Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Lido di Camaiore

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
In Toscana, la Marea Ligurica exista și stațiunea Lido di Camaiore din care se pot face excursii în regiune, inclusiv la Pisa și Livorno, care la câțiva zeci de km la sud cât și arhicunoscuta Cinque Terrei, situata la nord,la circa 1h30 minute distanta.
A fost cineva în aceasta stațiune    ca să poată oferi informații suplimentare fata de ce găsim pe internet?

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
In zona asta plec si eu in August. Ma voi caza in Montecatini Terme si de acolo voi vizita atat Firenze cat si zona La Spezia(Cinque Terre).
Din punctul meu de vedere, vezi ce cazari gasesti. Daca esti cu masina e ok dar daca te duci cu avionul e nasol ca statia de tren e departe tare.
Vrei neaparat in localitatea asta?

Eu am cautat sa ma cazez relativ aproape de tren (50 min pana in Firenze si 2h pana in Cinque Terre, iar in Montecatini sunt cazari cu SPA, geniale.

Edited by mannyx92, 21 May 2021 - 12:04.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
vrei sa stai acolo sau esti in trecere? e o zona super frumoasa dar scumpa, recomand sa iei trenul ce merge pe marginea apei spre cele "5 terre", si sa coborati pe jos pe faleza, o sa va ia o zi intreaga dar merita.

#4
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

 mannyx92, on 21 mai 2021 - 12:04, said:

In zona asta plec si eu in August. Ma voi caza in Montecatini Terme si de acolo voi vizita atat Firenze cat si zona La Spezia(Cinque Terre).
Din punctul meu de vedere, vezi ce cazari gasesti. Daca esti cu masina e ok dar daca te duci cu avionul e nasol ca statia de tren e departe tare.
Vrei neaparat in localitatea asta?

Eu am cautat sa ma cazez relativ aproape de tren (50 min pana in Firenze si 2h pana in Cinque Terre, iar in Montecatini sunt cazari cu SPA, geniale.
Dacă ajung în zona,o voi face cu autoturismul personal.Cand mergem la mare, ne place sa mai facem si scurte vizite în împrejurimi.
Acum sunt în faza de documentare.Opinia celor care cunosc aceasta stațiune dar și zona, este mai mult decat binevenita.
Dacă găsesc ceva mai ok in zona, nu ma cramponez de aceasta stațiune.
Obiectivul principal al vacantei, este marea și litoral, asa ca vrem sa fim cazati in vecinătatea acestora.

 smoke, on 21 mai 2021 - 12:04, said:

vrei sa stai acolo sau esti in trecere? e o zona super frumoasa dar scumpa, recomand sa iei trenul ce merge pe marginea apei spre cele "5 terre", si sa coborati pe jos pe faleza, o sa va ia o zi intreaga dar merita.
Daca mi te adresezi mie, eu ma gândesc ca un sejur de 14 nopți, în prima parte a lunii iulie.
Nu am fost niciodată în aceasta regiune.
Categoric, la Cinque Terre nu vom merge cu autoturismul personal deoarece știm ca este foarte dificil sau chiar imposibil de găsit loc de parcare.Acolo vom merge cu autobuzul, probabil într-o excursie organizata , sau trenul.

Edited by max_01, 21 May 2021 - 12:22.


#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
sa vizitati si lucca, merita orasul vechi, mai sus e Ponte della Maddalena (Ponte del Diavolo) care iar e interesant.  daca ai timp mergeti si in elba, 1h cu feribotul, poti sa iei si masina cu tine...

#6
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

 smoke, on 21 mai 2021 - 12:27, said:

sa vizitati si lucca, merita orasul vechi, mai sus e Ponte della Maddalena (Ponte del Diavolo) care iar e interesant.  daca ai timp mergeti si in elba, 1h cu feribotul, poti sa iei si masina cu tine...
Mulțumesc frumos pentru sfaturi.
Exista legătură directa de ferobot, Lidi di Camaiore-Elba?Cât costa un dus întors?Ai un link cu date de interes general despre feribot?
Orice alte informații turistice despre Lido di Camaiore si zona, pe care le știi, cum am mai zis,sunt
binevenite.

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
feribot cel mai bine iei de la piombino catre portoferaio(de aici faci cam 1h am uitat sa zic :) ), mai jos de livorno. cred ca gasesti si la livorno dar face mai mult. gasesti tot ce vrei pe net...cauta traghetto elba. la  nimereala un site:

https://www.traghetti-elba.it/

#8
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

 smoke, on 21 mai 2021 - 12:55, said:

feribot cel mai bine iei de la piombino catre portoferaio(de aici faci cam 1h am uitat sa zic :) ), mai jos de livorno. cred ca gasesti si la livorno dar face mai mult. gasesti tot ce vrei pe net...cauta traghetto elba. la  nimereala un site:

https://www.traghetti-elba.it/
Ok.Multumesc.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Sa nu cumva sa te gândești să vizitezi cele 5 Terre cu mașina. Am fost anul trecut fiind cazați în La Spezia și am avut mașina cu noi dar gazda a zis sa nu luam mașina și a fost un sfat f bun.
+++ F frumos la Porto Venere

@smoke- merita alocată 1 săpt unei vacante in Elba? Ai fost, cunoști zona?

Edited by atupi, 30 May 2021 - 01:45.


#10
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Si eu am in plan Cinque Terre la vara, am gasit multe informatii interesante aici:
bestofcinqueterre.com/ro/

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 boz1, on 30 mai 2021 - 09:49, said:

... am in plan Cinque Terre la vara ...

Există şi pe Softpedia topic special pentru Cinque Terre, cu destule informaţii utile, aş prefera să discutăm acolo, ca să nu fiu off-topic aici.


Sănătate şi toate cele bune !

#12
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

 smoke, on 21 mai 2021 - 12:27, said:

sa vizitati si lucca, merita orasul vechi, mai sus e Ponte della Maddalena (Ponte del Diavolo) care iar e interesant.  daca ai timp mergeti si in elba, 1h cu feribotul, poti sa iei si masina cu tine...
Este suficienta o zi pentru a vizita , sumar, Elba, deplasarea facand-o cu masina?Este mai frumos litoralul din Elba decat cel de pe continent?

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ar fi păcat zic eu sa fii in Elba numai ptr o zi. In plus preturile la ferry nu sunt chiar mici. Am făcut i simulare acum 1 luna și a rezultat 75euro/traversare

#14
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017
Faina zona dar din ce am vazut pe internet, foarte scump sa inchiriezi un apartament utilat cu bucatarie(pentru cei care in concediu prefera asa ceva). Mai ales in iulie.Multe apartamente sunt situate la circa 10 minute distanta de plaja, cu masina.Predomina mai mult cazarea la hotel.Foarte multe apartamente, pe langa ca sunt scumpe, sunt inchiriate pentru lunile iulie si august.La tarife de 250-300 euro/zi, gasesti apartamente.
Zona de litoral a Toscanei este identica, ca plaja?

#15
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
Attached File  Screenshot_2021-06-02-12-57-16-893_com.airbnb.android.jpg   98.27K   8 downloads

pe airb&b sunt câteva sub 60... dar sub 100 sunt muuulte

#16
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

 dansysro, on 02 iunie 2021 - 12:00, said:

Screenshot_2021-06-02-12-57-16-893_com.airbnb.android.jpg

pe airb&b sunt câteva sub 60... dar sub 100 sunt muuulte
Intra pe acel site, selectează lunile iulie sau august,și vei vedea ce preturi sunt și grad de disponibilitate au.Daca mai găsești multe locuri disponibile,mai ales la preturile care îți apar acum, valabile pentru ziua când te-ai uitat tu pe sit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate