Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1003 replies to this topic

#19
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Gresesti. Nu compar intre 3, 4, 5 sau 6.
Compar Digi cu alt operador, in aceleas conditii, cu acelas telefon, in acelas loc.


Si un test cu H+

Attached Files


Edited by nico99900, 13 June 2021 - 15:38.


#20
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Testul 3G e ok, atat am si eu la Orange in Romania, atat poate 3Gul acum ...
Fa comparatie 4G Digi in Roaming vs un SIM local care e pe aceeasi retea ca si Digi. nu ar trebui sa fie diferente. (bine, SIMul Digi parca e limitat la 200Mbps dar sa se ajunga acolo ...)

Edited by SethNY, 13 June 2021 - 15:39.


#21
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Nu o sa cumpar alt Sim, pentru ca nu vreau sa dovedesc nimic.
Era doar observatia mea la ceea ce folosesc in momentul asta, si comentariul meu fata de cum mi-a funccionat roamingul de la Digi Ro, mie, personal.  Si la ceea ce am in momentul actual de la Digi Es.
No offence.

#22
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Cred ca ai o problema de setari profil la date in roaming. Posted Image Chiar nu confirm ce spui tu legat de roaming in Spania. Mie imi intra SIM-ul de Digi Ro cat si cel de Telekom in roaming pe reteaua 4G+ Movistar in Spania (cea folosita si de Digi Spania). Vitezele sunt chiar ok, similare cu cele din Romania intre 20-100 Mpbs. Si in Insulele Canare am prins viteze de 50+ Mbps pe roaming cu Movistar. Deci, seteaza manual Movistar ca retea preferata in roaming in Spania.

Edited by Masterboy, 13 June 2021 - 18:23.


#23
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Postnico99900, on 12 iunie 2021 - 14:54, said:

Iar cel de Ro, il are nevasta(5€) si am facut calatoria cu masina acum o luna spre Spania si ii o bataie de joc.
La trecerea dintr-o tara in alta ii trebuie o eternitate sa se reconecteze la alta retea.Viteza internetului este la fel de proasta ca si in Ro. Ca sa aiba internet pe telefon decent, a trebuit sa fac hotspot de pe telefonul meu, aproape tot drumul. Eu am folosit Vodafone Es prepay.
In postarea initiala eu ma plangeam de Digi Ro, in roaming.(calatorind cu masina din Romania spre Spania) Dar vad ca discutia a luat-o pe alte carari.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si mie mi-a facut figuri acum aprox. un an in Spania pe Movistar, ramanea fara semnal sau datele mergeau intermitent. Am selectat manual Yoigo, dar daca nu esti intr-un oras mai mare reteaua aia nu e o alegere prea fericita.

#25
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 26.12.2015
Salut. În următoarele 2 luni, urmează să plec câte o săptămână și jumătate în Germania și Franța. Aș vrea să știu cum se comportă DIGI în roming și care sunt limitările.
VoWiFi funcționează bine?
*Cât timp am abonament la un operator, nu aș mai dori încă unul la un alt operator pt. maxim 3 săptămâni.
*La nevoie v-oi cumpăra o cartelă din țara respectivă.

Edited by Cosmin_Andrei, 21 June 2021 - 16:56.


#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
despre Franta nu ma pronunt dar in Germania iti recomand selectia manuala a retelelor si sa folosesti Telekom.de in detrimentrul O2.de
Vowifi functioneaza ok!

Edited by carmenclara1, 21 June 2021 - 21:51.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Digi are acord de roaming doar cu O2.de conform informațiilor de pe site.

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
informatii care nu mai sunt la zi.

Attached File  IMG_20210622_144900.jpg   126.4K   132 downloads

Attached File  Screenshot_2021-06-22-14-51-14-895_com.gsmdev.simcard.jpg   59.75K   143 downloads

p.s. o2.de e inca retea preferata

Edited by carmenclara1, 22 June 2021 - 15:09.


#29
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006

View Postkhristian78, on 08 iunie 2021 - 22:29, said:

Mai scad tarifele de la 1 iulie?

Bine ai venit in UNGARIA! Tarifele de roaming, cu TVA inclus, aplicabile tranzitoriu, in perioada 1-30 iunie 2022: apeluri locale si catre tari UE/SEE: in limita minutelor disponibile din abonament, in conditiile nationale de utilizare rezonabila, dupa consumarea lor: 0.012 Euro/min; SMS efectuat 0.005950 Euro/SMS; Trafic date inclus in SEE, conform politicii de utilizare rezonabile: 2064MB, dupa consumarea lui: 0.000952 Euro/MB ; apeluri catre UK 0.019992 Euro/min, catre destinatii speciale 3.570000 Euro/min, catre alte tari 1.487500 Euro/min. Apeluri si SMS-uri primite: 0 Euro/min sau SMS. Apeluri gratuite in UE/SEE: 112 (Urgenta) si +40314007777 (info tarife). Multumim, echipa DIGI.

#30
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016

 carmenclara1, on 21 iunie 2021 - 17:24, said:

despre Franta nu ma pronunt dar in Germania iti recomand selectia manuala a retelelor si sa folosesti Telekom.de in detrimentrul O2.de
Vowifi functioneaza ok!

Imi poti spune mai multe, te rog, despre viteza internetului cu Telekom.de? Este acceptabila? Sta in 4G sau se muta in 3G des? De ce recomanzi Telekom.de in loc de O2?

#31
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
retele 3G au fost oprite de catre toti operatori in germania

O2 sunt cei mai ieftini ->  au cei mai multi clienti ->  infrastructura cea mai slaba -> deci deobicei cele mai slabe viteze

DT sunt cei mai scumpi (considerabil) -> se afla pe locul 2 la numarul de clienti -> si au per total cea mai buna infrastructura cu exceptia indoor unde sunt pe ultimul loc -> ca viteze la ani lumina distanta fata de o2

#32
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Sa inteleg ca nu se mai plateste in roaming apelul primit?

#33
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Daca ai incredere in ceea ce zice Digi in sms , atunci , da , sant gratuite apeluri si sms primite in roaming UE :

1. via mail , de la Relatii cu Clienti , Digi imi zice ca in UE nu exista trafic inclus , abonament ; exista

2. via Cost Control , imi apare extra-cost ; inclin sa cred ca este o gresala , reparabila cu ocazia facturii

#34
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Deci digi face ce trebuia sa faca de mult..  sa nu taxeze apeluri primite in roaming SEE

#35
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
Ce văd ca apare și la tine în SMS-ul cu tarifele UE/SSE scrie că tariful pentru SMS-urile trimise în roaming către tari UE/SSE ar fi zero. Poate sa confirme cineva?

 sarbulb, on 26 septembrie 2022 - 07:55, said:

Daca ai incredere in ceea ce zice Digi in sms , atunci , da , sant gratuite apeluri si sms primite in roaming UE :

1. via mail , de la Relatii cu Clienti , Digi imi zice ca in UE nu exista trafic inclus , abonament ; exista

2. via Cost Control , imi apare extra-cost ; inclin sa cred ca este o gresala , reparabila cu ocazia facturii


#36
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

 khristian78, on 30 septembrie 2022 - 07:51, said:

Deci digi face ce trebuia sa faca de mult..  sa nu taxeze apeluri primite in roaming SEE
Corect, dar a fost acceptata propunerea lor sa tarifeze, din cauza valorii mici a abonamentului in Ro.
Acum nu stiu cat mai e tariful in roaming, cu ceilalti operatori, cert  este ca a trecut perioada de "gratie" si acum dau si ei minute, sms si trafic in roaming.

 asyst72, on 01 octombrie 2022 - 11:48, said:

Ce văd ca apare și la tine în SMS-ul cu tarifele UE/SSE scrie că tariful pentru SMS-urile trimise în roaming către tari UE/SSE ar fi zero. Poate sa confirme cineva?
Daca iti apare 0 in mesaj, de ce mai intrebi??

E mai ieftin decat in Ro, insa asta pentru ca in roaming are alte contracte cu operatorii de acolo.
In Ro, nu se pupa la costurile de sms cu OVT.

Si oricum, ai imessage intre iphone-uri si whatsapp cu restul... ce conteaza cateva sms-uri nationale???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate