Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Taxa radio tv pt firme

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
silent01

silent01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2006
Da, am un teren pe care urmeaza sa costruiesc, reteaua electrica este facuta pentru constructie si culmea pe factura imi apare deja taxa radio tv, desi eu nici macar casa nu am doar fundatia.
Smecheria asta de taxa de ce nu se emite separat, este tot plasata pe alte facturi precum electrica, binenteles daca nu platesc electrica in care este inclusa si taxa asta de TRIBUT mi se taie curentul .
Cand se va termina cu taxele astea de comunisti ?

#56
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
mie, dupa multe scrisorele de amenintare pe care le-am dat la ghena, mi-au facut mai nou plangere penala. Romania.  :D

LE: A, scuse, asta e cu drepturile de autor, ca cica daca difuzezi o melodie tre sa platesti niste bani lu Pepe si lu Oana si la altii. :)

Edited by r@zvan, 04 June 2009 - 14:56.


#57
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View Postr@zvan, on 4th June 2009, 15:55, said:

mie, dupa multe scrisorele de amenintare pe care le-am dat la ghena, mi-au facut mai nou plangere penala. Romania.  :D

LE: A, scuse, asta e cu drepturile de autor, ca cica daca difuzezi o melodie tre sa platesti niste bani lu Pepe si lu Oana si la altii. :)
Pentru ca suntem noi fraieri si nu ii dam in judecata.
In primul rand chestia aia cu "declar pe propria raspundere" ... oricine are masina (si asta se poate verifica la politie) are un radio in masina si poate fi acuzat de declaratie mincinoasa. Formularea e de asa natura incat sa fi intr-adevar pustinc cum spunea cineva mai sus. Corect ar fi sa declari pe propria raspundere ca nu folosesti serviciile lor, cum te verifica e problema lor.
In al doilea rand, presupunem ca ne uitam la tvr: platim o taxa ca sa vedem reclame. Nu ar trebui sa fie pixel de reclama la tvr pentru ca ei sunt deja platiti de noi. Si ca sa va dati seama de gradul de ipocrizie la care s-a ajuns: Articol in Gandul.

#58
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
http://www.capital.ro/articol/taxa-radio-t...ata-126605.html

#59
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Am si eu o nelamurire.

Mi-am infiintat un SRl in urma cu 1 an si 6 luni. Sediul este apartamentul in care locuiesc (cu parintii). E pe numele parintilor. Am contract de comodat...cum ca imi desfasor activitatea acolo.  Nu am nici un fel de abonament decat cel la orange.

Astazi mi-a venit instiintare cum ca am de platit 200 lei (10 lei pe luna) pentru anii 2008-2009.  Din cate retin eu, parintii mei platesc deja o taxa TV.

E normal sa  ma puna sa platesc din moment ce contractul la electrica este pe numele parintiilor?  
In instiintarea de plata mi se spune sa achit in 10 zile, insa eu am gasit plicul in posta....si nimeni nu a semnat pentru el. Pot spune ca nu am primit nimic?

#60
Alnaibii

Alnaibii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2005
Pe mine m-au sunat de m-au inebunit, mi-au trimis si factura (fara sa am contract cu ei), acum m-au dat in judecata. citatia a venit in posta, fara confirmare de primire. Cat pot sa o ignor? Acum taxa e anulata, dar ei cer banii din urma. Eu nu am activitate de 2 ani. ce sa fac?

#61
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Atentie mare, taxa radio nu a fost anulata decat pt microintreprinderile cu activitatea suspendata.

”Persoanele juridice cu sediul in Romania, care se incadreaza in categoria microintreprinderilor, potrivit prevederilor art. 103 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, au obligatia sa plateasca pentru sediul social o taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune, cu exceptia celor care și-au suspendat activitatea, potrivit prevederilor legale”, se arata in HG nr. 1012/2009 modificarea si completarea HG nr. 977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune, adoptata de Guvern in 9 septembrie si publicata joi in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 695.

Totodata, Hotararea prevedea ca, “pentru a fi exceptate de la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, persoanele juridice mentionate au obligatia de a depune la sediul Societatii Romane de Radiodifuziune o cerere insotita de certificatul constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului din care rezulta suspendarea activitatii.”

Dar o microintreprindere suspendata nu poate avea salariati, deci nu mai indeplineste una din conditiile microintreprinderilor, prin urmare nu va mai fi micro incepand cu anul urmator.

#62
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Daca te oboseai sa citesti lincul de mai sus vedeai ca nu e vorba de o HG ci de  decizie judecatoreasca:

Quote

Înalta Curte de Casație și Justiție a dat în final dreptate unei microfirme din Cluj care a atacat două hotărâri de guvern care o obligau să plătească taxa indiferent dacă avea sau nu radio și TV. Prevederea se aplică pentru toate microîntreprinderile.


#63
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Ce sa-i facem dom'ne, asa sunt eu mai comod. Totusi, de cand un articol din ziar este act normativ sau cadru legal ?
Si ca sa vezi ca am citit si articolul din "lincul" acela explica-mi si mie cum vine asta:
"UPDATE
Ce a înțeles Guvernul: se elimină doar taxa radio, doar pentru firmele suspendate

Microîntreprinderile care și-au suspendat activitatea nu vor mai plăti taxa radio, în baza unei hotărâri aprobate de Guvern, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a decis, în luna aprilie, că firmele suspendate nu trebuie să mai plătească taxa pentru serviciul public de radiodifuziune, potrivit Mediafax.

Actul normativ a fost aprobat în ședința din 9 septembrie. Conform acestuia, persoanele juridice cu sediul în România, care se încadrează în categoria microîntreprinderilor, au obligația să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune, cu excepția celor care și-au suspendat activitatea.

Pentru a fi exceptate de la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, aceste firme au obligația de a depune la sediul Societății Române de Radiodifuziune o cerere însoțită de certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului din care rezultă suspendarea activității."


WOW... exact ce am scris si eu mai sus. Incredibil!

Cum ziceam mai sus, poate nu ma obosesc sa citesc toate aberatiile din ziare insa actele normative le cam citesc si se intampla mai rar sa ma insel. Si pentru binele tau, incearca sa te ghidezi dupa ce se publica in monitorul oficial nu in ziare si reviste.

#64
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
pana la urma si-a scos careva taxele aberante de radiotv care vin cu factura lunara de curent pe firma?
acu m-am uitat intamplator pe factura si am observat ca suntem taxati cu 25 lei pe luna taxe radio-tv pe factura de curent aferenta punctului de lucru a firmei noastre.

A mai reusit cineva sa scape de aceste extra taxe, in afara de cei ce s-au judecat cu statul si soc. de radioteleviziune publica? Daca da detaliati va rog putin cum ati facut.

Apreciez orice informatie in aceasta problema.
Stima!

#65
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Subscriu si eu, este cineva care a reusit sa scape de taxa? Mi-a venit si mie somatie pe firma, si ma gandesc sa ii sun sa ii trimit in origini indiferent daca pot renunta sau nu la taxa asta aberanta. Parerea mea este ca nu se poate sa isi bata joc statul/guvernul/societatile astea nationale de noi chiar asa.

#66
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Ce se mai aude cu taxa radio ?
Care a mai platit-o ?

#67
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.01.2012
Ca sa scapi de plata pe viitor(eu ce a fost restant am platit),te duci la E.O.N.sau la firma care iti distribuie curentul electric si daca curentul nu este trecut pe firma ta;daca este, atunci nu ai de platit nimic,deoarece platesti cand platesti factura la curent,iti treci curentul pe firma ta,este relativ destul de simplu,costa vreo maxim 50 ron.TARIFUL VA FI MAI SCUMP(0.55 RON/kw cu tva)dar avantajul ca poti sal bagi pe cheltuieli.Daca firma ta nu are contract cu cei da la firma care iti livreaza curent atunci este recomandat sa-ti faci la urgenta.          O SEARA FRUMOASA!

Edited by ionbv15, 23 January 2012 - 19:47.


#68
pflavius

pflavius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2008
S-A DESFIINTAT TAXA RADIO-TV PENTRU FIRME

http://avocatulmeu.b...tru-firme.html#

http://folkartradio....ta-de-ICCJ.html


desi... dansii o sa spuna ca aveti la firma calculator (legea zice ca e necesar sa fie dotat cu TV TUNER) saaau surpriza ... telefon mobil ... da da da ...daca ai telefon mobil la firma, tre sa platesti TAXA RADIO TV ...SUSTIN EI ...

Edited by pflavius, 08 March 2012 - 18:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate