Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Detalii tigla metalica RoofArt

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jhonn

jhonn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.02.2005
Buna ziua,

A venit vremea sa schimb tabla de pe acoperis la casa de la tara si am primit o oferta de la Roofart Umbrella cu tabla 0,53 mm 275gZn 30m. coating. Tabla este din suedia si modelata la noi in jud Covasna si Rep. Moldova.
Marea problema este ca nu prea gasesc detalii, review-uri despre ea pe net, nu este asa de populara ca altele.
Stie cineva mai multe detalii despre firma/produs.

Va multumesc,

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am studiat piata, am cerut si primit oferte de la diverse firme.
Pentru un acoperis in 4 ape, 12mX12m laturile, 3 cosuri, sub 17-18.000 materialele(inclusiv tot sistemul pluvial) nu a scazut niciun furnizor.
Tot tabla de 0,5. Indiferent de "marca" tablei.
Chiar o firma mi-a spus ca asta e pretul si imi livreaza "ce tabla vreau eu". Diferentele REALE intre oferte, dupa negocieri dure, nu au fost mai mari de 700-800-1000 lei la materiale. Asa ca analizeaza profund si negociaza dur.
Trage si tu concluzia. Tabla din Suedia si profilata la noi? Inseamna pret DUBLU. Si cu astfel de pret nu cred ca prind ei ceva lucrari. Si doar tabla e din Suedia(daca e chiar de acolo), tratamentul si vopsirea se face la Romanica sau Moldovica, ca nu se poate profila tabla tratata si vopsita.
Mai trage cu pusca, poate mai zboara ciorile de pe gard.

Parerea mea. Poate colegii cunosc mai bine decat mine realitatea de pe piata.

#3
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna ziua

Instalata in 2017,fara probleme pana in acest moment
Cel mai bun sistem care l-am vazut,la tabla,nu ai holsuruburi montate in plan vertical la vedere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q40s7pZHKFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Attached File  20170905_144150.jpg   557.24K   91 downloads

Attached Files



#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

 viceroy56, on 26 mai 2021 - 12:40, said:

Eu am studiat piata, am cerut si primit oferte de la diverse firme.
Pentru un acoperis in 4 ape, 12mX12m laturile, 3 cosuri, sub 17-18.000 materialele(inclusiv tot sistemul pluvial) nu a scazut niciun furnizor.
Tot tabla de 0,5. Indiferent de "marca" tablei.
Chiar o firma mi-a spus ca asta e pretul si imi livreaza "ce tabla vreau eu". Diferentele REALE intre oferte, dupa negocieri dure, nu au fost mai mari de 700-800-1000 lei la materiale. Asa ca analizeaza profund si negociaza dur.
Trage si tu concluzia. Tabla din Suedia si profilata la noi? Inseamna pret DUBLU. Si cu astfel de pret nu cred ca prind ei ceva lucrari. Si doar tabla e din Suedia(daca e chiar de acolo), tratamentul si vopsirea se face la Romanica sau Moldovica, ca nu se poate profila tabla tratata si vopsita.
Mai trage cu pusca, poate mai zboara ciorile de pe gard.

Parerea mea. Poate colegii cunosc mai bine decat mine realitatea de pe piata.
17-18000 lei sau altceva?La suma asta montajul e inclus?

#5
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
,,Si doar tabla e din Suedia(daca e chiar de acolo), tratamentul si vopsirea se face la Romanica sau Moldovica, ca nu se poate profila tabla tratata si vopsita.,,


Tabla vine vopsita direct de la producatorul de otel.
Cei care produc sisteme pentru invelitori o profileaza.

https://www.google.c...mE6B50kZvfVP0Xx

Edited by ph13xlv, 26 May 2021 - 16:03.


#6
jhonn

jhonn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.02.2005
Tabla vine gata vopsita si tratata, aici se modeleaza si se taie.
Oferta de la roofart e cu 20% mai ieftina ca Bilka si Wetterbest la aceleasi caracteristici 0.5 mm si 275gZn.
Eram doar curios pentru ca nu gasesc prea multe detalii pe net despre ea.

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
d asta si a pus si un prieten la casa. modelul ala cu suruburile ascunse.

#8
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Aia cu otelul suedez implicit tabla din Suedia,e din trusa cu vopseaua Danke.....Posted Image Si vrajeala asta ati halit-o?

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

 mcd2020, on 26 mai 2021 - 15:43, said:

17-18000 lei sau altceva?La suma asta montajul e inclus?

Lei, indigeni.
Fara montaj.

Pentru ceilalti: IO nu crede de loc ca la profilare nu se deterioreaza acoperirile. Adica nu ai voie sa tai tabla cu flexul ca se produc puncte de amorsa de coroziune, da' am voie sa apas cu presa si la indoirea la 90 grd nu crapa straturile de acoperire.
In link-ul cu "fabricile" nu vad nicaieri tabla VOPSITA! este doar pasivizata/depunere de zinc(posibil).
Daca eu comand tabla tip tigla de culoarea vantului turbat, imi vopseste suedezul tabla si mi-o trimite debitata dupa calculatorul de minimizare pierderi? NO WAY!
Poate gresesc.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://roofart.ro/wp-content/uploads/2018/11/Tigla-metalica-cu-prinderi-ascunse_2-1024x683.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca in pretul negociat ai transportul si montajul inclus, merita banii.
Atentie la garantia acordata! Posted Image

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Garantia ti-o da NUMAI daca faci montajul cu respectiva firma.
Toti, si au fost vreo 5, mi-au spus acelasi lucru.
In oferta completa sunt tabla cu toate accesoriile, inchideri cosuri, sistemul pluvial cu toate accesoriile, materale consumabile necesare. Eu nu am avut nevoie de membrana anticondens.
Cheresteaua si cuie/suruburi pentru caroiaj (la mine doar de completare) face parte din manopera, adica se plateste separat, la echipa de montaj.

La RoofArt, tabla cu suruburi ascunse are dimensiune fixa, cititi cu atentie, deci una peste alta, suprafata platita este mai mare decat in cazul optimizarii dimensiunilor foilor de tabla.
Situatiile favorizate, cu pierderi foarte mici sunt acoperisurile in 1 sau 2 ape, fara lucarne/luminatoare. In toate celelalte situatii, daca nu optimizezi dimensiunile de debitare din fabrica poti ajunge si la 30% pierderi.
Foi mai mici=mai multe elemente de fixare, de etansare, consum de manopera mai mare una peste alta.
Foi mai mari, economie la cele de mai sus, dar manevrare mai greoaie. Avantaj ca tabla se gaureste mai putin decat foile mici.

Asta am tot socotit eu si am gasit 2 ofertanti care "s-au scapt" cu unele detalii si informatiile le-am fructificat.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019
viceroy56, din pacate tu oferi foarte multe informatii eronate ( daca imi permiti, sfatul meu ar fi ca acolo unde nu te pricepi sa nu te mai bagi, ca poate sunt persoane care iau de bune ideile tale ).

1. “ Tabla din Suedia si profilata la noi? Inseamna pret DUBLU. Si cu astfel de pret nu cred ca prind ei ceva lucrari. Si doar tabla e din Suedia(daca e chiar de acolo), tratamentul si vopsirea se face la Romanica sau Moldovica, ca nu se poate profila tabla tratata si vopsita.”  La toti producatorii de tigla metalica in panouri mari tabla vine in rola gata tratata si vopsita. Ei fac aici doar ambutisarea ( ii dau forma de tigla metalica ). Exista un producator de tigla metalica in panouri mici ( Novatik ), care facea vopsirea tablei (pentru un model ), dupa ce aceasta fusese profilata ( nu stiu sa mai fi existat vre-unul in Romania ), dar acesta este o exceptie ( si nu cred ca stiai tu de el ). Tratamentele si vopsirea se fac de catre producatorul de otel ( Arcelor, Voest, USS, Ruukki, etc. ), in nici un caz de producatorul de tigla metalica.

2. “IO nu crede de loc ca la profilare nu se deterioreaza acoperirile. Adica nu ai voie sa tai tabla cu flexul ca se produc puncte de amorsa de coroziune, da' am voie sa apas cu presa si la indoirea la 90 grd nu crapa straturile de acoperire.” Intre a arde, si a intinde, este o mare diferenta. Tabla nu ai foie sa o tai cu “flex-ul”, pentru ca prin incalzirea foarte puternica se distrug straturile de protectie a tablei, urmand ca intr-un timp relativ scurt sa apara rugina.

3. “In link-ul cu "fabricile" nu vad nicaieri tabla VOPSITA! este doar pasivizata/depunere de zinc(posibil).” Nu am vazut link-ul respectiv, dar te asigur ca atunci cand intra la profilare, tabla este de mult vopsita.

4. “Daca eu comand tabla tip tigla de culoarea vantului turbat, imi vopseste suedezul tabla si mi-o trimite debitata dupa calculatorul de minimizare pierderi? NO WAY!
Poate gresesc.”
Daca tu comanzi o culoare speciala pentru un proiect ( ex. Cartierul Cosmopolis din Stefanesti Ilfov ), producatorul de otel livreaza producatorului de tigla metalica tabla in role, urmand ca acesta sa o ambutiseze si sa debiteze panourile de tigla metalica la dimensiunile necesare, astfel incat pierderile (rezultate din montaj), sa fie minime.

5. “Garantia ti-o da NUMAI daca faci montajul cu respectiva firma.” Asta este o alta aberatie. Daca iti cumperi tabla dintr-un magazin DIY ( Dedeman, Hornbach, Leroy, Brico ), nu beneficiezi de garantie ( magazinele astea nu au echipe de montaj angajate, ele doar vand ) ???

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Multumesc de "explicatii"
Pentru mine, recunosc ca nu am fost in fabrica de tigla metalica, nu este convingator postul tau. Repet, pentru mine.
Am sa incerc sa iau legatura cu Arcelor sa vad daca pot sa-mi dea 200 mp tabla lisa cu o anumita culoare RAL.
Nu vreau s-o profilez, vreau s-o folosesc lisa, dar necesar exact o anumita culoare.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019

 viceroy56, on 29 mai 2021 - 08:00, said:

Am sa incerc sa iau legatura cu Arcelor sa vad daca pot sa-mi dea 200 mp tabla lisa cu o anumita culoare RAL.
Cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris. Am zis " un proiect", si ca sa ma fac bine inteles, am si exemplificat ( Cosmopolis ). In exemplul dat de mine discutam de 30-40.000 de metri patrati. Nu o sa iti faca tie nici un producator 200 metri patrati de tabla, culoarea "vantului turbat ".

#15
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Si eu sunt interesat de aceasta tabla si nu stiu daca sa o aleg in favoarea Bilka Grande Mat

#16
ghstoian

ghstoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2006
Nu pot sa confirm cat de rezistent va fi acest acoperis in timp, insa ce pot sa spun e ca pentru mine a fost o combinatie de preturi consistente, cu unele accesorii neincluse initial ca sa nu ma sperii de pretul total pana cand accept achizitia, dar cireasa de pe tort a fost data de echipa trimisa la montaj, care nu pare sa aiba nimic in in comun cu maniera de montaj descrisa de firma si in general nu stiu daca au ceva in comun cu meseria asta.
Sunt probabil doar prieteni cu angajati ai firmei, care au de fapt diferite alte profesii.
O zi intreaga au refacut tot felul de aberatii pe care eu le-am observat, ca neprofesionist, ca  beneficiar. Dupa prima zi in care au montat tabla, le-am cerut celor de la firma sa-mi trimita alta echipa, dar ei au insistat ca nu au mai primit reclamatii pentru ei si ca vor remedia ei tot ce au gresit. Si acum regret ca nu i-am trimis acasa inca de atunci. Reprezentantul firmei a venit apoi la lucrare sa vada ce se intampla, dar preocuparea dumnealui esentiala mi-a fost adresata mie, sa le dau bani mai multi ca am vrut holtzsuruburi la caroiajul de lemn in loc de cuie si eventual sa-i mai cinstesc in plus.
Au mai avut de facut ulterior inca un acoperis, cu materiale premium, care a iesit ca un cotet. A trebuit sa mai platesc o mie de lei pe alte accesorii si m-am apucat eu sa repar in urma lor. Inca mai am cate ceva de lucru. Au fost o dezamagire cumplita. Au lucrat in bataie de joc.
Celor din echipa le-am aratat eu video cu instructiunile de montaj ale firmei si mi-au spus ca nu le vazusera niciodata.
Este a n-a oara cand solicit si platesc bunuri si servicii premium si trebuie sa ma instruiesc eu insumi sa vad ce ar trebui sa primesc, ca sa constat bataia de joc si sa incerc sa corectez.
Daca e musai sa luati materialele astea, mai bagati mana in buzunar si angajati o persoana care sa stie ce trebuie facut, si sa le sufle in ceafa, nu sa ii supravegheze de departe sau de jos. Trebuie sa urmareasca fiecare miscare. Eu nu am reusit, si nici nu m-am priceput suficient.
De pilda, le-am atras atentia clar in legatura cu panta unui jgheab. Au taiat din pazia ca sa puna carligele la cota. De fapt nu stiu daca ei inteleg cum trebuie indoite carligele, sa foloseasca un boloboc sau sa intinda o ata ca sa confirme panta si liniaritatea jgheabului spre burlane. Dupa ce au montat, le-am dat boloboc sa confirme ca panta e corecta la acel jgheab. Mi-au confirmat ferm ca totul e in regula. Dupa ce au plecat, la prima ploaie  am remarcat ca apa se scurgea peste jgheab la o imbinare in L a acestuia si nu pe burlanul montat de ei pentru a prelua apa. Cand l-am sunat pe cel de la firma sa ii spun ce au facut, dumnealui mi-a spus ca a discutat cu echipa si ei i-au spus ca eu i-am instruit sa faca panta inversa si nu spre burlanul de scurgere.
Au fost mult prea multe belele ca sa le discut pe toate aici, dar pot confirma ca au fost o dezamagire imensa si regret enorm ca am facut aceasta alegere.
Ma gandesc sa fac un mesaj cu fotografii si sa trimit undeva la managementul superior al firmei, ca sa vada si dumnealor ce se intampla de fapt la proiectele montate de echipele pe care le gireaza dumnealor, mai ales atunci cand pretind ca vand produse premium.

Edited by ghstoian, 21 December 2021 - 12:36.


#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019
Din pacate, piata constructiilor este plina de asa zisi meseriasi, care stiu sa faca de toate, dar in realitate nu faca nimic bine. Posted Image
Atat timp cat beneficiarii unor astfel de lucrari nu iau nici o masura, piata nu se va maturiza, si orice vacar va ajunge constructor ( ieri pastea vacile pe izlaz, si azi este dulgher ).

Masurile pe care le-as lua eu ar fi:
- reclamatie la ANPC
- reclamatie la producatorul invelitorii
- review-uri negative pe google si pe facebook
- etc.

Piata nu se va curata de la sine de astfel de specimene, doar voi ca si beneficiari puteti indrepta lucrurile. Ti-o spune unul care lucreaza de 20 de ani in constructii, care vrea sa isi construiasca o casa, si care isi da seama ca ii va fi foarte, foarte, greu !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate