Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Huawei P50 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#361
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 badmania98, on 14 ianuarie 2023 - 11:46, said:



Pentru că nu au nimic de ascuns? Posted Image
👍
Nu cred ca sunt asa de idioți, dacă au ceva de ascuns o fac în eprom direct. O fac și alții, de exemplu Samsung are acel Knox care nu poate fi scos nici cu root (la modele mai vechi se putea face rotoare). Ori um, mult mai periculos mi se pare că te fac sa folosești aplicații terțe gen Gspace care au acces la tot...
Cred ca e ultimul dispozitiv Huawei la mine, dacă nu se schimba nimic... Mai am un Watch 3, la fel o mare dezamăgire pe parte de soft.

 porcusoru, on 14 ianuarie 2023 - 19:07, said:



Se face trecrea la android 12 cu interfața emui 13.
Ideea este că nu se știe când..
Asta e, nu se știe. Ideea era ca pe p30pro aveam v10 iar pe asta am doar v11 deși e cu doua generații mai nou... Și da, p30pro a fost un telefon super, camere bune, baterie bună, se mișca bine, foarte stabil. Păcat ca l-am strivit cu ușa de la mașină și după un timp au început sa se vadă urmările...

#362
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
@ bgs1000 - eu, personal l-am luat pentru camere si sunt extrem de bune. nu dezamagesc de mult timp.  Fata de p30Pro - la soft, cred ca sunt exact la fel, doar p50pro are camere putin mai bune, fast charge mai rapid si alte mici diferente probabil.

Plus mare la telefon, zic si eu ca sunt camerele, in rest .... nu e chiar rau.
* Uite - fast charge 66 W - apple si samsung, ce au 20 W, 25 W la cat au ajuns, au trecut de 30 W ?! Wireless charging - e ok, desi nu stiu daca e mai rapid ca la alte firme.
* Softul - mie mi se pare chiar foarte reusit - de la P9 la P50 Pro le-am avut cred pe toate si nu tin minte sa fi avut vreo erroare ! E ceva ! la P20Pro - pe care inca il mai am, la P30 Pro - nu il mai am si la P50 Pro - soft impecabil, parerea mea. Merge extrem de fluent, nu se ingreuneaza in timp. P20 Pro - si acum se misca ireprosabil !
* Senzor infrarosu - telecomanda la ce vrei tu - TV, aer conditionat, amplificatoare, recivere - pentru mine, e un extrem de mare plus. La servici, in excursii, in vizita, in magazine :) - pot schimba canalul din telefon ! Samsung, apple, pixel, altele - mai fac asa ceva ?! Sa ma intorc la telefon care nu are asa ceva, e chiar aiurea
* Face detection - impecabil la P50 Pro - merge din toate directiile, in toate modurile si noaptea impecabil si daca merg sau alerg, nu doar daca stau locului. la P30 Pro, functiona, doar daca stateam locului, dar fara rateuri. Am descoperit, mai nou, pentru parole automate, imi ia Face Detection si le completeaza automat, nu stiu cum face, sau ce am activat, dar e super fain. La google Pixele - merge 1 din 4 ori, mai degraba nu functioneaza si noaptea, mai deloc. La Samsung, nu stiu.
* Ecranul Oled - de cand au introdus Huawei oled si samsung - tot cu amoled sau ce aveau ei, cu tente albastre, tot ce faceai era albastru-rosu pe el. Cand te uita la un Samsung S22 sau care mai e si iei un P50 Pro in mana, zici ca Huawei e din viitor cu mult. Parca si Pixel avea LCD si doar mai nou au trecut si ei pe OLED. la Iphone, parca folosesc OLED, dar de ceva ani, au ecrane foarte bine calibrate. Eu, am vrut neaparat ecran OLED - mai nou, motorola au asa ceva.
* Constructie + rezistenta. P30 Pro - faceam poze in piscina si mi-a alunecat si s-a dus .... pe fund, functionand ! Pana l-am gasit, pana l-am scos, a durat ceva, era tot in modul Photo, l-am sters si a functionat in continuare ireprosabil. Zic eu, impresionant. P20 Pro - a cazut de la 1 metru - pe gresie, crapat spatele din sticla, nu aveam husa. P30 Pro - scapat de la 50 cm pe asfalt s-a crapat carcasa sticla - aici, fragile, ca toate.
* Bateria - la P50Pro - nu tine enorm, dar incarca extrem de rapid. Care mai incarca asa repede ?! Poate Asus cu 100 W.

P30 Pro - nu e un telefon de neglijat - extrem de ok si el, uneori poate mai avantajos decat P50 Pro

Cam la orice, eu gasesc ca e peste alte telefoane ! Nu are google maps, youtube, google play, android auto si altele google - le simt lipsa si eu, uneor din plin, alteori mai putin, dar cand vand cum face poze ... imi trece repede :) . Ia un Samsung S22 sau cat a ajuns in mana si dupa un Huawei, care telefon ti se pare din viitor ?! Stiu persoana impatimit de Samsung si cand a vazut un pic Huawei, da, era din viitor, cam tot. Cam tot ce e la Huawei, poate o sa fie la Samsung. Apple - is extrem de ok, dar pret dublu, triplu si daca iti place ios, desi si aici sunt minusuri. Intre un Apple si Huawei - nu as putea zice ca neaparat apple castiga, cel putin nu in toate ! Si pretul ... 3x. Macar Huawei, mi-a dar si incarcator !

Eu, singurul minus la telefoane huawei, lipsa aplicatii google - in rest, parerea mea, e top, top, multe peste altele, sa nu zic cel mai bun :) .

Daca are avea aplicatii google .... nu cred ca il mai ajunge careva !
Huawei - insista pe partea de soft, ziceau. Vor sa dezvolte in continuare Emui-ul si erau increzatori. Nu vad ce ar putea revolutiona aici. De rezistat, cred ca rezista. Dupa toate problemele cu restrictii, nu se plang de vanzari, ziceau ca in 2022 le-a mers foarte bine cu vanzatile de telefoane, chiar nu se plang deloc ! Ziceau ca vor sa mearga in continuare in modul asta, ca P50 Pro si sa puna accent pe ce stiu sa faca - foto, fast charge etc. Preturile mici - ei zic ca vand foarte bine si profitul a fost frumos, chiar la banii putini care ii cer pe telefoane. Probabil, is constienti ca nu pot cere pret de apple pe telefon fara servicii google.

Personal, daca alte telefoane nu o sa fie mai bune pe parte foto, urmatorul telefon ... tot Huawei cu sau fara google. Ca mine, probabil mai sunt.

#363
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 19.07.2011

 lopi, on 14 ianuarie 2023 - 22:46, said:

@ bgs1000 - eu, personal l-am luat pentru camere si sunt extrem de bune. nu dezamagesc de mult timp.  Fata de p30Pro - la soft, cred ca sunt exact la fel, doar p50pro are camere putin mai bune, fast charge mai rapid si alte mici diferente probabil.

Plus mare la telefon, zic si eu ca sunt camerele, in rest .... nu e chiar rau.
* Uite - fast charge 66 W - apple si samsung, ce au 20 W, 25 W la cat au ajuns, au trecut de 30 W ?! Wireless charging - e ok, desi nu stiu daca e mai rapid ca la alte firme.
* Softul - mie mi se pare chiar foarte reusit - de la P9 la P50 Pro le-am avut cred pe toate si nu tin minte sa fi avut vreo erroare ! E ceva ! la P20Pro - pe care inca il mai am, la P30 Pro - nu il mai am si la P50 Pro - soft impecabil, parerea mea. Merge extrem de fluent, nu se ingreuneaza in timp. P20 Pro - si acum se misca ireprosabil !
* Senzor infrarosu - telecomanda la ce vrei tu - TV, aer conditionat, amplificatoare, recivere - pentru mine, e un extrem de mare plus. La servici, in excursii, in vizita, in magazine :) - pot schimba canalul din telefon ! Samsung, apple, pixel, altele - mai fac asa ceva ?! Sa ma intorc la telefon care nu are asa ceva, e chiar aiurea
* Face detection - impecabil la P50 Pro - merge din toate directiile, in toate modurile si noaptea impecabil si daca merg sau alerg, nu doar daca stau locului. la P30 Pro, functiona, doar daca stateam locului, dar fara rateuri. Am descoperit, mai nou, pentru parole automate, imi ia Face Detection si le completeaza automat, nu stiu cum face, sau ce am activat, dar e super fain. La google Pixele - merge 1 din 4 ori, mai degraba nu functioneaza si noaptea, mai deloc. La Samsung, nu stiu.
* Ecranul Oled - de cand au introdus Huawei oled si samsung - tot cu amoled sau ce aveau ei, cu tente albastre, tot ce faceai era albastru-rosu pe el. Cand te uita la un Samsung S22 sau care mai e si iei un P50 Pro in mana, zici ca Huawei e din viitor cu mult. Parca si Pixel avea LCD si doar mai nou au trecut si ei pe OLED. la Iphone, parca folosesc OLED, dar de ceva ani, au ecrane foarte bine calibrate. Eu, am vrut neaparat ecran OLED - mai nou, motorola au asa ceva.
* Constructie + rezistenta. P30 Pro - faceam poze in piscina si mi-a alunecat si s-a dus .... pe fund, functionand ! Pana l-am gasit, pana l-am scos, a durat ceva, era tot in modul Photo, l-am sters si a functionat in continuare ireprosabil. Zic eu, impresionant. P20 Pro - a cazut de la 1 metru - pe gresie, crapat spatele din sticla, nu aveam husa. P30 Pro - scapat de la 50 cm pe asfalt s-a crapat carcasa sticla - aici, fragile, ca toate.
* Bateria - la P50Pro - nu tine enorm, dar incarca extrem de rapid. Care mai incarca asa repede ?! Poate Asus cu 100 W.

P30 Pro - nu e un telefon de neglijat - extrem de ok si el, uneori poate mai avantajos decat P50 Pro

Cam la orice, eu gasesc ca e peste alte telefoane ! Nu are google maps, youtube, google play, android auto si altele google - le simt lipsa si eu, uneor din plin, alteori mai putin, dar cand vand cum face poze ... imi trece repede :) . Ia un Samsung S22 sau cat a ajuns in mana si dupa un Huawei, care telefon ti se pare din viitor ?! Stiu persoana impatimit de Samsung si cand a vazut un pic Huawei, da, era din viitor, cam tot. Cam tot ce e la Huawei, poate o sa fie la Samsung. Apple - is extrem de ok, dar pret dublu, triplu si daca iti place ios, desi si aici sunt minusuri. Intre un Apple si Huawei - nu as putea zice ca neaparat apple castiga, cel putin nu in toate ! Si pretul ... 3x. Macar Huawei, mi-a dar si incarcator !

Eu, singurul minus la telefoane huawei, lipsa aplicatii google - in rest, parerea mea, e top, top, multe peste altele, sa nu zic cel mai bun :) .

Daca are avea aplicatii google .... nu cred ca il mai ajunge careva !
Huawei - insista pe partea de soft, ziceau. Vor sa dezvolte in continuare Emui-ul si erau increzatori. Nu vad ce ar putea revolutiona aici. De rezistat, cred ca rezista. Dupa toate problemele cu restrictii, nu se plang de vanzari, ziceau ca in 2022 le-a mers foarte bine cu vanzatile de telefoane, chiar nu se plang deloc ! Ziceau ca vor sa mearga in continuare in modul asta, ca P50 Pro si sa puna accent pe ce stiu sa faca - foto, fast charge etc. Preturile mici - ei zic ca vand foarte bine si profitul a fost frumos, chiar la banii putini care ii cer pe telefoane. Probabil, is constienti ca nu pot cere pret de apple pe telefon fara servicii google.

Personal, daca alte telefoane nu o sa fie mai bune pe parte foto, urmatorul telefon ... tot Huawei cu sau fara google. Ca mine, probabil mai sunt.
Ai dreptate în tot ce ai spus
Am 2 Huawei mate 30 pro și mate 50 pro.
30 pro funcționează ireproșabil și acum.
Mate 50 pro e super rezistent, l am scăpat jos pe ciment afara când alergam, sa și dus vreo 5 metri în fata. Am zis gata cu el,ma și gândeam cât o sa dau pe ecran, când îl iau în mana era doar folia de pe ecran rupta. Nici o dauna

#364
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007
Nu va contrazic, nu neg ca sunt telefoane bune, robuste. Dar lipsa aplicatiilor Google e de luat în seama, mai ales dpdv al securitatii. Da, am remarcat și eu calitatea ecranului la p50 pro. Comparația cu alte telefoane e subiectiva, depinde cum privesti. Eu am în casa un Note 20 Ultra și e super. Am butonat un S22 ultra și e foarte ok. Dar aici discutam de P50pro și nu vreau sa fac comparații. Dacă as putea să-i fac root m-aș declara f. mulțumit. Eu cred ca trebuie sa ne exprimam nemulțumirile, asa poate se mișcă ceva. Și eu l-am luat pentru camere.

Edited by bgs1000, 15 January 2023 - 11:19.


#365
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 19.07.2011

 elmacount, on 15 ianuarie 2023 - 10:51, said:


Ai dreptate în tot ce ai spus
Am 2 Huawei mate 30 pro și mate 50 pro.
30 pro funcționează ireproșabil și acum.
Mate 50 pro e super rezistent, l am scăpat jos pe ciment afara când alergam, sa și dus vreo 5 metri în fata. Am zis gata cu el,ma și gândeam cât o sa dau pe ecran, când îl iau în mana era doar folia de pe ecran rupta. Nici o dauna
Am uitat sa spun, vorbesc de cel portocaliu

#366
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007
Am observat o problema la camere: Dacă fac mai multe poze cu zoom, după un timp se încălzește telefonul foarte tare și pozele ies neclare. Se poate observa asta mai ales dacă faceți zoom la ceva cu scris aflat la distanta. Am mai observat ca chiar dacă am dezactivat AI folosește prelucrarea soft pe aceste imagini și de multe ori scrisul devine o banda sau literele sunt deformate.

#367
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Intra in protecție procesorul și procesorul de imagine. Am ratat o grămadă de poze vara.

#368
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 aceton, on 16 ianuarie 2023 - 19:03, said:

Intra in protecție procesorul și procesorul de imagine. Am ratat o grămadă de poze vara.
Probabil ca da dar nu ar trebui sa se întâmple asta. La p30pro nu se întâmplă asta, Nu înțeleg nici procesarea excesiva software și de ce nu se poate dezactiva. Probabil ca altfel nu ar ieși zoom-ul...

Edited by bgs1000, 16 January 2023 - 21:53.


#369
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Acel AI nu face decât să activeze niste filtre in functie de scena detectată. In rest procesarea software exista cu sau fara AI activat.

#370
aikido1996

aikido1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.11.2014
Procesorul e de vina la p50 pro,se incalzeste.

#371
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 aikido1996, on 18 ianuarie 2023 - 10:39, said:

Procesorul e de vina la p50 pro,se incalzeste.
Asta trebuia sa se rezolve pana acum, a trecut ceva timp de la lansare.

#372
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
E o problema care nu se poate rezolva. Vara la peste 35 de grade in plin soare nu se mai răcește cum trebuie și intră în protecție.

#373
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 aceton, on 19 ianuarie 2023 - 18:27, said:

E o problema care nu se poate rezolva. Vara la peste 35 de grade in plin soare nu se mai răcește cum trebuie și intră în protecție.

E o problema software care se poate rezoolva, atâta timp cât alte telefoane cu același procesor nu au aceasta problema. Altfel, aceste telefoane ar trebui retrase de pe piața. Deja orice sarcina ii dau care sa proceseze mai intens încălzește telefonul foarte tare.


#374
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Nu știu cum se încălzește al tău în sarcini ușoare, eu am o husa exagerat de cărnoasă din cauciuc și nu am probleme cu încălzirea decât în situațiile descrise mai sus.

#375
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 aceton, on 20 ianuarie 2023 - 07:36, said:

Nu știu cum se încălzește al tău în sarcini ușoare, eu am o husa exagerat de cărnoasă din cauciuc și nu am probleme cu încălzirea decât în situațiile descrise mai sus.
Pune rezoluția la maxim și rata de refresh la fel.Le-am redus acuma și e mai bine.

Edited by bgs1000, 20 January 2023 - 21:43.


#376
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Rezolutia ecranului e pusă pe inteligent și rata de refresh la 60. Cum am mai zis și pe alt topic, pentru ochiul meu e suficient.

#377
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

 aceton, on 21 ianuarie 2023 - 21:04, said:

Rezolutia ecranului e pusă pe inteligent și rata de refresh la 60. Cum am mai zis și pe alt topic, pentru ochiul meu e suficient.
Asta si spuneam, de asta tie nu ti se incalzeste asa tare in anumite situatii ! Dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci sacrificii doar de dragul protejarii telefonului, pentru ca cei de la Huawei nu se ostenesc cu optimizarea sistemului. M-am obisnuit cu rezolutia mai mare si cu refresh-ul de 120, chiar se observa diferenta si nu as renunta la ele. Mi se pare normal ca cei de la Huawei sa rezolve problemele prin updateuri. Si da, inca astept versiune mai noua de Android atat timp cat telefonul asta e totusi unul de top la Huawei.

#378
snak317

snak317

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.08.2015
Salutare, a mai intampinat cineva problema sa nu ii functioneze wide-ul pe video, dar cand vrei sa faci poze wide, este totul in regula? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate