Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum verifici ca un geam este tripan?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In tripan nu o sa distingi niciodata foaia din mijoc.Asta in cazul sticlei deja montate.
Tehnic se poate ceea ce spui,dar desi lucrez in zona unde se “da ora exacta” in “mangleli” eu nu am vazut niciodata asa ceva.Sau poate am ramas noi in urma 😁
Metode de verificare neinvazive nu prea sunt.Decat cele empirice ca cea cu bricheta
Daca nu iit revin maine cu poze

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmgc0cgm, on 18 aprilie 2021 - 12:05, said:

Salut.
Am revenit cu poze.
Ce ziceti? Sunt tripan sau termopan?

Sunt tripan 100% si fac pariu ca foile 1 si 3 sunt cu low E sau alt tratament. Aia din mijloc e float.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
2 foto din vitrina unui magazin.
Attached File  IMG_20210422_191115.jpg   214.91K   100 downloadsAttached File  IMG_20210422_191121.jpg   203.11K   91 downloads

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Stati linistiti ca nu fura nimeni o foaie de geam. Castigul e prea mic.

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Stai liniștit, se cam “fură”, se ofertează argon și el nu există, se ofertează două sticle cu depunere și de multe ori este doar una cu depunere, nici o sticlă nu are depunere, asta ultima se întâmplă mai rar dar se întâmplă. Și astea sunt lucruri absolut nesemnificative ca și costuri la o lucrare, comparativ cu existența sau nu a unei sticle. În Arad nu există argon, doar concentrația din aerul pe care îl respiră termopaniștii (asta în domeniul termopanelor, în alte domenii probabil există mai mult decât în aer), cu toate acestea, 4-5 producători locali de pachet de geam livrează zilnic sute de metrii pătrați de sticlă către termopaniști care ofertează cu argon. Mai mult decât atât unul dintre producătorii de geam din Arad livrează și către unii dintre termopaniștii din Timișoara, același pachet de geam cu argon în concentrația pe care o are în aer.

Dacă se poate? Da se poate, dacă se face? Da se face, rar dar se face, trebuie însă ca și beneficiarul să fie într-un anume fel. Eu am văzut căteva lucrări cu două sticle pe 52mm, am și făcut o sticlă la fel, dacă am văzut că se poate de ce nu, am avut nevoie de o sticlă provizorie până vine sticla care trebuie, doar n-o să las lucrurile așa, rezolv pentru moment după care revin cu ce trebuie.

Cum am spus mai sus lucrurile se întâmplă, dar se întâmplă rar și depinde foarte mult și de beneficiar, trebuie să fii “sărac cu duhul” să-ți iei o țeapă la modul ăsta, să plătești trei sticle și să primești două.

Sau trebuie să te crezi jmeker, miezul din fanta și să cumperi în cunoștință de cauză două sticle în pachet de 52mm (am văzut pachete de geam cu două sticle de la 16mm până la 52, mulți au senzația că doar spațiul dintre sticle contează), sunt cele mai dese cazuri, unii cred că știu lucruri și își iau o țeapă.

Unii dintre cei care cred că știu lucruri au scris și aici, cum că nu ar fi a treia sticlă (asta se vede doar cu geamul demontat, sau dacă există etichete pe geam, înscrisuri pe baghetele dintre sticle, bricheta),  cum că ar fi dar este mai subțire (așa ceva nu există), cum că se văd trei flăcări (de fapt sunt șase, pentru fiecare față a fiecărei sticle).

Cu ultima, bricheta și cele șase flăcări care se reflectă, nu se vede doar dacă sunt trei sticle, se mai pot vedea și alte lucruri, dar cel care se uită trebuie să facă diferența între o flacără puternică și clară, una ușor mai ștearsă și una ușor cu nuanță mov.

Și atunci când se spune să folosiți bricheta, încercați să folosiți bricheta sau o flacără asemănătoare nu lanterna, că nimeni nu a zis nimic de lanternă.

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 iunie 2021 - 22:06, said:

Stai liniștit, se cam “fură”, se ofertează argon și el nu există, se ofertează două sticle cu depunere și de multe ori este doar una cu depunere, nici o sticlă nu are depunere, asta ultima se întâmplă mai rar dar se întâmplă.

Ok, si stunci de unde stim ca primim ceea ce platim ??? Cum pot sa verific eu ca si client care am platit  argon, ca si primesc argon ?

#25
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Pentru 70% siguranta ceri certificat de conformitate de la producatorul de sticla.Dar pot aparea si surprize.
Pentru 101% siguranta iti achizitionezi dispozitivul numit Glassgas Handheld V2 care asta face.Detecteaza prezenta argonului intre sticle.Nu cred ca il gasesti la vreun producator ca sa il ceri imprumut.Ultima data cand am intrebat cat costa era undeva pe la 7600 de euro.

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogumilandia, on 04 iunie 2021 - 11:38, said:

Pentru 70% siguranta ceri certificat de conformitate de la producatorul de sticla.Dar pot aparea si surprize.
Pentru 101% siguranta iti achizitionezi dispozitivul numit Glassgas Handheld V2 care asta face.Detecteaza prezenta argonului intre sticle.Nu cred ca il gasesti la vreun producator ca sa il ceri imprumut.Ultima data cand am intrebat cat costa era undeva pe la 7600 de euro.

Cu alte cuvinte, mergem pe incredere !!! Posted Image  Naspa !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate