Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

HP Pavilion Gaming Laptop 15-ec1017nq - 2887 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

Am gasit acest laptop la pretul de 2887 de lei (resigilat, insa arata perfect):

https://altex.ro/lap...cpd/LAP1K9K6EA/

https://www8.hp.com/...etails/37911046

- AMD Ryzen™ 7 4800H
- RAM MHz DDR4-3200 de 8 GB (2 x 4 GB) Viteze de transfer de până la 3200 MT/s. 2 x 4 GB
- SSD PCIe® NVMe™ M.2 de 512 GB
- NVIDIA® GeForce® GTX 1650 (memorie GDDR5 dedicată de 4 GB)
- Ecran FHD (1920 x 1080) antireflexie cu diagonală de 39,6 cm (15,6"), cu micro-margini, 220 niţi, 45% NTSC
- Sistem audio B&O; două difuzoare; HP Audio Boost
- Tastatură negru cu umbre iluminată din fundal în verde acid, de dimensiuni normale, cu tastatură numerică
- 1 x USB Type-C® SuperSpeed cu rată de transmisie de date de 5 Gb/s; 1 x USB Type-A SuperSpeed cu rată de transmisie de date de 5 Gb/s; 1 x USB 2.0 Type-A (HP Sleep and Charge); 1 x HDMI 2.0; 1 x RJ-45; 1 x adaptor de c.a. Smart Pin; 1 x port combinat căşti/microfon


E fara SO.
E interesant ca are tastatura cu caractere romanesti. Nu ma prea ajuta, eu scriu majoritar in germana / franceza, mai util mi-ar fi fost unul din layout-urile astea.
Ventilatoarele se cam aud cand intra la viteze mari.
Constructia pare buna.
Difuzoarele nu m-au dat pe spate, nu au bass deloc. Am un Acer V-415 (cumparat octombrie 2015) care e mult-mult peste acest HP la bass-ul difuzoarelor (cu Dolby, intr-adevar).



Doua intrebari as avea:

1) credeti ca merita la banii astia? L-am luat mai mult pentru procesor si pentru ecran; de jucat, nu ma joc. Mai am o saptamana sa ma decid. La procesor m-am bazat pe lista asta comparativa:

https://www.notebook...ist.2436.0.html

2) placa video dedicata mananca din RAM si se cam simte; recomandati-mi si mie va rog un kit de memorie 2x8 cu care sa inlocuiesc actuala memorie (a venit cu 2 x 4)

Multumesc

Edited by cattavencu, 15 May 2021 - 09:07.


#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
Vezi daca au rezolvat problema cu balamalele, ca e o problema de design al prinderii de capac la HP, se rupe si ramai de nu -l mai poti ridica sau lasa in jos, la mine s-a rupt la scurt timp dupa iesirea din garantie. Am si un alt laptop acer, ieftin la vremea lui, care are peste 10 ani si nu are nici o problema de genul asta.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Ia cu extragarantie daca este de la Altex, ca in primi 2 ani (persoane fizice) ai garantia la Cordon Electronics (ei repara HP) si ceiallti doi la Altex si la un defect mai serios iti iei negatie service, spun asta ca functioneaza, negatie pe un telefon Asus, lipsa piese schimb.

Eu am vazut laptop-ul asta prin magazin, dar nu-mi amintesc sa aibe layout romanesc la taste, Apple fac chestia asta, la HP nu am vazut. Dar pe Amazon.de sau Saturn nu au oferta? Mai ales ca vrei cu layout german.

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
E adevarat ca un procesor ryzen de laptop e mai rece si implicit are consum nai mic decat un procesor intel gen 10 sau 11?

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@dragosh82 si @connectorxp - multumesc pentru sfaturi.


Mai am cateva zile sa-l butonez. Nu stiu ce sa zic, nu-s foarte convins. Am zis sa iau un laptop cu procesor fara U (nu ma intereseaza cat de portabil este, pentru ca e pe post de desktop). Asa ca m-am orientat la cele cu H. Dar...ce sa zic, nu ma da pe spate.

Il compar cu un Acer cu i7-5557U, 16 giga de ram, video integrat, ecran LP156WF4-SPL1 made by LG (este un AH-IPS - tehnologie a-Si TFT-LCD -  de care sunt foarte incantat) care se misca bine pentru cei 6 ani pe care ii are. Si nici macar nu are SSD.

M-am gandit ca un Ryzen 7 4800H + un SSD o sa il bata pe Acer-ul asta vechi. Dar ochiometric, pentru ce folosesc eu laptopul, nu e o asa mare diferenta pe cat m-am asteptat. Nu suficient de mare incat sa dau 2900 de lei pe el. Probabil ca cei 16 giga ai Acer-ului isi spun cuvantul. HP-ului i-ar trebui cel putin 16 giga de ram, nu inteleg de ce vin multe laptopuri atat de...submemorizate, sa zic asa.

Ma mai gandesc si la faptul ca preturile la laptopuri ar trebui sa scada in lunile urmatoare, pe masura ce lumea se mai intoarce la scoala, la birouri etc.

@mariusixy - poti sa te iei dupa TDP (puterea in wati). Cu cat e mai mare, cu atat va fi mai performant, dar va tine mai putin pe baterie.

https://www.notebook...ist.2436.0.html



De fapt, ce as vrea eu, nu cred ca gasesc. As vrea sa gasesc un laptop de 15,6" cu procesor cat mai bun + minim 16 giga de ram + ecran bun, luminos, cel putin 250 nits + tastatura iluminata (e un must chestia asta) dar FARA video dedicat, ca nu ma joc si nu vreau sa platesc degeaba o placa video dedicata.

Eh, nu gasesc asa ceva. Din pacate, mai toate laptopurile cu procesoare puternice, ce sa vezi, sunt (si) de gaming, au video dedicat, ceea ce inseamna ca trebuie s-o platesti si pe aia daca doresti laptopul respectiv.

Probabil ca fara video-ul dedicat (GeForce 1650GTX), HP-ul asta ar fi 2 mii- 2 mii si un pic de lei.

Edited by cattavencu, 17 May 2021 - 22:07.


#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 connectorxp, on 15 mai 2021 - 13:35, said:

Ia cu extragarantie daca este de la Altex, ca in primi 2 ani (persoane fizice) ai garantia la Cordon Electronics (ei repara HP) si ceiallti doi la Altex si la un defect mai serios iti iei negatie service, spun asta ca functioneaza, negatie pe un telefon Asus, lipsa piese schimb.

Eu am vazut laptop-ul asta prin magazin, dar nu-mi amintesc sa aibe layout romanesc la taste, Apple fac chestia asta, la HP nu am vazut. Dar pe Amazon.de sau Saturn nu au oferta? Mai ales ca vrei cu layout german.


Pai si la negatie (in garantie) ce se intampla, nu iti iei toti banii inapoi?

Ba da, are taste cu Â, Ș, Ț. Si eu m-am mirat.
O sa fac o poza la tastatura.

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Da, la negatie emisa de service HP sau Altex (pentru extra), primesti asa numita decizie de inlocuire in care spune ca ai dreptul sa primesti alt produs identic sau suma de bani. Daca nu as fi experimentat pe pielea mea nu a s fi crezut. Cu tastatura poate fi, desi, repet, eu le-am vazut cu layout US. Un laptop ca al tau am vazut la Media Galaxy Vitan, mergand dupa altceva si m-am uitat acolo si mi-a atras atentia ca este cu verde.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cam asa arata. Se vad literele: Ã, Â, Î, Ș, Ț - grupate in partea dreapta (le-am incercuit cu rosu intr-o poza).

@dragosh82 - ai dreptate cu balamalele, ecranul pare destul de (spre foarte) fragil si pare sa dezvolte in curand un joc care va duce la aparitia de fisuri (crapaturi) in zona de langa balamale.

Tastatura e destul de soft, prietenoasa la scris, desi imi place sa fie distanta mai mare intre taste.
Caracterele folosite arata destul de vintage, a anii '80, cam asa.

Attached Files


Edited by cattavencu, 18 May 2021 - 23:59.


#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Da, l-am vazut azi, intradevar, pe cele standard si business au tastaturi US preponderent, dar la Gaming si Omen au Ro.

#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Laptop-ul asta, varianta cu i5 il are prietena... Dupa vreo 2 ani au inceput sa se buseasca USB-urile si a atins mai tare pisica capacul si s-au rupt balamalele...

La sub 3000 de lei, daca ai grija de el, e ok, dar trebuie mare grija cu el...

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Revin. L-am returnat pe acela din titlu si m-am hotarat la acesta, din aceeasi gama, insa si mai bun (SSD de 1 TB, 16 GB de ram), si mai ieftin:

Laptop Gaming HP Pavilion 15-ec1026nq, AMD Ryzen 7 4800H pana la 4.2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 1TB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS, negru

Pret: 2267 lei

Singurul minus: ecranul nu e IPS si are unghiuri de vizualizare destul de mici.

Imi place mult de tot tastatura, eu scriu mult la laptop, efectiv "curg" degetele pe taste, sunt destul de mari, cursa relativ scurta si soft. Tastele enter sunt mari. Zona "num lock" e considerabil de mare, cu tasta "plus" mare si "enter" mare. La multe alte laptopuri e oarecum inghesuita, de ce, nu stiu.

Dupa ce s-a instalat B&O Audio Control, pot sa spun ca se aude puternic si cu bass bun.

SSD-ul este SAMSUNG MZVLB1T0HBLR-000H1 - 1 TB
Ram: sunt 2 x 8 GB Samsung M471A1K43DB1-CWE
Displayul este destul de slab. Este AUO B156HTN06.1 (AUO61ED) - https://laptopmedia....tn06-1-auo61ed/
Oricum, eu il mai leg la un monitor de 32" care are panel VA, asa ca nu e chiar o problema.
Cablul de alimentare este cu "brick" si este foarte, foarte gros.
Biosul e stufos, cu multe posibilitati.

Edited by cattavencu, 23 July 2021 - 03:43.


#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
N-am mai putut edita:

Ma gandesc ca a costat cat 2 (doua) asa-zise revizii la o masina noua in perioada de garantie. Adica cat doua schimburi de ulei. Si e bine :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate