Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Printare cu dâre pe margine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
[ https://pasteboard.co/K3EPOvL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut, am o imprimanta Brother HL 1110, laser, care a inceput sa lase niste urme pe marginea din dreapta, la aceeasi distanta intre ele.

Am pus un cartuș nou dar face tot la fel.

Attached Files


Edited by eiffel, 26 May 2021 - 12:03.
Link triplat...


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
E print sau copiere? Ca mie, copiere imi pare. Ce se vede acolo trebuia sa fie de la tubul fotosensibil. Dar daca spui ca ai schimbat cartusul, ai doua variante: daca chiar e imprimare, ai probleme hardware cu imprimanta, daca e copiere (ai copiat o pagina dupa alta), vezi s anu ai geamul murdar. Oricum, daca nu este de vina cartusul (inlocuit adica pus altul nou, nu incarcat), problema merge la restul imprimantei si se complica.

#3
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Ai nevoie de un drum unit nou (cilindru) cod Brother DR1030, verifica in prealabil daca nu a prins ceva murdarie.

Edited by GTDONE, 26 May 2021 - 11:49.


#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
+ 1 pentru cilindru (drum unit)
Vezi ca la 2-3 cartuse / reumpleri, trebuie schimbat si ala.
E tot consumabil.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cilindrul are buba.
Daca era lamela ar fi fost linie constanta.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Verifica in meniul(soft-ul) imprimantei daca ai optiunea de CLEAN PAGE.
Daca DA, foloseste-o, conform manual.
Posibil sa curete drum unit, daca s-a depus ceva tonner pe el si daca de acolo vin petele.
Zic si eu!

Edited by viceroy56, 26 May 2021 - 12:02.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are, e o imprimanta supersimpla. Oricum, un drum unit compatibil se gaseste de la 25 de lei.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Spune omul ca a pus alt cartus.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Daca ai acces poti incerca sa stergi cilindrul acela (drum unitul). Eu aveam o solutie de la xerox ceva alcool izopropilic parca.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Scoti cartusul apoi si ansamblul cu cilindru si verifici cilindrul si rola de incarcare a cilindrului. Mai degraba e rola de incarcare a cilindrului.

#11
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
chestia aia e de la cuptor..

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Distanta dintre pete iti da diametrul rolei cu probleme.
In cartea de servis a imprimantei gasesti exact ce rola e cu problema, dat fiind diametrul sau distanta dintre defectiuni.
Cel putin asa-i la HP.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Spune omul ca a pus alt cartus.   
Pe vremuri  >10 ani era folosit un singur cartus care continea toata partea de imprimare - toner, cilindru, developer, etc...
De vreo 10 ani s-au smecherit producatorii. Si au facut 2 cartuse - unul ptr toner si altul ptr partea optica - tambur si developer. Si se termina la nr diferit de pagini. Trebuiesc schimbate amandoua.

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu o problema asemanatoare cu un Samsung Xpress SL-M2675F, luat acum vreo 3 ani. Pana acum vreo 2 luni am folosit doar tonerul cu care a venit imprimanta - deci cred ca am printat sum 1000 pag. Am schimbat tonerul si am zis sa nu ma zgarcesc, si am luat tot original, de pe Emag.

Doar ca a inceput sa printeze (la copiat e la fel) cu 4 dare pe o parte. Am facut un test cu vreo 20 pag, darele ies la fel, in aceleasi locuri - Atasat o poza.
De la cear putea fi?

Attached Files



#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostSwatKat, on 23 iunie 2021 - 08:53, said:

Am si eu o problema asemanatoare cu un Samsung Xpress SL-M2675F, luat acum vreo 3 ani. Pana acum vreo 2 luni am folosit doar tonerul cu care a venit imprimanta - deci cred ca am printat sum 1000 pag. Am schimbat tonerul si am zis sa nu ma zgarcesc, si am luat tot original, de pe Emag.

Doar ca a inceput sa printeze (la copiat e la fel) cu 4 dare pe o parte. Am facut un test cu vreo 20 pag, darele ies la fel, in aceleasi locuri - Atasat o poza.
De la cear putea fi?

Cilindru este de vina 100%. Apare acest fenomen daca imprimanta sta nefolosita cel putin 2 - 3 luni. Lamela de stergere "sapa" un sant in cilindru si nu exista remediu decat inlocuirea cilindrului sau a unitatii.
https://www.buzzprin...atalog?q=M2675F

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Vezi daca cilindrul este curat. Se poate sterge cu un servetel de hartie fara alte solutii. Posibil sa ai o depunere de toner intarita sub forma unei dungulite.

#17
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
OK, multumesc, incerc in weekend. NU printez des, repet, pana acum in 3 ani am avut sub 1000 pag printate. Si nu am intampinat aceasta problema, totul a fost ok. Pana ce am inlocuit tonerul cu unul original.
Sa ma uit sa vad care e cilindrul, cum se scoate si sa ma uit daca e curat.
Nu inteleg cum se s-a "murdarit" doar dupa schimbarea tonerului...

#18
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
N-a fost curatat bine cartusul dupa ce s-a inlocuit tonerul. Faptul ca apare intr-un singur punct este o pata sau o zgrietura pe cilindrul optic. Examineaza cilindrul optic, se poate roti fara sa se demonteze, doar scos din imprimanta si rotit la mana din pinioanul dintat de antrenare.
Pentru swatkat: cilindru uzat. Trebuie schimbat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate