Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

cine este inventatorul vaccinului Pfizer?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
UY_Scuti

UY_Scuti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.03.2021
Dupa cum spune si titlul acestui topic,va rog frumos sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti daca stiti bineinteles cine este cu ADEVARAT fondatorul vaccinului Pfizer,care in prezent este considerat cel mai eficient si cel mai bun.
Sunt foarte curios ce parerea au majoritatea oamenilor pt. ca in seara asta am reusit sa ma enervez cu taica miu,ca el sustine una si buna ca inventatorul este 100% american doar pt ca se cheama Pfizer.Eu sunt de alta  parere  ca inventatorul este german.Am si citit un articol pe internet undeva ca inventatorul vaccinului este german de origine turca.I-am aratat articolul,si nu crede.Din pct. lui de vedere toti sunt prosti si el e destept.El ia doar de bun ce scrie pe wiki.E genul de om care crede ca le stie pe toate,si in jurul lui se invarte toata lumea ca satelitii,si toti sunt niste prosti.
Pfizer are sediul in NewYork si sunt coparteneri cu BionTech din cate stiu,care Biontech au sediul in Germany.Eu tot cred citind si acel articol ca germanii sunt inventatorii vaccinului Pfizer si nu americanii care din pct. meu de vedere isi aroga niste titluri NEMERiTATE.Din pct meu de vedere americanii sunt doar niste paduchi care doar cumpara tehnologie din toata lumea doar pt ca au puterea economica cea mai mare,dar nu inseamna ca ei sunt cei mai buni si ca ei inventeaza totul.In America sunt doar birouri,nu se face mai nimic acolo,tot pe la chinezi si in restul lumii se face absolut totul.Ei doar fura tehnologie si zic mereu ca e al lor totul.Stiu si eu ca America e cea mai mare forta a lumii,dar nu inseamna ca ei sunt cei mai buni si ca ei inventeaza totul.
Rog sa-mi fie aprobat topicul pt ca chiar sunt curios cine are dreptate eu sau el.Daca eu gresesc imi asum si cu asta basta,dar vreau sa vad si parerile oamenilor de aici.
Va multumesc

#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
BioNTech, firește! pfizer îl produce…Posted Image

Özlem Türeci și Ugur Sahin, ca să fim mai preciși…

Edited by Gif2D, 15 April 2021 - 07:30.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Ontopic: inventatorii sunt doi cetățeni germani de origine turca.
Offtopic :
Nu te mai complica sa te enervezi atunci când știi ca tatăl tău nu are dreptate. Și nici nu are sens sa-i demonstrezi cu articole de pe net. Tu ca tu, dar lui ii poate creste tensiunea de nervi și te pomenești ca da în alte alea. Merita, pentru o nimica toată?

În alta ordine de idei, asa incepuse și socrul meu cu o idee fixa și eronata, când s-a făcut denominarea leului și s-au schimbat bancnotele. Deși se anunțase oficial la TV și în presa/net ca o anumita bancnotă poate fi folosita pana la data de..., el susținea ca nu e adevărat, ca știe el mai bine, și ca să schimbam toate bancnotele vechi cu unele noi.
Nu a trecut mult timp și bietul om s-a prăpădit după un avc major. Medicul ne-a explicat ca acel comportament schimbat (începuse și cu alte chestii ciudatele, pe care nu le avea înainte) a apărut ca urmare a unor avc-uri minore, succesive, nebăgate în seama.
Tatăl tău ce vârstă are și cum sta cu sănătatea, la modul general?

Edited by corinadaniela, 15 April 2021 - 07:46.


#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Gheorghe Romanul l-a inventat. Noi romanii am inventat totul - de la apa calda la naveta spatiala.
Compania l-a inventat - acolo a fost munca de echipa de zeci / sute de persoane. Acestia chiar daca erau genii carpatine fara finantare si echipamentul companiei nu realizau nimic.

#5
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
asa e si batranul meu
nu ai cu cine.....

#6
UY_Scuti

UY_Scuti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.03.2021
eu i-am explicat ca BioNTech (DE) au facut vaccinul, iar Pfizer a pus la dispozitie infrastructura: productie, distributie, teste..etc.
ar Vaccinul se numeste Comirnaty si este produs de un consortiu de firme Pfizer (USA) si BioNTech (DE).Vaccinul nu se numeste Pfizer. Producatorul este acel consortiu din care face parte si Pfizer.
EL si-a facut vaccinul cu Pfizer acum 2 zile,si e tare mandru de ii iubeste atat pe americanii astia,mai are sa-si puna si steagu Amercii.Daca tot iubeste asa de mult americanii trebuia sa-si faca Moderna ca ala e intr-adevar 100% american,sau Johnson&Johnson :)
Apropo,azi la ora 11.00 sunt programat si eu sa fac vaccinul cu Pfizer.Ma credeti ca imi este frica pt prima data in viata mea?Chiar daca imi este fricao sa-l fac nu am incotro.Sper sa ne auzim cu bine si sa nu mor,ca nu am apucat sa mi fac testamentul.Tineti-mi pumnii :D:D

#7
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostUY_Scuti, on 15 aprilie 2021 - 08:52, said:

Apropo,azi la ora 11.00 sunt programat si eu sa fac vaccinul cu Pfizer.Ma credeti ca imi este frica pt prima data in viata mea?Chiar daca imi este fricao sa-l fac nu am incotro.Sper sa ne auzim cu bine si sa nu mor,ca nu am apucat sa mi fac testamentul.Tineti-mi pumnii Posted ImagePosted Image

cum nu ai incotro? iti pune cineva pistolul la cap si-ti zice: ori il faci ori te omor?

#8
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
https://editiadedimi...lui-anti-covid/

#9
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006

View PostUY_Scuti, on 15 aprilie 2021 - 08:52, said:

eu i-am explicat ca BioNTech (DE) au facut vaccinul, iar Pfizer a pus la dispozitie infrastructura: productie, distributie, teste..etc.
ar Vaccinul se numeste Comirnaty si este produs de un consortiu de firme Pfizer (USA) si BioNTech (DE).Vaccinul nu se numeste Pfizer. Producatorul este acel consortiu din care face parte si Pfizer.
EL si-a facut vaccinul cu Pfizer acum 2 zile,si e tare mandru de ii iubeste atat pe americanii astia,mai are sa-si puna si steagu Amercii.Daca tot iubeste asa de mult americanii trebuia sa-si faca Moderna ca ala e intr-adevar 100% american,sau Johnson&Johnson Posted Image
Apropo,azi la ora 11.00 sunt programat si eu sa fac vaccinul cu Pfizer.Ma credeti ca imi este frica pt prima data in viata mea?Chiar daca imi este fricao sa-l fac nu am incotro.Sper sa ne auzim cu bine si sa nu mor,ca nu am apucat sa mi fac testamentul.Tineti-mi pumnii Posted ImagePosted Image

Poate daca erau sanse 50/50 sa iti fie frica . Acum ne apucam sa risipim pumnii pentru toti aia 50 milioane care si-au facut vaccinul si nu au patit nimic.

#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostCorl, on 15 aprilie 2021 - 13:56, said:


Poate daca erau sanse 50/50 sa iti fie frica . Acum ne apucam sa risipim pumnii pentru toti aia 50 milioane care si-au facut vaccinul si nu au patit nimic.

Stai putin ,nu te grabi , mai ai rabdare.... Efecte secundare pot apare peste luni ,poate chiar ani de zile.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postalionte, on 15 aprilie 2021 - 22:04, said:



Stai putin ,nu te grabi , mai ai rabdare.... Efecte secundare pot apare peste luni ,poate chiar ani de zile.
eh.. te mai uiti? Singura importanta este sa nu patesti ceva pana iesi pe usa de la vaccinare. Vorba aia, ai obligatia sa pastrezi bonul pana la iesirea din incinta.. dupa aia, 0 fucks given.  
Dar daca te impiedici si spargi capu de bordura, e clar de la covid.

Edited by tfmercedez, 19 April 2021 - 04:44.


#12
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Stai putin ,nu te grabi , mai ai rabdare.... Efecte secundare pot apare peste luni ,poate chiar ani de zile.
Poti sa descrii un pic mecanismul, sau e asa, scos din putul ne-gandirii?

#13
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,786
  • Înscris: 16.01.2017

View PostUY_Scuti, on 14 aprilie 2021 - 20:01, said:

Dupa cum spune si titlul acestui topic,va rog frumos sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti daca stiti bineinteles cine este cu ADEVARAT fondatorul vaccinului Pfizer,care in prezent este considerat cel mai eficient si cel mai bun.

Va multumesc.
Vaccinurile astea cu mARN sunt rezultatul unor cercetari complexe finantate cu sute de milioane de dolari incepand din 2011 de catre DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency), adica proiecte finantate de armata americana. Au fost implicate in cercetare mai multe companii mari.

Rezultatul final, vaccinurile efective aparute pe piata (cele americane cu mRNA) sunt rezultatul direct al proiectului P3, "care și-a propus în mod specific să dezvolte o platformă de răspuns rapid scalabilă, adaptabilă, capabilă să producă un număr relevant de doze împotriva oricărei amenințări infecțioase cunoscute sau necunoscute anterior în termen de 60 de zile de la identificarea unei astfel de amenințări."

Attached Files



#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
De exemplu BioNTech a primit finanțare din aproape toată lumea, inclusiv de la mult-hulitii bilgheitz si UE. Plus Germania, Singapore, parteneriate private inclusiv cu Pfizer etc.
Lumea e mult mai globala și mai conectata decât cred unii.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Ar mai  fi unii pe mRNA: Luigi Warren

https://www.indiatod...9062-2021-05-31

For those unaware, Luigi Warren is the current President and CEO of Cellular Reprogramming, Inc, a biotechnology firm based in California. More importantly, Luigi is renowned for his work with Derrick Rossi, the co-founder of the famous biotechnology company Moderna.

Back in 2010, Luigi and Derrick worked together to be the first to describe mRNA-based reprogramming in a pathbreaking paper in Cell Stem Cell, titled Highly efficient reprogramming to pluripotency and directed differentiation of human cells with synthetic modified mRNA. The work was named one of the top ten scientific breakthroughs of 2010 by the journal Science, as well as one of the top ten medical breakthroughs of the year by TIME magazine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate