Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dureri ale picioarelor, nu stiu daca incadrarea e neurologie sau hematologie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Buna ziua !

Va rog pentru cateva sfaturi.

In 2009 au inceput sa ma doara degetele de la picioare si mai apoi durerea s-a extins pe toata laba piciorului si spre glezna. Atunci au fost dureri cumplite de nu puteam sa dorm decat 2 ore pe noapte.

In 2010 mi-au facut punctie si nu a reiesit ca ar fi boala autoimuna.

Am fost internata o saptamana in spital dar nici un tratament analgezic nu a dat rezultate in ameliorarea durerii, cat despre cauza medicii - timp de 3 luni - nu au putut pune un diagnostic, ulterior diagnosticul a fost de neuropatie post-viroza.

De atunci sunt permanent amortite picioarele , in mod special labele picioarelor , am incercat diferite tratamente date de neurolog - in plus, ca regim alimentar , sunt vegetariana de 20 de ani.

De 5 ani iau Diolex si de cateva luni Coreflux.
Acum 3 ani am fost diagnosticata cu tromboza.

Acum , dfupa 11 ani de la debut, mi-a revenit durerea cumplita de la nivelul degetelor picioarelor.

Va rog daca a mai trecut cineva prin simptomatologia aceasta si a gasit un tratament adecvat.

Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 14 aprilie 2021 - 18:41, said:

in plus, ca regim alimentar , sunt vegetariana de 20 de ani.

Posibil ca in timp dieta asta vegetariana sa fi cauzat problema.
In toamna cand se mai potoleste pandemia, eu as merge la Bucuresti la un nou consult si stabilirea diagnosticului.

Edited by MembruAnonim, 14 April 2021 - 18:49.


#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Homocisteina crescută este asociată cu sindromul de hipometilare. Poate cauza arteriopatie periferică, și în general este crescută în diverse boli.
Este o întreagă discuție apropo de cum poate fi optimizată metilarea cu metil donori sau dacă e nevoie, acceptori.

În altă ordine de idei, înainte de orice medicamente aș avea în vedere soluții care pot elimina cauza, sau cel puțin să ofere și un plus de sanatate.
Încercați pe cont propriu o abordare apropo de intestinul permeabil și ce anomalii ar putea apărea la acest nivel.
Cei cu paleodieta au explicat ce și cum, deci dacă țineți regim vegetarian cu soia, mazăre și gluten /amidonoase, din această perspectivă nu este o idee bună.
Altfel și eu încerc să fiu cât mai veg, poate chiar 100%.

În loc de Diolex puteți folosi Cistanche - îmbunătățește motilitatea tractului digestiv - interzis în caz de diaree.
Iar Coreflux poate fi înlocuit cu Fucoidan - îmbunătățește semnificativ parametrii de coagulare.
Nu întâmplător am menționat aceste două remedii. Pe lângă efectele menționate, au și altele care țin de activarea mecanismelor native de autovindecare.

Edited by NelsonMandela, 14 April 2021 - 20:49.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Malineanu, on 14 aprilie 2021 - 18:41, said:

In 2009 au inceput sa ma doara degetele de la picioare
Exista boli asociate?
S-a facut ENMG?
S-a exclus o neuropatie vasculitica?
Reumatologul si chirurgul vascular ce au zis?

 NelsonMandela, on 14 aprilie 2021 - 20:44, said:

Nu întâmplător am menționat aceste două remedii.
Ai gasit deja diagnosticul? Sau propui tratamente fara sa ai un diagnostic?

Edited by Karhu, 14 April 2021 - 21:31.


#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 Karhu, on 14 aprilie 2021 - 21:30, said:

Ai gasit deja diagnosticul? Sau propui tratamente fara sa ai un diagnostic?
DEJA folosește medicamente care probabil au efecte secundare.
Iar aceste SUPLIMENTE nu doar că pot rezolva aceste probleme, dar au și multe alte efecte pozitive Posted Image

Edited by NelsonMandela, 14 April 2021 - 21:44.


#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„...sunt vegetariana de 20 de ani....”
ce surse externe de vitamina B (toate variantele ei) ai folosit în toată această perioadă?

#7
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2021 - 18:48, said:

Posibil ca in timp dieta asta vegetariana sa fi cauzat problema.
In toamna cand se mai potoleste pandemia, eu as merge la Bucuresti la un nou consult si stabilirea diagnosticului.

Multumesc pentru sugestie! Intr-adevar m-am gandit sa merg din nou la unconsult la Bucuresti, acolo unde am fost si acum 10 ani. din pacate neurologul care m-a tratat atunci nu mai consulta pentru ca acum are peste 80 de ani. dar voi cauta un medic cu experienta.

#8
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 NelsonMandela, on 14 aprilie 2021 - 20:44, said:

Homocisteina crescută este asociată cu sindromul de hipometilare. Poate cauza arteriopatie periferică, și în general este crescută în diverse boli.
Este o întreagă discuție apropo de cum poate fi optimizată metilarea cu metil donori sau dacă e nevoie, acceptori.

În altă ordine de idei, înainte de orice medicamente aș avea în vedere soluții care pot elimina cauza, sau cel puțin să ofere și un plus de sanatate.
Încercați pe cont propriu o abordare apropo de intestinul permeabil și ce anomalii ar putea apărea la acest nivel.
Cei cu paleodieta au explicat ce și cum, deci dacă țineți regim vegetarian cu soia, mazăre și gluten /amidonoase, din această perspectivă nu este o idee bună.
Altfel și eu încerc să fiu cât mai veg, poate chiar 100%.

În loc de Diolex puteți folosi Cistanche - îmbunătățește motilitatea tractului digestiv - interzis în caz de diaree.
Iar Coreflux poate fi înlocuit cu Fucoidan - îmbunătățește semnificativ parametrii de coagulare.
Nu întâmplător am menționat aceste două remedii. Pe lângă efectele menționate, au și altele care țin de activarea mecanismelor native de autovindecare.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs!
Imi doresc mult să renunt la tratamentul alopat pentru ca iau de ani de zile si au multe efecte negative. Pe langa cele doua amintite mai iau si altele, prin rotatie. pt situatii stric neurologice (Alasod, Alanerv etc) care doar imi amelioreaza simptomele cat sa pot duce o viata cat de cat normala.. Voi studia cele doua remedii pe care mi le-ati recomandat si voi urmari sa le inlocuiesc treptat pe cele pe care le iau in prezent. Am retinut si sugestia referitor la o posibila problema la nivelul intestinului subtire si e foarte posibil sa aveti dreptate in directia aceasta deoarece, inainte de a mi se declansa problemele de sanatate de la nivelul picioarelor in urma cu 10 ani, am avut niste probleme la intestinul subtire pe care medicii nu le-au putut diagnostica in acel moment si carora nu le-am mai acordat importanta pentru ca au aparut altele mai urgente.

#9
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Karhu, on 14 aprilie 2021 - 21:30, said:

Exista boli asociate?
S-a facut ENMG?
S-a exclus o neuropatie vasculitica?
Reumatologul si chirurgul vascular ce au zis?


Ai gasit deja diagnosticul? Sau propui tratamente fara sa ai un diagnostic?


Bolile pe care le am in prezent, cel putin de care stiu, sunt insuficienta circulatorie profunda si neuropatie periferica post neuroviroza. Acum 10 ani am facut ENMG cand au debutat simptomele si cred ca voi face din nou acest ENMG. Chiar astazi am fost la un consult la un chirurg vaascular si a amintit ceva de neuropatie vasculitica, dar a trecut foarte repede peste acest subiect si mi-a dat un tratament neurologic. Voi studia acest subiect totusi si voi mai cere parerea unui medic de chirurgie vasculara.
Nu mi-a recomandat nimeni un consult la reumatolog, dar m-am gandit foarte serios sa fac si aceasta.
Va multumesc frumos pentru sfaturile foarte utile pe care mi le-ati oferit!

 gushpi, on 15 aprilie 2021 - 10:53, said:

„...sunt vegetariana de 20 de ani....”
ce surse externe de vitamina B (toate variantele ei) ai folosit în toată această perioadă?

De doua ori pe an iau un complex de vitamine B de la Secom. Acum doua saptamani am terminat o astfel de cura care a durat o luna si jumatate.
Multumesc pentru raspuns!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 14 aprilie 2021 - 18:41, said:

Buna ziua !

Va rog pentru cateva sfaturi.

In 2009 au inceput sa ma doara degetele de la picioare si mai apoi durerea s-a extins pe toata laba piciorului si spre glezna. Atunci au fost dureri cumplite de nu puteam sa dorm decat 2 ore pe noapte.

In 2010 mi-au facut punctie si nu a reiesit ca ar fi boala autoimuna.

Am fost internata o saptamana in spital dar nici un tratament analgezic nu a dat rezultate in ameliorarea durerii, cat despre cauza medicii - timp de 3 luni - nu au putut pune un diagnostic, ulterior diagnosticul a fost de neuropatie post-viroza.

De atunci sunt permanent amortite picioarele , in mod special labele picioarelor , am incercat diferite tratamente date de neurolog - in plus, ca regim alimentar , sunt vegetariana de 20 de ani.

De 5 ani iau Diolex si de cateva luni Coreflux.
Acum 3 ani am fost diagnosticata cu tromboza.

Acum , dfupa 11 ani de la debut, mi-a revenit durerea cumplita de la nivelul degetelor picioarelor.

Va rog daca a mai trecut cineva prin simptomatologia aceasta si a gasit un tratament adecvat.

Multumesc
hmmm,...si la mine este ceva asemanator ,...mai mult dureri pe talpi (calcaie) , amorteli (parestezii) ale penitelor de la talpi si unele degete si ceva furnicaturi dar de la glesne in sus.
deasemenea senzatia ca am talpile umflate.
de dormit seara n-am pb dar cand ma ridic in picioare incepe calvarul.
medicii spun ca totul mi se trage de la cicatricile care s-au format in urma celor 3 operatii pe care le-am facut la lombara,....eu unul nu cred ca-i doar astea vinovate , simt ca mai este si altceva.
imi poti detalia simptomatologia ta ?!

 Malineanu, on 15 aprilie 2021 - 19:49, said:

Multumesc pentru sugestie! Intr-adevar m-am gandit sa merg din nou la unconsult la Bucuresti, acolo unde am fost si acum 10 ani. din pacate neurologul care m-a tratat atunci nu mai consulta pentru ca acum are peste 80 de ani. dar voi cauta un medic cu experienta.
este vorba de dr. Onaca ???

 Malineanu, on 15 aprilie 2021 - 20:29, said:

Bolile pe care le am in prezent, cel putin de care stiu, sunt insuficienta circulatorie profunda si neuropatie periferica post neuroviroza. Acum 10 ani am facut ENMG cand au debutat simptomele si cred ca voi face din nou acest ENMG. Chiar astazi am fost la un consult la un chirurg vaascular si a amintit ceva de neuropatie vasculitica, dar a trecut foarte repede peste acest subiect si mi-a dat un tratament neurologic. Voi studia acest subiect totusi si voi mai cere parerea unui medic de chirurgie vasculara.
Nu mi-a recomandat nimeni un consult la reumatolog, dar m-am gandit foarte serios sa fac si aceasta.

hmmm,...neuropatie vasculitica ,...ai citit pe net daca boala asta da aceleasi simptome cu ce ai tu ??
in ceea ce priveste , un reumatolog , nu-i rau sa vezi si sa-i ceri o parere ca prin excludere sa ajungi la cauza , parerea mea !
in ceea ce privesc vitaminele B , la mine n-au functionat absolut deloc pe refacerea nervilor ! as spune ca mi-au pus cateva kg in plus ceea ce (datorita pb de pe coloana) mi-au agravat situatia.

Edited by MembruAnonim, 16 April 2021 - 10:06.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Malineanu, sflorin, ați făcut vreodată vreo analiza pentru depistarea bolii lyme? Multe dintre simptomele voastre se regăsesc în tabloul clinic al bolii cu o mie de fete, cum mai este denumita lyme.

#12
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 MembruAnonim, on 16 aprilie 2021 - 10:03, said:

hmmm,...si la mine este ceva asemanator ,...mai mult dureri pe talpi (calcaie) , amorteli (parestezii) ale penitelor de la talpi si unele degete si ceva furnicaturi dar de la glesne in sus.
deasemenea senzatia ca am talpile umflate.
de dormit seara n-am pb dar cand ma ridic in picioare incepe calvarul.
medicii spun ca totul mi se trage de la cicatricile care s-au format in urma celor 3 operatii pe care le-am facut la lombara,....eu unul nu cred ca-i doar astea vinovate , simt ca mai este si altceva.
imi poti detalia simptomatologia ta ?!


este vorba de dr. Onaca ???


hmmm,...neuropatie vasculitica ,...ai citit pe net daca boala asta da aceleasi simptome cu ce ai tu ??
in ceea ce priveste , un reumatolog , nu-i rau sa vezi si sa-i ceri o parere ca prin excludere sa ajungi la cauza , parerea mea !
in ceea ce privesc vitaminele B , la mine n-au functionat absolut deloc pe refacerea nervilor ! as spune ca mi-au pus cateva kg in plus ceea ce (datorita pb de pe coloana) mi-au agravat situatia.


1. Am degetele de la picioare amorțite, după ce am avut acele dureri cumplite de la debutul bolii, și acum am dureri și în zona gambei și uneori cîrcei ăn talpă. Am și piciorul stâng umflat în zona gambei. La debutul bolii, acum 10 ani, și degetele și labele picioarelor erau umflate.

2. La Onaca am fost, un medic excepțional, după părerea mea.

3. Nici la mine nu au dat rezultate vitaminele B.

 corinadaniela, on 16 aprilie 2021 - 10:07, said:

Malineanu, sflorin, ați făcut vreodată vreo analiza pentru depistarea bolii lyme? Multe dintre simptomele voastre se regăsesc în tabloul clinic al bolii cu o mie de fete, cum mai este denumita lyme.


Am facut analizele respective și, Slavă domnului!, nu am boala Lyme.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 16 aprilie 2021 - 10:07, said:

Malineanu, sflorin, ați făcut vreodată vreo analiza pentru depistarea bolii lyme? Multe dintre simptomele voastre se regăsesc în tabloul clinic al bolii cu o mie de fete, cum mai este denumita lyme.
am facut analiza asta acum vreo 11ani si era ok dar deoarece atunci nu aveam aceasta simptomatologie (aveam cea ameteli inexplicabile) dar ar fi o idee ,...multumesc frumos !

 Malineanu, on 21 aprilie 2021 - 09:21, said:



1. Am degetele de la picioare amorțite, după ce am avut acele dureri cumplite de la debutul bolii, și acum am dureri și în zona gambei și uneori cîrcei ăn talpă. Am și piciorul stâng umflat în zona gambei. La debutul bolii, acum 10 ani, și degetele și labele picioarelor erau umflate.

2. La Onaca am fost, un medic excepțional, după părerea mea.

3. Nici la mine nu au dat rezultate vitaminele B.


Am facut analizele respective și, Slavă domnului!, nu am boala Lyme.

in general cred dupa experienta mea , sa fie tot din coloana ceva nervi pe acolo deranjati, chiar daca n-ai fost operata.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 21 aprilie 2021 - 09:21, said:



1. Am degetele de la picioare amorțite, după ce am avut acele dureri cumplite de la debutul bolii, și acum am dureri și în zona gambei și uneori cîrcei ăn talpă. Am și piciorul stâng umflat în zona gambei. La debutul bolii, acum 10 ani, și degetele și labele picioarelor erau umflate.

2. La Onaca am fost, un medic excepțional, după părerea mea.

3. Nici la mine nu au dat rezultate vitaminele B.




Am facut analizele respective și, Slavă domnului!, nu am boala Lyme.
ai aici un filmulet : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QkprtG-rYPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2021 - 08:44, said:

ai aici un filmulet : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QkprtG-rYPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Foarte interesant. Mulțumesc frumos!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 21 aprilie 2021 - 09:21, said:



1. Am degetele de la picioare amorțite, după ce am avut acele dureri cumplite de la debutul bolii, și acum am dureri și în zona gambei și uneori cîrcei ăn talpă. Am și piciorul stâng umflat în zona gambei. La debutul bolii, acum 10 ani, și degetele și labele picioarelor erau umflate.


am uitat sa te intreb , scuze,.......ai degetele si labele picioarelor umflate la propriu sau doar senzatia de umflare ???

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 26 aprilie 2021 - 13:00, said:

Gabaran si/sau cymbalta ti s a recomandat ?


Foarte interesant. Mulțumesc frumos!


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 26 aprilie 2021 - 13:00, said:


Foarte interesant. Mulțumesc frumos!

Gabaran si / sau cymbalta ti s a recomandat de vreun medic ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate