua generatie NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB, design frumos, constructie buna si cantareste 2kg la un pret corect (4998 RON).
Link: https://www.pcgarage...s-eclipse-gray/

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
in bugetul meu gasesc laptop cu RTX 3060 de la ASUS, Acer, MSI si Gygabite. Presupun ca dintre astea, Asus sta mai bine la fiabilitate.

Am avut un MSI cu care am stat un pic prin service, am mai avut de aface cu Dell, Toshiba si acum am un ThinkPad care mi se pare ca este peste toate laptopurile pe care le-am avut.

D-asta am dobandit niste preconceptii legate de fiabilitate si as fi preferat sa raman la Lenovo. Asus n-am avut si nici Acer. De Gygabite nu stiu nimic.

#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Tot ma invart intre modelel astea:
LENOVO Legion 5P 15ARH05H
ASUS TUF F15 FX506HM
ASUS TUF A15 FA506QM

As alege Lenovo pentru racire, insa are un procesor si o placa video mai slaba decat celelalte variante de la Asus
Primul Asus are porcesor i7 dar 1Tb SSD al doilea Ryzen 7 5800h dar 512Gb SSD, as merge pe a al doilea insa ma tem de fiabilitate in timp.

Vreun sfat de la posesorii de TUF-uri?

LE: sau daca ar fi sa renunt de tot la criterii de fiabilitate le adaug si p-astea pe shortlist insa beneficiez de un pret mai ok, eventual adaug o garantie extinsa:

Acer Nitro 5 AN515
MSI GF65 Thin

Edited by un_dac, 31 May 2021 - 23:16.


#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Nasol moment de cumparat laptop.
Foarte curios ca nu sunt asa multe cu noile procesoare de la AMD, o fi si de la criza asta mondiala de cipuri.
Mai este chestia cu programul rabla si sigur magazinele ajusteaza putin in favoarea lor preturile.
Parerea mea este sa nu te grabesti chiar asa tare este totusi un buget marisor alocat si este pacat sa iei ce gasesti doar de dragul de a avea jucaria pe masa.

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Criza de chip-uri, scoala on-line, pandemie, se cumpara destul de repede si in plus nici stocurile nu sunt foarte mari.
Din ce am vazut aici la MSI pare ca procesorul se incalzeste destul de tare, placa video fiind insa una de doar 75W sta pe la 80 si ceva de grade ceea ce e ok. Insa desi are doar 75W se comporta destul de bine in jocuri, Display-ul nu e chiar bunicel, porturile sunt puse cam aiurea dupa parerea mea (comparativ cu legion-ul meu care are cate un usb pe laterale si restul porturilor in spate).
Cam la fel si Acer-ul poti vedea aici (insa e cu procesor Intel) cel din link fiind cu AMD sunt sanse mari sa stea cu cateva grade mai jos si in plus ai cache dublu pe procesor fata de MSI si tehnologia de fabricatie diferita (7nm la AMD vs 14 nm la Intel)
Strict dintre cele doua eu as merge pe Acer. Si un cooler, eu il am de cativa ani buni pe asta.

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Pana la urma am facut bine ca am mai asteptat o saptamana.

Intre timp a aparut la vanzare Lenovo Legion 5 Pro

cu reducerea de 100 de lei + rabla, l-am luat la 5700 lei.

Edited by un_dac, 07 June 2021 - 20:27.


#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Bun, sa il stapanesti sanatos si sa ne spui si noua cum ti se pare.

#14
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Bravo colegul.
In sfarsit cineva care cere dar si asculta sfaturile.

Misto scula sa te bucuri de ea.

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Abia acum am apucat sa instalez windows-ul.

Primele impresii:

Ce imi place:
1. Ecranul - zici ca e TV 4k OLED, rezolutia, culorile si unghiurile sunt super faine, n-am mai vazut panel la un laptop ca asta pana acum.
2. tastatura - are niste butoane soldie si e placut sa le apesi
3. pare solid, ecranul nu flexeaza din balamale ca versiunile anterioare, se simte un pic greu, probabil si din cauza ca are capacul din metal.

Ce nu-mi place:
1. caramida de incarcare - e mare si grea, n-as vrea s-o scap pe picior
2. pe capac are un 'Y' care sta aprins, inca nu m-am prins cum sa-l sting, mi-ar fi placut sa fie mai discret, dar nu-i asa grav
3. ventilatoarele se aud cand se 'enerveaza' un pic, speram sa fie mai silentioase

O sa incerc si un joc, sa vad cum se misca.

Oricum pana acum e totul ok, va multumesc de sfaturi tuturor.

#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Hai ca ma faci si pe mine sa mi-l schimb desi abia face 6 luni ... Posted Image)) Imi trebuie un voucher rabla.

Da, asa am si eu caramida, parca are 230w, inseamna ca laptop-ul e potent, asa ca fii bucuros Posted Image
Ia incearca combinatia Fn+L pentru logo.
E bine ca se aud ventilatoarele, stii ca fac treaba fata de altele mai slabe, daca nu era asa nu iti mai recomanda nimeni Lenovo.

aaa si neaparat cooler

Edited by arkhangel, 11 June 2021 - 00:25.


#17
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postarkhangel, on 11 iunie 2021 - 00:24, said:

Da, asa am si eu caramida, parca are 230w, inseamna ca laptop-ul e potent, asa ca fii bucuros Posted Image

300w, am citit pe undeva ca 140 papa doar GPU

View Postarkhangel, on 11 iunie 2021 - 00:24, said:

Ia incearca combinatia Fn+L pentru logo.

a mers, merci!

temperaturi in wot: CPU 89C max si GPU 64C max

n-am jucat wot cu 200 fps de cand ma stiu Posted Image

Edited by un_dac, 11 June 2021 - 01:38.


#18
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
wow, inseamna ca si procesorul papa mai mult decat al meu ... e mare diferenta
sunt aproape decente temperaturile, cam mare pe procesor si la tine. la mine dupa cateva ore de battlefield a ajuns la max 92 de grade procesorul, si asta cu cooler.
da nici eu nu am jucat, eu pana acum doua luni ma jucam blitz :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate