Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Strictura uretrala, uretroplastie

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Buna ziua,

Am o problema de sanatate foarte grava care imi afecteaza profund viata. Practic, urinez extrem de greu. Am fost diagnosticat cu strictura de uretra si operat la Sibiu prin uretrotomie optica interna. Am fost operat de doua ori, iar dupa a doua operatie, recidiva a fost aproape imediata. Am studiat pe net materiale referitoare la protocoalele medicale de urologie, am tradus si din alte limbi, tot ce am putut gasi si, se pare, ca mai exista o sansa in tratarea acestei boli invalidante: Operatia de reconstructie a uretrei, numita uretroplastie, anastomotica sau de substitutie.

Eu am fost diagnosticat cu strictura uretrala bulbara. Avea dimensiuni de aproximativ 8mm, dar probabil ca dupa ultima interventie chirurgicala s-a marit. O operatie de uretroplastie ar putea sa imi mai ofere o perioada de normalitate...

Sunt din provincie. Din cauza complicatiilor bolii sunt aproape imobil, astfel ca stau pe net si caut  un medic cu experienta in operatiile de uretroplastie. Din pacate, am gasit doar informatii contradictorii despre putinii medici care fac aceste operatii, sau atunci cand am crezut ca am gasit un medic bun, acesta lucreaza doar in spitale particulare la care nu am acces din punct de vedere financiar.

Poate imi veti spune ca daca sunt sarac pot sa mor linistit. Asa este. Dar, mai am putin timp de coerenta si luciditate si pana se instaleaza decrepitudinea si deteriorarea mea totala am decis sa  incerc sa vorbesc cu voi cei care vizitati acest forum, si, poate, ati avut o experienta asemanatoare, cunoasteti un urolog specializat pe uretroplastii sau stiti din proprie experienta un spital, in care sa fii tratat uman si responsabil.

Am strans bani pentru aceasta operatie. Dar, evident nu imi permit sa ma operez in strainatate. Ma operez in Romania, dar caut un doctor empatic care stie ce face si o face chiar cu pasiune, nu doar pentru cateva mii de euro in plus.

Din provincie si bolnav, nu pot sa iau calea tuturor spitalelor la rand.

Am nevoie de un numar de telefon de la un astfel de medic. Multumesc mult.

O viata fara dureri va doresc!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca si la acest doctor
Eu m-am operat de prostata la el si acum sunt super OK.
Este la Floreasca, dar opereaza si la MedLife.
Operatia mea a fost anul trecut in mai, in perioada de restrictii si m-am operat la MedLife, Floreasca nepermitand operatii care nu erau extrem de urgente.

#3
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc mult, viceroy56, Iti doresc sanatate multa! (si eu sunt operat de prostata).

#4
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Îl recomand și eu pe dr Plugaru. Am fost la alți 2 medici cu o altă problemă și pe lângă faptul că voiau să mă lege de masă să mă taie, nu aveau nici cea mai mică idee despre ce vorbeam eu(efectiv am rămas șocat de un medic care lucrează  la Fundeni și Medlife, venea cu idei de operație însă nu avea nici cea mai mică idee despre ce vorbea....). În dr Plugaru am găsit medicul de care aveam nevoie,știa despre ce vorbesc, am stabilit un plan de acțiune, operăm când va fi imperios necesar, nu aiurea.

#5
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 03.11.2012
Conf. dr Manu Marcian , Spitalul Sanador. Eu am avut aceiasi problema acum un an . Mi-a facut o cistoscopie, rezolvandu-mi si problema laparoscopic,cu reusita totala. Astazi am fost cu un cunoscut pentru aceiasi probema.

#6
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostCapella, on 19 mai 2021 - 13:39, said:

Buna ziua,

Am o problema de sanatate foarte grava care imi afecteaza profund viata. Practic, urinez extrem de greu. Am fost diagnosticat cu strictura de uretra si operat la Sibiu prin uretrotomie optica interna. Am fost operat de doua ori, iar dupa a doua operatie, recidiva a fost aproape imediata. Am studiat pe net materiale referitoare la protocoalele medicale de urologie, am tradus si din alte limbi, tot ce am putut gasi si, se pare, ca mai exista o sansa in tratarea acestei boli invalidante: Operatia de reconstructie a uretrei, numita uretroplastie, anastomotica sau de substitutie.

Eu am fost diagnosticat cu strictura uretrala bulbara. Avea dimensiuni de aproximativ 8mm, dar probabil ca dupa ultima interventie chirurgicala s-a marit. O operatie de uretroplastie ar putea sa imi mai ofere o perioada de normalitate...

Sunt din provincie. Din cauza complicatiilor bolii sunt aproape imobil, astfel ca stau pe net si caut  un medic cu experienta in operatiile de uretroplastie. Din pacate, am gasit doar informatii contradictorii despre putinii medici care fac aceste operatii, sau atunci cand am crezut ca am gasit un medic bun, acesta lucreaza doar in spitale particulare la care nu am acces din punct de vedere financiar.

Poate imi veti spune ca daca sunt sarac pot sa mor linistit. Asa este. Dar, mai am putin timp de coerenta si luciditate si pana se instaleaza decrepitudinea si deteriorarea mea totala am decis sa  incerc sa vorbesc cu voi cei care vizitati acest forum, si, poate, ati avut o experienta asemanatoare, cunoasteti un urolog specializat pe uretroplastii sau stiti din proprie experienta un spital, in care sa fii tratat uman si responsabil.

Am strans bani pentru aceasta operatie. Dar, evident nu imi permit sa ma operez in strainatate. Ma operez in Romania, dar caut un doctor empatic care stie ce face si o face chiar cu pasiune, nu doar pentru cateva mii de euro in plus.

Din provincie si bolnav, nu pot sa iau calea tuturor spitalelor la rand.

Am nevoie de un numar de telefon de la un astfel de medic. Multumesc mult.

O viata fara dureri va doresc!
Doar cu un gand bun te pot ajuta,multa sanatate.Eu am fost operat in 2018 la Arcadia,in Iasi,de doctorul Suditu,diagnosticul a fost de strictura uretrala,post traumatica;strictura uretrala posterioara larga,depasita de rezecoscop.Nu stiu de unde esti,dar daca te ajuta cu ceva,Suditu Nicolae si Novac Costica (https://novamedica.ro/medici ) sunt foarte cunoscuti in IS,ca medici f profesionisti.Sper sa te ajute postarea cu ceva.

#7
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Iti multumesc sneferu1987. Treptat, treptat imi cristalizez si eu o solutie pentru problema mea.

#8
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru Excelsior01. Ma ajuta postarea ta pentru gandul tau bun si sustinere. Totusi, Iasi e foarte departe de mine si nu stiu daca voi lua hotararea in acest sens. Crede-ma ca apreciez postarea ta si ma ajuta. Chiar daca suntem noi singuri, printre medici indiferenti, nu suntem singuri printrte noi. Suntem, intr-un fel, chiar si de la distanta, impreuna.

#9
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru marian_nic65. Multumesc  frumos. In cazul meu, nu stiu ce situatie a fost la tine, dar ma bucur sincer ca operatia ti-a reusit, am inteles ca se impune o operatie de reconstructie de uretra dupa esecul celor de largire...Esti un om bun. Iti raman recunoscator ca mi-ai dat o indrumare.

#10
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc frumos celor care mi-au sugerat medici si solutii. Datorita acestei postari am primit pe email numere de telefon ale unor medici care merita sa fie abordati. Deja am luat o hotarare si saptamana viitoare voi avea primul consult. Daca acest topic va mai ramane deschis(nu stiu care este procedura pe forum), voi incerca sa vin cu informatii despre modul in care se va rezolva mea urologica. Sper sa fie o solutie buna care sa ajute pe cei care vor trece pe aici. Dar, desigur, lucrurile sunt abia la inceput.

#11
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 03.11.2012
Da ,intradevar se efectueaza  operatie pentru reconsructie de uretra dar  se merge mult pentru investigatii si de alta natura pentru viitor.operatia se desfasoara cu anestezie (rahie)si sub observatia doctor anestezist .Un medic deosebit .Sanador lucreaza si cu casa de asigurari.Nu strica un telefon la clinica .urmareste la Sanador net informatii

#12
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc marian_nic65, Nu stiu ce sa spun...am citit destule lucruri pe net nu foarte bune despre Sanador. Apoi, cu siguranta, nu cred ca pot suporta financiar interventia la un spital ca acesta.

#13
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,787
  • Înscris: 16.01.2017

 Capella, on 19 mai 2021 - 13:39, said:

Buna ziua,
..................Ma operez in Romania, dar caut un doctor empatic care stie ce face si o face chiar cu pasiune, nu doar pentru cateva mii de euro in plus.
Din provincie si bolnav, nu pot sa iau calea tuturor spitalelor la rand.
Am nevoie de un numar de telefon de la un astfel de medic. Multumesc mult.
O viata fara dureri va doresc!
Iti recomand sa mergi la Prof. Dr. I Coman, in Cluj-Napoca. Super OM, super DOCTOR. Il gesesti foarte usor pe net, din prima. E foarte ocupat, sunt cozi imense la serviciile lui, dar dupa ce ajungi la el te lamureste din prima despre ce-i vorba. Rezolvarea nu-i simpla, dar nu costa o avere.

#14
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Multumesc Ramuran. Am citit mai de mult despre clinica din Cluj, dar fiind o clinica privata, am avut unele retineri (financiare bineinteles). E foarte adevarat ca sanatatea merita oricat, dar trebuie sa iti si permiti sa dai oricat. Eu am tot dat in ultimul an prin spitale si clinici...Sunt bolnav in continuare si bani am tot mai putini...Am facut un an de studentie in Cluj, pe vremuri, nostalgii, asa ca sunt tentat sa incerc si la Prof. Dr. I Coman. In ultima vreme, am fost prins in mai multe necazuri, nu doar de sanatate si traiesc cu Xifia si Focusin. Medicamentele mi-au mai dat un ragaz pana gasesc medicul potrivit. Nu am luat o hotarare, dar raman dator pentru informatia si ajutorul acordat.

#15
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,787
  • Înscris: 16.01.2017
Poti da un telefon ca sa vezi cam cat costa.

#16
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru Ramuran, Am luat legatura cu un doctor prin telefon. El nu confirma diagnosticul de strictura de uretra,(dat de medicul care m-a operat) sau cel putin mai banuieste si o alta problema. Astfel, ca treptat, treptat, viata mea se tot afunda...Am citit despre clinica din Cluj un articol care m-a descurajat cumva...Ce pot sa-ti spun cu mana pe inima, lucru care pare hilar si hidos, daca n-ar fi trist si dureros, este acesta: idealul meu in viata este sa pot face pipi. Daca mi-ar fi spus cineva acest lucru in trecut, as fi considerat-o o gluma proasta. Acum, am abandonat toate proiectele: carti, filme documentare, picturi (cu asta m-am ocupat) ca sa fac cel mai simplu lucru din lume. Si nu pot sa-l fac. O viata fara dureri iti doresc!

#17
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,787
  • Înscris: 16.01.2017
Nu tine cu diagnostic prin telefon, desi stricturile uretrale sunt usor de diagnosticat. Trebuie sa scrie tipul de strictura/i pe care o ai, de ce natura e (origine infectioasa sau traumatica), unde e pozitionata, cat e de lunga, etc..., in scrisorile medicale pe care le-ai primit dupa interventiile pe care spui ca le-ai avut. Nu cred ca ti-a facut cineva uretrotomie fara investigatii prealabile, respectiv uretrografie. Uretrografia evidentiaza calibrul uretrei pe toata lungimea. Ar trebui sa ai cel putin un film cu o uretrografie, in care se observa usor unde e situata strictura, cat e de lunga, cat e de stramta si alte particularitati.
Nu stiu cat e de departe Clujul de tine, dar daca mergi la clinica Prof. Coman, poti cere consultatie la unul dintre medicii cu care lucreaza el, ca e mai ieftin decat la "Profu" (tot acolo), ceri o uretrografie, ai asigurata inca o consultatie prin care se trage concluzia si iti explica medicul respectiv ce se recomanda. Au acolo toata aparatura necesara ca sa iti faca orice. Nu-i problema daca iti mai face o uretrotomie, pentru ca daca e mai bine facuta si tii sonda mai mult timp, se restrange mai grteu si iti da timp pentru a te gandi la solutii mai complicate. Uretroplastia nu e o treaba pe care s-o faca oricine si poate da complicatii nasoale daca nu-i facuta cum trebuie de catre un "meserias".

Deci, inca o uretrotomie iti face repede si usor, a doua zi poti pleca acasa si stai in pat in prima faza, dupa care te poti misca cu sonda, nu prea mult si fara efort, ca nu cumva sa se infecteze. Iti explica medicii de acolo exact ce si cum sa faci. Cred ca iesi cu mai putin de 4000 lei cu drum, consultatii, uretrografie si uretrotomie, daca te organizezi bine.

Daca te gandesti sa mergi acolo, pot sa te ajut, sa dau niste telefoane si sa-ti deschid o linie de acces rapid prin toata procedura, sa nu pierzi prea multa vreme. Au si relatii cu ceva pensiuni si locuri de cazare in apropiere de clinica privata ca sa nu pierzi vremea prin oras si bani pe taxiuri, proceduri pentru testare covid si tot ce trebuie.

#18
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru Ramuran,

Multumesc pentru raspunsul detaliat oferit. Apreciez efortul tau in a ma ajuta.

Ai dreptate, am facut uretrotomii in urma unor investigatii medicale. Din pacate, niciun medic nu mi-a dat, de pilda, filmele de la uretrografie.

Operatia de uretrotomie este, intr-adevar destul de simpla, si pentru medic si pentru pacient. Problema apare in momentul in care recidiva apare rapid. Cand tine cativa ani este, sa spunem, OK. Dar la mine recidiveza la trei luni. Practic nu imi revin bine dupa operatie si am nevoie de urmatoarea. Nici nu se pune problema de viata in aceste conditii. Iarasi, financiar, nu imi permit 4000 lei la trei luni si evident, nici sufleteste nu e usor.

Uretroplastia ofera ceva mai multe sperante. In ce priveste, riscul impotentei, nu prea mai conteaza. Sunt dispus la acest compromis, daca mi se ofera sansa unei ne-recidive de strictura de uretra.

Acum doua zile am facut analize si o uretrografie: Diagnosticul confirma strictura de uretra dar si o afectare a functiei vezicale. Desigur, nu am primit nici acum filmul cu uretrografia, Deoarece, situatia mea de sanatate este deja in prelungiri, sunt aproape complet blocat mictional,

Medicul mi-a propus  iarasi uretotomie. As fi facut-o pe loc, pentru ca sunt disperat, dar din cauza Covidului, nu s-a putut. La internare mi-au facut test rapid antigen, iar in sala de operatie iti cere test pcr pentru covid. Acum, descopar ca este greu sa sincronizez rezultatul unui test negativ Covid cu programarea unei operatii.

Sistemul medical este foarte subred, mai ales daca esti neica-nimeni.

Am fost in Bucuresti, la spitalul Burghele, la recomandarea unei persoane de pe acest forum care m-a contactat pe email. Am avut numarul de telefon de la un medic bun si atentia acestuia (in limitele timpului disponibil). Traficul a fost infernal, sapte ore - 175 de kilometri; Medicul a fost foarte cumsecade, financiar vorbind. Din pacate, desi initial discutasem despre posibilitatea unei uretroplastii, medicul a sustinut uretotomia. Si eu sustin uretotomia, pentru relativa simplitate...dar ce ne facem cu recidivele rapide? Mai mult, nu am inteles de ce, m-a trimis sa vin cu un test pcr negativ, pentru operatie. Nu am inteles de ce nu s-a putut face chiar in acolo in spital si sa fiu operat dupa ce am rezultatul testului. La mine, in provincie, sunt doar doua locuri unde pot face testul pcr si rezultatul testarii nu ajunge suficient de repede, ca sa fac si programare la operatie.

Ma voi lasa in mana destinului, a unui medic mai precis, si il las sa-mi faca uretotomii pana se satura...si apoi poate se indura sa imi faca si o uretoplastie.

Nu ma intelege gresit. Apreciez enorm disponibilitatea ta de a ma ajuta. Iti multumesc. Raspunsul tau, l-am vazut abia dupa ce m-am intors din Bucuresti. Oricum, acum sunt iarasi, in acelasi loc de unde am plecat. Sondarea, in timpul uretrografiei, mi-a mai largit putin uretra. Mai am probabil cateva zile in care voi putea mictiona ceva-ceva... Strictura de uretra o am in regiunea bulbara. Medicul mi-a spus doar atat: "Nu este punctiforma. Exista o problema si mai sus la vezica. Nu trebuia sa te opereze la cald, ci la rece. Te operez eu, pe canal."

De la ultima uretotomie, pana a aparut strictura in mod agravant, sincer nu cred ca au trecut trei luni.

O viata minunata iti doresc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate