Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conexiune TV - Telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi ia de la Emag un miracast din ăla de care zice colegul, și fă proba cu el...
Dacă merge îl păstrezi.

#20
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Cabluri hdmi am deja de 15m lungimea, splitter am, practic laptop si camera imi trebuie.

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View Postwaterman, on 18 mai 2021 - 14:15, said:

… rog colegul să explice dacă telefonul face cast la orice aplicație e pe telefon sau merge numai în unele. …
Prin Miracast se proiecteaza ecranul telefonului asa cum este, indiferent ce rulezi pe el. Nu depinde de aplicatia concreta pe care o folosesti in momentul respectiv. E ca o conectare a unui monitor extern. Totul e ca telefonul sa suporte, ca nu am gasit ceva 100% clar.

#22
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014

View Postsags, on 18 mai 2021 - 14:22, said:

Prin Miracast se proiecteaza ecranul telefonului asa cum este, indiferent ce rulezi pe el. Nu depinde de aplicatia concreta pe care o folosesti in momentul respectiv. E ca o conectare a unui monitor extern. Totul e ca telefonul sa suporte, ca nu am gasit ceva 100% clar.
Pai eu am ca telefon personal un note 9 si suporta..deci cred ca merge si note 10.

Smart view ii zice.

Practic cu un chromecast 3  legat la splitter  trebuie sa functioneze ...

#23
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postdaniarad20, on 18 mai 2021 - 14:21, said:

practic laptop si camera imi trebuie.
Daca totul se intampla intr-un loc fix ( ai 2 televizoare montate pe perete) , laptop-ul  nu-i neaparat  necesar.
Poti folosi bine mersi un desktop.

Edited by tioopedi, 18 May 2021 - 17:43.


#24
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

View Postdaniarad20, on 18 mai 2021 - 14:21, said:

Cabluri hdmi am deja de 15m lungimea, splitter am, practic laptop si camera imi trebuie.

Nu are sens sa te complici cu Miracast (te poti trezi cu conexiunea picata in timpul sedintei) ; daca ai Note 10 atunci cea mai buna solutie este Samsung DeX ; via cablul respectiv (sau dock full  cu interfete USB /Etehrnet/HDMI  sa nu mai depinzi de wifi/semnal GSM si sa poti interactiona cu un mouse | acela e posibil sa nu fie compatibil cu Note 10 caz in care exista acesta) si software-ul aferent telefonul este un mediu desktop echivalent cu un laptop . Aicie exemplificat use-case-ul tau (video-conferinte) .

#25
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Aia am vut sa zic si eu.
Telefoanele mai scumpe au posibilitatea de a se conecta la dock cu USB-C (retea, usb-uri, HDMI)

proba facuta de mine:
la job am dock Dell  WB19(TB) pentru laptop Dell.
la dock sunt conectate 2 monitoare (HDMI, DisplayPort, etc), tastatura, mouse, retea
Am scos dock-ul (cablul usb-C) si l-am conectat la Huawei P30Pro. S-a activat desktop mode cu 2 monitoare identice, retea ce fir, tastatura, mouse, HDD extern, etc.

Luat pe bucatele:
Deci ca sa ai aceeasi imagine pe mai multe monitoare/tv ai nevoie de un SPLITTER HDMI.
De obicei 1in/2out, 1in/4out, 1in/8out, 2in/4out (HDMI switch si Splitter)
Daca ai distante mai mari de 15m ai nevoie de HDMI extender (HDMI >> 2 cabluri CAT5E preferabil FTP >> HDMI) pentru regenerare semnal si poti merge pana la 50 sau mai multi m.

In splitter conectezi o sursa de semnal:
- Telefon >> converter USB-C >> HDMI
- Telefon >> dock usb-C >> HDMI (avantaj ca are si alimetare)
- laptop
- Chromecast (nu recomand, asta e pentru chestii de streaming, filme, youtube, nu pentru treburi live)
- Miracast receiver (transmitere semnal video fara fire) dar apoi ai nevoie si de o sursa de semnal miracast transmitter (telefon sau laptop)
Atentie ca orice transmisie wireless cu unelte ieftine/uzuale introduce LAG.

De preferat, o astfel de conferinta o faci cu un laptop in extended mode (2 sau 3 monitoare/desktopuri) una dintre iesiri/video o vei multiplica cu HDMI splitter si pe ea va fi imaginea live a interlocutorilor de la distanta.
Pentru captura poti sa folosesti:
- un webcam usb cu un prelungitor activ
- un dispozitiv de captura cu intrare HDMI si iesire USB3 si o camera video/foto pe trepied cu iesire HDMI.

Daca vrei sa ai si sunet de calitate pentru ca cei din sala sa fie auziti de interlocutorii din USA, e de lucru.
Ai nevoie de receiver microfoane wireless, si/sau mixer audio cu 2/4 canale minim conectat la laptop pe line in.
La mixer poti conecta microfoane cu fir de 15m sa te plimbi cu ele prin sala.
Daca laptopul nu are line-in, ai nevoie de o placa externa de sunet pe usb  cu intrare LINe-in.
Poate are mixerul audio conexiune usb si te folosesti de el direct conectat la laptop pe USB.

Edited by radurus, 18 May 2021 - 22:00.


#26
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
daca ai telefoane samsung le poti conecta direct la un TV prin cablu usbc hdmi. Daca-mi aduc bine aminte exista si splitere pentru semnal ca sa poti afisa acelasisemnal pe doua TV.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate