Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Intrebare mouse PC

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Dragii mei, sunt la al treilea mouse fara fir cumparat anul asta din Kaufland ( 45 de lei ) care nu merge bine. Asta ultimul intarzie. Adica misc mousul dar sageata vin din urma cu intarziere 1-2 secunde. Din control panel am facut tot ce se poate, cred..
Intrebarea e: daca PC-ul are vreo 10 ani vechime mousul s-ar putea sa fie bun dar sa nu mai faca fata calculatorul la perifericele astea noi ? Adica ceva e deja suspect , e al treilea cu probleme.
Ma intorc la mousurile clasice cu fir, alea percuteaza macar :)

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
eu suspectez astea:
1. probleme cu driverul usb
2. probleme cu porturile in sine sau hub-ul, posibil electrica
3. probleme cu latentele DPC, cauzate de pct 1 sau altceva.
4. windows cu carcalaci
5. sursa cu probleme ce se propaga catre pct 2
6. wifi prin zona ce interfereaza cu receiver-ul, asta daca e distanta mai maricica pana la mouse

orice chinezarie de mouse ar trebui sa mearga ok, cand 4 au aceeasi problema si acelasi simptom mergi mai departe pe punctele comune.

Edited by _-livio-_, 16 April 2021 - 12:44.


#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cum s-a spus si mai sus:
Interferente pe 2.4GHz, daca receptorul e in spatele carcasei mai ales, daca incerci sa-l aduci mai aproape de mouse printr-un prelungitor USB s-ar putea sa dispara problemele.
Mouse-urile astea ieftine nu prea stiu sa caute si se mute pe o frecventa mai libera din cadrul 2.4GHz, raman pe 1 maxim 2 prestabilite de obicei.
Daca ai mult trafic pe 2.4GHz prin jur, inclusiv bluetooth, ghinion.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce mouse mai exact?

Multe modele ieftine au delay doar la inceput - ca intra intr-un standby tampit din care nu iese imediat. Dar apoi isi revin.
N-am vazut nici la modele ieftine sa aiba delay de 1-2s constant in utilizare. Asadar descrie care din situatiile astea este.

Schimba portul USB al receiverului de la mouse - eventual daca ai 2 tipuri de USB, baga in celalalt tip (pe vremea aia era si USB2 standard, USB3 dintr-un chip special, nu northbridge, cu drivere de cacao). Apoi ii dezinstalezi driverul si reinstalezi - ori generic, ori proprietar daca exista.

Apoi, ia mouse wireless Logitech sau Microsoft, lasa alte branduri pentru 20 de lei diferenta, ca nu merita.
Si eu am PC de 11 ani si merg astea wireless fara probleme, nu asta ar trebui sa fie problema.

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Daca ai PC-ul sub birou si modul USB cuplat la mufele din spate semnalul se degradeaza. Incearca sa muti modulul in porturile frontale sau sa folosesti un cablu prelungitor.
Apoi, daca foloseti baterii de proasta calitate mouse-ul va functiona prost, nu are suficient curent. Incearca sa folosesti baterii noi, am patit acelasi lucru: am schimbat bateriile - a "intinerit" mouse-ul.










#6
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Va multumesc tuturor pt raspunsuri. O sa le iau in considerare.

Edited by neks, 16 April 2021 - 13:54.


#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mouse inseamna Logitech, Microsoft si alte branduri de genul acesta.
Mouse Serioux, Omega, Gembird, Promate, Hama inseamna o bucata de plastic pe care o poti folosi sa proptesti usa.
Exista o singura diferenta intre aceste branduri de mouse, unele merg iar celelalte nu merg.
Nu am avut nici un mouse Logitech care sa nu mearga perfect, nici macar acum 15 ani.
Nu am avut nici un mouse Promate, gembird sau Serioux care sa mearga fara sa vrei sa-l faci praf.

Edited by spooky51, 16 April 2021 - 15:08.


#8
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

View Postd4m4g3, on 16 aprilie 2021 - 13:06, said:

Ce mouse mai exact?

Multe modele ieftine au delay doar la inceput - ca intra intr-un standby tampit din care nu iese imediat. Dar apoi isi revin.
N-am vazut nici la modele ieftine sa aiba delay de 1-2s constant in utilizare. Asadar descrie care din situatiile astea este.

Schimba portul USB al receiverului de la mouse - eventual daca ai 2 tipuri de USB, baga in celalalt tip (pe vremea aia era si USB2 standard, USB3 dintr-un chip special, nu northbridge, cu drivere de cacao). Apoi ii dezinstalezi driverul si reinstalezi - ori generic, ori proprietar daca exista.

Apoi, ia mouse wireless Logitech sau Microsoft, lasa alte branduri pentru 20 de lei diferenta, ca nu merita.
Si eu am PC de 11 ani si merg astea wireless fara probleme, nu asta ar trebui sa fie problema.
Cel mai precis raspuns. Felicitari ! Ai dreptate chiar daca nu desconsider celelalte raspunsuri care sunt de buna credinta. Mous-ul si-a revenit treptat, parca s-a asezat in matca lui Posted Image !! Dupa o zi de frecat...!!! Poate asta e e tehnologia, nu stiu, nu ma pricep...ma bucur ca merge. N-a fost gratis oricum Posted Image . Cu sanatate...

Edited by neks, 17 April 2021 - 14:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate