Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Dureri spate cu furnicaturi mana stanga

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Pe mama mea a inceput acum 10 zile sa o doara tare pe la omoplatul stang in spate, simtea asa o durere care vine din interior cumva, se propaga durerea si catre ceafa uneori. Dupa cateva zile a inceput sa simta si furnicaturi prin mana stanga care au ramas mereu.
Daduse cu Voltaren sau SIndolor dar nu treceau deloc durerile, si nici furnicaturile.
Ne-am dus la neurolog, i-a dat tratament asa:

Diclotard de 100 mg unul dupa masa de pranz
Mydocalm una de 150 mg dimineata, una seara
Alanerv una dimineatam, asta e un supliment de B-uri parca.

Pe 5 mai avem programare sa facem RMN coloana cervicala si radiografie la ambii umeri, si pe 10 ne ducem iar la medic sa vedem.

Dupa doua zile de tratament, i-au trecut cam complet durerile alea, insa furnicaturile la mana nu.
Ce se intampla ?! Ce parere aveti ?! De ce nu trec furnicaturile alea si cam ce ar trebui facut, evident ca vom afla pe 10, dar intreb sa am o idee si de la alte pareri.
S-o rezolva cu recuperare ceva ?! Ca pana la urma si orice iese la RMN ala, nu vad cum rezolva totusi, o da alt tratament ?

Edited by MinettoMatoi, 30 April 2021 - 17:37.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Furnicaturile la mana cel mai probabil sunt legate de problema cu durerea de zilele trecute: probleme la spate, probabil vreo discopatie\hernie de disc.
Un disc umflat face compresia nervului care coboara pe mana (nervul ulnar daca vorbim de inelar si degetul mic).
Ce diagnostic i s-a pus mai exact?

Edited by jeffy86able, 30 April 2021 - 17:49.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Probabil ceva compresiuni pe rădăcinile nervoase C6-C7-C8, posibil și mai jos, se va vedea pe RMN. De obicei eu prescriu pregabalină și fac trimitere la fizioterapie. Dacă există deficit motor important, trimitere la ortopedul de coloană.

Edited by Karhu, 30 April 2021 - 17:58.


#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
daca la RMN se vede o problema cu discurile cervicale, ca alea dau dureri pe brate, banuiesc ca va trebui continuat
un tratament pe baza de antiinflamatoare & comp. +  fizioterapie
daca nu raspunde la acest tratament conservator, se va recurge la interventie, mai ales daca exista risc de paralizie

#5
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Un RMN la cap cred ca ar gasi solutia...

Si eu aveam dureri de spate omoplat si astea si cand am facut RMN la cap am descoperit ca aveam Sindromul Arnold Chiari cu dureri de ceafa din interior foarte puternice...

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018

View PostKarhu, on 30 aprilie 2021 - 17:55, said:

Probabil ceva compresiuni pe rădăcinile nervoase C6-C7-C8, posibil și mai jos, se va vedea pe RMN. De obicei eu prescriu pregabalină și fac trimitere la fizioterapie. Dacă există deficit motor important, trimitere la ortopedul de coloană.
Deocamdata nu are deloc deficit motor, doar ca simte acele furnicaturi permanent pe mana. Sper ca nu se intampla ceva pana pe 10 mai rau, nu am putut mai devreme RMN si restul.
Ce specialitate ai Karhu ca medic ?

carolinaherera, daca o luam deja pe interventii, pai de asta si ma temeam, sa nu ajungem acolo vrem.

Jeffy, diagnosticul este sindrom cervico-brahial.

StefanRO, daca mai trebe si RMN la cap, insa o sa-l facem, aia e.

Edited by MinettoMatoi, 30 April 2021 - 18:49.


#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Las aici un link cu explicatia diagnosticului si posibilitati de tratament:

https://centrokineti...rvico-brahiala/

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 30 aprilie 2021 - 18:48, said:

Ce specialitate ai Karhu ca medic ?

diagnosticul este sindrom cervico-brahial.
Medicină de familie.

Are simptome doar pe o mână sau pe ambele?

#9
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Am avut furnicaturi in ambele maini, multe zile.
Au fost de ajutor exercitiile din acest video, cel mai mult (la cum am simtit cand le-am facut) cred ca a ajutat masarea tendonului de pe umar, chiar in partea superioara a bratului.
https://www.youtube-...bed/p1Ic7ArQgiA
M-a mai ajutat si sarea de bazna, am tinut mainile in apa calda+sare.

#10
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Tratamentul prescris nu a dat reactiile adverse mentionate (la Diclotard si Mydocalm)? Pare ca medicul i-a dat acest tratament nu pentru a trata problema pe care o are ci pentru a nu mai simti durerea. E cam boala medicinei contemporane.

Edited by Mike1alike, 30 April 2021 - 19:24.


#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View PostMinettoMatoi, on 30 aprilie 2021 - 17:36, said:

S-o rezolva cu recuperare ceva ?! Ca pana la urma si orice iese la RMN ala, nu vad cum rezolva totusi, o da alt tratament ?

aceeasi problema dar putin diferita.
ma doare omoplatul drept. n-am dormit vreo 2 nopti dect cu mydocalm. nu puteam sta in nici o pozitie ca durea umarul. apoi a scazut durerea dar ma durea cotul drept si din cot simteam cum se duce durerea pana la degete.
la neurologie m-am ales cu tiolin si vitalin.
de la reumatologie m-am ales cu ceva codeina si mydocalm si 3 raze la umar si genunchi(ca am probleme si acolo).

razele par a fi ok, urmeaza niste analize de urina si sange si un recontrol. daca nu uit, dupa 20 mai iti spun ce diagnostic am.

#12
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
e corona!

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018

View PostKarhu, on 30 aprilie 2021 - 19:00, said:

Medicină de familie.

Are simptome doar pe o mână sau pe ambele?
Are doar pe maine stanga.

View PostMike1alike, on 30 aprilie 2021 - 19:23, said:

Tratamentul prescris nu a dat reactiile adverse mentionate (la Diclotard si Mydocalm)? Pare ca medicul i-a dat acest tratament nu pentru a trata problema pe care o are ci pentru a nu mai simti durerea. E cam boala medicinei contemporane.
Dupa prima zi Unul din ele a dat diaree, de a doua zi invers, Mydocalmu probabil, a dat efectul secundar mai rar constipatie, n-a mai iest mama afara de alaltaieri cam. Mersi de linkul cu exercitiile.

I-a dat de durere deocamdata pana vedem ce are probabil, dar diclotardu e antiinflamator, dupa mine umbla putin la cauza, cel putin asa cred.

Hailztorm, ete na, e corona !!! Ce treaba are corona cu ce am descris ?
Nu cumva o fi de la rapel ?! L-a facut pe 3 aprilie, o fi de la vaccin ? Medicu de fam si neurologu a zis ca nu ar fi.

Edited by MinettoMatoi, 30 April 2021 - 21:03.


#14
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

View PostMinettoMatoi, on 30 aprilie 2021 - 21:02, said:

Nu cumva o fi de la rapel ?! L-a facut pe 3 aprilie, o fi de la vaccin ? Medicu de fam si neurologu a zis ca nu ar fi.
Daca i-a fost facut in mana stanga, sunt sanse mari sa fie de la el.
S-a creat ceva ce face compresie pe nerv.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Unde mai exact in mana stanga simte amortelile?

In principiu pare a fi un "deranjament" de coloana.
Dupa RMN se va vedea mai bine - probabil neurologul va prescrie un tratament bazat pe gabapentina(gabaran/gabalept), un complex de B-uri (millgama) si fizio/kineto.

Poate fi de ajutor si un aparat de "curenti" TENS cu electrozii montati pe zona de coloana afectata.

Edit. Diclofenacul (diclotard)este destul de prost tolerat la nivel digestiv  - cel putin eu n-am putut urma tratament cu acesta.
Cumpara din farmacie si niste plasturi cu capsaicina (substanta extrasa din ardei) care sa ii aplice pe coloana in zona cervicala. Mai ajuta dusurile fierbinti pe coloana (amelioreaza durerea).

Edited by florinel, 01 May 2021 - 10:39.


#16
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Mike1alike, da, vaccinul l-a facut la mana pe care are furnicaturile, adica stanga, si primul vaccin si rapel-ul.
Dar in unele pozitii trec furnicaturile.

florinel,  mersi de informatii.
Are furnicaturile pe toata mana stanga.
Eu cred ca de la Mydocalm are constipatia, ca la el scrie ca efect secundar rar poate fi si asta, nu scrie la diclotard.
Mai are joi inclusiv sa ia, are constipatie, formidabil !

Gabapentina stiam ca e un anxiolitic si anticonvulsivant, ca treaba are cu problema asta ?!

#17
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Mi-am amintit cum mi-au trecut furnicaturile. Durerile au ramas mai mult timp si ele s-au ameliorat mult cu masajul tendonului. Eu am folosit anti inflamator local, diclofenac crema si, la recomandarea medicului, am folosit si urimil. Insa nu am simtit de la ele mari imbunatatiri, era mai bine dar intr-o doza foarte mica. Amortelile le aveam in ambele maini, cred ca au durat vreo 3-4 saptamani. Apoi mi-am aplicat local suc de ghimbir. Am cumparat ghimbir, am curatat-o si am ras-o apoi prin presare a iesit suc (destul de mult) si cu el mi-am dat pe umar, pe coloana si pe maini. De la el am simtit un efect destul de puternic si bun. S-a dovedit a fi un anti inflamator foarte bun. A dat o caldura foarte mare unde a fost aplicat si am facut si mici exercitii fizice cu mainile. Dupa miscari de incalzire a umerilor, tinand mainile ridicate din cot am facut ridicarea umerilor si apasarea cu putere in jos (ca si cum lovesti cu coatele in jos). Atunci furnicaturile (ca un semnal electric destul de puternic) le simteam in partea lombara a coloanei si cred ca si in coloana la nivelul omoplatilor, vreo zi s-au simtit continuu, apoi au inceput sa dispara, se mai simteau ca niste "curentari" dupa ce mai imi dadeam cu suc de ghimbir si faceam acele miscari fizice si apoi au trecut cu totul furnicaturile si din maini si din coloana.

#18
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Si totusi, din ce ai descris tu, cauza este foarte posibil sa fie vaccinul, s-a facut un cheag de sange probabil si acela face compresie pe nerv, de acolo furnicaturile. In cazul acesta, ajuta foarte mult gelul stimuven plus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate