Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Condiții acordare credit "Prima Casa"

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Sa presupunem ca as fi casatorit. Ambii sa fim angajati cu minimul pe economie, adica 1346 lei net (parca atat este).
Fara copii, fara alte rate, cu serviciu pe perioada nedeterminata, insa stand in chirie (la momentul respectiv).
Pentru acordarea unui credit de 60 de mii de euro, care ar fi condițiile unei banci, in general?
Ar fi sanse sa primim acea suma, tinand cont de aceste date?


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
1346 x 2 + bonuri de masa = aprox 3000 RON.

Cu 3000 ron venit banca iti ofera un credit cu o rata de maxim 1200 Ron (40% grad de indatorare).
Din ce estimez eu banca iti va oferi un credit de aprox 48.000 Euro.

La 60.000 Euro iti iese o rata de aprox 1500 RON deci venitul tau si al sotie adunat (unde sunt incluse chiar si bonurile de masa) trebuie sa se invarta in jurul valorii de 3800 RON.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - la veniturile alea nu poti lua 60 mii EUR
Sunt vreo 15 banci in programul asta iar persoanele cu salariul minim pot accesa un imprumut numai ca suma disponibila va fi mai mica
Cat de mica ?
Pai fiecare banca are propriile conditii de eligibilitate deci, ori vizitezi fiecare banca participanta si pui intrebari ori apelezi la un broker de credite
Spor

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La salariul minim din 2018 cu un card de cumparaturi de 4.800, doua persoane, ne incardam la 48.000E, tradus intr-o rata de 940 lei in conditiile Prima Casa (cu ROBOR similar cu ce avem acum). Fa o estimare la 60.000E (adica inca 15% pentru marja), ar insemna undeva la 1300-1400 lei pe luna.

#5
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 mirel3003, on 25 mai 2021 - 15:34, said:

1346 x 2 + bonuri de masa = aprox 3000 RON.

Cu 3000 ron venit banca iti ofera un credit cu o rata de maxim 1200 Ron (40% grad de indatorare).
Din ce estimez eu banca iti va oferi un credit de aprox 48.000 Euro.

La 60.000 Euro iti iese o rata de aprox 1500 RON deci venitul tau si al sotie adunat (unde sunt incluse chiar si bonurile de masa) trebuie sa se invarta in jurul valorii de 3800 RON.
Vad ca te pricepi la aceste lucruri. Am o nedumerire: in viitorul apropiat, am de gand sa lucrez pe camion. Din cate am inteles, acolo se ofera salariul minim si diurna, diurna care este in jur de cativa zeci de euro/ zi (50-60-70 euro). Oare aceasta diurna poate "participa" la influentarea venitului net, adica va fi luata in calcul de banca, sau doar salariul se ia in considerare?

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Te verifica la ANAF, daca acea diurna este obtinuta in tara se ia considerare, daca e "la negru" e ura si la gara....poti sa muncesti si zilier...importante sunt conditiile
Viata e grea...unii vor si nu pot...altii au si nu gasesc casa

#7
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 Pololica, on 25 mai 2021 - 15:59, said:

La salariul minim din 2018 cu un card de cumparaturi de 4.800, doua persoane, ne incardam la 48.000E, tradus intr-o rata de 940 lei in conditiile Prima Casa (cu ROBOR similar cu ce avem acum). Fa o estimare la 60.000E (adica inca 15% pentru marja), ar insemna undeva la 1300-1400 lei pe luna.
Vad ca te pricepi la aceste lucruri. Am o nedumerire: in viitorul apropiat, am de gand sa lucrez pe camion. Din cate am inteles, acolo se ofera salariul minim si diurna, diurna care este in jur de cativa zeci de euro/ zi (50-60-70 euro). Oare aceasta diurna poate "participa" la influentarea venitului net, adica va fi luata in calcul de banca, sau doar salariul se ia in considerare?

 Naijax, on 25 mai 2021 - 15:59, said:

NU - la veniturile alea nu poti lua 60 mii EUR
Sunt vreo 15 banci in programul asta iar persoanele cu salariul minim pot accesa un imprumut numai ca suma disponibila va fi mai mica
Cat de mica ?
Pai fiecare banca are propriile conditii de eligibilitate deci, ori vizitezi fiecare banca participanta si pui intrebari ori apelezi la un broker de credite
Spor
Vad ca te pricepi la aceste lucruri. Am o nedumerire: in viitorul apropiat, am de gand sa lucrez pe camion. Din cate am inteles, acolo se ofera salariul minim si diurna, diurna care este in jur de cativa zeci de euro/ zi (50-60-70 euro). Oare aceasta diurna poate "participa" la influentarea venitului net, adica va fi luata in calcul de banca, sau doar salariul se ia in considerare?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Banca va verifica ce venituri aveți declarate la ANAF și, pe baza lor, o sa va dea un răspuns (aducă la ce suma va încadrați). Dacă diurna este la declarată (similar bonurilor de masa), da, se vor lua in calcul.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
am senzatia ca la prima casa nu se accepta venituri din diurna.
si la creditele normale unele banci nu accepta deloc, altele doar la unele categorii de personal (diplomatic, aviatori, marinari), probabil considerate mai stabile, unele iau in considerare si soferii, dar pondereaza suma, chiar si cu 50%.

#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Cu tot respectul - Faceti ceva sa castigati mai mult ca la veniturile alea e absurd sa va ganditi la credit imobiliar, alea sunt salarii de subzistenta! Ar trebui sa castigati cel putin dublu net atat dvs. cat si sotia dvs. Va trebuie si bani stransi de avans, precontract, rezervare, notar, asigurari obligatorii anuale, taxa de fond anuala, etc. Vorbesc din experienta pentru ca eu am avut acest tip de credit - prima casa.

#11
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 Winc, on 26 mai 2021 - 15:52, said:

Cu tot respectul - Faceti ceva sa castigati mai mult ca la veniturile alea e absurd sa va ganditi la credit imobiliar, alea sunt salarii de subzistenta! Ar trebui sa castigati cel putin dublu net atat dvs. cat si sotia dvs. Va trebuie si bani stransi de avans, precontract, rezervare, notar, asigurari obligatorii anuale, taxa de fond anuala, etc. Vorbesc din experienta pentru ca eu am avut acest tip de credit - prima casa.
Multumesc pentru raspuns. Foarte informativ.
In parte, pentru fiecare dintre acele proceduri (precontract, rezervare, notar, asigurari obligatorii anuale, taxe de fond anuale) cat trebuie platit?

#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postbaiatulsimplu2019, on 25 mai 2021 - 15:23, said:

stand in chirie (la momentul respectiv).

orice credit care nu vine cu o diferenta foarte mare fata de actuala chirie, e un mare pas inainte pentru casa voastra (nu luati in seama bazaitorii anti credite si nomazii de'o viata ce se plimba prin chirie - care de fapt, sunt proprietari, dar fiecare noua achizitie a unor fosti chiriasi le pune afacerea in pericol)

Daca va permiteti o chirie, cel mai probabil va permiteti si o rata la un apartament de nivelul celui in care stati acum. Pe langa avansul de 5% pe care trebuie sa-l ai pentru apartament (la prima casa), trebuie sa mai ai macar 2k euro pentru acte, de la contractele cu vanzatorul/notar pana la contractele cu furnizorii de servicii (enel, rcs, etc)

Fugiti la orice banca si faceti o simulare (cred ca gasiti si online). Pana acum aflati la ce suma va incadrati Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate