Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abonament la cartuse/cerneala HP

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citisem intr-un articol mai demult ca HP implementase acest abonament. Acum l-am vazut intamplator la Altex pe site.
Platesti abonamentul preferat si ti se livreaza cerneala pt x nr de pagini. Mai exact nu stiu cum functioneaza, daca iti limiteaza din soft cartusul sa printeze un numar exact de pagini sau este alta metoda. Deoarece vad abonamnt chiar si pt 15 pagini - 4.99 lei.

Cine foloseste un astfel de abonament ne poate lasa cateva impresii aici. Merita, nu merita? Este multumit sau nu etc.



https://altex.ro/hp-...p&ibid=homepage



Attached File  plan imprimare.jpg   122.18K   28 downloads

Edited by MembruAnonim, 24 April 2021 - 23:27.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2021 - 23:20, said:

Merita, nu merita?

In mod clar in ziua de azi nu mai merita nicio imprimanta cu tus, oricare ar fi ea.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am trecut de ~10 ani pe imprimanta laser. Cost per pagina printata este undeva la 2 bani (daca cumpar toner nou de fiecare data cand se consuma), sau cost ~ zero (0.001 lei) daca imi cumpar praful si reincarc eu tonerul.

Insa eram curios de impresiile cui foloseste acest abonament. Ma gandesc ca exista doritori inca avand in vedere existenta abonamentelor.

Edited by MembruAnonim, 25 April 2021 - 00:20.


#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
probabil ti-o limiteaza din soft.

eu am avut imprimante mai vechi ce nu aveau nici o limitare la nr de pagini sau chip in capetele de printare.
deja devenisem expert in a le umple si a le desfunda capetele de imprimare.
chestia e ca dupa vreo 3 umpleri se infundau duzele si nu mai tipareau bine.
in cele din urma m-am saturat si am aruncat toate imprimantele, pur si simplu le-am dus la gunoi.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 waterman, on 25 aprilie 2021 - 00:53, said:

Ce rost are discuția când exista laser cu un cost infim ?

Nu iti convine discutia? atunci esti liber sa pleci de pe acest topic.

on: HP spune ca mai exista cumparatori de inkjet/ drept dovada aceste abonamente. Pe topciul dedicat exista n topicuri cu oameni care vor inca sa cumpere inkjet si nu laser si cer sfaturi. Deci lasa offtopicul.

Edited by MembruAnonim, 25 April 2021 - 00:57.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
La Konica-Minolta am urmatorul sistem:

1. abonament lunar fix (undeva la 60 euro)
2. pret fix per imprimarea color
3. pret fix pentru imprimarea alb-negru

Multifunctionalul e gratis, e proprietatea Minolta. Nu ma costa nimic, nu dau bani suplimentari pe nici un consumabil: toner, fuzer, unitate imagine, doar pe hartie dau bani. Daca am o problema tehnica vine "omu de la Minolta" in 24 de ore. O repara bine, nu o repara, alta, tot gratis.

Pentru monitorizare au instalat un software in computer care le raporteaza starea consumabilelor si nr de imprimari. Nici macar nu trebuie sa fac comanda pentru toner, ma trezesc cu curierul inainte de a fi nevoie sa sun. La sfarsitul lunii vine factura.

Probabil un sistem similar de monitorizare au si HP/Altex. Ai un cartus plin, normal si ceva de monitorizare. Ai listat pana in 15 pagini, platesti 5 lei, vrei mai mult dai un accept pe undeva si te muti (definitv sau temporar) in categoria superioara de nr. de pagini listate.

Edited by iladi, 25 April 2021 - 06:51.


#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Exact același sistem relatat de @iladi e implementat la una din firmele la care am lucrat. Acest tip de abonament e rentabil pentru firme, toate aceste cheltuieli sunt deductibile, în plus nu blochează bani în mijloace fixe. Putem compara sistemul de abonament cu leasingul operațional, iar deținerea de imprimante cu flota proprie de mașini. În primul caz plătești doar utilizarea mașinii și combustibilul (Nr. de pagini și hârtia). Dacă apar probleme de nefuncționale atât mașina cât și imprimanta sunt înlocuite imediat. În al doilea caz, compania se ocupă de toate cheltuielile și activitățile de mentenanță, service, consumabile. Poate chiar trebuie să angajeze om special pentru treaba asta. Iar în caz că se strică mașina sau imprimanta va trebui să piardă timp pe la service, iar unii angajați nu își vor putea desfășura normal activitatea.

Pentru uz casnic, fiecare își face calculul și decide dacă plata unui abonament condiționat de numărul de pagini e mai rentabilă și mai comodă decât achiziția unei imprimante proprii.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
E o solutie buna daca vrei sa printezi foto. Nu esti conditionat de incarcarea pe pagina. Sunt curios daca abonamentul permite printare fotografii.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

HP said:

Is the cost the same for photos, colour, and black and white pages?

Yes, you can print colour photos or documents, or high-quality black and white pages. Each page now costs the same!
Your monthly fee is based on the number of pages you print, not on the amount of ink or toner you use. So, go ahead! Use your cartridges as much as you want.
Sursa: La FAQs aici <https://instantink.h...d.com/uk/en/l/>, clic mai intai pe ‘Show more’ ca acest raspuns nu e printre primele.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Inca 2 aspecte. Fac traba asta de mai multi ani, sunt deja a a treia scula Minolta in acest regim. De ce? Deoarece inainte de acest sistem am avut tot o Minolta cumparata pe bune. Dupa cativa ani au inceput sa se duca unitatile de imagine, cuptorul era in pioneze si tot asa. Impreuna, toate piesele pe duca, faceau mai mult decat un multifunctional nou.

Si apropos de leasing, m-am oferit la un moment dat sa cumpar una din unitatile inchiriate. Mai avea destula viata in ea la expirarea contractului si ma gandeam ca fac o afacere. Dar Minolta m-a refuzat, n-au vrut sa o vanda, "nu facem leasing". I-am intrebat ce fac cu ea. Cica o revizuiesc si o dau la firmele mari, flote.


Sistemul are avantaje dar si dezavantaje. E misto sa n-ai grija sistemului, a incarcarii pe pagina. Insa e nasol ca nu poti fi flexibil la pret, la cantitate, daca esti prestator de servicii, ca mine.

#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Abonamentul este doar pentru tonere, nu si imprimanta. Deci nu prea renteaza

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 kopilu_198, on 25 aprilie 2021 - 16:43, said:

Abonamentul este doar pentru tonere, nu si imprimanta. Deci nu prea renteaza


Daca te referi la Altex/HP nu stiu, daca te referi la Konica-Minolta nu ai dreptate. Abonamentul se refera la imprimanta, in plus mai platesti un tarif separat pentru fiecare imprimare/copie pe care o faci (un tarif alb-negru, alt tarif colorul).

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 iladi, on 25 aprilie 2021 - 06:49, said:

La Konica-Minolta am urmatorul sistem:

1. abonament lunar fix (undeva la 60 euro)
2. pret fix per imprimarea color
3. pret fix pentru imprimarea alb-negru

Multifunctionalul e gratis, e proprietatea Minolta. Nu ma costa nimic, nu dau bani suplimentari pe nici un consumabil: toner, fuzer, unitate imagine, doar pe hartie dau bani. Daca am o problema tehnica vine "omu de la Minolta" in 24 de ore. O repara bine, nu o repara, alta, tot gratis.

Pentru monitorizare au instalat un software in computer care le raporteaza starea consumabilelor si nr de imprimari. Nici macar nu trebuie sa fac comanda pentru toner, ma trezesc cu curierul inainte de a fi nevoie sa sun. La sfarsitul lunii vine factura.

Probabil un sistem similar de monitorizare au si HP/Altex. Ai un cartus plin, normal si ceva de monitorizare. Ai listat pana in 15 pagini, platesti 5 lei, vrei mai mult dai un accept pe undeva si te muti (definitv sau temporar) in categoria superioara de nr. de pagini listate.

Ai idee cam cat platesti in total per/luna si nr total de printari ? (eventual cate printari alb/negru versus color).

Ma tot gandesc daca sa ofer si eu sistemul acesta de inchirieri imprimante si multifunctionale pentru clienti mei. Posted Image

L.E - Acum vad ca preturile mele (desi vb de imprimare monocrom) sunt mult mai bune.

Attached Files


Edited by daniel21, 25 April 2021 - 19:23.


#14
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Ma refeream strict la hp. Nici un am cautat sa vad cum e cu konica

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Leo2006, on 25 aprilie 2021 - 07:55, said:

E o solutie buna daca vrei sa printezi foto. Nu esti conditionat de incarcarea pe pagina. Sunt curios daca abonamentul permite printare fotografii.
dacă-ți dă numai cartușe cu patru culori nu e nevoie de nici o monitorizare :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate