Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Incovoiere tamplarie termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am patit la unul una din camere sa mi se incovoieze tamplaria ferestrei, incat atunci cand inchid geamul, are o burta de vreo 3-4mm pe mijloc. E garnitura care acopera, dar totusi se simte. Orice tamplarie PVC este susceptibila la asa ceva, sau e doar o chestie de calitate? Intreb pentru ca ca voi fi nevoit sa pun niste geamuri si vreau sa evit problema. Se poate evita cu niste tripane cu PVC de calitate, sau trebuie aluminiu ca sa evit problema 100%?

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Are armătură?

#3
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Notsure, on 30 aprilie 2021 - 13:21, said:

Am patit la unul una din camere sa mi se incovoieze tamplaria ferestrei, incat atunci cand inchid geamul, are o burta de vreo 3-4mm pe mijloc. E garnitura care acopera, dar totusi se simte. Orice tamplarie PVC este susceptibila la asa ceva, sau e doar o chestie de calitate? Intreb pentru ca ca voi fi nevoit sa pun niste geamuri si vreau sa evit problema. Se poate evita cu niste tripane cu PVC de calitate, sau trebuie aluminiu ca sa evit problema 100%?
Si la aluminiu si la pvc ... sunt multe cauze, dar se pot rezolva daca chemi pe cineva specializat.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,067
  • Înscris: 01.12.2001
Majoritatea rămân cum sunt montate.
Cele de proasta calitate sau greșit montate se deformează/strica.

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 ph13xlv, on 30 aprilie 2021 - 13:34, said:

Are armătură?

Nu cunosc...as face o sectiune prin el, dar apoi ma bate ploaia-n casa :D

 mmiclaus, on 30 aprilie 2021 - 13:37, said:

Si la aluminiu si la pvc ... sunt multe cauze, dar se pot rezolva daca chemi pe cineva specializat.

Pai cum il mai indreapta? Nu e materialul indoit? Ce ii mai face?

Iar referitor la montare, initial era drept. Greutate nu sta pe el, teoretic, dar eu stiu, poate sistemul de montare pune presiune pe el cumva. Eu ma gandeam ca pur si simplu a intrat dracii in rama si a inceput sa se incovoieze, ca e materialul prost.

#6
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Notsure, on 30 aprilie 2021 - 13:39, said:



Nu cunosc...as face o sectiune prin el, dar apoi ma bate ploaia-n casa :D
Daca tot vrei sa verifici cel mai bine dai sticla jos si se vad autoforantele.


 Notsure, on 30 aprilie 2021 - 13:41, said:



Nu cunosc...as face o sectiune prin el, dar apoi ma bate ploaia-n casa :D



Pai cum il mai indreapta? Nu e materialul indoit? Ce ii mai face?

Iar referitor la montare, initial era drept. Greutate nu sta pe el, teoretic, dar eu stiu, poate sistemul de montare pune presiune pe el cumva. Eu ma gandeam ca pur si simplu a intrat dracii in rama si a inceput sa se incovoieze, ca e materialul prost.
Depinde de indoitura , daca este indoit spre sticla se scot baghetele si se introduce cale pana la indreptarea cercevelei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E posibil sa fie calat prost.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,067
  • Înscris: 01.12.2001
Eu cred că tocul s-a lăsat, nu fereastra mobila.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
Acest lucru e vizibil cu fereastra deschisă, sau cu ea închisă? E posibil să fie și o treabă de reglaj, fereastra mobilă lăsată și nu închid bine unul sau mai mulți blocatori. În loc să îți apropie tocul de cercevea, o depărtează, atunci când închizi.

#10
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Ai verificat daca are găurile de decompresie? Dacă are minim armatura de 1,5( pe alb) sau 2 color? Are puncte de închidere( dacă e pe cercevea)  și ( sau ) are șuruburi de montaj?dacă doar rama( tocul) e strimb se scoate sticla,se taie spuma și se dau șuruburi suplimentare,dar daca lipsește armatura ( sau e subțire) e greu să o mai indrepti

#11
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Timplarualin, on 30 aprilie 2021 - 15:54, said:

Ai verificat daca are găurile de decompresie? Dacă are minim armatura de 1,5( pe alb) sau 2 color? Are puncte de închidere( dacă e pe cercevea)  și ( sau ) are șuruburi de montaj?dacă doar rama( tocul) e strimb se scoate sticla,se taie spuma și se dau șuruburi suplimentare,dar daca lipsește armatura ( sau e subțire) e greu să o mai indrepti

Eu nu am vazut nici o poza , si am mers pe intuitie .

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Sunt baghetele prea lungi.
Concavitatea e spre interior, asa-i?

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
M-am mai uitat o data si se pare ca nu este incovoiat, pur si simplu se inchide greu mecanismul, ultimii 3-4cm din rotirea manerului merg foarte greu. Am presupus candva ca e incovoiat din neatentie si fiind un dormitor in care nu intru aproape niciodata, am ramas cu ideea asta. M-am uitat atent si pare sa calce aproximativ uniform pe rama. E ceva probabil din mecanismul de inchidere, ceva de reglaj. O sa chem pe cineva de la firma sa se uite. Cred ca am combinat mental si cu imaginea plasei de la balcon, care chiar e incovoiata, dar aia e cu totul altceva.

#14
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Atunci reglează presiunea pe blocatori( slăbește o), operațiunea e simplă îți trebuie doar un imbus de 4,are un punct( sau o liniuță)pe bumb,invirte-l cu semnul exterior ( nu spre garnitură), profilele de plasa de insecte se inconvoaie din cauza presiunii exercitată de plasa( Sint mai subțiri,cam 1100 grame pe bara)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate