Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa noastră de la … Mediterană :)

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Mai devreme decât plănuisem am ajuns sa ne luam casa de iarnă pe Costa Blanca.
Ca orice nord europeni ducem lipsa de vitamina D, până in Covid plecam cam odată la 2-3 luni in Italia, Portugalia sau Spania pentru o gura de soare.
După ce am umblat peste tot in am început sa cochetam cu ideea de a ne retrage in Spania spre pensionare. Nordul Costa Blanca ne-a făcut cu ochiul pentru casa de iarna, casa de vacanță, mult mai aproape de gusturile noastre. Comunitate mare de expați, munte și mare, diferențe mai mici între vara și iarna.
Inițial ne gândisem sa ne luam o casă in Valencia, varianta in care ne mutam in Spania definitiv. Dar de când cu covidul licrurile s-au schimbat. A fost pentru prima data când nu am mai zburat nicăieri, am avut totuși o vacanta de vara 3 luni in ro cu masina. Însă de la lockdown-ul din Octombrie pana in Prezent am luat-o pe arătura, a fost și o iarna grea și cu lockdown a părut de 2 ori mai lungă. In Irlanda am fost destul de liberi dar nu am mai putut pleca nicăieri.
Covid a adus deci presiune cu dorul de soare și mare, work remote și … singura țara din Europa unde prețurile la case au scăzut. Au scăzut din pricina unor probleme politice plus Covid. Așa ca nu am mai așteptat cai verzi pe pereți pană la retragere in Valencia și am cumpărat o casa, Vilage/Town house in zona de vacanță. O casă veche, tradițională, centrală într-un mic orășel satelit de lângă Denia, 6 km de plaja. Dacă sunteți familiari cu Spania știți ca aici exista o taxa de transfer proprietate de 10% din valoare achiziție. Și din cauza asta dar și pentru ca imi plac proiectele de renovare/restaurare am luat o casa in paragină. A costat 35.000, cu acte si taxe încă 5500. In Valencia nu prea mai exista case in oraș, iar in general dacă iei o vila modernă cu un pic de teren și piscina pe lângă oraș e înjur de 350-400.000. Aceeași casă in aceasi locație ca a noastră dar in forma buna costa in jur de 100-150.000.
Am preferat-o pe a noastră pentru ca am salvat niște bani care se duceau aiurea la tax man și vrem sa modificam un pic și compartimentarea.
Aceste Vilage house in orașe sunt similare cu cele de la noi de pe Calea Moșilor vechi și toată Europa post Medievală, toate lipite între ele, casa (dormitoarele) in fata, curte interioară la mijloc și dependințele in spate.
Noi vrem sa păstram dormitoarele, sa extindem casa prin eliminarea curții interioare iar ultima parte, 1/3 sa fie English back garden, grădina cu deck pentru ceai, gazon și multe plante printre care și acoperirea celorlalte calcane ale vecinilor cu plante cataratoare gen planta de hârtie.
In general toate aceste case au sus terase, unele chiar generoase.
Concret noi avem teren de 120 m2 6x20 cu 190 m2 construcții. Pe hârtie, in realitate doar dormitoarele au mai rămas in picioare.  Propietarii, din Valencia, ca și noi vroiau o casa de vacanța. Au luat-o in 2016, au început darimatul și curățatul și s-au blocat.
Noi vrem sa extindem corpul cu dormitoarele gen amprenta la sol 6x14, grădina 6x6.
Etaj 1 6x13, balcon retras de 1 metru la dormitoarele de pe spate, unu e drăguț sa ai un balconel cu uși și ferestre mari plus fiind retras un pic acoperișul oferă un pic mai multă lumina grădiniței de flori din spate.
Etaj 2 terasa 6x13, împărțită in Bucătărie și living de vară cu tavan solid și pereți cu sticla retractabila gen 6x5, restul 6x8 o terasa jumătate acoperită de pergola pânza și jumătate liberă cu multă vegetație chiar gazon :P.
Etaj 3, de fapt pe tavanul solid al bucătăriei de vară, zona plaja 6x 5 unde sa fie loc de 2-3 șezlonguri și un jacuzzi pe colț.
Toată treba cu partitionarea e doar o idee, după ce vb cu arhitect și vedem ce ne recomanda plus ce se aproba. In general toate casele au p+1 sau p+2 cu terase sus așa ca nu văd de ce nu ar merge și la noi.
Pe lângă repartionare am vrea sa cosmetizam un pic și fațada, sunt câteva case vecine drăguțe pe lângă noi.
Nu am luat chiar lângă mare unu, preț mai mare și doi noi vrem sa locuim și sa trăim normal. Am ales Ondara pt ca are Mall !!! Da sat cu mall in toată regula, cinema , magazine, IKEA, sunt 3 spitale in zona din care unul chiar lângă noi, scoli și Grădinițe in engleză. Cam toate orașele de la plaja sunt blocate cu dezvoltările așa ca Lidl, IKEA, mall, etc sau făcut in Ondara.
Autostrada Mediteraneana este fix lângă orășel, ușor de ajuns la aeroport Valencia sau Alicante, 1h.
In zona 30 min este Benidorm, stațiune faimoasa pentru Madrileni și europeni nordici.
Pun câteva filmulețe cu zona.
Denia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H_HDou4ELj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Denia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_55nL8eCXlw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ondara “satul” nostru [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WpkHgPhIZJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pentru câteva secunde apare și casa din fata noastră
Benidorm [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BKyAAbmz4sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Genul asta de case păstrat original [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2t1Kj_ylucc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Costa Blanca in general [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TqSIqKVCBVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JR8008asWRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Vkdmh_igaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La fel ca și noi [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xVm8itQr-h8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ikWvrhXA1oI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
De ce reședința de Iarna, pt că “iarna e ca vara” Posted Image
Câteva poze de la revelion.
Ultima poza, după half maraton in Noiembrie baie in mare toată lumea Posted Image

Attached Files


Edited by anaki, 01 December 2021 - 00:17.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Frumos ... alt loc dd parcare in afara de cel de pe trotuar si n fata casei mai exista? .... sau cel mult 1 masina per locuinta este maxim ce se poate detine?

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Fara sa vrei ai indeplinit visele multora de pe forum Posted Image

Edited by mircea812, 16 May 2021 - 05:45.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
casa-i faina ce ma ingrijoreaza sunt acei popi pusi sub acele grinzi

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 mircea812, on 16 mai 2021 - 05:45, said:

Fara sa vrei ai indeplinit visele multora de pe forum Posted Image

Până când respectivii o să vadă ce înseamnă un proiect atât de mare de renovare într-o țară unde nu poți aduce muncitori cu duba din zone unde fac agricultura de subzistență.

E foarte mișto proiectul, mult succes in a îl duce la capăt! Ce planuri aveți cu renovarea dpdv logistic? Ce firma de construcții veți folosi, cam cat de complicat e cu autorizațiile și la ce costuri estimezi in final că vei ajunge?

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
ffs lasa omu sa se bucure de ce a realizat. se descurca el cu renovarea ca nu e capat de lume.

bv man, felicitari

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
O sa coste renovarea mai mult decat o casa decenta noua... Mi se pare prea spatioasa.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
are curte interioara?asa mi s-a parut

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
S-o stăpâniți sănătoși!
Eu cochetez cu creta, care mi se pare cel mai frumos colt de Europa...

#11
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Este ok, in Spania gasesti echipe de lucru care se ocupa de tot. Eu am vazut si pe Coasta de Azur (in Nisa) case renovate cu echipe romanesti...in tarile latine merge si asa. PS Daca vrei sa lucrezi cu conationali, vezi ca zona Valenciei este plina de romani care lucreaza in constructii si care te pot ajuta la preturi decente. PS PS Felicitari pentru alegere, zona Valenciei este minunata.

Edited by edi10000, 16 May 2021 - 12:15.


#12
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 smoke, on 16 mai 2021 - 08:32, said:

ffs lasa omu sa se bucure de ce a realizat. se descurca el cu renovarea ca nu e capat de lume.

bv man, felicitari

Sunt sigur că ceocri știe cât mai e de lucru de aici încolo.

Dar sa dai 35 de mii de euro pe ceva nu e o realizare. Realizarea aici o să fie la final, când e proiectul gata ;)

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
E mult de lucru omule dar vei avea ceva tare frumos. Felicitari!!!

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 mircea812, on 16 mai 2021 - 05:45, said:

Fara sa vrei ai indeplinit visele multora de pe forum Posted Image

sunt sigur că ai vorbit la mișto... Posted Image

 EMPP, on 16 mai 2021 - 06:57, said:

casa-i faina ce ma ingrijoreaza sunt acei popi pusi sub acele grinzi

 figo1988, on 16 mai 2021 - 07:06, said:

Până când respectivii o să vadă ce înseamnă un proiect atât de mare de renovare

pozele nu arată că ar fi nevoie de renovare, ci de reconstrucție totală!
totul este putred sub tencuială (popii nu-s puși de mântuială!)

...în plus, nici nu vreau să mă gândesc ce se-ntâmplă cu pereții comuni cu ai vecinilor când se va descoperi necesitatea dărâmării a 80% din ce e acolo... Posted Image

ăăă... sincer: camera aia cu un pat (din pozele tale) e dormitor? :o

tare mi-e că vei da o mână de var, vei locui o vară lungă, iar la anul vei posta casa voastră din ... din... să zicem ... creta! (că ți s-a zis despre ea!)

Edited by gushpi, 17 May 2021 - 14:01.


#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 gushpi, on 17 mai 2021 - 14:03, said:

pozele nu arată că ar fi nevoie de renovare, ci de reconstrucție totală!
totul este putred sub tencuială (popii nu-s puși de mântuială!)

Da, de acord. Intotdeauna cand mi se prezinta ceva in afara sferei mele de cunostinta ca fiind "mega oferta", ma gandesc de ce nu ar fi cumparat-o unul care e in domeniu si care se pricepe. In cazul asta, e un curaj aproape nebun, nu se gasea un spaniol cu experienta in constructii sa vada potentialul?

#16
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Ati inceput deja...

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Omul reconditioneaza, practic reconstruieste vile in ruina prin centrul Bucurestiului. Sigur o sa-i fie mai usor acolo.
Felicitari si spor la lucru!

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 un huligan, on 17 mai 2021 - 21:07, said:

Ati inceput deja...

da, ne poți spune „hater”..., dar io aș prefera: realist/obiectiv!

 cumparator, on 18 mai 2021 - 12:40, said:

Omul reconditioneaza, practic reconstruieste vile in ruina prin centrul Bucurestiului. Sigur o sa-i fie mai usor acolo.
Felicitari si spor la lucru!

deci ai pus punctul pe Y!!!
două bidinele și 0,5 kg de var sunt de ajuns... :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate