Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Afacere online - promovarea unui produs software

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Parerea mea e ca vrei sa intri pe o piata in care toate locurile sunt ocupate, singura solutie sa iti promovezi munca este sa il dai gratuit si sa iti faci reclama pentru ALTE produse software pe care le vei produce, iar, in timp, daca reusesti sa te impui, il poti vinde unei companii mari, asa cum GeCAD a vindut RAV catre Microsoft acum vreo 20 de ani:
https://news.microso...gecad-software/
Ca sa fiu sincer, chiar daca nu as avea un antivirus, platit sau gratuit, NU as incerca o solutie noua, despre care nu stiu nimic, chiar de ar fi sa o primesc gratuit sau, si mai bine, sa fiu platit sa o instalez si sa o testez/folosesc. E chestie de incredere, scuze ca iti spun direct.

#20
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Am scanat produsul pe virustotal si rezulta ca este curat.
Oricum, recomand rularea lui intr-o masina virtuala.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLeo2006, on 03 mai 2021 - 21:11, said:

Suna promitator.
Attachment Screenshot_1.png
Site-ul are si versiunea cu  certificat SSL , te rog pune "https://", in adresa browser-ului...

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postapocalipsul, on 03 mai 2021 - 20:47, said:

nu judec calitatea produsului dar... Posted Image
parerea mea este: tu esti programator, nu te pricepi la management. nu te invarti printre rechini.

Din păcate asta e realitatea de rahat. Orice programator se poate sterge la fund cu orice soluție (indiferent cât de ,,ingenioasă” este). Nu are loc. Dacă nu te învârți în stânga în dreapta, mai o corporație, mai o pilă referință, asta e.

Așa că pe partea de freelancing singură soluție viabilă e să-ți creezi un portofoliu (și o clientelă) căreia să-i furnizezi servicii software la cerere. Altfel, oricât de ingenioasă (sau nu) este ideea, fără suport, rămâne la nivelul de proiecțel. Și cam așa văd și antivirusul tău.
[iti spun din experienta].

Edited by Rhesus, 03 May 2021 - 21:29.


#23
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View PostMembruAnonim, on 03 mai 2021 - 20:44, said:

Nu stiu insa, daca merita sa continui proiectul, de-asta am adresat intrebarea aici.

Eu zic ca merita, dar trebuie rabdare si multa munca. In locul tau as face astfel:

1. Cel putin pentru inceput, as cumpara un motor antivirus de la producatori consacrati si l-as integra in produsul meu (Bitdifender si Kaspersky vand motoare pentru asa ceva+update-uri)
2. As contacta cativa bloggeri/influenceri specializati pe produse software, si i-as ruga/plati sa-mi testeze si mie produsul in paralel cu altele; Daca-ti iese produsul in top 10 te-ai scos.

Doi colegi de facultate au niste produse software la vanzare, si ambii mi-au spus acelasi lucru: vanzarile s-au declansat cand le-au aparut produsele pe cateva bloguri.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt curios ce buget ai pentru marketing ?
Ne poți spune ?

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMembruAnonim, on 03 mai 2021 - 20:22, said:

merita crearea unei versiuni imbunatatite de tipul "trial version" 15 sau 30 zile, iar apoi daca utilizatorul doreste continuarea folosirii tuturor functiilor programului, acesta va trebui sa achizitioneze o licenta pe un 1/2/3 ani,
Adica teapa. Aburesti clientul cu versiunea imbunatatita si apoi ii vinzi mizeria pe bani. Bun asa. Poate merita, dar cine cumpara cand se gasesc moca sofware-uri mult mai bune ca ale tale?

#26
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Din punctul meu de vedere problema majora este ÎNCREDEREA in produs - tu vinzi un produs de securitate, ceea ce presupune o încredere - adica eu sau altul, ca potențial client, trebuie sa avem incredere ca programul tau va face ceea ce spui tu ca face și anume :
-ma va apara de virusi;
-nu va transmite datele mele catre vreun server.

In acest moment pe piata exista unele soluții gratuite, unele chiar integrate in Windows și altele cu bani. Aceste programe sunt extrem de cunoscute, unele de mai bine de 10 - 15 ani, cum ar fi Bitdefender, Kaspersky etc. Toate programele astea au câștigat premii, au fost testate de diverși specialiști etc.
Întrebarea care se pune este de ce o persoană care este dispusă să plătească un program antivirus ar alege produsul tău și nu un program consacrat, care oricum costă extrem de puțin, de genul a 50 lei pe an. Asta insemna 2 pachete de tigari, sau mai putin decat o masa la restaurant - de ce ar renunța cineva la siguranta oferita de un produs de încredere și ar alege produsul tău despre care nu știe nimeni ?????

Nu vorbim de cei care nu au bani sau nu văd utilitatea antivirusului, acele persoane nu vor cumpăra nici Bitdefender (de ex. ) și nici produsul tău, chiar daca produsul tău este cu 10 - 15 lei mai puțin. Cei care sunt dispuși să plătească vor plăti pentru ceva in care au încredere.

Deci din punctul meu de vedere asta este problema majora a programului tău - lipsa încrederii în el. Daca vei reuși să faci lumea să aibă încredere în el vei reuși să vinzi, iar dacă nu vei reuși asta nu ai cum să vinzi.
Cum să faci ca oamenii să aibă încredere în produsul tău - asta este complicat, probabil ar trebui ca oamenii să îl încerce și să vadă că este bun, deci o vreme ar trebui sa fie gratuit, apoi oamenii ar trebui sa afle de el, deci probabil ar trebui sa îi faci reclamă, dar nu cred ca poate să îți spună cineva de pe forum exact ce ar trebui să faci - de asta companiile din străinătate au bugete și oameni pentru marketing, pentru publicitate etc. - dacă tu crezi că o să le poți face pe toate cel mai probabil o să eșuezi.

Edited by spider8, 03 May 2021 - 22:05.


#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMembruAnonim, on 03 mai 2021 - 21:20, said:

Site-ul are si versiunea cu  certificat SSL , te rog pune "https://", in adresa browser-ului...

Quote

Hmm… nu se poate accesa această pagină
E ciudat siteul tau la fel si antivirusul.
Atat siteul cat si antivirusul au interfete pe care le folosesc si siteurile SCAM sau antivirusi SCAM, mai exact sunt rudimentare. Pe site nu ai rubrica de contact, nu ai un logo personalizat, apoi la descarcare care este rostul setup-ului bagat in zip?
Am scanat o partitie cu fisiere virusate (cel putin 15 bucati) si mi-a detectat fix ZERO. (NU am folosit SANDBOX sau masina virtuala  ci drect pe Windows 7), Culmea este ca sunt virusi vechi de 5 -6 ani sau mai vechi. In afara de scanare rapida, antivirusul nu stie sa detecteze nimic. Deci nu ai ce sa vinzi!

Edited by stlk, 04 May 2021 - 00:11.


#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Poststlk, on 04 mai 2021 - 00:09, said:

E ciudat siteul tau la fel si antivirusul.
Atat siteul cat si antivirusul au interfete pe care le folosesc si siteurile SCAM sau antivirusi SCAM, mai exact sunt rudimentare.
Probabil antivirusul asta e doar un "rebrand" adica l-au facut altii, care il vand mai departe la marketeri ce il personalizeaza pe ici pe colo, cu un nume, logo, o interfata, iar apoi il promoveaza si vand clientilor, se procedeaza asa la multe produse soft, aplicatii de telefon, jocuri, etc...

#29
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ati canalizat discutia intr-o directie gresita
nu produsul e problema, el deja exista.
o minte isteata si priceputa la vanzari, un samsar de antivirusi poate vinde nisip arabilor si gheata eschimosilor... sau apa imbuteliata...
ideea de afacere in sine e de dezbatut si pasii de urmat... nu cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa faca produsul in sine!

Edited by apocalipsul, 04 May 2021 - 08:07.


#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postapocalipsul, on 04 mai 2021 - 08:07, said:

...
nu produsul e problema, el deja exista.
...
Produsul exista dar degeaba exista! softul ar trebui sa protejeze dispozitivele de virusi dar nu protejeaza deloc, ( cel putin la testul facut de mine acesta fost rezultatul), tu ai vazut ce-am scris mai sus? Antivirusul ala NU A DETECTAT NIMIC! (cu toate ca virusi existau), cu ce faci afaceri?  cu un soft care nu-si indeplineste scopul? pai si care este diferenta intre un soft Scam si acesta? softul Scam iti detecteaza virusi fictivi, iar acesta nu-ti detecteaza virusii, rezultatul? este acelasi, ambele pun in pericol datele din PC. Cumpara tu asa ceva daca tot  vrei sa promovezi afaceri de genul acesta! eu nici platit nu as tine asa ceva in PC, ma mir ca producatorul acestui soft se gandeste asa repede la varianta Premium, cu toate ca softul nu a fost in faza alfa, beta etc. eu l-am considerat un soft beta la care mai trebuie lucrat (si inca mult).

Edited by stlk, 04 May 2021 - 11:53.


#31
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
O scurta mentiune :
Programul de protectie Antivirus moderni au cam pierit !
Astazi este cerut un produs care face "internet security" , ca un complet package.

Firmele mari au plecat de mult de la database de virusi.
Folosesc o retea complexa de sensori pe tot globul care prezice un threat necunoscut,il trimite/submit la central server,analizeaza si face update la acea lista .

Este greu sa te bati cu ei...
Bafta

View Postspider8, on 03 mai 2021 - 22:00, said:


Nu vorbim de cei care nu au bani sau nu văd utilitatea antivirusului, acele persoane nu vor cumpăra nici Bitdefender (de ex. ) și nici produsul tău, chiar daca produsul tău este cu 10 - 15 lei mai puțin. Cei care sunt dispuși să plătească vor plăti pentru ceva in care au încredere.

Deci din punctul meu de vedere asta este problema majora a programului tău - lipsa încrederii în el. Daca vei reuși să faci lumea să aibă încredere în el vei reuși să vinzi, iar dacă nu vei reuși asta nu ai cum să vinzi.
Cum să faci ca oamenii să aibă încredere în produsul tău - asta este complicat, probabil ar trebui ca oamenii să îl încerce și să vadă că este bun, deci o vreme ar trebui sa fie gratuit, apoi oamenii ar trebui sa afle de el, deci probabil ar trebui sa îi faci reclamă, dar nu cred ca poate să îți spună cineva de pe forum exact ce ar trebui să faci - de asta companiile din străinătate au bugete și oameni pentru marketing, pentru publicitate etc. - dacă tu crezi că o să le poți face pe toate cel mai probabil o să eșuezi.

Aici este simplu de rezolvat: il pune NSA pe lista de produse de securitate interzise de a fi folosite in Us of A si are succesul garantat, poate la fel de mare ca al celor de la Kaspersky ! :)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlk, on 04 mai 2021 - 11:41, said:


Produsul exista dar degeaba exista! softul ar trebui sa protejeze dispozitivele de virusi dar nu protejeaza deloc, ( cel putin la testul facut de mine acesta fost rezultatul), tu ai vazut ce-am scris mai sus? Antivirusul ala NU A DETECTAT NIMIC! (cu toate ca virusi existau), cu ce faci afaceri?  cu un soft care nu-si indeplineste scopul? pai si care este diferenta intre un soft Scam si acesta? softul Scam iti detecteaza virusi fictivi, iar acesta nu-ti detecteaza virusii, rezultatul? este acelasi, ambele pun in pericol datele din PC. Cumpara tu asa ceva daca tot  vrei sa promovezi afaceri de genul acesta! eu nici platit nu as tine asa ceva in PC, ma mir ca producatorul acestui soft se gandeste asa repede la varianta Premium, cu toate ca softul nu a fost in faza alfa, beta etc. eu l-am considerat un soft beta la care mai trebuie lucrat (si inca mult).

Produsul detectează virusi, dar nu garantează 100% protecție împotriva virușilor, la fel ca la produsele populare cum ar fi BitDefender, Norton, etc.
Niciun produs nu iti ofera 100% protecție impotriva TUTUROR virusilor existenți, lucrul acesta scrie clar in 'License Agreement', care este livrat impreuna cu produsul.
Este un inceput de drum, nu am cum sa ma compar cu firme reputabile si mari, asta e clar.
O varianta premium ar fi de luat in calcul, pe viitor, evident, cand vor avea loc îmbunătățiri semnificative.
Eu întrebasem daca se merită continuarea și promovarea acestui produs in online, la inceput ca si versiune gratuita..

#33
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Din raspunsurile primite mai sus cred ca este clar ca ideea unui antivirus nu merita continuata. E ok, ai capatat experienta, mergi mai departe, fa programe la cerere, site-uri web, instalari de servere, mentenanta etc., asta daca te pricepi, pentru ca oriunde este o concurenta dura.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De la programator de AV la servere Linux performante și securizate. Mdea, mereu fascinanta Românie și locuitorii sai.

#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pai si ce sa ii recomand ? Sa isi depuna CV-ul la Bitdefender sau Kaspersky ? Da, sa il depuna.
Intotdeauna vor exista firme care sa aiba nevoie de crearea, mentenanta si securizarea unui server, a unei retele etc.

#36
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Ai putea incerca sa il faci bun doar pentru un anumit tip de amenintari si sa exceleze in acel domeniu (exemplu: ransomware).
Sunt prea multe definitii de scris pentru atatea categorii de virusi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate