Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Preturi materiale comparatie 2021 vs anterior (2019,2020)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 cattavencu, on 13 aprilie 2021 - 10:17, said:



Dar ce va urma asa de rau?

Cu efemeritatea sunt de acord; toata lumea are impresia ca detine un pasaport al eternitatii.

Va urma o lipsa acuta de oameni care sa stie cu adevarat sa isi faca treaba.

#20
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
E lipsa acuta rau deja. DAca urmeaza mai rau nu stiu..totusi au salariile tot mai mari. E plin de constructori tepari.

Mi-as lua niste meseriasi bunicei, si ma documentez din timp la fiecare etapa. planific si semnez din timp cu cei care fac ce nu stiu meseriasii , dar aici deja e discutie ,pana nu stiu lucrariele la care se angajeaza ei . Una e sa contractezi daor acoperisul si instalatiile, alta e sa te apuci la n etape, depinzi de multi

#21
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.02.2007

 ccristyan, on 13 aprilie 2021 - 15:33, said:



Vezi ca 45 lei aia au fost la metru patrat, eu am luat anul trecut austrotherm grafitat direct de la producator dupa ceva negocieri cu 53lei baxul si pot sa iti spun ca la grafitat cam asta a fost pretul in ultimii 2 ani.



Pai un bax de EPS de 20cm are un mp si pretul este pe bax deci pe mp...

#22
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Pretul la materiale merge ca si Bitcoinul doar in sus - nu conteaza ca nimeni nu o sa construiasca sau renoveze, doar in sus o sa mearga.
Asta este bola nationala - desi zeci de mii de cladiri smechere in zone super bune stau goale si se degradeaza - romanii construiesc intruna - la sate, la munte, pe campie si in livezi, cu sau fara autorizatie, chiar daca sunt bulevarde moderne este preferat legehleul cu drumuri morciloase de pamant.
Nici o localitate nu e scutita.
In marele Cluj sute daca nu, mii de case (unele vile in toata regula - nu junk-uri din anii '90 inceput de 2000)  stau nelocuite. Inclusiv in centru gasesti apartamente in palate ca nu sa facut in nici o constructie noua, asa apartamente.
Dar pulimea prefera sa stea in bloc in Chiteni sub padure si sa faca 2-3 ore naveta zilnic pe alocuri pe drum de pamant, sau in case in Jucu Herghelie (cine naiba ar locui intr-o localitate numita asa) si sa pedaleze 30 Km travesand tot Clujul ca lucreaza la Mall in Floresti.
Apoi sunt renovarile - la fiecare 5 ani faianta si gresia e batuta jos si inlocuita. Nu conteaza ca umblam cu masina de 2000 euro - faianta si parchetul tre schimbat la 5 ani ca asa spune legea (nescrisa).

#23
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 AztecWarrior, on 14 aprilie 2021 - 13:40, said:

Dar pulimea prefera sa stea in bloc in Chiteni sub padure si sa faca 2-3 ore naveta zilnic pe alocuri pe drum de pamant,

Ce visezi acolo mai omule, chinteni e la 6 km de cluj, drum fara semafoare, treceri de pietoni etc, cum dracu faci 3 ore? Si pe jos ajungi mai repede, cu masina fac 5 minute pana la auchan, si ce drum de pamant visezi, strada principala e asfaltalta de 20 de ani cred, deja se asfalteaza la greu si pe stradutele adiacente, mai bine lasa bautura...
Da, lumea prefera sa stea la casa pe timp de pandemie in chinteni, floresti, dezmir, ce dracu sa faci la bloc in cluj, sa stai toata ziua sa-ti tropaie nebunii in cap? Vinzi apartamentu si iti iei ditamai vila cu curte ca nu mori daca faci "naveta" 5 minute cu masina, cand stateam in bucuresti traversam orasu 30 minute si nu murea nimeni, la fel fac si englezii si nemtii, naveta zilnic 100km si nu le scad actiunilei, dar la romanas nu se poate, stai la 5 km de oras, pfff, taranoaia... Posted Image

Edited by Andrei_006, 14 April 2021 - 22:34.


#24
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 Andrei_006, on 14 aprilie 2021 - 22:33, said:

Ce visezi acolo mai omule, chinteni e la 6 km de cluj, drum fara semafoare, treceri de pietoni etc, cum dracu faci 3 ore? Si pe jos ajungi mai repede, cu masina fac 5 minute pana la auchan, si ce drum de pamant visezi, strada principala e asfaltalta de 20 de ani cred, deja se asfalteaza la greu si pe stradutele adiacente, mai bine lasa bautura...
Da, lumea prefera sa stea la casa pe timp de pandemie in chinteni, floresti, dezmir, ce dracu sa faci la bloc in cluj, sa stai toata ziua sa-ti tropaie nebunii in cap? Vinzi apartamentu si iti iei ditamai vila cu curte ca nu mori daca faci "naveta" 5 minute cu masina, cand stateam in bucuresti traversam orasu 30 minute si nu murea nimeni, la fel fac si englezii si nemtii, naveta zilnic 100km si nu le scad actiunilei, dar la romanas nu se poate, stai la 5 km de oras, pfff, taranoaia... Posted Image

e prostut rau sulica n-ai ce i face. Sulica sta la cotet la "bulevard" , ca asa l=a invatat comunistu de tasu.   Cum isi permit sa stea mai la aer, nu la gaozareala de scara comuna? Bv bah sobolan.

Mai sunt ca asta, care stau la casa de 150mp pe teren de 200..e curte frate, triplex patruplex, tot la suta de mii, 200k

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Oare sunt sanse sa scada preturile la materiale ? Am vrut acuma sa construiesc ceva si constat ca preturile la materiale sunt aproape duble fata de anul trecut cand am luat de la acelasi magazin, la fel si la marile magazine... aproape s-au dublat!

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostTruculMagic, on 14 iunie 2021 - 19:09, said:

Oare sunt sanse sa scada preturile la materiale ? Am vrut acuma sa construiesc ceva si constat ca preturile la materiale sunt aproape duble fata de anul trecut cand am luat de la acelasi magazin, la fel si la marile magazine... aproape s-au dublat!
De scazut, sigur vor scadea !!! Posted Image Intrebarile sunt:
1. cand ?
2. cu cat ?

#27
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Daca te grabesti, sunt sanse minime sa scada in perioada imediat urmatoare (anul acesta). Daca nu te grabesti, e posibil la anul sa scada. Sau nu. In acest moment sunt probleme foarte mari cu stocurile de materie prima ceea ce a condus la costuri din ce in ce mai mari la produsele finite si la termene uriase pentru comenzi.

Acum e cerere mare si stocuri reduse, de unde pretul mare. Trebuie sa scada cererea si/sau sa creasca productia ca sa fie scaderi. Productia nu va creste prea curand, deci totul e legat de cerere.

#28
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
In unele cazuri este intr-adevar problema materiei prime, de ex cu otelul.

In altele, e o criza provocata intentionat, pentru a reduce stocurile si astfel preturile inevitabil cresc, cererea depasind 'oferta'. Asa cum e zilele astea la caramida P..m, ce sa presupunem? ca nu mai este lut deoarece chinezii cumpara tot ce e pe piata?

Edited by mp_gerula, 17 June 2021 - 11:12.


#29
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Mai construieste cineva la preturile astea ?
Ca eu aveam trei proiecte in discutie ( unul cu incepere din 1 iulie ) si toate trei s-au pus in stand-by .

#30
CAnamaria

CAnamaria

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2021

 motanul13, on 18 iunie 2021 - 05:59, said:

Mai construieste cineva la preturile astea ?
Ca eu aveam trei proiecte in discutie ( unul cu incepere din 1 iulie ) si toate trei s-au pus in stand-by .

Salut, sâmbătă am primit și noi un nou deviz de la constructor pe nivelul 1 al casei noastre, trebuia sa dam comanda la otel săptămâna trecută dar am cerut un preț nou sa ne asiguram ca avem fonduri. . €12000 în plus pe un nivel...30% fata de initial... Punem și noi în stand by :( foarte demoralizat dar asta e, mergem mai departe...
Avem pe proiect 8 tone de fier.... Asa ca acum încă ne gândim ce sa facem... Sa facem măcar fundația... Sa mai așteptăm... Ca totuși, sunt 2.6tone doar acolo și dacă se ieftinește... Dar daca nu....? E prea multa ghiceala :(parca as fi totuși mai înclinată sa așteptăm pana în noiembrie, decembrie, ianuarie sa comandam fierul...

Numai bine, seara buna!

#31
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Nu cred ca sunt 12.000 euro in plus per nivel doar la o scumpire cu 30% a fierului, ceva nu se potriveste.

Pe de alta parte, eu as face fundatia acum, cand e mai uscat pamantul (bine, luna asta a fost mai ploioasa, dar august se anunta caniculara). E mult mai dificil sa construiesti fundatia cand vin ploile.

De ieftinit, nu cred ca se va mai inatmpla, daca vine un noua criza ca in 2008-2009, cine va garanteaza ca veti mai avea surse de venit, sau economiile (baniii stransi) vor mai avea aceeasi valoare?

Betonul inca cred ca e la vechea valoare, si in fundatie iti intra o gramada de beton,. De ce ai astepta sa se scumpeasca si aia?

#32
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 mp_gerula, on 21 iulie 2021 - 16:21, said:

Nu cred ca sunt 12.000 euro in plus per nivel doar la o scumpire cu 30% a fierului, ceva nu se potriveste.

Pe de alta parte, eu as face fundatia acum, cand e mai uscat pamantul (bine, luna asta a fost mai ploioasa, dar august se anunta caniculara). E mult mai dificil sa construiesti fundatia cand vin ploile.

De ieftinit, nu cred ca se va mai inatmpla, daca vine un noua criza ca in 2008-2009, cine va garanteaza ca veti mai avea surse de venit, sau economiile (baniii stransi) vor mai avea aceeasi valoare?

Betonul inca cred ca e la vechea valoare, si in fundatie iti intra o gramada de beton,. De ce ai astepta sa se scumpeasca si aia?

Daca se mai scumpesc se inchid toate poriectele. Deja 70% din lume s-a kkt pe ele preturi si sta. SA cumpere aia care vand, spor!!

#33
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Nu conteaza, sunt bani in piata, tiparesc bancile centrale din greu.. Statul are proiecte de infrastructura: autostrazi, poduri, etc, se construieste in draci.

2-3 amarati, ca mine si ca tine, nu pot influenta piata, chiar daca intra in asteptare, sunt altii care au castigurile marite si le 'investesc' in imobiliare. Aproape toate lucrurile s-au scumpit (benzina, mancare, asistenta medicala), banii pe care tu ii platesti in plus ajung in buzunarele altora, ei sunt cei pentru care se construieste.

Edited by mp_gerula, 22 July 2021 - 10:48.


#34
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 vandemm, on 21 iulie 2021 - 21:29, said:


Daca se mai scumpesc se inchid toate poriectele. Deja 70% din lume s-a kkt pe ele preturi si sta. SA cumpere aia care vand, spor!!

Eu nu vad sa stea nimeni, se construieste, cumpara, finiseaza in draci.

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Din inertie. Au inceput si nu mai pot sa se opreasca acum. O sa vedem...deja cine a avut bani sa cumpere a cumparat. Dar preturile la materii prime se vor mari, nu are legatura cu Romania (nici nu contam la nivel mare) ci cu lanturile de productie/distributie din afara care sunt distruse.

#36
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Se incep proiecte noi, vad (si) la constructorul meu, care e asaltat de cereri. Se pare ca lumea a acceptat maririle succesive de preturi, asa ca nu e nicio perspectiva de ieftiniri, din pacate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate