Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Cum să înmulțesc 10.000 ron

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Postsandu222, on 21 aprilie 2021 - 11:58, said:

Sau infiintezi o minilivada la tara.

La asa ceva ma refeream si eu, in functie de posibilitatile si disponibilitatea eventualei  locatii.

#38
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
investitie in criptomonezi :

https://www.binance.com/ro/markets

nu-i musai Bitcoin , piata este bogata,
un bun exemplu : Doge

#39
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005

View Postryland123, on 21 aprilie 2021 - 11:35, said:

@mirel3003: ținând cont că de la 14 la 24 de ani am făcut numai școli teologice, mai greu. M-aș bucura să pot învăța ceva nou, IT sau altceva, eu sunt destul de perseverent. Acu vreo doi ani am stat două zile la rând pe internet căutând cum se face un stick bootabil cu Windows pentru un laptop care nu recunoștea stick-urile usb și nu avea nici cd/dvd-rom. Pana la urma am reușit să îi dau de cap

@Naijax: faptul că știi detalii din interior nu-ți permite să mă terfelești pe mine, despre care nu știi nimic. Asta dacă ai puțin bun simț.


Nu stau sa citesc tot topicul, dar am cunoscut un preot care lucra si, oarecum, in IT.
Vezi ca pana la finalul lunii poti face traininguri gratuit pe Pluralsight, poti sa incerci cateva de initiere, sa vezi macar daca este de tine, apoi sa bagi banii in niste cursuri platite.
Avantajul in IT ca poti sa ajungei sa lucrezi remote, astfel sa urmezi si cariera in IT si vocatia/pasiunea.

#40
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcorinadaniela, on 21 aprilie 2021 - 11:04, said:


Doar ca trebuie sa ai răbdare pana este atinsa perioada de maturitate, nu te îmbogățești peste noapte din aceste titluri de stat
Eu cred ca nu te îmbogățești niciodată din titlurile de stat.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 21 aprilie 2021 - 11:04, said:

Cumpara titluri de stat, dacă vrei investiție sigura, cu dobânda un pic mai mare decât ce oferă băncile, iar venitul realizat din dobânda este neimpozabil.
Insa dobanda e ca si inexistenta.
Mai bine atunci in fonduri de investitii cu risc mediu, de preferabil americane. Eu am de exemplu 15.2% castig  (in valuta, nu in lei) doar de la inceputui anului, pe un astfel de fond.
La altele, europene, am mai putin, pe la 5% sa zicem, dar tot vine mult mai bine decat la titlurile de stat.

Sau chiar acum a deschis un coleg un topic cu o noua platforma pt tranzactii crypto & stocks.
Posibilitati exista :)

#42
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 12.06.2010

View Postmirel3003, on 21 aprilie 2021 - 10:51, said:

E o suma mult prea mica sa obti profit.. cea mai buna investitie e in tine, adica sa faci cursuri pentru dezvoltarea ta.
Cursuri: WSET 1, 2 si 3. Ca tot vrei sa inveti ceva. Dupa aia poti pleca pe nave de croaziera cu dublu rol - sommelier si preot!

#43
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Bun 10.000 e suma prea mica, dar daca reformulam intrebarea topicului ptr 100.000 ?

View PostNaijax, on 21 aprilie 2021 - 10:57, said:

Astia sunt bani de un weekend la Mamaia

Ptr cine n-are cap.
Doua saptamani in Maldive si iti raman si bani :)

#44
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmirel3003, on 21 aprilie 2021 - 11:24, said:

De la preot la IT e cale cam lunga...  P
De ce?
Amandoi se ocupa cu scripturi :naughty:

#45
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Cumpara actiuni la Atari, e sub un dolar actiunea momentan.

#46
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Cand vorbim de investitii vorbim doar in termeni de probabilitati, nu de certitudini.

-Cum inflatia care bate la usa, aurul poate capata tractiune in urmatoarele 2-3 luni. Atentie nu CFD! Un Etf as alege eu.

-Cupru si argint, pt ca sunt folosite la constructia EV si la infrastructura pt EV, tot pe termen 3-5 ani.

-O companie cu potential si o investitie pe termen de la 3 ani in sus.

-Eu nu as cumpara BTC la 55000. Poate doar cu banii de covrigi. Am tranzactionat in 2017 si 2019, imi amintesc ca am cumparat la 4500, m-am multumit cu castiguri intre 50-80%. Fiind un activ pur speculativ castigurile pot fi pe masura. La fel si pierderile. Daca nu pot intelege si analiza, cum e cazul crypto, nu intru in tranzactie cu mai mult de 5% din portofoliu.

#47
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNaijax, on 21 aprilie 2021 - 11:28, said:

Preotii lucreaza ? De cand ?

Hai ca esti rau :( Si eu am un fost coleg de liceu care lucreaza suplimentar ca agent de asigurari. Munca cinstita nu-i rusine, daca fura - atunci, da.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Initiatorul zice ca locuieste in Bucuresti. Este o cerere mare pe partea de faiantari/zidari/etc. Sa faca niste cursuri si in timpul liber ia niste lucrari micute.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2021 - 14:25.


#49
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View Postryland123, on 21 aprilie 2021 - 10:48, said:

Bună ziua. Dispun de o sumă de zece mii lei în cash și doresc să fac ceva cu ei, să îi înmulțesc, sa ii fac sa aducă profit. Simt că dacă ii voi cheltui degeaba, nu voi obține nimic. Ce mă sfătuiți? Mulțumesc!


Eu iti spun ce as face cu banii respectivi:
- nu  investi  deloc in criptomonede. E ca la bursa sau ca la jocurile de noroc, risti sa pierzi banii sau sa iesi pe minus. Dureaza chiar mult timp pana convertesti criptomonedele in bani.
- nu-ti deschide  afaceri moarte pentru secolul asta: vezi clar ca HoReCa e mort, turismul e mort, cluburile sunt moarte, cultura si cercetarea sunt moarte  (ma rog, asta era moarta dinainte de pandemie). Nici in petrol sau in industria auto care  sunt  pe duca.  Dar nici in masini electrice sau drone nu m-as grabi sa investesc.  

-daca vrei sa faci ceva, investeste in domenii esentiale  si sigure pentru secolul asta: vanzari online, medicina si IT.
Faci un curs de IT si marketing. Ori investesti banii aia intr-o facultate de medicina si vezi ca de medici chiar avem nevoie.  
Inveti din greu si exersezi.
Apoi iti cauti un loc de munca in domeniu.
Si uite asa vei avea un venit constant.

Ori daca ai deja cunostinte de IT sau esti specializat,  cumpara-ti un calculator performant si rapid si apuca-te sa-ti creezi o aplicatie sau un joc video pe care sa le pui la vanzare. Posted Image
Jocurile video si aplicatii se cumpara in prostie acum in perioade de carantina.

Bafta!

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postryland123, on 21 aprilie 2021 - 11:19, said:

Eu lucrez ca preot

View Postryland123, on 24 decembrie 2020 - 21:47, said:

întrucât eu sunt și prof de istorie

View Postryland123, on 12 martie 2020 - 21:03, said:

Sunt preot paroh, și doresc să intru în procedură judecătorească pentru obținerea titlurilor de proprietate asupra terenurilor bisericii, casei parohiale și a cimitirului parohial.

Ceva nu se leaga.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2021 - 14:52.


#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In primul rand investesti doar in ceea ce cunosti foarte bine si, chiar si asa, doar bani pe care esti dispus sa ii pierzi.
Niciodata nu investesti dupa sfaturile altora.
Nu bagi bani in cripto si alte tampenii extrem de volatile. crypto poate sa cada rapid oricand. S-a mai vazut.
Personal vad situatia asa: titlurile de stat sunt mai la botul calului. Nu ii inmultesti dar macar acoperi inflatia, spre deosebire de cont la banca.
Sau metale care pot fi valorificate repede, cum ar fi cupru, aluminiu, plumb. Cuprul pur e vreo 50 de lei kilogramul si nu se vede o scadere avand in vedere ca cererea e mare si minereu nou nu s-a mai descoperit.

#52
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View Postryland123, on 21 aprilie 2021 - 11:19, said:

Eu lucrez ca preot într-un sat aflat la 100 km de București, dar stau în București. Ma gândeam să fac niște cursuri de programare sau de altceva, care să-mi permită să am un al doilea job. Nu știu

bine ca am vazut asta domn parinte. vroiam sa iti zic ca iti ajung de 50x mers la gagici :D investesti in tine!

#53
ryland123

ryland123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 21.09.2016

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2021 - 14:47, said:


Ce ți se pare ciudat? Am evitat sa spun ca sunt preot pentru că apar tot felul de nedeștepți ca tine sau alții de mai sus care mută subiectul topicului și mă jignesc pe mine pentru părerile lor idioate despre preoți. Asta e




Ceva nu se leaga.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postryland123, on 21 aprilie 2021 - 17:46, said:


Ori esti preot, ori esti profesor istorie, ori esti administrator de cimitor, ori faiantar.. nu se mai intelege nimic. Daca vrei sfaturi reale, spune ocupatia ta exacta. In caz contrar, investeste in crypto cum ti-au mai spus colegii ori joaca la loto/pacanele. Castiguri poti avea. Trebuie doar sa te duca capul.

Daca ne spui ocupatia ta reala, iti putem recomanda cursuri de perfectionare. Daca nu ai nicio meserie, fa cum ti-am spus. Platesti niste cursuri de faiantar/zidar si apoi iei lucrari in Bucuresti. Zidarii se cauta foarte mult acum. Abia gasesti unul serios.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate