Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De la teren intravilan arabil la constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare tuturor,
Apelez la intelepciunea comunitatii inainte de a fac o investitie intr-un teren. Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi si informatii...
Scuze daca nu folosesc termenii corecti sau daca nu cunosc etapele exact... asta este si motivul pentru care intreb aici.

Deci, am gasit sa cumpar un teren intravilan arabil, situat in centrul unui sat. Pretul este destul de bun tinand cont ca utilitatile sunt la strada (apa, canalizare, curent) iar suprafata este destul de generoasa fiind vorba de 3000 mp.

Inainte de a face achizitia asta as vrea sa imi clarific urmatoarele:
- pot trece in intravilan construibil doar o parte din teren (ex: 500mp) iar restul sa ii las arabili pentru a nu plati impozit mai mare inutil?
- daca o parte din teren sau tot raman in intravilan arabil, am vreo penalizare la impozit daca nu il folosesc ca atare?
- care ar fi costurile estimative (ca ordin de marime) pentru parcelare, PUZ, autorizatie de constructie etc? dar pentru bransament apa, canalizare si curent?
- daca aleg sa construiesc o casa/cabana, care nu necesita fundatie (din lemn de exemplu) pot face asta fara autorizatie de constructie si PUZ? in ce conditii se fac bransamentele la utilitati fara autorizatie de constructie? stiu ca in acest caz nu ai numar la casa...

Ca si planuri, am in vedere pe termen mediu: o casa de vacanta pentru uz personal dar si inchiriere pentru agrement/relaxare si o mica gradina/solar.
Pe termen lung nu exclud pe viitor sa imi construiesc o casa ok pentru mutat permanent acolo (daca se va trage gaz sau daca voi avea alternative din surse regenerabile...)
Nu exclud nici vanzarea unei parti pentru a recupera o parte din investitie insa nu imi dau seama ce implica asta ca si procedura, costuri.

Multumesc!

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am exact aceeasi suprafata de teren la tara cu casa pe ea si platesc vreo 30 de euro pe an impozit.Deci poti sa bagi tot in intravilan constructii.

#3
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 Kean, on 19 aprilie 2021 - 22:21, said:

Eu am exact aceeasi suprafata de teren la tara cu casa pe ea si platesc vreo 30 de euro pe an impozit.Deci poti sa bagi tot in intravilan constructii.
Cand s-or trezi alde Vasile(recte primarii satelor) si cu aprobare de la Don Prefect sa mareasca taxele la valoarea de piata cum e in toata lumea civilizata(1% din pretul mediu cu care se vinde in zona) atunci sa vezi veselie. Dar asta nu se poate in Romania ca se loveste in principal in masa de votanti, aia de astepta galeata si litrul de ulei, asa ca go for it!

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 aaddyy2005, on 20 aprilie 2021 - 06:30, said:

Cand s-or trezi
Adica niciodata! Pentru simplul fapt ca marea majoritate a celor care au astfel de terenuri nu au bani pentru a plati impozite asa de mari (de aia "pun botu" la o galeata  si 2 mici cu bere).

#5
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Am fost în aceeași situație. După ce construiești casa și închizi la Primărie Autorizația de contruire, atunci se va trece terenul din arabil în curți/construcții.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Rigips, on 19 aprilie 2021 - 21:51, said:

- pot trece in intravilan construibil doar o parte din teren (ex: 500mp) iar restul sa ii las arabili pentru a nu plati impozit mai mare inutil?
Da, e o operațiune banală care nu presupune decât o cerere din partea ta catre OCPI; e mai usor daca lucrezi cu un cadastrist care se ocupa de proceduri pentru tine.

 Rigips, on 19 aprilie 2021 - 21:51, said:

- daca o parte din teren sau tot raman in intravilan arabil, am vreo penalizare la impozit daca nu il folosesc ca atare?
Nu.

 Rigips, on 19 aprilie 2021 - 21:51, said:

- care ar fi costurile estimative (ca ordin de marime) pentru parcelare, PUZ, autorizatie de constructie etc? dar pentru bransament apa, canalizare si curent?
- Parcelare faci doar dacă dorești să împărți în mai multe proprietăți distincte; dacă rămâne o singură proprietate, nu ai nevoie de parcelare
- PUZ este necesar doar dacă vrei să construiești ceva ce nu permite deja PUG pentru parcela respectivă, ex: magazin, fabrică, bloc.
- Taxa de autorizare este 0,5% din valoarea declarata a constructiei, dar nu este singurul cost. Mai te costă proiectarea, avize care la țară sunt simple și poate alte taxe impuse de consiliul local
- Branșamentele costă atât cât spune devizul furnizorului. Teoretic branșarea la curent și gaze nu mai costă decât o taxă modică, devizul e suportat de furnizor. Încă teoretic.

 Rigips, on 19 aprilie 2021 - 21:51, said:

- daca aleg sa construiesc o casa/cabana, care nu necesita fundatie (din lemn de exemplu) pot face asta fara autorizatie de constructie si PUZ? in ce conditii se fac bransamentele la utilitati fara autorizatie de constructie? stiu ca in acest caz nu ai numar la casa...
- Număr poștal poți să soliciți de la primărie și pentru parcele goale de teren.
- Orice construcție necesită fundație, inclusiv cea din lemn
- Nu se supun avizării construcțiile provizorii, în cazul tău dacă ar fi o "rulotă".
- Branșamentele la utilități nu se fac fără autorizație de construire, pentru că autorizația e un document solicitat pentru realizarea branșamentului; ce anume autorizezi însă e treaba ta (o baracă sau un palat)

#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
E un subiect care ma intereseaza si pe mine, am un teren care a devenit intravilan agricol in baza unui pug facut de primarie si cand m-am dus la un arhitect urbanist mi-a spus, ca sa-l dezmembrez in mai multe loturi, ca trebuie sa fac un puz, apoi, pe baza acestuia sa iau legatura cu un cadastrist ca sa-l dezmembreze si d-abia atunci loturile devin intravilan curti constructii. Dar, din ce citesc aici, nu ar mai fi necesar puz.
Cum trebuie sa fac?! Posted Image Posted Image

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Rigips, on 19 aprilie 2021 - 21:51, said:

Inainte de a face achizitia asta as vrea sa imi clarific urmatoarele:
- pot trece in intravilan construibil doar o parte din teren (ex: 500mp) iar restul sa ii las arabili pentru a nu plati impozit mai mare inutil?

trebuie să faci separare cadastrală (ieșire din indiviziune), deci să ai nr cadastral separat pt acea parcelă de 500 mp
(te-nvață orice agenție cadastrală/notar)

- daca o parte din teren sau tot raman in intravilan arabil, am vreo penalizare la impozit daca nu il folosesc ca atare?

AZI, nu știu să fie cineva penalizat că nu-și muncește pământul... :(

- care ar fi costurile estimative (ca ordin de marime) pentru parcelare, PUZ, autorizatie de constructie etc?

ai notar în zonă!

dar pentru bransament apa, canalizare si curent?

-apa-i o nimica toată
-canalizarea  tot așa
-curentul, taxe între 2000 și 4000 de lei în funcție de putere și tip (monofazic/trifazic)

- in ce conditii se fac bransamentele la utilitati fara autorizatie de constructie?

-pt apă nu-ți trebe AC
-pt electric poți declara că ai nevoie pt pompă de irigare, deci nici aici nu e nevoie de AC

Nu exclud nici vanzarea unei parti pentru a recupera o parte din investitie insa nu imi dau seama ce implica asta ca si procedura, costuri.

tot ce vrei să vinzi tre să fie încadrat de sine stătător dpdv cadastru
dacă tot vrei să bagi 500 separat, fă o gândire amănunțită dinainte și faci toate actele odată!

iese mai ieftin

Multumesc!


#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 draculescu, on 20 aprilie 2021 - 11:36, said:

E un subiect care ma intereseaza si pe mine, am un teren care a devenit intravilan agricol in baza unui pug facut de primarie si cand m-am dus la un arhitect urbanist mi-a spus, ca sa-l dezmembrez in mai multe loturi, ca trebuie sa fac un puz
Poate sunt anumite restricții de suprafață și tu vrei o derogare. În rural e uzual să fie dimensiunea minimă pentru un lot 500 mp sau 1000 mp.

Toate restricțiile și reglementările le regăsești în regulamentul de urbanism al PUG.

Ca să tranșezi chestiunea, mergi la serviciul urbanism al primăriei cu propunerea de dezmembrare și îți vor indica ce e necesar.

Edited by bladhaund, 20 April 2021 - 12:30.


#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 bladhaund, on 20 aprilie 2021 - 12:31, said:

Poate sunt anumite restricții de suprafață și tu vrei o derogare. În rural e uzual să fie dimensiunea minimă pentru un lot 500 mp sau 1000 mp.

Toate restricțiile și reglementările le regăsești în regulamentul de urbanism al PUG.

Ca să tranșezi chestiunea, mergi la serviciul urbanism al primăriei cu propunerea de dezmembrare și îți vor indica ce e necesar.

Nu vreau nimic special, stiu ca in pug sunt prevazute locuinte cu P+1+M, eu nu vreau decat sa fac cateva loturi de casa pe care viitorii proprietari sa  poata construi casa. Si nu mai stiu pe cine sa intreb ca sa ma lamuresc, la primarie, la urbanism, e un nene care musteste de amabilitate, mi-a zis ca pana nu terminn cu cadastrul nu sta de vorba cu mine, arhitectul imi spune ca-mi trebuie puz dar nu-i problema daca n-am bani ca se multumeste si cu un lot. Posted Image

Multumesc ptr raspuns, o sa astept sa termin cu intabularea si ma duc iar la primarie.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 bladhaund, on 20 aprilie 2021 - 10:36, said:

,
- Orice construcție necesită fundație, inclusiv cea din lemn
,

Sorry eu am vazut cabane pe piloni daca stii ce-s alea.

#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pilonii sunt fundație. :-)

#13
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Mulțumesc mult pentru clarificări! Sunteți de aur! Sper sa închei tranzacția și să revin cu jurnalul de bord ;)

#14
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Vezi ca se face inventarul agricol luna viitoare.unde treba sa declari ce pamant ai ce faci cu el si altele.
Apoi,este lege din Februarie...
Daca nu il lucrezi sau ai grija de el,poti sa te trezesti cu amenda sau impozitul mai mare drept amenda.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
lasă și el 3 oi p-acolo, și-i zice pășune!
eventual 3 gâște :P

#16
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 24.01.2016
Primul pas este sa ai CU - certificatul de urbabism.

Acolo primaria iti va spune clar ce avize trebuie sa obtii, ce vei putea construi, regimul de inaltime, POT/CUT, retrageri etc.

Daca e intravilan arabil este bine.
Daca e extravilan arabil, va fi mai complicat si va necesita mai mult timp si mai mult bani.

Sarbatori fericite!

#17
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Salutare, sa nu mai deschid alt topic, speta este: in  acest link: https://www.primaria...es/01/21360.pdf

se observa zona AG de unitati agricole cu regim de - intravilan arabil (m-am interesat), daca iau o parcela acolo, credeti ca ma limiteaza la locuinta/anexa pe parter si nu P+2 cum
sunt figurate cele din jur care au obtinut PUZ/dezmembrare?
Multumesc mult pentru un raspuns urgent.
[ https://www.primariacraiova.ro/pozearticole/userfiles/files/01/21360.pdf - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Mariabts

Mariabts

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.09.2021
Mi-ar prinde bine, opinia celor ce știu mai mult decât mine.
Am un teren intabulat extravilan, este insa in zona construibila, sunt case vecine cu terenul. Am obtinut Certificatul de urbanism, aici terenul cf.unei Hot.consiliului Local din 2018, se pare cu PUG in curs de aprobare,este trecut ca fiind in intravilan( regim juridic) si arabil ce permite construire...(regim ec.). Am inceput sa obtin avizele cerute in CU. La ridicare topografica ce trebuie avizata de OCPI, cei cate fac ridicarea topografica spun ca e posibil sa nu primesc viza OCPI. Stie cineva ceva mai mult, ce se poate intampla. Cheltui ceva cu proiect, studiu geotenic...și forare fantana, aș vrea sa am autorizatia de constr. in regulă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate