Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pazie și sageac

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
Am tot căutat pe net dacă se poate face suportul pentru pazie și sageac utilizând profil metalic CD și UD.
Din videoclipuri și fotografii, am observat doar pe suport de lemn.
Voi ce părere aveții?

#2
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Bineinteles ca se poate (tehnic vorbind).

Da' de ce ai vrea asa ceva in loc de lemn? Vrei sa plachezi cu gips carton?

#3
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
Aș dori să plachez streasina cu Knauf Vidiwall, peste care să dau o plasă cu adeziv, apoi vopsea decorativă.
Fotografia, nu este de la casa mea, ci pe YT.

[ https://i.imgur.com/Qeq6lfD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by uncrestin, 19 May 2021 - 10:35.


#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Vidiwall e tot un soi de gips carton.

Sigur ca se poate cu profile metalice, vezi in documentatie.

Sunt curios cum arata finalizat un sageac din asta, nu am mai vazut.

Si sunt curios cum aplica mesterii deasupra capului plasa de armare si decorativa Posted Image .

Edited by Eminescian, 19 May 2021 - 11:18.


#5
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
Placa aceea se utilizeaza la exterior numai daca este protejata cu sistem termoizolant. Oricum ipsosul la exterior e bun daca vrei sa vinzi repede si sa pacalesti cumparatorul.

#6
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
[ https://i.imgur.com/FLpfl9w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by uncrestin, 19 May 2021 - 13:04.


#7
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Daca vrei sa cobori sub nivelul jgheabului cu sageacul e mai bine probabil sa folosesti ceva dedicat pentru aplicare la exterior (va fi expus la ploaie).

Are KNAUF si ceva dedicat de exterior (Aquapanel), in documentatia lui poti vedea o gramada de detalii de executie pentru diverse variante.

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Eminescian, on 19 mai 2021 - 11:17, said:

Sigur ca se poate cu profile metalice, vezi in documentatie.

Sunt curios cum arata finalizat un sageac din asta, nu am mai vazut.

Si sunt curios cum aplica mesterii deasupra capului plasa de armare si decorativa Posted Image .

Cred ca merge si cu profile metalice. La mine au folosit niste profile de lemn in forma de  triunghi dreptunghic prinse pe capriori.

Mesterii aplica plasa de armare de pe schela Posted Image Nu asta e partea dificila. Eu am folosit Cementex si placile sunt destul de grele. Cei care au pus plasa si au dat decorativa nu s-au plans mai deloc. In schimb rigipsarii care au prins placile  sigur mi-au umplut frigiderul. Ei erau obijnuiti cu placile de GC, si astea sunt de cel putin 5 ori mai grele.

Attached Files



#9
Siniat_helper

Siniat_helper

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2020
Da se poate, profilele CD si UD sunt solutia standard pentru sageacuri si pazii facute din placi de gips pentru aplicatii exterioare sau placi din fibrociment.

 trandafirdoru, on 19 mai 2021 - 12:48, said:

Placa aceea se utilizeaza la exterior numai daca este protejata cu sistem termoizolant. Oricum ipsosul la exterior e bun daca vrei sa vinzi repede si sa pacalesti cumparatorul.

Exista placi special concepute pt exterior, in aplicatii ce sunt expuse direct mediului. Aceste placi au miezul de gips, arata ca cele din gips-carton, dar sunt aditivate si fetele nu sunt din hartie ci din diverse materiale (impaslitura din fibra de sticla, de exemplu) si poti fi direct tencuite sau pot fi folosite ca suport pentru termosistem. O alternativa la placile de gips pentru exterior sunt si placile din fibrociment.

Edited by Siniat_helper, 19 May 2021 - 14:03.


#10
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Poti cu profile metalice atat la Knauf Vidiwall cat si la Aquapanel. Gasesti la Knauf profile dedicate cat si solutii de montaj, sunt foarte bune produsele lor am folosit si eu la casa.

#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006

 Scurthea211, on 19 mai 2021 - 14:01, said:

Cred ca merge si cu profile metalice. La mine au folosit niste profile de lemn in forma de  triunghi dreptunghic prinse pe capriori......

Intrebare: jgheaburile si carligele ptr ele, imi imaginez ca au fost montate dupa pazie si sageac. Cum au nimerit mesterii sa bage suruburile de la carlige in capriori, fiindca acestia erau ascunsi sub pazie/sageac?  Faza e ca posibil/probabil voi face eu miscarea asta, si as vrea sa "fur meserie" sa stiu cum au stiut unde sa puna carligul, sa nu iasa cu surubul pe langa caprior? Multumesc.

#12
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Sigur ca se poate.
Noi am acoperit cu Betonyp.
Peste trebuie masa spaclu si decorativa/vopsea exterior (+termosistem daca e cazul).

Attached Files



#13
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 l_stoian79, on 19 mai 2021 - 15:18, said:



Intrebare: jgheaburile si carligele ptr ele, imi imaginez ca au fost montate dupa pazie si sageac. Cum au nimerit mesterii sa bage suruburile de la carlige in capriori, fiindca acestia erau ascunsi sub pazie/sageac?  Faza e ca posibil/probabil voi face eu miscarea asta, si as vrea sa "fur meserie" sa stiu cum au stiut unde sa puna carligul, sa nu iasa cu surubul pe langa caprior? Multumesc.

La mine ordinea a fost asta:
1.zidit
2.acoperis cu tot cu prins jgheaburi
3.tencuit, montat termosistem inclusiv intre capriori, pus plasa si masa de spaclu
4.montat pazie si sageac
5.plasa si masa de spaclu pe pazie
6 decorativa

Deci nu au avut probleme la prins carlige pt ca pazia au pus-o la sfarsit.


#14
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Mi am adus aminte ca intre tencuit si montat termosistem a mai fost un pas: au prins profilele pt pazie pe capriori. Asta ca sa poata sa se duca pana sus cu vata si profilele sa nu se sprijine pe termosistem.

#15
raduteop

raduteop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2015

 Scurthea211, on 19 mai 2021 - 20:27, said:

Mi am adus aminte ca intre tencuit si montat termosistem a mai fost un pas: au prins profilele pt pazie pe capriori. Asta ca sa poata sa se duca pana sus cu vata si profilele sa nu se sprijine pe termosistem.


Salut.
Multumim pentru detalii. Si eu sunt interesat sa fac pazia si sageacul cu Cementex sau Vidiwall, chiar zilele trecute ma uitam la cum sa prind profilele metalice.
Ai cumva poze si din timpul montajului ? Cel mai tare ma bate cum si cand sa se prinda cu urechile pentru jgheab.

#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
O sa caut, dar nu cred ca am poze din timpul montajului.

Urechile pentru jgheab nu te incurca cu nimic la montajul paziei. Se prind mult mai devreme, in momentul montarii acoperisului. Cand ajungi sa lucrezi la pazie, jgheaburile sunt deja montate. Nu o sa ai burlanele care coboara din jgheaburi, dar restul tine de acoperis si ar trebui sa fie deja acolo.

#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Am gasit si poze. Eu am prins placile de cementex pe niste profile din lemn, dar dispunerea e aceeasi si pentru profilele metalice.

Attached Files



#18
raduteop

raduteop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2015

 Scurthea211, on 11 octombrie 2021 - 17:50, said:

Am gasit si poze. Eu am prins placile de cementex pe niste profile din lemn, dar dispunerea e aceeasi si pentru profilele metalice.

Super, sa traiesti, multumesc pentru postare.
Iar casuta e faina, sa o locuiti sanatosi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate