Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achizitie Ultrabook 2 in 1

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salve,

Am nevoie sa achizitionez un laptop 2 in 1.
Bugetul e undeva intre 5000 si 6500 lei.
NU stiu daca e bine sa fie AMD sau Intel.
Imi trebuie ceva de 13-14 inch, nu mai mare.
Neaparat vreau cu touch, deci nu vreau dezbateri pe tema achizitionarii unui laptop normal.

Il voi folosi in sedinte, Zoom, Office. Vreau portabilitate si vreau touch.
As vrea autonomie si sa fie rece, sa nu inceapa sa faca zgomot etc.

Ma tot uit pe net, nu cunosc implementarile, cat de ok sunt. Am vazut un Zenbook si un Yoga, la ambele se mentioneaza problema incalzirii, deci nu stiu ce sa zic.

Astept sfaturi.
Multumesc anticipat.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Iti spun eu ca un Chromebook (Pixelbook) nu are problemele mentionate de tine, doar ca are altele (Chrome OS).

Cam tot ce are procesor Intel, sufera la un moment dat de incalzire.
M1 de la Apple nu are touchscreen (care oricum e o functie ce nu o folosesc).

Ramane iPad Pro.

#3
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
Asta am eu, se pliaza pe tot ce vrei tu din punct de vedere tehnic. Este posibil sa il gasesti un pic mai ieftin in alta parte (pentru a te incarda in buget):

Laptop 2 in 1 ASUS ZenBook Flip S UX371EA cu procesor Intel® Core™ i7-1165G7 pana la 4.70 GHz, 13.3", Full HD, 16GB, 1TB SSD, Intel® Iris Xe Graphics, Windows 10 Pro, Jade Black

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by mykero, 20 May 2021 - 10:22.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Noile Zenbook se incalzesc destul de tare daca sunt forjate... Am eu un ASUS ZenBook 13 UX325EA care daca il forjez se incinge si e destul de zgomotos ventilatorul.

La al meu pe zoom/teams cu tot felul de prezentari bateria tine 5-6 ore... In office (word, excel, powerpoint) sau chestii light bateria tine 10-12 ore. Forjat la maxim bateria tine 2-2,5 ore.
Al meu nu are touch dar are display OLED, care nu pot descrie cat de bine se vede....

Am avut si laptop cu touch (defapt inca il am dar nu il prea mai folosesc), si nu foloseam deloc touch-ul, dar deloc. Daca iei un 2in1 care se tranforma in tableta, da atunci vei folosi touch-ul dar la un ultrabook normal care se deschide la 120-150 Grade nu cred ca vei folosi mai deloc touch-ul.

Daca vrei neaparat 2in1 si touchscreen eu recomand laptopul de mai jos, are autonomie buna, dar din pacate nu e foarte rece. Nu cred ca vei gasi si laptop rece si performant.
https://www.pcgarage...pro-jade-black/

O chestie foarte faina ce o are laptopul asta e ca il poti incarca cu absolut orice incarcator pe USB-C, chair si cu incarcator de telefon (bine cu incarcator de telefon o sa iti ia o vesnicie sa il incarci dar in caz de urgenta majora e binevenit).

Laptopul de mai sus respecta toate cerintele tale mai putin partea cu temperatura....

#5
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, iti recomand Laptop ASUS ZenBook S UX393EA, cu ecran de 13.9 inch, 3K, 500 nits (foarte clar si luminos), cu procesor Intel Core i5-1135G7 pana la 4.20 GHz, 16GB memorie RAM DDR4x la o frecventa de 4266 MHz, stocare 1TB SSD, placa video integrata Intel Iris Xe Graphics, sistem de operare Windows 10 Pro preinstalat, Touchscreen ce are un design deosebit, constructie de calitate din aluminiu, racire buna, autonomie foarte mare, 2xThunderbolt v4, sunet clar si puternic si vine in pachet insotit de husa, adaptor usb c to jack !
Link : https://www.emag.ro/...r/pd/DT6WTTMBM/

#6
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010

View PostVladVladd, on 20 mai 2021 - 10:29, said:

Salutare, iti recomand Laptop ASUS ZenBook S UX393EA, cu ecran de 13.9 inch, 3K, 500 nits (foarte clar si luminos), cu procesor Intel Core i5-1135G7 pana la 4.20 GHz, 16GB memorie RAM DDR4x la o frecventa de 4266 MHz, stocare 1TB SSD, placa video integrata Intel Iris Xe Graphics, sistem de operare Windows 10 Pro preinstalat, Touchscreen ce are un design deosebit, constructie de calitate din aluminiu, racire buna, autonomie foarte mare, 2xThunderbolt v4, sunet clar si puternic si vine in pachet insotit de husa, adaptor usb c to jack !
Link : https://www.emag.ro/...r/pd/DT6WTTMBM/

Nu are touch.

Edited by mykero, 20 May 2021 - 11:07.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
iPad Pro daca vrei neaparat touch.
Asa scapi si de incalzire excesiva si de zgomot de ventilator.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Salut in primul rand iti recomand sa dai o tura si prin magazinele fizice de specialitate, poate au vreo oferta speciala care nu este pe online.

In al doilea rand iti recomand Laptop 2 in 1 ASUS ZenBook Flip 13 OLED UX363EA-HP186R, Intel Core i5-1135G7 pana la 4.2GHz, 13.3" Full HD Touch, 8GB, SSD 512GB, Intel Iris Xe, Windows 10 Pro, gri.

LINK: https://altex.ro/lap...APUX363EHP186R/

#9
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salutare,

Am rezolvat cu achizitia si am zis ca e normal sa spun aici ce si cum.

Am luat initial acest model de laptop https://mediagalaxy....APUX363EHP044R/, dar nu am reusit sa ma impac cu el din mai multe mici motive.
Ca parti bune, imaginea pe ecran era foarte ok, iar laptopul mergea asa cum te astepti.
Totusi, nu m-am impacat cu dimensiunile. Locul unde tin mainile pentru a tasta era cumva prea mic si nu gaseam nicio pozitie confortabila. Apoi, ecranul are in partea din spate-jos o iesitura care are rolul de a ridica tine laptopul inaltat fata de suprafata biroului, astfel incat sa aiba un airflow mai bun. Pe termen lung insa, nu stiu cum functioneaza chestia asta, dar nu mi se pare o ideea buna. Ultimul aspect il reprezinta faptul ca eu am de lucrat mult in Office si browsing, iar dimensiunile si formatul ecranului nu ma avantajeaza nicicum. E 16/9 si e de 13.3".

In fine, l-am returnat si am luat asa ceva: https://mediagalaxy....cpd/TPC3A8R8EA/

E doar full hd, dar ma face mult mai fericit. Are ecranul 3/2, totul se vede mult mai ok, ai mai multe pe ecran. Un laptop rece, arata senzational, iar de baterie nu am cuvinte. Azi am plecat cu el incarcat si acum e la 70%.
In plus, desi pe orice site te uiti la modelul asta apare ca nu vine cu stylus si husa, ei bine, are si stylus si husa din piele in pachet. Nu stiu de ce nu actualizeaza pe site-uri.
Scurt pe doi, sunt deosebit de incantat de modelul achizitionat!

Multumesc tuturor pentru ajutor!

P.S. Daca modelul de la ASUS ar fi avut dimensiunile ecranului la fel de mari, posibil sa fi ramas cu el. As fi stat in cumpana doar pentru ideea de OLED.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate