Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

gresie/parchet dublu & triplu stratificat/spc/ pentru incalzire in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare,



Se da una bucata sistem de incalzire in pardoseala pentru care trebuie sa se aleaga unul din finisajele de mai sus. Din punctul meu de vedere clar gresia are cel mai bun transfer termic, lucru care poate fi si o problema pentru ca vara tine rece sau da senzatia de rece.
   Asadar, merita un parchet dublu sau triplu stratificat? va avea un transfer termic asemanator cu gresia sau va fi diferenta ca de la cer la pamant? Voi ce ati folosit?



Multumesc anticipat,

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă e parchet de calitate, nu vei simți diferența decât în bine. Eu am Quick Step sub care am pus o folie specială făcută pentru încălzirea în pardoseală. Este un vis dpdv estetic (zic eu :) ) și iarna este foarte plăcută.

#3
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 britneysbitch, on 25 mai 2021 - 22:10, said:

Dacă e parchet de calitate, nu vei simți diferența decât în bine. Eu am Quick Step sub care am pus o folie specială făcută pentru încălzirea în pardoseală. Este un vis dpdv estetic (zic eu :) ) și iarna este foarte plăcută.
Quick step dublu, triplu stratificat sau laminat?

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Este vorba de acest parchet laminat. Are grosime de 12 mm.

Există și o variantă un pic mai ieftină care are o grosime de 8 mm și pe care îmi pare rău că n-am luat-o. Aș fi făcut economie destul de mare (am 90 mp de parchet!), iar dacă faci montajul cu o echipă "autorizată", garanția tot 25 de ani o are.

#5
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 britneysbitch, on 25 mai 2021 - 22:26, said:

Este vorba de acest parchet laminat. Are grosime de 12 mm.



Există și o variantă un pic mai ieftină care are o grosime de 8 mm și pe care îmi pare rău că n-am luat-o. Aș fi făcut economie destul de mare (am 90 mp de parchet!), iar dacă faci montajul cu o echipă "autorizată", garanția tot 25 de ani o are.

Multumesc pentru raspuns, esti printre putinii pe care i am vazut sa laude un parchet laminat la incalzirea in pardoseala:d. Dar daca tu zici ca transmite caldura si e confortabil...+1

Edited by luckydreamer, 25 May 2021 - 22:44.


#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

i am vazut sa laude un parchet laminat la incalzirea in pardoseala

Trebuie de la bun început consultată fișa tehnică a producătorului în care să specifice exact rezistența termică și să menționeze expres că e compatibil cu încălzire în pardoseală.

Eu spre exemplu am discutat cu cei care-au făcut încălzirea în pardoseală și mi-au recomandat ferm să nu folosesc parchet cu rezistență termică mai mare de 0.10. Unii angajați din magazine sunt totuși în stare să îți spună că parchetul e bun chiar și pentru stația spațială internațională când de fapt dacă le ceri o fișă de conformitate, încep să bâjbâie.

Edited by britneysbitch, 25 May 2021 - 22:53.


#7
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 britneysbitch, on 25 mai 2021 - 22:51, said:



Trebuie de la bun început consultată fișa tehnică a producătorului în care să specifice exact rezistența termică și să menționeze expres că e compatibil cu încălzire în pardoseală.

Eu spre exemplu am discutat cu cei care-au făcut încălzirea în pardoseală și mi-au recomandat ferm să nu folosesc parchet cu rezistență termică mai mare de 0.10. Unii angajați din magazine sunt totuși în stare să îți spună că parchetul e bun chiar și pentru stația spațială internațională când de fapt dacă le ceri o fișă de conformitate, încep să bâjbâie.


Pai si asta asta are 0,1?? Adica sub cel  dublu stratificat? Cam greu de crezut, o sa ma uit pe fisa tehnica :)

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da, cu mult sub 0.10, are 0.08. Iar cu tot cu folia, 0.11. Este de vis. Posted Image

#9
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Deci folia ii ia aproape 40% din eficienta...foarte mult, mai au de lucrat ani lumina la ea.

#10
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Orice parchet ieftinache de 30-40 lei merge, laminat, cu o folie buna sub (este cu 25 lei mp la dedeman) ii ia doar 0.006.

https://www.dedeman....x-1-m/p/4016306

Eu o sa pun cu 4 caneluri, seamana cu gresia in sensul ca are rosturi, mi se pare mai modern decat cel fara, de zici ca e linoleum, eu pun de 8mm, nu am plozi.

Edited by Ythrixium, 25 May 2021 - 23:27.


#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Din punct de vedere al sonorizării este brici. Nu auzi absolut nimic (ceva ce pe mine la parchet mă enervează foarte tare; schimbă acustica oricărei încăperi). E vorba de această folie.

#12
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 britneysbitch, on 25 mai 2021 - 23:23, said:

Din punct de vedere al sonorizării este brici. Nu auzi absolut nimic (ceva ce pe mine la parchet mă enervează foarte tare; schimbă acustica oricărei încăperi). E vorba de această folie.

Pierzi 0,049 doar din folie, dafuq, vrei sa inghete omu de frig la iarna?

#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

vrei sa inghete omu de frig la iarna?

Cum să nu ... Posted Image

#14
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 britneysbitch, on 25 mai 2021 - 23:23, said:

Din punct de vedere al sonorizării este brici. Nu auzi absolut nimic
. E vorba de această folie.
Nu auzi nimic numai daca esti surd , altfel la 2mm e fix apa de ploaie aka placebo , bine ca te-a prostit un vanzator sa dai banii Posted Image

#15
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Ce grosime ai vrea sa puna boss la ipat? 20 centi ca izolatia din pod sau 12 centi...marimea ideala pt centuriste Posted Image ?

#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1.In zona de bucatarie, baie si hol intrare se pune gresie.
2.In rest poti pune parchet, dar de preferinta NU foarte gros, pt ca difuzia caldurii se va face foarte greu.

Edited by Ahasverus, 26 May 2021 - 05:07.


#17
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostYthrixium, on 25 mai 2021 - 23:18, said:

Orice parchet ieftinache de 30-40 lei merge, laminat, cu o folie buna sub (este cu 25 lei mp la dedeman) ii ia doar 0.006.

https://www.dedeman....x-1-m/p/4016306

Eu o sa pun cu 4 caneluri, seamana cu gresia in sensul ca are rosturi, mi se pare mai modern decat cel fara, de zici ca e linoleum, eu pun de 8mm, nu am plozi.

Multumesc pentru sfat. Intr-adevar, folia de care zici tu pare a fi cea mai buna cu conditia ca datele tehnice sa fie corecte, adica acea rezistenta de 0.006. Pe de alta parte, nu am mai gasit nicio alta folie care sa se apropie de valoarea aia: egger are pana la minimum 0.04 de exemplu si restul peste sau mi-a scapat mie ceva? Mi se pare mult prea mare diferenta intre ele

#18
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Nu am date mai tehnice, ce iti pot spune e ca vecinii mei au pus parchet laminat de 10-12mm, folie cu 6 lei mp si nu moare niciunu de frig iarna, si au parchet dormitoare-living, depinde de prea multi factori, cat de dese sunt tevile, cum e clima, izolatia casei etc etc.
Per total asta e cea mai laudata folie, dar oricare pe la 0.4-0.5 trebuie sa fie buna cu conditia sa pui un parchet mai subtirel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate