Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Conexiune TV - Telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Am doua televizoare SAMSUNG 75TU7092 si as vrea daca se poate sa le conectez la telefon pe ambele in acelasi si sa fac conferinte, e posibil asa ceva?
Daca nu se poate, ce alternativa mai am? La un buget de 1500 de euro?

#2
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Ce telefon? Ce anume intelegi prin conferinte? Faci video conferinte si vrei sa se vada ceilalti interlocutori pe televizoare?

#3
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014

View PostRomanianAngel, on 18 mai 2021 - 12:34, said:

Ce telefon? Ce anume intelegi prin conferinte? Faci video conferinte si vrei sa se vada ceilalti interlocutori pe televizoare?
Am un Note 10 Plus, vreau sa ii vad eu pe ei si ei pe mine, la fel cum faci pe telefon, doar ca vreau sa se vada pe tv-uri.

Edited by daniarad20, 18 May 2021 - 12:44.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdaniarad20, on 18 mai 2021 - 12:27, said:

Daca nu se poate, ce alternativa mai am? La un buget de 1500 de euro?

Două laptopuri cu HDMI pe care le cuplezi la televizoare.
Fiecare la un televizor.
Ai buget suficient.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai sa inteleg: vrei de pe (un) telefon sa te conectezi la ambele televizoare simultan, in sensul ca tu sa apari pe unul si interlocutorul pe celalalt? Pare sa vrei ceea ce se cheama mirror screening (sau ceva de genul asta), cu diferenta ca mirror screening (oglindire imagine, pe romaneste) stiu ca se poate doar pe un singur ecran (un TV).

#6
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Ideea e ca eu trebuie sa montez tv-urile pe perete, telefonul pe un trepied indreptat spre o sala, iar pe tv-uri sa apara cei pe care vreau sa ii vad, pe ambele aceeasi imagine, practic sa proiectez pe ambele tv-uri imaginea primita pe telefon...

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce am zis mai sus. Laptopuri conectate la TV, eventual cu Skype, orice soluție din asta de videocall, și telefonul de capul lui.

#8
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014

View Postwaterman, on 18 mai 2021 - 13:09, said:

Ce am zis mai sus. Laptopuri conectate la TV, eventual cu Skype, orice soluție din asta de videocall, și telefonul de capul lui.
Bun, dar nu inteleg cum fac asta, ei cum ma suna pe skype de exemplu? cum contectez laptopurile cu telefonul sa ma poate vedea si ei?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nu folosesti telefon, doar laptop.

#10
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Pai si cum ma filmez?

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Ce aplicatie de video-call vei folosi ?

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu sigur dar se pare ca Samsung Galaxy Note 10+ suporta Miracast. Daca vrei o aceeasi imagine, si anume cea de pe ecranul telefonului, sa se vada pe ambele televizoare, rezolvi cu un receiver Miracast infipt intr-un splitter HDMI.

Edited by sags, 18 May 2021 - 14:02.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zi mai bine ce nevoie ai, explică mai clar.

De ce două televizoare ?
Vrei aceeași imagine pe ambele ? De ce?

Ești în aceeași cameră cu cei cu care vorbești ?

Ei cu ce se filmează ?

Explică mai clar situația.

În principiu, poți folosi două laptopuri, conectate la tv, sau un singur laptop la ambele, laptopul are webcam, ei te văd, tu îi vezi.

De ce insiști cu telefonul, e nevoie de telefon ?

Principial vorbind, și în ideea că intuiesc bine, ei cu sala pot să pună un telefon pe trepied, să te apeleze pe skype, și faci multiconferință de pe skype pe cele două laptopuri conectate fiecare la un tv, sau un singur laptop conectat la două TV uri.
Sau orice altă aplicație de video call care permite conferință, e plin de ele acum cu online și work from home.

Uite aici 10 aplicații de video meeting

https://resources.ow...st-meeting-apps

Edited by waterman, 18 May 2021 - 14:09.


#14
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Trebuie sa folosesc doua tv-uri, unul e pus pe partea stanga si celalalt pe dreapta, ei transmit din SUA, folosesc laptop cu camera web dedicata, nu am decis ce aplicatie sa folosim, o aleg pe aia care se potriveste cu cerintele, nu e nevoie de telefon neaparat, daca se poate pot achizitiona o camera web buna, o leg la laptop si apoi laptopul la tv-uri sa dau share la videoul de la ei, merge asa?

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sigur te vei descurca cu soluții gratis gen Zoom, Skype, Google Meet.

#16
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014

View Postsags, on 18 mai 2021 - 13:56, said:

Nu stiu sigur dar se pare ca Samsung Galaxy Note 10+ suporta Miracast. Daca vrei o aceeasi imagine, si anume cea de pe ecranul telefonului, sa se vada pe ambele televizoare, rezolvi cu un receiver Miracast infipt intr-un splitter HDMI.
Deci leg miracastul la splitter si apoi conectez telefon wireless la miracasat sa imi reda pe ambele tv-uri imaginea?

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdaniarad20, on 18 mai 2021 - 14:10, said:

Trebuie sa folosesc doua tv-uri, unul e pus pe partea stanga si celalalt pe dreapta, ei transmit din SUA, folosesc laptop cu camera web dedicata, nu am decis ce aplicatie sa folosim, o aleg pe aia care se potriveste cu cerintele, nu e nevoie de telefon neaparat, daca se poate pot achizitiona o camera web buna, o leg la laptop si apoi laptopul la tv-uri sa dau share la videoul de la ei, merge asa?

Era mai safe să plătești un om să te ajute că la cum văd eu, nu prea e domeniul tău.
Și o să fie de configurat, de instalat, etc.

Deci.
Laptop, cabluri HDMI destul de lungi să ajungă de la laptop, splitter HDMI.
Televizoarele.

Laptopul legat la ambele cu splitter HDMI.
O cameră web mai bună pe care o conectezi la laptop și filmezi auditoriul.

Gata.

Întreabă-i dacă e ok cu Zoom, sau cu Google Meet...

View Postdaniarad20, on 18 mai 2021 - 14:11, said:

Deci leg miracastul la splitter si apoi conectez telefon wireless la miracasat sa imi reda pe ambele tv-uri imaginea?

Teoretic da, dar trebuie făcute probe, rog colegul să explice dacă telefonul face cast la orice aplicație e pe telefon sau merge numai în unele.

Eu zic că e mai ok cu laptop dacă tot ai buget 1500 de euro.

În ce oraș se petrece povestea asta, că poate te ajut cu setup-ul?

*presimt că e Arad :) *

Edited by waterman, 18 May 2021 - 14:20.


#18
daniarad20

daniarad20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.11.2014
Nu e domeniul meu dar in principu stiu ce am de facut, singura problema era faza cu doua tv-uri si faptul ca aveam deja telefon, laptop trebuie cumparat si ma scutea de o cheltuiala daca mergea asa cu telefon..

judetul arad.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate