Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

circuit Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare

Ma bate gandul, pentru cand se va linisti treaba cu virusul, sa fac un circuit in DE de vreo 2-3 saptamani, cu masina personala. Aveti ceva sugestii? Zona de sud (Munchen - Stuttgart) o cunosc cat de cat, dar despre restul nu prea am ideei. Orice sugestie e binevenita. Multumesc

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Cum era ala ... drumul romantic sau ceva de genul. Si te duci sa-i sorcovesti pe colegii din zona Heidelberg Posted Image

https://www.bavaria..../romantic-road/

PS. Aveam impresia ca e prin alta parte :( Vad ca e numai in Bayern.

Edited by Bursul, 13 April 2021 - 12:15.


#3
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Ce te intereseaza cel mai mult? Arhitectura urbana sau natura?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Berea!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Vinul.
Valea Rinului - arata foarte pitoresc si vinul e bun.

Castelele Bavariei iar sunt ok.
Berlinul e musai - muzeele sunt multe si ai ce vedea, chit ca Pergamonul e inchis ptr inca vreo 10 ani.

De la Berlin o mica excursie la Potsdam - Sansoucci n ustrica - un fel de Versailles i nstil german.
Si Dresda e de vazut - au reconstruit o mare parte din caldirile istorice rase in al doilea razboi mondial.

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Castelele din Bavaria le-am vazut pe toate - sau cel putin toate cele importante.
Berea o cam stiu Posted Image - am la activ mai multe ture prin sudul Germaniei.
Ma intereseaza chestii de arhitectura, castele, muzee tehnice mai reusite (le-am vazut pe cele din Munchen, Speyer si Sinsheim),acvarii, muzee de istorie naturala si/sau a civilitiei, parcuri de distractie (probabil acum voi revedea si Europa Parc de la Rust), si chestii din natura (gen sosele apline, chei)....

Edited by bogwol, 13 April 2021 - 12:33.


#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
Legoland. Hodenhagen.

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 eiffel, on 13 aprilie 2021 - 12:28, said:

... Berlinul e musai - muzeele sunt multe si ai ce vedea, chit ca Pergamonul e inchis ptr inca vreo 10 ani.

De la Berlin o mica excursie la Potsdam - Sansoucci nu strica - un fel de Versailles i nstil german.
Si Dresda e de vazut ...

Şi eu tot aşa mă gândeam să-i propun, plus Elveţia saxonă (aka până pe la Bastei şi mocăniţă), iar întoarcerea prin Cehia către Arad iar ar fi interesantă.
Oricum, sunt multe obiective interesante în afara Bavariei. Adică dacă iese din Austria pe la Passau zic.
O să mă uit pe ghidul Mich-lin, mă tot uitam pe el acum vreo 10-11 ani şi sunt multe de văzut prin Germania.

Să vedem mai întâi ce doreşte să vadă.


Sănătate şi tcb !

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Ca o prima idee foarte generala de circuit, ma bate gandul sa trec prin ungaria - Slovacia - Cehia - apoi sa urc spre nord si sa ma intorc prin vestul si apoi sudul DE

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 bogwol, on 13 aprilie 2021 - 12:32, said:

... Ma intereseaza chestii de arhitectura, castele, muzee tehnice mai reusite (le-am vazut pe cele din Munchen, Speyer si Sinsheim),acvarii, muzee de istorie naturala si/sau a civilitiei, parcuri de distractie (probabil acum voi revedea si Europa Parc de la Rust), si chestii din natura (gen sosele apline, chei)....

Aha ! Eşti "de-al meu", ca să zic aşa ... Peşteri nu ? Că era una interesantă şi prin estul Germaniei.

În fine, primele două idei care-mi vin acum în gând sunt Frankfurt am Main şi Kassel.
Dar o să revin mai detaliat după ce mă uit pe ghid. Ce să-i faci, au trecut vreo 10 ani şi nu am scris atunci nimic pe hârtie. Iar din memorie nu e chiar ok să spun ...

LE: aaa, tu vrei să pleci prin Cehia şi să te te întorci pe dincolo. E bine şi aşa ...
"Vorbim" ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 April 2021 - 12:46.


#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Io-ti propun sa le combini cu niste targuri,expozitii tehnice sau de alta natura ca nu vei regreta.Acum 30 de ani cand am fost la primul targ tehnic mi-am dat seama cat de mult ne-a tinut ceasca in epoca de piatra.

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Perioadele de targuri coincid cu cazari foarte scumpe. De ex noi luam cazare cu un an inainte pentru ProWein la Dusseldorf. Cum se termina targul deja vorbeam pentru anul viitor.

#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 OvidiuNS, on 13 aprilie 2021 - 12:41, said:

. Peşteri nu ? Că era una interesantă şi prin estul Germaniei.


Ba da, ma intereseaza cam orice, mai putin muzeele de arta. Ma duc si le vad daca e ceva interesant prin zona, dar nu imi fac traseul special pentru asta

#14
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Padurea neagra, este un drum turistic acolo vreo  60 km, o cale ferata si nu uita Baden-Baden; Valea superioara a Rinului, sunt o caruta de castele pe o distanta de vre-o suta de km si este pitoresc peisajul.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pe Valea Rinului sunt destule castele si fortificatii - ca de - sa controleze vasele de pe Rin.
Practic poti intra de la Koln si sa mergi pana la Frankfurt pe vale, asa cum ti-au facut tu traseul.

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Tonic Water, on 13 aprilie 2021 - 13:26, said:

Padurea neagra, este un drum turistic acolo vreo  60 km, o cale ferata si nu uita Baden-Baden;

Am fost prin Padurea Neagra, destul de frumos
Baden-Baden nu m-a dat pe spate; un fel de Baile Herculane as zice.
Ref la calea ferata, nu stiu la care te referi. E interesanta ca arhitectura sau e interesant sa te plimbi cu CF pe ea?

#17
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
E frumos Europa parc?

#18
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Bursul, on 13 aprilie 2021 - 12:16, said:

Berea!
Si carnatii aia cu varza....Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate