Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau să studiez botanică

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
daca tot zici de pasiune da-i pe domeniul silvicultura,

#20
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View PostFriskey, on 09 mai 2021 - 18:38, said:

Horticultura inseamna lucrul cu plantele pe camp sau in sera. Unde ai vazut tu campuri agricole sau sere in Bucuresti?
In domeniul asta trebuie sa iesi pe camp, sa iti murdaresti manutele de pamant, sa te doara spatele de la atata stat aplecat.
Si profesorii de la catedra de la universitate au stat mult pe camp, sau ar fi trebuit sa stea. Sunt multi profesori care citesc/recita dintr-o carte in fata clasei dar ei n-au iesit in viata lor pe un camp.
Nu mă deranjează munca de teren. Îmi doresc o specializare care să-mi permită să studiez tot ce ține de regnul vegetal. Mă interesează morfologia plantelor, taxonomia vegetală și biodiversitatea. Mi-ar plăcea să lucrez în laborator, dar nu știu dacă există oportunități la noi în țară.

View Postbullterrorist, on 09 mai 2021 - 19:19, said:

Pentru botanica ar fi fac. de biologie, cursurile de morfologie vegetala si botanica.
Nu stiu la buc. cine preda dar eu am facut la cluj si poti cumpara aceste carti de pe net sau de la libraria univ.
Morfologia e mai grea decat sistematica plantelor.

Amintiri din copilarie: la morfologie, evolutia stelului era subiectul preferat al profei iar eu nu am stiut sa descriu corect xifonostelul ectofloemic (a existat la ferigi din carbonifer) asa ca am luat un 4 cat mine de mare, asta era regula daca nu stiai sa raspunzi la o intrebare. In re. am luat 8.

La sistematica am dat scris si a corectat asistenta, daca corecta decanul era crima si pedepsa Posted Image
Mulțumesc mult pentru răspuns. După facultate, cum poți să te specializezi pe botanică? Este nevoie de doctorat? Există și alte locuri de muncă în domeniul acesta sau poți lucra numai în cercetare?

#21
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 14:51, said:

dar parcă nu aș vrea să renunț la pasiunea mea pentru plante și ciuperci.

nu iti trebuie facultate pentru plante si ciuperci

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 19:37, said:

să studiez tot ce ține de regnul vegetal.

Pentru studiu exista carti multe in lumea asta sau poti face chiar si o facultate strict pentru a invata. Zi ce vrei sa practici, pentru ce doresti sa fi platit(a).

Edited by dani.user, 10 May 2021 - 08:33.


#23
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View Postdani.user, on 10 mai 2021 - 08:29, said:

Pentru studiu exista carti multe in lumea asta sau poti face chiar si o facultate strict pentru a invata. Zi ce vrei sa practici, pentru ce doresti sa fi platit(a).
Mi-aș dori să predau sau să lucrez în laborator (evident tot cu plante, nu mă interesează laboratoarele de analize medicale).

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Pasiunea e una, cat se plateste pasiunea aia e alta. Cu pasiunea nu poti da de mancare copiilor. Maica-mea a fost profesoara de biologie dupa ce a facut facultatea asta a schimbat la un moment dat de la profesor la biolog de laborator ca sa castige cat sa nu moara de foame si asta inainte de Revolutie cand profesorii nu aveau salariul de bataie de joc de acum. Posted Image Iti spun ca e facultate grea, inveti ca robu am niste carti in biblioteca e iti cade falca mult peste ce iti da goagal cand cauti o planta pe goagal, iar cartile alea au fost invatate pe de rost. La sfarsit poti fi maxim profesor. Sugestia mea daca iti plac plantele si vrei sa fii in domeniu dar sa nu mori de foame mergi spre Horticultura sau mai bine Urbanism si Peisagistica de la Arhitectura.
P.S. Din ce vad esti un copil bun care are in vedere inclusiv doctorat, sugestia mea de om care are cativa amici din facultate care au facut doctorate si acum predau in Politehnica e sa nu pleci la facultate cu singurul gand ca vei face doctorat si ramai profesor acolo. Facultatea trebuie sa iti deschida posibilitati nu sa ti le ingradeasca. Sistemul Universitar nu e cum pare din afara, nu e de ajuns sa fii bun, trebuie sa iti si deschida cineva usa si cand ti-o deschide s-ar putea sa vina la pachet si fiul/fica nu stiu carui profesor batran cu care concurezi ;)

Edited by filipxxx, 10 May 2021 - 15:32.


#25
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View Postfilipxxx, on 10 mai 2021 - 15:22, said:

Pasiunea e una, cat se plateste pasiunea aia e alta. Cu pasiunea nu poti da de mancare copiilor. Maica-mea a fost profesoara de biologie dupa ce a facut facultatea asta a schimbat la un moment dat de la profesor la biolog de laborator ca sa castige cat sa nu moara de foame si asta inainte de Revolutie cand profesorii nu aveau salariul de bataie de joc de acum. Posted Image Iti spun ca e facultate grea, inveti ca robu am niste carti in biblioteca e iti cade falca mult peste ce iti da goagal cand cauti o planta pe goagal, iar cartile alea au fost invatate pe de rost. La sfarsit poti fi maxim profesor. Sugestia mea daca iti plac plantele si vrei sa fii in domeniu dar sa nu mori de foame mergi spre Horticultura sau mai bine Urbanism si Peisagistica de la Arhitectura.
P.S. Din ce vad esti un copil bun care are in vedere inclusiv doctorat, sugestia mea de om care are cativa amici din facultate care au facut doctorate si acum predau in Politehnica e sa nu pleci la facultate cu singurul gand ca vei face doctorat si ramai profesor acolo. Facultatea trebuie sa iti deschida posibilitati nu sa ti le ingradeasca. Sistemul Universitar nu e cum pare din afara, nu e de ajuns sa fii bun, trebuie sa iti si deschida cineva usa si cand ti-o deschide s-ar putea sa vina la pachet si fiul/fica nu stiu carui profesor batran cu care concurezi Posted Image
Mulțumesc mult pentru răspuns. Nu știam de specializarea de peisagistică de la arhitectură. Nu am talent la desen, dar mă gândeam că aș putea să studiez horticultura la licență și apoi să încerc să intru la masterul de Peisaj și Teritoriu din cadrul UAUIM, care este destinat absolvenților de la mai multe facultăți.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmsc98, on 10 mai 2021 - 16:38, said:

Mulțumesc mult pentru răspuns. Nu știam de specializarea de peisagistică de la arhitectură. Nu am talent la desen, dar mă gândeam că aș putea să studiez horticultura la licență și apoi să încerc să intru la masterul de Peisaj și Teritoriu din cadrul UAUIM, care este destinat absolvenților de la mai multe facultăți.
Sora unui bun prieten de-al meu a facut peisagistica, iti spun sigur ca nu era mare desenatoare cu o eleva bunicica de la mate-info. Insa a facut meditatii cu profesori de acolo si a intrat la arhitectura, singura parere de rau e ca a trebuit sa isi urmeze visul in America, la noi peisagismul limitandu-se la in general cateva ghivece luate de la magazinele de bricolaj puse langa niste pavele.

#27
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

Quote

Facultatea trebuie sa iti deschida posibilitati nu sa ti le ingradeasca.
exact

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate