Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Casa noastră de la … Mediterană :)

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Casa din stânga a pus canal de cablu, oricum o sa umblam la ele când facem fațada.
Am sa ma sfătuiesc și cu arhitectul, poate se taie din greșeală :))))

#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Poate se darama aia de langa din cauza lucrarilor la a ta, si mai apoi poate a ta face implozie. Faci un bloc si gata, tot esti in ro.

Si apoi emigrezi in Spania, unde as veni si eu din cauza haosului recent din tara si ca mi-a placut Costa Barcelona, dar, mare atentie, sa nu le spui de unde vii ca poate mai au si ei neamuri prin ro si stiu ce si cum.

#39
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Deja au început durerile de cap :)
Am deja contactat câteva companii pentru lucrările necesare. Răspunsurile cin destul de greu.
Pana acum avem o oferta de la o firma pe care contam din recomandări. Dar și aici avem o oferta de 25.000 pentru partea de arhitectura și autorizații. Dacă vrem și servicii de diriginte șantier alți 6.000.
Ce ma deranjează, firmele sunt destul de ocupate și nu stau sa explice prea multe, arunca oferte, așteaptă plata după care discuți. Și toate astea fără sa facă o expertiza tehnică la ce exista plus ce ai vrea tu.

Dar după 6 luni avem acte și cheile, e ceva :). A fost ceva când am parcat in fata casei și am intrat in sfârșit ca propietari și nu doar in poziție de cumpărător.

Pe partea plăcută este ca Ondara pare sa se miște foarte bine, la centrul comercial “galerii mall plus alte magazine ca Leroy” din “sat” am fost cu un amic care a fost încântat sa găsescă la mall sa își încarce si Tesla la supercharger.

Attached Files



#40
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Cum ne asteptam, vremea frumoasa in prag de Decembrie.
Am atasat cateva poze cu satul , castelul si portul din zona.

Attached Files



#41
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
După ce am primit oferte de la mai multe echipe se cam creionează opțiunea ideală pentru noi. Pastrarea fațadei cu mici modicari la ferestrele de la etaj ce vor fi transformate in balconașe și pastrarea zidurilor de pe calcane. In felul asta ne încadram cu o autorizație doar de “reparații”. In rest dărâmam toate zidurile interioare făcând loc unor camere mai mari, mai luminoase.
Casa are amprenta la sol de 120m2 cu un total construit de 190, include și anexe. Noi vrem o amprenta de 80m2 cu o suprafața construită de 200m2, avem voie cu 3 nivele. O sa păstram in spatele casei o mică grădiniță cu flori și gazon de 40m2.
Oferta care ne place ar fi 6000€ firma de arhitectura ce va obține și autorizațiile si 130.000€ construcția la cheie. Dar construcția a fost calculată cu produse și finisaje medii. Aici probabil ca o sa avem variații destul de mari, probabil un 20%.
Im discuție mai e dacă punem pompa de caldura aer-apă cu încălzire in pardoseala sau aer-aer. Oferta de 130k include aparate aer-aer. Probabil varianta cu aer apa va adauga 10.000€ in plus.


#42
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Pentru zona aceea nu e cam mare investiția în pompa și încălzire în pardoseala, mai ales ca e de vacanta?
Niște radiatoare electrice n-ar fi mai potrivite, mai ales ca bănuiesc ca ești obișnuit cu ele venind din Irlanda?
Cat am locuit în Franța la un Gite torul pe electric, încălzirea și boilerul electric m-au dus la un maxim 80€/luna.
Frumos proiect, și eu am cautat în Valencia căci m-am îndrăgostit de zona și oraș.

#43
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Noi o sa petrecem iernile așa ca încălzirea e importantă.
In mare avem de ales între pompa de caldura aer-aer sau aer-apa. Aer apa avem nevoie de camera tehnica, indiferent dacă mergem pe încălzire pe pardoseala sau calorifere.
Am stat in chirie in Dublin cu încălzire pe curent, aveam cu stocare de caldura și radiatoare instant. Foarte inconfortabil, când erau zile însorite stăteam cu geamul deschis, nu aveai ce sa le faci la cele cu stocare de caldura.

Zona este superba, suntem incantați, ne gândim poate in câțiva ani sa mai luam o casa și cu teren prin Javea sau Calp.

Petrecem mult timp in port și in parcul național pe Montogo.
Am prins și festivalul lumânărilor, arată magnific centrul vechi.

Attached Files



#44
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
O veste bună, se implementează cilindri hidraulici de blocare a traficului non rezidențial.  Am primit și noi telecomanda.
Asta e primul pas către pedestrianizarea zonei.

Este permisă momentan trecerea in anumite ore.

Attached Files



#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ieseai mai convenabil cu o casuta la gata - fara renovari si toate nebuniile?

#46
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,393
  • Înscris: 15.11.2003

View PostGlCA_Contras, on 19 octombrie 2022 - 10:11, said:

Nu ieseai mai convenabil cu o casuta la gata - fara renovari si toate nebuniile?
La cucu-bau de centrul urbei poate.
Daca vrei in oras cam peste tot trebuie sa iei ceva cu munca atasata

#47
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am căutat câțiva ani, nu era și nici nu e graba.
In primul rând ca am pierdut trenul in 2016-2017, când totul era mai ieftin.
In cele din urma ne-am hotărât sa luam ceva vechi, clasic in zona protejata, sa nu ne trezim cu balauri construiți pe acolo. Am ținut cont sa avem spital, școala, shopping la îndemână, la câteva minute.
Dacă mergem pe ceva nou sunt de obicei in afara orașului, nu prea se construiește in centru și nici chiar in oraș, nu e loc. Dacă luam ceva similar vechi/renovat nu era ieftin și nu găseam modernizate, doar renovate. Asta înseamnă ca se păstrează vechia împărțire, camere mici, dormitoare fără fereastră!!! , cum se construia acum 100 de ani.
Modificam fațada, avem voie dar sa fie legată de perioadă și stilul local, păstram toți pereții de pe laterale, pe calcan, și fațada in rest tot dărâmat și construit modern, bine izolat, pompa de caldura cu încălzire in pardoseala și răcire in tavane, apa calda și panouri foto-voltaice pe acoperiș, camere mari și luminoase. Rooftop modern cu living și Bucătărie deschise, jacuzzi, etc.
Din estimările noastre ne costa cam 200.000, cu tot cu achiziție 250.000.
La banii astia avem o casa cu suprafața utila de 240 m2, grădina mică de 48 m2, cu stil clasic dar modernizată.
Căutând ceva similar pe piața nu am găsit in 250.000€
Plus e on proiect ce se întinde pe câțiva ani fără credite. Nu avem 250.000 cash ma data aia și ma tot uitam cu prețurile cresc.
E posibil sa avem o recesiune serioasă și costurile se mai scadă, cine știe poate revin la ce era înainte de pandemie.
Deja se discuta și de fonduri pentru îmbunătățirea termică a caselor la care ne încadram și noi.
Multe case din Spania nu au caldura decât prin aer-aer, cele mai multe sunt AC nu pompe de caldura, boilere electrice in baie, ineficiente și inestetice.
Dacă vrei o casa pasiva, high tech cam trebuie sa o faci singur.
Plus sunt inginer, e satisfacția mea personală, gata cumpărat nu e la fel :).
Și asta e un proiect pentru casa de vacanța, nu arde. Dacă era casa principala nu ne permiteam sa ne întindem așa mult cu timpul.


Noi am vrut sat clasic nu cartier nou. Plus suntem între mare și munți, doua parcuri naturale la câteva minute, munții se văd in ultima poza.
Când te saturi de mare dai o fuga la munte sa te racoresti :)

Attached Files



#48
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
După aproape un an am terminat toate expertizele, discuțiile cu arhitectul si avem un proiect gata de mers la primărie, un dosar de 100 de pagini :).
La fațadă, parter vom înlocui usa dubla cu una normala, același stil, eventual vom slava una din uși dacă se poate. Modificarea usii permite micșorarea holului cu un dormitor/Tea room la strada. Încă nu ne-am hotărât dacă va fi dormitor sau un living mai mic.
La etaj vom transforma ambele ferestre in balcoane mici tipice zonei.
Pe

Pe spate am ales sa facem un efort un pic mai mare, la parter doua rânduri de uși stil francez.
La etaj un balcon pe toată suprafața tot cu doua rânduri de uși stil francez.
Terasa va avea zona din mijloc acoperită, o combinație cu grinzi de lemn si pânza si prelata retreactabilă. Pe terasa peste casa scării vom avea si o mică bucătărie de vară.
- prima poza fațada
- a doua poza spatele casei
- a treia poza, planul parterului cu mică grădină. Grădina va fi mică dar plină de vegetație, chiar și câțiva copăcei , multă umbră
- a patra poza este etajul, doua dormitoare baia, camera tehnica și master bedroom cu baia proprie și walk in wardrobe.
- a cincea poza, terasa.

Sa speram ca pana in Ianuarie avem autorizația.

Attached Files



#49
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,393
  • Înscris: 15.11.2003
Arata foarte bine ! Spor !

#50
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Fațada pe lângă micile schimbări la ferestre va fi și un pic stilizata, ornata cu piatra naturală pe un fond cărămiziu, ferestre maro, etc.
După ce am admirat mai multe stiluri ne-am oprit la cel atasat in poza.
Pe spate o sa mergem cu totul alb, zidărie și uși, fără ornamente.
Grădina, mică, 45 de metri pătrați va fi fără gazon :), o aglomerație de plante cu ceva copăcei pe laterale, plante mediteraneene și subtropicale. Am atasat câteva poze cu o grădina și mai mică din … uk, prima grădina cu placi și pe urma rezultatul final :).
Ideea e ca grădina și fie umbroasă și umeda, sa țină și parterul un pic mai răcoros, stai aici pentru răcoare. Vrei soare, sus pe terasă.

Nu am reușit sa atașez poze cu grădina așa ca atașez articolul: https://www.gardener...ical-courtyard/

Am reușit sa pin doua poze cu mică grădina, beofre and after.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate