Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

In ce ati investi 100.000 euro in 2021 ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 pixel3cs, on 01 mai 2021 - 11:12, said:

Cand ai afacere stii bine la ce sa te astepti luna/anul viitor.
Nu prea, pt că piața, legislația, mediul de afaceri se schimbă destul de rapid. De ce crezi ca sunt atâtea afaceri ce dau faliment?

#56
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 Karhu, on 01 mai 2021 - 11:31, said:

Nu prea, pt că piața, legislația, mediul de afaceri se schimbă destul de rapid. De ce crezi ca sunt atâtea afaceri ce dau faliment?

Dau faliment pentru ca sunt startupuri. Afacerile care s-au validat prospera an de an. Bineinteles ca la evenimente majore gen cutremur, criza mondiala, pandemii, pica multe afaceri. Dar intr-o piata cu climat de "business as usual", cei care sunt ancorati si produc profit nu falimenteaza.

#57
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

 pixel3cs, on 01 mai 2021 - 11:12, said:

Criptomonedele nu sunt o afacere pentru ca nu reprezinta o sursa de venit constanta, stabila, predictibila si controlabila.
Cand scade BTC nu poti sa faci nimic. Cand crezi ca BTC creste/scade si face exact invers atunci pierzi banii.

Pai tocmai de aia cripto nu este o afacere pentru unii... vor profit peste noapte - ei nu vad si nu au o viziune despre cripto pe un termen de macar 3-4-5 ani
Exista o ciclicitate in cripto (dovedita) dar majoritatea nu tine cont de ea si intra in aceasta piata volatila in cel mai nepotrivit moment.
Investiti in cripto dar anul viitor, nu acum... in 2022/23 se cumpara si in 2025 se vinde!
Este atat de simplu si mai ales fara risc... totul e sa cumperi cripto atunci cand va fi cea mai groaznica ''prabusire''... cred ca anul viitor se va duce BTC din nou in zona 20-30K (cel mai bun moment de luat). In 2025 il puteti vinde la cel putin 400K (varf va fi la peste 500K)
Acum BTC = Aur Digital (nu moneda pentru trade zilnic sau saptamanal)
Interactiv si la zi aici: https://www.blockcha...-rainbow-chart/

Attached Files


Edited by rz, 01 May 2021 - 12:07.


#58
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pentru a raspunde la intrebarea initiala, conteaza enorm de mult disponibilitatea de timp a celui care are banii si lucurile la care se pricepe. Pentru implicare mica, solutiile clasice, apartamente de inchiriat, bursa, crypto, de fapt un amestec intre astea sunt solutia. Dar randamentele nu sunt foarte mari, 10-20% pe an, in medie.

Pentru randamente mai mari trebuie sa te duci pe nise si sa fii dispus sa sacrifici mult timp personal. Adica sa incepi o afacere. Dar acolo setul de abilitati este complet diferit si nu toti au rabdarea sa le dobandeasca si sa le dezvolte.

#59
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 PiticVerde, on 30 aprilie 2021 - 19:01, said:

I-as schimba in aur. Aurul ,creste valoarea intotdeauna.Miliardarii ce se c... bani asta fac,cumpara aur la greu.Sunt tari in care cumperi aur de la automat de aur.Bagi cardul(cine are cardul gros) ,iese micul lingou,pam pam,viata la castel.
Spoiler

 rz, on 30 aprilie 2021 - 19:58, said:

Am crezut ca sunt singurul care ar da oricat sa vada toata lumea... posibil sa calatoresti 3-4 ani cu 100 de mii deoarece sunt multe tari unde poti sa stai lejer cu 30-40 de euro/zi
Daca nu excludem tarile scumpe si tarile speciale (unde se intra greu, cu viza de sute de euro sau chiar mii), se poate dar nu mai mult de 2 ani
Cassie De Pecol (femeie) a vazut toate tarile cu un buget de aproximativ 180 mii euro insa nu a stat decat cateva zile in fiecare tara (media 2-3 zile)
Drew Binsky (barbat) mai are doar cateva tari de vazut ca in rest le-a vazut pe toate... buget mai mare deoarece a stat mai mult in fiecare tara si are de platit si echipa/ghizii
Multi oameni vor sa vada lumea. Doar pentru ca vor sa investeasca, nu inseamna ca nu vor sa calatoreasca. Inseamna sa sunt inteligenti si vor calatori cu profiturile din investitii, in loc sa cheltuiasca si sa nu mai aiba nimic.

 PiticVerde, on 30 aprilie 2021 - 20:27, said:

Sper sa nu iau vreun Kik Posted Image Posted Image .Sa-mi fie cu iertare dar pana la urma cea mai tare investie sunt prostituatele ,ce aur ,ce doge coin sau mai stiu eu ce criptomoneda .Le dai partea la fete,nu iti bati joc de ele  , ,angajatul bine platit este fericit,daca este fericit munceste si cu spor.No, aşe .
La fel, daca nu ai productie si ai doar cheltuieli, ajungi la zero. Iar aici nu e vorba cum sa ajungi la zero cat mai repede, ci cum sa inmultesti banii. Lumea confunda activele cu pasivele. Exista lucruri care iti aduc bani noi si lucruri care iti imputineaza banii. Calatoriile, femeile, nu se numesc investitii sau active. La final ai mai putin, nu mai mult.

 lucianburjuiul, on 30 aprilie 2021 - 20:30, said:

Excursia e  investitie in tine. Daca legi Europa cu Asia si Africa tot ai de traversat cateva oceane ca sa treci in Australia + NZ, Americile si Antarctica. Transportul costa, medicamentele costa. Oricum o astfel de experienta merita toti banii.
La fel, nu te pune nimeni sa nu calatoresti, dupa ce ai investit. Poti face asta. Majoritatea investitorilor o fac. Dar nu inteleg cum incurcati ordinea, intai cheltuiti toti banii si de restul investiti, nu ?
Calatoria e rasplata in urma investitiilor profitabile, nu invers.
Ce faci te duci la angajator "vreau sa calatoresc, imi dai bani, dupa ce cheltui 100k in 2 ani, vin sa muncesc la tine sa-mi platesc datoria" ? Credit pentru calatorii.
Subiectul e cum sa iei 100k si sa ai 200k peste cativa ani si tot asa in continuare. Dupa calatorie nu vei avea 200k, ci 0k.

 pixel3cs, on 30 aprilie 2021 - 20:58, said:

Asta e cel mai sincer raspuns pe care romanii ar trebuie sa-l cunoasca inainte sa investeasca in imobiliare. Unii baga sute de mii de euro in 3-4-5 apartamente/case pentru a le inchiria. Au ajuns sa nu le mai inchirieze ca nu e avantajos (chirii mici, chiriasi neseriosi), altii doar le pastreaza intacte ca modalitate de stocare a banilor, in restul timpului ocupandu-se de jobul/activitatea care le-a adus bani dar le-a manact zilele si sanatatea. De aici romanii ar trebui sa traga concluzia: daca ai imobiliare inchiriate si mai ai si job pe langa, inseamna ca esti inferior in afaceri. Esti slab si nu te pricepi in a-ti investi banii. Ai resurse pentru afaceri de succes dar pentru ca esti inferior inca esti jos in ierarhia sociala.
Spoiler

 maladetz, on 30 aprilie 2021 - 23:23, said:

Sunt oameni care au facut averi colosale din imobiliare fie din inchiriere, vanzare cu profit sau ambele. Dar e mai usor sa stam pe gard si sa comentam.
Spoiler

Edited by AdiTwism, 01 May 2021 - 12:21.


#60
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Piscopescu, on 01 mai 2021 - 11:20, said:



?
Așa ceva, am vrut anul ãsta sã îmi iau teren, de fapt l-am și vãzut, dar dupã ce am calculat totalul investiției, am considerat cã mai bine bag banii in vacanțe si weekend uri prin țarã.

Attached Files



#61
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 pixel3cs, on 01 mai 2021 - 11:12, said:

Criptomonedele nu sunt o afacere pentru ca nu reprezinta o sursa de venit constanta, stabila, predictibila si controlabila. O afacere este un sistem care se poate controla si influenta, ea aduce in felul asta venituri predictibile an de an, lunar sau pe sezon, in functie de tipul de afacere. Cu cat muncesti mai mult sa pui la punct afacerea si sa o imbunatatesti cu atat ea creste si aduce profit. Nu acelasi lucru poti sa spui despre bursa crypto, unde nu ai deloc control si previziune.

Cand scade BTC nu poti sa faci nimic. Cand iti scad vanzarile in afacere depinde cel mai mult de tine sa carmuiesti spre succes. Cand crezi ca BTC creste/scade si face exact invers atunci pierzi banii. Cand ai afacere stii bine la ce sa te astepti luna/anul viitor.
Spoiler

Edited by AdiTwism, 01 May 2021 - 13:09.


#62
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
In imobiliare merita investit in 2012-2013, cand era 1k euro mp in Bucuresti. 800e mp in Cluj.  Acum ce rost are cand e pe maxim? Sa scoti 3-4% randament pe an?

#63
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Un mini excavator, o masina pentru transport + cateva salarii pentru manipulator. E plin Ilfovul de santiere unde e nevoie de sapat santuri pentru fundatii, garduri, canalizari.
Eu am folosit vreo 3 in timpul constructiei si mai toti erau ocupati cand am sunat.

#64
Ulkan

Ulkan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2022

 BaXXon, on 30 aprilie 2021 - 18:27, said:

As cumpara terenuri agricole de toti banutii .

Exact asta am vrut sa fac eu de doi ani incoace. Locuiesc in zona de Vest a tarii, iar unde am deja teren arabil, nu se mai gaseste absolut nimic la vanzare. In 2019 era in jur de 9000 de euro hectarul, iar acum nu gasesc nici la 13000. Nu mai vinde nimeni. Ce-i drept, unde vreau eu e cel mai bun sol din tara pentru grau, porumb si floare. In ani buni, imi ies 8 tone + de porumb la hectar. Anul trecut de exemplu ( 2022 ) care a fost an execrabil din punct de vedere al recoltei, au iesit 4.1 tone/ha porumb, in conditiile in care in majoritatea zonelor a iesit in jur de o tona, poate putin peste. Este excelent pamantul, dar nu mai vrea nimeni sa vanda. S-a cumparat masiv acum un deceniu de investitorii straini si nu numai. Acum mai vand doar cei care mostenesc, le mor bunicii/parintii si sunt plecati din tara. Dar la ala nu o sa ai niciodata acces, doar daca-s rude sau vecini, pentru ca are prioritate cel care lucreaza pamantul ( ca in majoritatea cazurilor e dat in arenda ). Tu nici nu afli ca a fost la vanzare.
Asta caut si eu acum, o investitie care sa-mi aduca un venit pasiv. Vreau sa investesc anual 10000 de euro in urmatorii 10 ani. Imobiliarele mi se par cea mai proasta investitie. Un apartament cu o camera sau garsoniera confort 1, cumperi la aproximativ 35000 de euro in secunda asta si il inchiriezi cu maxim 200 de euro, din care, realistic ramai cu 100 de euro, dupa ce platesti taxe, renovari, reparatii, luni in care nu ai chiriasi etc. Deci, nu merita investitia. In plus, e posibil sa vina vremuri in care lumea strange cureaua bine de tot si nu mai e cerere pentru asa ceva. In schimb, de mancare va fi mereu nevoie. Castigul mediu la hectar este in jur de 700 de euro/an. Vreau sa-mi fac un venit pasiv de macar 1200-1400 euro/luna incat sa nu duc grija zilei de maine. Mai exact, imi asigur singur pensia, nu ma bazez pe stat :)

#65
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 Ulkan, on 18 februarie 2023 - 17:23, said:

Castigul mediu la hectar este in jur de 700 de euro/an.
Ca sa fie pasiv, inseamna ca altcineva trebuie sa lucreze pamantul ... in calculul asta ai inclus si forta de munca? Ce cultura ai luat in calcul, porumb?

#66
grcorad

grcorad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2019
am si eu aceeasi problema.: In ce sa investesc 100.000 ?! Pai treaba cu apartamentele la chirie e cam asa si asa. Cu 100 000 cumperi un apartament deja renovat sau unul care ar trebui renovat si-l faci dupa bunul plac ,pentru a-l putea inchiria cu 350-400 euro. La o astfel de investitie randamentul e foarte mic. Eu as incerca sa mai gasesc un partener si sa reusim ceva impreuna. O sala de fitness, un after school, as cumpara un teren de 20 000m  unde as amenaja traseuri pt moto cross , iaz de pesti, masini de epoca pt, nunti..., Oportunitati sunt in functie de locul unde te afli, dar cand esti singur si trebuie sa-ti bati capul cu toate demersurile .un pic te descurajezi. Altfel e daca gasesti un partener cu care sa te poti sfatui, sa imparti sarcinile si muncile ,ca la inceput e foarte mult de munca.

#67
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 Ulkan, on 18 februarie 2023 - 17:23, said:

Exact asta am vrut sa fac eu de doi ani incoace. Locuiesc in zona de Vest a tarii, iar unde am deja teren arabil, nu se mai gaseste absolut nimic la vanzare. In 2019 era in jur de 9000 de euro hectarul, iar acum nu gasesc nici la 13000. Nu mai vinde nimeni. Ce-i drept, unde vreau eu e cel mai bun sol din tara pentru grau, porumb si floare. In ani buni, imi ies 8 tone + de porumb la hectar. Anul trecut de exemplu ( 2022 ) care a fost an execrabil din punct de vedere al recoltei, au iesit 4.1 tone/ha porumb, in conditiile in care in majoritatea zonelor a iesit in jur de o tona, poate putin peste. Este excelent pamantul, dar nu mai vrea nimeni sa vanda. S-a cumparat masiv acum un deceniu de investitorii straini si nu numai. Acum mai vand doar cei care mostenesc, le mor bunicii/parintii si sunt plecati din tara. Dar la ala nu o sa ai niciodata acces, doar daca-s rude sau vecini, pentru ca are prioritate cel care lucreaza pamantul ( ca in majoritatea cazurilor e dat in arenda ). Tu nici nu afli ca a fost la vanzare.
Asta caut si eu acum, o investitie care sa-mi aduca un venit pasiv. Vreau sa investesc anual 10000 de euro in urmatorii 10 ani. Imobiliarele mi se par cea mai proasta investitie. Un apartament cu o camera sau garsoniera confort 1, cumperi la aproximativ 35000 de euro in secunda asta si il inchiriezi cu maxim 200 de euro, din care, realistic ramai cu 100 de euro, dupa ce platesti taxe, renovari, reparatii, luni in care nu ai chiriasi etc. Deci, nu merita investitia. In plus, e posibil sa vina vremuri in care lumea strange cureaua bine de tot si nu mai e cerere pentru asa ceva. In schimb, de mancare va fi mereu nevoie. Castigul mediu la hectar este in jur de 700 de euro/an. Vreau sa-mi fac un venit pasiv de macar 1200-1400 euro/luna incat sa nu duc grija zilei de maine. Mai exact, imi asigur singur pensia, nu ma bazez pe stat Posted Image
Ca sa faci 1200-1400eur/luna ar trebui sa ai vreo 200 hectare de pamant :)

#68
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 maladetz, on 22 februarie 2023 - 18:11, said:

Ca sa faci 1200-1400eur/luna ar trebui sa ai vreo 200 hectare de pamant Posted Image
Nu 20-25?

#69
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 Karhu, on 23 februarie 2023 - 07:31, said:

Nu 20-25?
Un hectar ii aduce pasiv 700eur/an adica 58.33Eur/luna, fa un calcul si vezi de cate hectare ai nevoie ca sa-ti produca 1200-1400Eur/luna.

#70
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 maladetz, on 23 februarie 2023 - 16:50, said:

Un hectar ii aduce pasiv 700eur/an adica 58.33Eur/luna, fa un calcul si vezi de cate hectare ai nevoie ca sa-ti produca 1200-1400Eur/luna.

Daca 1 hectar aduce 58 pe luna, cate hectare trebuie pentru 1400 pe luna?

Karhu are dreptate.

Dar mi se pare o afacere proasta. Daca in 2019 era 9 mii hectarul si ar produce profit de 58 de euro pe luna, iti trebuie 13 ani DOAR sa-l amortizezi. Enorm.

La 13 mii, nu mai zic...

Edited by cattavencu, 23 February 2023 - 17:07.


#71
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 Karhu, on 23 februarie 2023 - 07:31, said:

Nu 20-25?

Da, 20 nu 200. Cu 700 e/an/ha la 20 ha ai 14k/an care pe luna e peste 1k. Insa acei 700e/an/ha inseamna sa ai utilaje, sa ai unde sa pastrezi productia pana la vanzare, mai inseamna sa prinzi an ploios. Nu e simplu. Daca ai 20ha si le dai la asociatie te alegi cu 1/3 din profitul pe care l-ai avea ca exploatare in regim propriu. Deci ai nevoie de 60ha ca sa ai peste 1k euro/luna din pamant. Asa ca rentabilitatea pamantului este foarte mica si nu merita.

#72
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postcattavencu, on 23 februarie 2023 - 17:02, said:

Daca in 2019 era 9 mii hectarul si ar produce profit de 58 de euro pe luna, iti trebuie 13 ani DOAR sa-l amortizezi. Enorm.
La un apartament dureaza mai mult de 13 ani sa-l amortizezi din chirie, spre 20 de ani de obicei ... daca poti amortiza terenul pasiv, adica fara sa faci nimic, in 13 ani, eu zic ca nu e rau. Pentru ca peste 13 ani foarte probabil va si valora semnificativ mai mult. Dar nu ne-a lamurit colegul cum faci cei 700 de euro pasiv ... banuiesc ca dandu-l in arenda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate