Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Dacia limiteaza la 180 kmph toate modelele din 2022

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#253
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 21 octombrie 2021 - 19:50, said:

Eu merg cu viteza 1 pana la 233Km/h - unde intra limitarea electronica Posted Image
Ai uitat să precizezi că ai doar una... :P
Nu știu cum era la dci da' la 1.4MPI n-aveai cum să mergi cu treapta a doua la 100 km/h fără să-ți "iasă pistoanele prin capotă"! :lol:
Pur și simplu nu te lăsa inima să nu schimbi treapta, se chinuia degeaba mașinuța.
Și da, în afară de "bragging rights" n-are neapărat sens o viteză peste 200, decât la supersport. În real life contează infinit mai mult reprizele.

Edited by garett, 22 October 2021 - 12:45.


#254
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

View Posttatimeu, on 21 octombrie 2021 - 21:16, said:

Ești tu convins. Normal daca cu a ta nu treci de 130km/h.
Ai miros fin. Super înseamnă că ai depistat și fasaitele. Ești penal.
Una e sa dai sprinturi pana la 230 sau sa mergi cu viteza asta câteva minute și alta e sa mergi mai mult timp. Ce anvelope ai la rachetă ta? 😁

#255
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poti prinde viteza de 230km pe ora dar nu poti face 230km pe ora, mai ales daca e aglomerat la benzinarie dupa cum am scris, ca trebuie sa alimentezi inainte sa faci aia 230 de km. Si se goleste atat de repede incat daca te apropii de sfert trebuie sa opresti la prima benzinarie ca nu stii daca iti va ajunge benzina pana la urmatoarea.
Pt a avea alta perspectiva asupra consumului, la viteza aia o benzinara iti consuma lejer 1 litru pe minut.

Edited by calinkgb, 26 October 2021 - 22:24.
flame


#256
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 08.01.2021
Nici măcar 200,viteze din astea apuci extrem de rar chiar și pe autobahn. Poate doar dacă mergi noaptea,în rest se multiplica restricțiile și te lasă să mergi unde nu ai unde, gen 2 benzi unde stai după aia mai lenți (denumiți "ghertzoi" în experimentul de mai jos).
Acum mai mulți ani m-am contrazis pe alt forum pe tema asta cu "entuziaștii" care fuseseră ultima oara pe autobahn in jurassic și visau doar viteze de la 250 în sus. La o traversare in diagonala a Jermaniei i-am dat cât m-a lăsat traficul (mașina capabila de 240km/h in linie dreapta), am înregistrat viteza, și va pun traseul si rezultatele experimentului și voua.
Ideea era sa vad cât poți merge cu peste 165km/h (viteza pe care am considerat ca o poate atinge orice mașina).  În diagramă coloanele reprezinta timpul în secunde in care mergi cu vitezele alea, nu distanta.
Intervalele au fost alese ca să reprezinte timpul în blocaje, în șantiere (in general cu restricție între 60 și 80), sau în care ești blocat de aia mai lenți, "ghertzoii".
Concluzia e ca pe marele autobahn stai sau mergi cu viteze sinistre mult mai mult timp decât poți merge cu +165. Oricum, media de viteza îmi ieșise ceva gen 109km/h, mai puțin decât în Belgia unde am mers pe regulator cu 129km/h.

Mi s-a întâmplat odată sa scot și 85km/h viteza medie, mai puțin decât am scos doua zile mai târziu pe e85 in Romania...

Din cifre se poate estima ca în 90% din timp ești limitat de alții, nu de mașina, și poate trei sferturi din timpul ala ești limitat la o viteza mai mica decât 130km/h. Cu alte cuvinte alergatul e distractiv însă dpdv practic nu câștigi nimic.

Attached Files


Edited by KiloW, 24 October 2021 - 09:22.


#257
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Nu am avut placerea sa merg pe autobahn, dar imi place sa ma uit pe yt la teste cu masini potente pe susamintita autostrada. Viteza maxima a rachetelor e foarte greu atinsa din cauza traficului (si asta in conditiile in care sunt alese trasee fara lucrari).
Daca vorbim de patria noastra si eu m-am luat la intrecere cu unu cu Q8 pe serpentine (eu avand un 307 hdi de 110 cai). Dupa cativa km am vazut motivul lentorii lui: avea in spate doua persoane de 80+ ani, dintre care una, el, era pe marginea drumului renuntand, de voie sau de nevoie, la masa de ieri. Atunci mi-a parut rau ca l-am intaratat...
Si ca sa fiu on-topic: foarte rar am avut nevoie de +180 km/h, asta cand masina era noua, ca acum nu stiu daca mai poate...

#258
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Nici nu iti doresc prin Germania sa mergi. Mai degraba, stauland..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate