Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1036 replies to this topic

#253
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru ca mai exista o chestie numita carrier bundle pe ios....

Vizualizare mesajbuzz77, pe 25 ianuarie 2023 - 12:42, a scris:


Merci @iRunaway ca ai remarcat exact aceleasi probleme pe care le-am expus si eu si nu ai tras concluzii pripite ca altii. Sper sa ne lamureasca @Digi_Helper.
Iar pe FaceTime / Signal / Whatsapp nu ma pot baza, din pacate, mai ales cand am sunat destul de mult pe fix...
cel mai convenabil ar fi sa cumperi un telefon cu android ieftin pe care sa functioneze vowifi de la digi si care sa suporte toate frecventele folosite in state

#254
user121

user121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.01.2023
Hint pentru cei care au consumat traficul inclus și apoi ies din țara.

Chiar dacă în țară viteza este limitată, în roaming nu ar trebui să fie.
În realitate, viteza este limitată și în roaming. Sunați și cereți ridicarea restricției.
O sa fiți sunați în câteva minute și o să vă spună sa dați restart la telefon.
Asta e tot. La întoarcerea în tară o să aveți o surpriză: viteza nu va mai fi limitată.

#255
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

Vizualizare mesajNikoroB, pe 26 ianuarie 2023 - 13:56, a scris:

Pai de ce n-ar merge? Important e ca telefonul sa cunoasca frecventele din US.
E importanta si versiunea de iOS, citeste mai sus...

Vizualizare mesajcarmenclara1, pe 26 ianuarie 2023 - 16:40, a scris:


cel mai convenabil ar fi sa cumperi un telefon cu android ieftin pe care sa functioneze vowifi de la digi si care sa suporte toate frecventele folosite in state

E telefonul meu de backup + hotspot, e la a 3-a baterie schimbata in Apple service, nu l-as da pe niciun Android Posted image.

#256
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajuser121, pe 26 ianuarie 2023 - 16:47, a scris:

Hint pentru cei care au consumat traficul inclus și apoi ies din țara.

Chiar dacă în țară viteza este limitată, în roaming nu ar trebui să fie.
În realitate, viteza este limitată și în roaming. Sunați și cereți ridicarea restricției.
O sa fiți sunați în câteva minute și o să vă spună sa dați restart la telefon.
Asta e tot. La întoarcerea în tară o să aveți o surpriză: viteza nu va mai fi limitată.

Pare ca e contorizat la comun traficul de roaming SEE cu cel național...

Nu stiu daca retin corect dar inainte, când nu erau pe regulile RLAH, nu se incrementa contorul de date din cost control cu consumul din roaming. Acum se întâmplă asta.

Edited by MembruAnonim, 27 January 2023 - 01:38.


#257
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

Vizualizare mesajbuzz77, pe 26 ianuarie 2023 - 19:48, a scris:

E importanta si versiunea de iOS, citeste mai sus...
E telefonul meu de backup + hotspot, e la a 3-a baterie schimbata in Apple service, nu l-as da pe niciun Android Posted image.
ideea era ca prin vowifi functional poti reduce costuriile la apeluri outgoing spre ro considerabil

#258
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005
Pai la 2.5 centi/min ce sa mai reduci?
Ca la 100min ai 2.5euro... adica 12.5 lei... really!
Sa suni din SUA in Romania (sau sa primesi) 100 de minute cu 12ron... hai sa fim seriosi, daca si asta e vreo suma la care sa ne mai uitam...

E 20ron o ciorba in Romania la un restaurant mediu...

Si 1GB de date in State Unite la Digi e 35ron...

Daca tot te duci in State, adica cine merge acolo, banuiesc ca nu merge la marea saracie, ca doar a avut niste euro sa-si ia un bilet macar pe aripa, daca nu in cabina, plus niste banuti de cazare pe acolo...

Eu am facut un calcul si cred ca Digi la un consum obisnuit de date, fara aerele si ipocrizia celor care in Romania se zbat sa consume 50-100GB, deci la un consum decent cum am avut eu pentru o vacanta, 3.3GB, am platit cativa ron pe care nici nu i-am simtit la buzunar...

Deci asta cu VoWifi nu mai are nici un sens in SEE, dupa cum nu (prea) mai are nici un sens nici in State.
Doar in anumite tarisoare mai exotice sa mai simti asa nevoia de un VoWifi... ca in rest ai toate celelalte aplicatii, facetime, whatsapp & comp.

#259
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

Vizualizare mesajMELODY, pe 28 ianuarie 2023 - 00:18, a scris:

Deci asta cu VoWifi nu mai are nici un sens in SEE, dupa cum nu (prea) mai are nici un sens nici in State.
Doar in anumite tarisoare mai exotice sa mai simti asa nevoia de un VoWifi... ca in rest ai toate celelalte aplicatii, facetime, whatsapp & comp.
De acord cu tine aici.

Inca ceva: tariful de SMS in roaming UE/SEE (0.000 EUR/SMS) se aplica doar pentru mesajele trimise catre numere US/SEE sau catre orice numar? De exemplu, sunt in Irlanda si trimit SMS catre un numar din SUA. Am cautat si cred ca nu s-a mai pus intrebarea asta.

Mesajul primit pe telefon: Bine ai venit in IRLANDA! Tarifele de roaming, cu TVA inclus: apeluri locale si catre tari UE/SEE: in limita minutelor disponibile din abonament, in conditiile nationale de utilizare rezonabila, dupa consumarea lor: 0.0120 Euro/min; SMS efectuat 0.0000 Euro/SMS; Trafic date inclus in SEE, conform politicii de utilizare rezonabile: 1911MB, dupa consumarea lui: 0.0010 Euro/MB ; apeluri catre UK 0.0200 Euro/min, catre destinatii speciale 3.5700 Euro/min, catre alte tari 1.4875 Euro/min. Apeluri si SMS-uri primite: 0 Euro/min sau SMS. Apeluri gratuite in UE/SEE: 112 (Urgenta) si +40314007777 (info tarife). Multumim, echipa DIGI.

Edited by buzz77, 31 January 2023 - 17:50.


#260
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 05.03.2009
Impewsionat de digi.
am fost in turcia acum 2 saptamani. 4 zile . am folosit telefonul normal, nu am facut rabat la date. mi-au venit vreo 30 centi fara tva in plus . la orange trebuia sa iau optiune speciala de 100 lei.
Digi rules pe roaming ...

#261
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 03.05.2006
5G in roaming pe Vivacom BG, parcarea Mall Ruse

Attached Files


Edited by alchimistul2100, 04 February 2023 - 18:06.


#262
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 05.03.2009
Unde vezi 5g ? Eu văd că e 4g+ . Ai telefon xiaomi ca și mine .

#263
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 03.05.2006
Captura de ecran e facuta ulterior. Priveste cu atentie ca este 5G nu la semnal, ci langa numele operatorului din sumarul testului. Nu poti obtine 700 Mbps cu 4G+

#264
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018
Sunt in Germania si nu merge roaming-ul. Pe orange se conecteaza pe Telekom DE. Am incercat pe Telekom si O2.
Cand se conecteaza apare numele retelei pentru cateva secunde.

Attached Files



#265
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajsopavh, pe 05 februarie 2023 - 15:40, a scris:

Sunt in Germania si nu merge roaming-ul. Pe orange se conecteaza pe Telekom DE. Am incercat pe Telekom si O2.
Cand se conecteaza apare numele retelei pentru cateva secunde.

Am aceeasi problema si in Franta, pe SFR. Cei din relatii cu clientii mi-au spus la 15:40 ora Romaniei ca sunt probleme cu roaming in EU (nu au fost mai clari).

#266
gabone256

gabone256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.07.2015
Confirm și eu pe Germania nu mai merge roamingul nu vrea sa stea conectat,sta câteva secunde și apoi se deconectează. Noroc cu vowifi.

#267
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
În Anglia, de azi al soției nu se mai conectează. Al meu merge.

#268
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Confirm și eu , dacă mai era nevoie, ca în Franța nu merge.
Acum 3 ore am ajuns în Paris și am.luat taxiul de la aeroport, neavând cum sa comand Uber. A vorbit cineva din tara cu ei. Cică da, sunt probleme

Eu ma.gandesc ca ar fi un subiect bun pentru ANPC. Oare au autoritate în astfel de chestiuni ?

#269
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde unde e problema. Te costa niste timp sa faci o sesizare.

#270
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBogotta, on 05 februarie 2023 - 21:47, said:

Confirm și eu , dacă mai era nevoie, ca în Franța nu merge.
Acum 3 ore am ajuns în Paris și am.luat taxiul de la aeroport, neavând cum sa comand Uber. A vorbit cineva din tara cu ei. Cică da, sunt probleme

Eu ma.gandesc ca ar fi un subiect bun pentru ANPC. Oare au autoritate în astfel de chestiuni ?

Roamingul nu este garantat de nici un operator. Nici national nu sunt operatori cu SLA de 100%, cu atat mai putin la preturile pe care le platim la Digi.

Eu unul am SIM-uri si eSIM-uri de backup in caz ca sunt probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate