Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare vitamine sau regim alimentar?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andreiwtf

andreiwtf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2021
Buna ziua,

Sunt nou inregistrat pe forum dar, il citesc de ceva vreme.

Problema pe care o am este legata de iubita mea care de ceva vreme este foarte stresata(in principal cu lucru) si imi spune ca nu se mai poate concentra(focusa).
Problema ce am observat-o eu este ca, cateodata cand incearca sa explice ceva poceste unele cuvinte si ma gandesc ca este si pe baza de stres sau oboseala. Tin sa precizez ca aman2 lucram schimb de noapte asa ca daca aveti ceva recomandari de vitamine/regimuri pentru mai multa energie si mai mult focus as fi tentat sa incerc si eu. Cred ca majoritatea problemelor se datoreaza schimbului de noapte dar deocamdata un schimb de ture nu este de luat in calcul.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
Buna.In legatura cu schimbul de noapte este posibil sa fie din aceasta  cauza ,si in timp poate duce la probleme de sanatate. Puteti incerca vitamine sau regim.Chestia e ca tura de noapte nu e pt oricine.Veti reusi cativa ani sa lucrati asa dar in timp veti ceda .Creierul are propriul sau bioritm ,dandu l peste cap nu e ok
Consultati un medic pt a va spune ce e de facut si daca e necesar sa renuntati la aceste ture faceti cum considerati pt sanatatea voastra

Edited by helen76, 30 May 2021 - 11:13.


#3
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am lucrat de noapte ani buni,sotia si mai mult.Probleme similare multe.Pe timp indelungat am ajuns la depresie,atacuri de panica,ca sa enumar doar citeva probleme....Ca sa nu cheltui aiurea iti pot spune ca este inutila suplimentarea cu vitamine sau altceva.Pina nu dormi noaptea nu se va normaliza nimic.Cit timp muncesti de noapte te poti ajuta cu melatonina daca nu poti dormi ziua.Am cunoscut si oameni ce nu au nimic,tip brutari.

#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

 mcd2020, on 30 mai 2021 - 11:24, said:

Am lucrat de noapte ani buni,sotia si mai mult.Probleme similare multe.Pe timp indelungat am ajuns la depresie,atacuri de panica,ca sa enumar doar citeva probleme....Ca sa nu cheltui aiurea iti pot spune ca este inutila suplimentarea cu vitamine sau altceva.Pina nu dormi noaptea nu se va normaliza nimic.Cit timp muncesti de noapte te poti ajuta cu melatonina daca nu poti dormi ziua.Am cunoscut si oameni ce nu au nimic,tip brutari.
doar zic brutarii se culca de la 8 9 seara si se trezesc la 3 4 dim deci cam isi acopera programul de somn de noapte :D

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Renuntarea la schimbul 3 este singura solutie.

Sunt in aceeasi situatie cu a ta, fac schimbul 3 de vreo 3-4 ani de zile, iar deja resimt efectele. Am incercat vitamine/suplimente (zinc, omega3, vitamine b, magneziu, calciu d3 k2, etc), ceaiuri, regimuri alimentare.
Degeaba. Somnul la timpul lui nu poate fi inlocuit, degeaba ne prefacem.

Eu unul, ma gandesc sa imi schimb jobul , dar nu acum, acum am alte prioritati. Probabil o las pe anul viitor.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2021 - 15:24.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pe termen scurt ajuta Magne B6. Asta daca lucreaza  o saptamana maxim.
Dar daca lucreaza prea mult de noapte nu mai ajuta nimic. Dimpotriva vor apare sechele ulterior - se va decala programul de somn permanent.

#7
andreiwtf

andreiwtf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2021
Va multumesc de raspunsuri.
In principiu si eu m-am gandit ca, cauza principala ar fi lipsa somnului pe timp de noapte. Ideea e ca nu lucram decat 40 de ore pe saptamana si nu este o munca foarte grea dar cum ati spus majoritatea, somnul pe timp de noapte nu il poti recupera nici cum dormind ziua. Totusi am sperat ca poate sunt ceva suplimente ce pot ajuta cat de cat. Eventual am sa incerc Magne B6 si din ce am mai citit pe net ar mai fi bune uleiul de peste si Ginkgo biloba. Daca cineva a mai incercat cele doua si poate sa imi lase un feedback as fi foarte recunoscator.

Multumesc.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Magne B6 ajuta daca ai lucrat ocazional cateva zile.
Dupa care ai revenit la normal.

Daca lucrezi incontinuu doar de noapte nu ajuta absolut nimic.
Ba chiar raman sechele pe viata. Nu conteaza cat de grea e munca.

Pentru 1-2 nopti exista solutii, dar pot avea efecte secundare daca le folosesti mai mult timp.
Asa ca prefer sa nu le mentionez.

#9
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu raman sechele,procesul e reversibil.Vorbesc din proprie experienta.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Zi la maica-mea si la inca multi altii.
A lurcat 10 ani de noapte. Si ascum la 30 de ani de la pensionare doarme ziua si sta treaza noaptea.

Am mai avut un paznic de noapte - pensionar - dupa 25 de ani lucrat in ture de noapte nu mai dormea deloc.

E reversibil daca lucrezi o perioada scurta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate