Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ce vaccin este mai bun?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

Poll: Ce vaccin este mai bun? (226 member(s) have cast votes)

Ce vaccin este mai bun si de ce considerati asta?

  1. Johnson and Johnson (american) (17 votes [7.52%] - View)

    Percentage of vote: 7.52%

  2. Moderna (american) (28 votes [12.39%] - View)

    Percentage of vote: 12.39%

  3. Voted Pfizer-BioNTech (german) (130 votes [57.52%] - View)

    Percentage of vote: 57.52%

  4. AstraZeneca (britanic) (26 votes [11.50%] - View)

    Percentage of vote: 11.50%

  5. Sputnik V (rusesc) (25 votes [11.06%] - View)

    Percentage of vote: 11.06%

Vote Guests cannot vote

#667
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Admitand prin absurd, ca polietilenglicolul are "urme" de oxid de etilena ( substanta care a retras inghetata de pe rafturi in toiul verii). La o vaccinare se injecteaza 0.3ml de vaccin. Din aceasta cantitate fabuloasa, cat reprezinta polietilenglicolul? 0.1 ml ? 0,01ml?  Daca vei face anul acesta 3 vaccinuri, si in urmatorii 10 ani cate un vaccin, 13 x 0.3ml = 3,9 ml ( aproximativ o lingura de ciorba) . In lingura de ciorba e posibil sa fie 0.01 ml oxid de etilena. Asta e contaminarea ta pe 10 ani.

Mai multe substante cancerigene inhalezi in Bucuresti cand te duci pana la coltul blocului sa iei o paine.

#668
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
In faza actuala, cel mai promitator vaccin dintre cele facute in vest se anunta a fi Novavax (vaccin împotriva coronavirusului pe bază de proteine), care se afla in faza de aprobare in mai multe tari.
Ar putea depasi ca interes vaccinurile pe baza de mRNA (ceea ce ar putea sa aduca "neplaceri" producatorului). Deocamdata nu s-au evidentiat efecte secundare semnificative si e cel mai bine tolerat de catre cei cu alergii, ofera eficienta si protectie ridicata, plus faptul ca se poate transporta si stoca la temperaturi "normale" (2-8*C).
Intarzierea aprobarii si lansarii productiei e datorata unor smenuri pe contracte impuse in US pe timpul administratiei Trump.

#669
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si-a facut careva de aici busterul ca a-l treilea ?
Am cunoscuti care vor sa faca test de anticorpi ca sa decida daca fac busterul.

Faza e ca sunt deja oameni cu schema completa, inclusiv busterul 3, care au murit de covid, si prin SUA si prin alte parti.
A murit si Colin Powell...Avea 84 de ani...

Edited by loock, 25 October 2021 - 20:46.


#670
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Parintii mei, unchiul, matusa, fratele si cumnata. Nu a avut nimeni efecte secundare grave. Il voi face si eu  in noiembrie cand fac 6 luni de la doza a 2-a de Pfizer.

#671
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006

View Postloock, on 25 octombrie 2021 - 20:37, said:

Si-a facut careva de aici busterul ca a-l treilea ?
Am cunoscuti care vor sa faca test de anticorpi ca sa decida daca fac busterul.

Faza e ca sunt deja oameni cu schema completa, inclusiv busterul 3, care au murit de covid, si prin SUA si prin alte parti.
A murit si Colin Powell...Avea 84 de ani...
Tu esti constient ca buster inseamna "distrugator"?

#672
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Este nerecomandata injectarea in acelasi brat cu toate dozele ?
Mi s-a parut dubioasa afirmatia "de ce nu ati spus ca sunteti dreptaci ca va faceam in stanga" .

#673
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca mai mult conteaza mana pe care dormi noaptea, daca dormi pe o singura parte.
Ca doar la atingere se simte o mica durere la locul intepaturii, nu cand misti mana.

#674
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRamuran, on 25 octombrie 2021 - 20:22, said:

In faza actuala, cel mai promitator vaccin dintre cele facute in vest se anunta a fi Novavax (vaccin împotriva coronavirusului pe bază de proteine), care se afla in faza de aprobare in mai multe tari.
Ar putea depasi ca interes vaccinurile pe baza de mRNA (ceea ce ar putea sa aduca "neplaceri" producatorului). Deocamdata nu s-au evidentiat efecte secundare semnificative si e cel mai bine tolerat de catre cei cu alergii, ofera eficienta si protectie ridicata, plus faptul ca se poate transporta si stoca la temperaturi "normale" (2-8*C).
Intarzierea aprobarii si lansarii productiei e datorata unor smenuri pe contracte impuse in US pe timpul administratiei Trump.

Nu-s "smenuri". Cind faci un efort de miliade trebuie sa vinzi o anumita cantate.
Ca statul sa te convinga sa bagi banii si resursele in ceva, trebuie sa ofere ceva in schimb ca sa garanteze un profit similar cu alte produse. E la mintea cocosului.

#675
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
https://www.reuters....lay-2021-10-20/

Se pare ca au probleme de productie. Va aparea si la noi dupa autorizare, DAR, probabil ca cei contra vaccinarii ii vor gasi "bube" si lui. In mod sigur va da sterilitate pe n generatii ( a se inlocui n cu nr de generatii nascute din prima generatie sterila :) ), excipientii vor fi contaminati cu tdiverse substante cancerigene. In mod sigur productia a fost intarziata de lipsa de chipuri - toate cipurile fiind achzitionate de competitie pt vaccinurile Pfizer, Moderna, AZ si J&J . Ma opresc pt a nu mai da si alte idei crete creatorilor de scenarii conspirationiste.

#676
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postech, on 25 octombrie 2021 - 20:52, said:


Tu esti constient ca buster inseamna "distrugator"?

Nu, buster are multe sensuri, si de altfel asa e folosit deja de oameni.

Unul din intelesuri este :
A person or thing that stops or prevents something, or  someone or something that fights or overcomes the specified crime or undesirable activity, or one that eliminates something.

De altfel si breaks si breaks up au si in engleza si in romana si intelesuri pozitive, nu doar negative, de ex. sens de a incepe ceva bine, si altul de a stopa ceva rau.

Apoi chiar primul inteles din engleza este de: someone or something extraordinary.

Se folosea si pt. motoarele suplimentare ale navetelor americane, inca de la inceput, nu doar dupa ce a explodat Challenger in 1986..., si se da bust si la masini cu oxid de azot si turbo, etc.

Edited by loock, 25 October 2021 - 22:42.


#677
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Si ti se pare ca se potriveste ca sa denumesti doza asta suplimentara de vaccin care imbunatateste nivelul de anticorpi in organism?

#678
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Asa ii spun si americanii si romanii, mult inaintea mea.
Si da, nu vad nicio problema, ca daca era o subliniam chiar eu.

#679
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Eu cred ca toti in afara de tine ii spun booster.

#680
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Cat timp este valabil certificatul cu vaccinul Pfaizer? Mi-am pus abia prima doză.

#681
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Nici din ce ai citit pe aici pe topic nu ai inteles ca nu exista (inca) o valabilitate?

#682
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postunknown_35, on 25 octombrie 2021 - 22:29, said:

Se pare ca au probleme de productie...
Problemele alea sunt tocmai din cauza smenurilor. I-au fortat sa faca contracte de productie cu o fabrica care tocmai aia are probleme. In ansamblu nu este nici o problema cu carecter general. Daca nu aveau obligatia sa-l produca si acolo, puteau renunta la respectivii si era de mult pe piata.

#683
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

loock said:

1635194172[/url]' post='28382215']
Nu, buster are multe sensuri, si de altfel asa e folosit deja de oameni.

Unul din intelesuri este :
A person or thing that stops or prevents something, or  someone or something that fights or overcomes the specified crime or undesirable activity, or one that eliminates something.

De altfel si breaks si breaks up au si in engleza si in romana si intelesuri pozitive, nu doar negative, de ex. sens de a incepe ceva bine, si altul de a stopa ceva rau.

Apoi chiar primul inteles din engleza este de: someone or something extraordinary.

Se folosea si pt. motoarele suplimentare ale navetelor americane, inca de la inceput, nu doar dupa ce a explodat Challenger in 1986..., si se da bust si la masini cu oxid de azot si turbo, etc.

Bust e pieptul, cu sau fără cap.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 October 2021 - 00:10.


#684
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Am făcut AZ. Ăla a fost disponibil pt mine atunci, astă primăvară.
Sincer vorbind, mi as dori Sputnik, pare cel mai bun booster pt AZ, aceeași tehnologie.
Nici n am de unde sa l iau, nici nu e recunoscut, deci va fi Pfizer sau, dacă voi avea posibilitatea, Moderna.
Asta e...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate