Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

20% din proprietarii de electrice revin la masinile cu combustibil fosil

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#109
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postro_explorer, on 15 mai 2021 - 10:06, said:


Asta ai scos-o cam din burta (ca sa fiu politicos). Sistemul de încălzire trage   3-5 KW. Motorul cel mai leșinat de pe o electrica e pe la 40-50kw.

Ca sa fiu si eu politicos iti spun ca puterea maxima =/= consum desi le confunzi si detaliez putin la ce ma refeream desi nu doresc sa dezvolt prea mult discutia in directia asta.

O situatie particulara erau drumurile scurte in trafic lent in care faci 100 de km in 5 ore.
Incalzirea consuma la fel intr-o ora si daca faci 20 de km in ora aia si daca faci 100 de km. Motorul nu va consuma la fel de mult in ora aia in cele 2 situatii.

Dar, dupa cum spuneam, nu despre asta discutam pt ca e irelevant in contextul general.

View Postunderb, on 15 mai 2021 - 08:15, said:


Tinta a fost ordinul de marime, nu valoarea exacta.

Daca tinteam valoarea exacta discutia se ducea in balarii cu caldura recuperata iarna la termice vs consumul extra de energie iarna la electrice care uneori il egaleaza pe cel al motorului si asa mai departe...

Edited by underb, 16 May 2021 - 04:40.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunderb, on 16 mai 2021 - 04:27, said:

desi le confunzi
Nu confund nimic, stai liniștit. Știam deja ca asta va fi replyul tău...

Eu nu mai intru în detalii ca e inutil pe topicuri din astea? Doar tu ȘTII cum e și cum se comporta IRL mașină electrica. Fii fericit!

#111
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu tu. Eu nu am vrut sa intru in astfel de micro detalii irelevante in contextul asta:

View Postunderb, on 13 mai 2021 - 07:33, said:

Consum energetic pentru deplasarea vehiculelor din Romania (model simplicat):

6 milioane tone de combustibil. 3/4 motorina si 1/4 benzina.
Putem considera ca 3 milioane de tone se consuma cu turismele.

Densitate energetica bruta - aprox 10KWh/Kg.
La un randament mediu de 30% al unui motor cu ardere interna avem 3KWh/kg densitate energetica neta.
Adica 0.003GWh/tona.
3 milioane de tone inseamna 9000GWh.
Rotunjim la 10000GWh ca nici electricele nu au randament de 100%.
Asta e tinta pt crestea capacitatii de productie a energiei electrice.

Date suplimentare - un reactor de la Cernavoda are in jur de 0.7GWh si asigura aprox 10% din necesarul actual.
Romania, desi pare ca nu e, este sub nivelul de motorizare al tarilor vestice. Numarul de masini va creste in continuare. La fel si necesarul energetic total la nivel national.

Spor la treaba!

PS. Pentru cei care nu au o perspectiva generala prea clara asupra lucrurilor care ii inconjoara- un AC auto are puterea de 2-3x mai mare decat un AC obisnuit rezidential. Adica in jur de 25.000- 30.000BTU.

Parere personala - masina electrica este optima si recomandata in oras.

Iar postarea mea a avut legatura cu lucrul asta:

View PostTheWarrior, on 13 mai 2021 - 05:47, said:


Daca acum 150 de ani as fi spus ca tot prostul va avea o masina in ograda, masina cu autonomie de 1000km, imi sareau vizionarii in cap spunandu-mi ca nu au cum sa aduca petrol in toate colturile lumii. Iar daca spuneai ca se vor face barcute ce vor transporta 500.000 tone de petrol te duceau la balamuc.



Care poate fi corect in sine dar ca orice retorica de genul asta poate fi aplicata oricarui lucru, oricat de exagerat, inclusiv calatoriilor intergalactice cu echipaj uman in urmatorii 50 de ani.

Cam atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate