Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Diferente producatori vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ryb42

ryb42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2019
Salut,

Ma apropii de momentul termoizolarii casei si vreau sa o izolez cu vata bazaltica. Din diverse discutii cu vanzatori locali, am adunat preturi pentru producatori consacrati (Rockwool, Isover), unii cunoscuti dar despre care nu am auzit foarte multe pareri (RockTherm) si unul pe care nu l-as fi luat in considerare pana in momentul in care am auzit pretul: Beltep.

Tehnic vorbind, din informatiile pe care le-am putut gasit, produsele stau cam asa:

Producator   Rezistenta la compresiune(kPa/m2) Rezistenta la tractiune
Beltep   24.5   --
RockTherm/Isover   20 7.5
Rockwool 15 7.5

Coeficientii termici sunt pentru toti 0.035 W/mK. Pentru Beltep nu am gasit coeficientul de rezistenta la tractiune si nici cantitatea de apa absorbita pe termen scurt/lung. Pentru ceilalti producatori nu am gasit densitatea (la Beltep am gasit fie de 90 kg/m3 fie de 110kg/m3 specificatiile tehnice de mai sus fiind pentru varianta a 2-a).

Din ce am vazut pe net, Beltep-ul este produs in Belarus, daca are vreo importanta.

Ca preturi in schimb, toti producatorii se invart in jurul sumelor de 46/68 lei mp pentru izolatia de 100, respectiv 150 mm, in schimb Beltep-ul se vinde cu 34/51 lei pe mp (ce-i drept vanzatorul nu a specificat daca e varianta cu densitatea de 90 sau de 110). Asadar, strict din punct de vedere financiar ma gandesc daca nu ar fi mai util sa izolez cu 15 cm de Beltep decat cu 10 de oricealtceva.

Ce credeti, merita riscul pentru o economie de 15 lei/mp sau lenesul mai mult alearga si zgarcitul mai mult pagubeste?

#2
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu merita sa faci deloc economie la asa ceva. Am folosit solutie completa de la Knauf Insulation respectiv pereti, acoperis, pardoseala si terasa cu solutiile lor de montaj profile etc Au un sistem complet si complex merita sa arunci o privire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate