Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Informatii firma dubioasa.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna.
Am muncit in urma cu o luna la o firma unde am invatat sa lucrez pe SEAP pentru ofertare.
Nu am avut studii, normal am 11 clase, dar nu-s greu de cap.
Dar nu derspre asta e vorba, ci despre o firma care mi-a sarit in ochi la mai toate primariile din zona cu sume mari pentru proiecte de tot felul.
Ma uitam in istoricul primariilor sa vad care a fost suma minima cu care sa castigat pentru serviciul pentru care faceam oferta.
Mai exact pentru DDD
Cand vezi sume de 20 000 euro la mai multe primarii pentru proiecte de tot felul, cam sare in ochi.
Ma uit in SCIAP si vad ca in ultimile luni are contracte in valoare de 2 mil euro.
Cu doar 5 angajati.
Ma, da-o in spanac.
Proiecte de tot felul de paraca ar avea o armata de ingineri sau au zeci de liciente.
Inainte de a face o acuzatie, trebuie sa ma informez.
Este sau nu o firma capusa care colecteaza bani pentru partid, de la toate primariile din zona sub anumite pretexte.

Am mai descoperit inca una, care tot asa are contracte de sute de mii de euro in anul in curs cu diferite servicii de proiectare pe la 4 primarii, in zona, iar pe sciap arata cam pe la toate.
Achizitie directa cica. Sume fixe in lei, de la 90 000 lei pana la 130 000. Nu depaseste suma de 130 de mii de loc. De ce?

Edited by redbotos, 27 April 2021 - 21:23.


#2
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Ai încuiat ușa bine? Posted Image

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 badmania98, on 27 aprilie 2021 - 21:27, said:

Ai încuiat ușa bine? Posted Image
Da di ce?
Scuze , plafonul este de 132 de mi lei. nu vad nimic sa depaseasca sum asta.
Sun la Recorder?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 redbotos, on 27 aprilie 2021 - 21:17, said:

Nu depaseste suma de 130 de mii de loc. De ce?
Exista o limita de suma pentru incredintare directa.
Daca proiectul depaseste acea valoare se sparge in mai multe bucati.

Edited by pasilla, 27 April 2021 - 21:32.


#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Ai doua tipuri de achizitii: Achizitii directe si achizitii cu lichitatie.

La alea cu licitatie, anunti cu cateva luni inainte ca ai nevoie de cineva sa iti execute o lucrare. Vin 10 firme, liciteaza, care da mai putin ia contractul.

La alea directe, primarul decide cui da contractul, fara sa mai faca licitatie. Problema este ca exista un plafon pentru licitatii directe,

Uite aici sumele: Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziționa direct produse sau servicii în cazul în care valoarea estimată a achiziției, fără TVA, este mai mică decât 132.519 lei, respectiv lucrări, în cazul în care valoarea estimată a achiziției, fără TVA, este mai mică decât 441.730 lei.


Cum fenteaza primarul plafonul? Imparte proiectul in 5-6, cat este nevoie.

Poti sa faci ceva? Nu. Au incercat si altii.

Edited by carturarulobosit, 27 April 2021 - 21:33.


#6
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 pasilla, on 27 aprilie 2021 - 21:29, said:

Exista o limita de suma pentru incredintare directa.
Daca proiectul depaseste acea valoare se sparge in mai multe bucati.
AHA, pai vad serviciul pentru un proiect scris cu litere micicu 100 de mii lei si pentru acelasi proiect dar scris CU LLITERE MARI, 90 de mii lei

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Bine ai venit in lumea contractelor cu statul! Cel mai probabil sunt firme conectate politic care castiga contracte pe banda rulanta. Se gasesc peste tot, in toate judetele.

 redbotos, on 27 aprilie 2021 - 21:17, said:

Achizitie directa cica. Sume fixe in lei, de la 90 000 lei pana la 130 000. Nu depaseste suma de 130 de mii de loc. De ce?
Pentru ca să depășească pragul peste care nu se mai poate face achiziție directă.

Detalii: https://achizitiipub...atrix/cell/65/1

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 carturarulobosit, on 27 aprilie 2021 - 21:32, said:

Ai doua tipuri de achizitii: Achizitii directe si achizitii cu lichitatie.

La alea cu licitatie, anunti cu cateva luni inainte ca ai nevoie de cineva sa iti execute o lucrare. Vin 10 firme, liciteaza, care da mai putin ia contractul.

La alea directe, primarul decide cui da contractul, fara sa mai faca licitatie. Problema este ca exista un plafon pentru licitatii directe,

Uite aici sumele: Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziționa direct produse sau servicii în cazul în care valoarea estimată a achiziției, fără TVA, este mai mică decât 132.519 lei, respectiv lucrări, în cazul în care valoarea estimată a achiziției, fără TVA, este mai mică decât 441.730 lei.


Cum fenteaza primarul plafonul? Imparte proiectul in 5-6, cat este nevoie.

Poti sa faci ceva? Nu. Au incercat si altii.

deci NU este drum , nu este apa, dar se sta cu mana in san si vedem cum fura pe fata.
Acuma ca nu stim e una, dar ca vedem cum...

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu zic sa stai potolit.Ai prea multe greutati pe moment incat sa-ti mai adaugi un necaz.Mai ales ca nu cred ca te va sustine cineva in demersul tau.

#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 adisz, on 27 aprilie 2021 - 21:48, said:

Eu zic sa stai potolit.Ai prea multe greutati pe moment incat sa-ti mai adaugi un necaz.Mai ales ca nu cred ca te va sustine cineva in demersul tau.
Sa nu crezi ca eram pregatit sa-mi sarut sotia si  copiii pe frunte si sa plec la razboi.
Dar de dragul discutiei...
Si totusi, poate o fac publica cu un alt cont de FB pe un grup sau...

#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Si totusi, poate o fac publica cu un alt cont de FB pe un grup sau...

Lol, regret să te informez că tu ești ultimul inocent, că de la procurori la profesori de drept toți știu exact care-s firmele, cum funcționează șamd. Nu e absolut nimic nou ... la vremuri noi, tot noi.

#12
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

 britneysbitch, on 27 aprilie 2021 - 22:12, said:

toți știu exact care-s firmele, cum funcționează șamd. Nu e absolut nimic nou ....

Tara in care toti stiu dar nimeni nu face nimic.

#13
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 valirex, on 28 aprilie 2021 - 00:16, said:



Tara in care toti stiu dar nimeni nu face nimic.
Fix asta vroiam să spun și eu.
Deci cum sa meargă o tara bine, dacă toată lumea e corupta sau știe despre corupție?
Si tace.
Sau ar face șantaj.
Și a-și face lucru asta, dar nu pentru interesul propriu.
Ori faci drumul, sau școală, sau creezi locuri de munca, ori dau drumul la informații pe rețele de socializare.
Cum mama ma-și de treabă, sun ultimul inocent?
Oricum, o sa trec pe la firma respectiva sa va ce și cum.
Cel mai frumos e ca primăria de care aparțin, a renunțat prima data la oferta, apoi cred ca cineva la convins ca asa sta treaba peste tot și a acceptat.
Și ma uit cum mai toate comunele din zona a trei județe au contracte cu firmele acestea.
Numai ca nu sunt omul care sta cu mana în san. Ori buzunar. Scuturam puțin pomul sa vedem dacă e ceva putred.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate