Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Probleme grave casă cumpărată

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu e criminal, dar poate ajunge la penal pentru inselaciune.

casa aia nu cade pe el, dar se crapa bine peretii de ajungi sa vezi prin ei.

#92
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021

View Posta_r_C, on 14 aprilie 2021 - 20:32, said:

E clar că nu s-a respectat nici adâncimea de fundare, nici lățimea șanțului de fundare - trebuia să aveți un prag de 15 cm unde începe betonul C8. Însă nu sunt doar 30 cm din 170 cm, așa cum spuneați. Măsurați de la pardoseală la limita inferioară a betonului - aceea e fundația dvs. Probabil are în jur de 110 cm.
Eu am fost la fața locului cu inginerul structurist care mi-a făcut proiectul de extindere a locuinței (împreună cu un arhitect). Iar el a spus că fundația are 30 de centimetri. Și că fundația este, cu o mică marjă, partea aflată în pământ, ce este deasupra solului este elevația sau soclul casei. Sincer nu înțeleg exact cum se calculează de la nivelul pardoselii... Includeți și elevația în fundație?

#93
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Nu vreau sa-l panichez pe initiator, dar daca la fundatie si-a permis sa dea buleala de ce sa nu fi facut si la stalpii de la parter economie?Sau la grinzi?

#94
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
grinzi stalpi placa...  ne cam apropiem de cedare casanta... unde "sobolanii" sunt prinsi sub darmaturi.

toata smecheria la proiectarea antisesismica (si nu mumai) e sa nu ai cedare casanta...
casa se fisureaza dar nu cade (imediat) si oamenii au timp sa iasa afara....

Edited by arg, 14 April 2021 - 22:46.


#95
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,801
  • Înscris: 01.09.2006

View PostMarins222, on 14 aprilie 2021 - 22:12, said:

Eu am fost la fața locului cu inginerul structurist care mi-a făcut proiectul de extindere a locuinței (împreună cu un arhitect). Iar el a spus că fundația are 30 de centimetri. Și că fundația este, cu o mică marjă, partea aflată în pământ, ce este deasupra solului este elevația sau soclul casei. Sincer nu înțeleg exact cum se calculează de la nivelul pardoselii... Includeți și elevația în fundație?
Adancimea de fundare se calculeaza de la cota terenului natural (acel CTN din poza pe care ai pus-o din proiect).
Cota de care tot zici tu, 1.70 m se calculeaza de la cota 0, pe pardoseala de la parter.
Tu, conform proiectului, trebuia sa ai fundatia 1.15 m in pamant, adica de la CTN de -0.55 m pana la CTF de -1.70 m.

#96
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021
O.k. Am înțeles acum. Lipsesc mai puțini centimetri, dar tot nu este conform cu proiectul și normativul... Mersi.

Edited by Dany_Darke, 15 April 2021 - 08:11.


#97
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019

View PostMarins222, on 14 aprilie 2021 - 22:12, said:


Eu am fost la fața locului cu inginerul structurist care mi-a făcut proiectul de extindere a locuinței (împreună cu un arhitect). Iar el a spus că fundația are 30 de centimetri. Și că fundația este, cu o mică marjă, partea aflată în pământ, ce este deasupra solului este elevația sau soclul casei. Sincer nu înțeleg exact cum se calculează de la nivelul pardoselii... Includeți și elevația în fundație?

Corect. În cei 170 cm din plan este inclusă și elevația.

#98
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostMarins222, on 15 aprilie 2021 - 07:47, said:

O.k. Am înțeles acum. Lipsesc mai puțini centimetri, dar tot nu este conform cu proiectul și normativul... Mersi.
Nu numai ca lipsesc ,  ci lipsesc cei mai importanti. Practic, casei tale ii lipseste sol bun de fundare, aflat sub temperatura de inghet (aprox 80 90 cm sub CTN).
Astfel chiar daca dezvoltatorul ar fi facut ca in project (120+50), dar la cota actuala de sapatura tot nu ar fi fost bine.
In parallel, ar trebui sa faci in studiu geo, in proximitatea casei, sa.ti zica situatia straturilor din zona ta.

Acuma:
1) mi se pare riscanta avea sapatura/beci construit linga casa in condition actuale
2) cred ca o astupare rapida, cu ceva lucrari suplimemtare de compact are, te.ar ajuta intr.o disputa in instanta, ca degradarea nu s.a produs din cauza ta.
3) sigur ca pt astea trebuie expertise, contraexpertize samd, dar e o metoda de tragere de timp.
4) ai contactat si alti beneficiari? Ei au intimpinat aceeasi problema, sau e doar in caz izolat?

Partea naspa ca daca va strangeti mai multi nu o sa va poate despagubi pe toti (probabil).
Bafta si nervi de otel

#99
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDodo03, on 12 aprilie 2021 - 23:03, said:

Acum nu cred ca se darama casa ,
Acum nu. Dar aș vrea să văd ce face la un cutremur serios.

View Postvandemm, on 13 aprilie 2021 - 17:50, said:

Omule vin uc harletul, iti sap la toate cele 4 coluti. Vreau sa dau carota in planseu si in pereti, sa ma conving daca -o ok.
Nu te lasă nimeni să faci asta. Un sondaj mititel lîngă fundație, poate, dacă e proprietarul foarte amabil, drăguț și disperat să vîndă. Carote? Glumești... Cine mai cumpără o casă făcută șvaițer?

View Posta_r_C, on 14 aprilie 2021 - 00:37, said:

"Nu cade casa/blocul" e principiul multor dezvoltatori și,  probabil, asta va constata și expertul MLPAT, chiar dacă nu s-a respectat cota de fundare.
Dezvoltatorii, poate.
Expertul însă va constata exact ce scrie la normativ. Nimic altceva că altfel își riscă ștampila de expert. Și n-o să vrea, că aia îi aduce bani frumoși. De eventualele chestii penale nu mai zic.


PS - inițiator, din pozele alea două am impresia că ai săpat ditamai groapa lîngă fundație. Aș zice să o astupi repede, să nu te trezești cu casa mai jos decît e acum.

#100
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
prin '90 aveau ai mei o dacie ruginita...
mergem noi la un nene sa schimbe praguri, aripi etc... ala ne demostra ca e praf dand in tabla cu un ciocan de 5kg... se rupea si ce era bun...

cam asa si astia a facut ditamai groapa sa demonstreze ca nu e vina lor. dar mai mult rau au facut.

din puctul meu de vedere trebuiau sa faca subzidirea si beciul.... urmand ca in viitorul apropiat sa faca subzidire si in rest.

dar cel mai periculos la casa aia e sa balteasca apa undeva langa un colt.

#101
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvandemm, on 13 aprilie 2021 - 17:50, said:

Cum propui o verificare, cine sa vina? EU cumpar casa cat de curand de exemplu, ce sa-i spun?


păi, îl rogi să-ți arate poze făcute la toate „lucrările ascunse” - așa cum cere legea să se facă
(la documentația de recepție trebuie să fie PV-uri de recepție lucrări ascunse, însoțite de fotografii!!!)

în altă ordine de idei: io am mii de poze făcute de la stadiul de groapă, pân-la cel de spargere șampanie!
-dacă vreau să adaug ceva, ȘTIU unde să găuresc pereții!
-dacă vreau să vând, îi arăt omului CE cumpără!

View PostMarins222, on 14 aprilie 2021 - 08:41, said:

Cât de paranoic să fii să mai sapi și la fundație?

acu cred că o să vrei poze :P

#102
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postgushpi, on 19 aprilie 2021 - 11:37, said:


păi, îl rogi să-ți arate poze făcute la toate „lucrările ascunse” - așa cum cere legea să se facă
(la documentația de recepție trebuie să fie PV-uri de recepție lucrări ascunse, însoțite de fotografii!!!)

în altă ordine de idei: io am mii de poze făcute de la stadiul de groapă, pân-la cel de spargere șampanie!
-dacă vreau să adaug ceva, ȘTIU unde să găuresc pereții!
-dacă vreau să vând, îi arăt omului CE cumpără!



acu cred că o să vrei poze Posted Image


Super, nu stiam ca e si in legislatie, nu am gasit legea ,dar am gasit ceva referitor. Normal era sa fie Lege

Regulament de receptie a lucrărilor de constructii si instalatii  aferente acestora
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 193 din 28/07/1994
Actul a intrat in vigoare la data de 28 iulie 1994

Documentatia tehnică privind executia (cap. B) va cuprinde:
a) autorizatia de executare a constructiei;
b) procesul-verbal de predare a amplasamentului si reperului de nivelment general;
c) înregistrările de calitate cu caracter permanent efectuate pe parcursul executiei lucrărilor, precum si celelalte documentatii întocmite conform prescriptiilor tehnice, prin care se atestă calitatea lucrărilor (rezultatul încercărilor efectuate, certificatele de calitate, condica de betoane, registrul proceselor verbale de lucrări ascunse, notele de constatare ale organelor de control, registrul unic de comunicări si dispozitii de santier, procesele-verbale de probe specifice si speciale etc.);
d) procesele-verbale de receptie a terenului de fundare, a fundatiilor si structurii de rezistentă,procesele-verbale, de admitere a fazelor determinante;
e) procesele-verbale privind montarea instalatiilor de măsurare prevăzute prin proiectul de urmărire specială a constructiilor, dacă este cazul, precum si consemnarea citirilor initiale de la care încep măsurătorile;
f) expertize tehnice, verificări în teren sau cercetări suplimentare efectuate în afara celor prevăzute de prescriptiile tehnice sau caietele de sarcini, rezultate ca necesare, ca urmare a unor accidente tehnice produse în cursul executiei sau ca urmare a unor greseli de executie;
g) caietele de atasament, jurnalul principalelor evenimente (inundatii, cutremure, temperaturi excesive etc.).
Documentatia tehnică privind receptia (cap. C) va cuprinde:
a) procesele-verbale de receptie (la terminarea lucrărilor si cel final), precum si alte acte anexate acestora – pe care comisia de receptie finală le consideră necesare a fi păstrate în cartea tehnică a constructiei;
Completat si modificat de Hotărâre nr. 940/2006


La astea te referi? As vrea cat mai explicit, pt a cere clientilor sau dezvoltatorilor la achitizie

#103
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,801
  • Înscris: 01.09.2006
Nu exista obligatia legala sa faci poze la lucrarile care devin ascunse, dar ar fi de bun simt. Mai ales daca faci casa pentru vanzare ...

#104
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View Postgushpi, on 19 aprilie 2021 - 11:37, said:

păi, îl rogi să-ți arate poze făcute la toate „lucrările ascunse” - așa cum cere legea să se facă
(la documentația de recepție trebuie să fie PV-uri de recepție lucrări ascunse, însoțite de fotografii!!!)

în altă ordine de idei: io am mii de poze făcute de la stadiul de groapă, pân-la cel de spargere șampanie!
-dacă vreau să adaug ceva, ȘTIU unde să găuresc pereții!
-dacă vreau să vând, îi arăt omului CE cumpără!



acu cred că o să vrei poze Posted Image
Arata-ne si noua unde scrie ca trebuiesc si poze facute!Legea si articolul din lege....altfel!
Ca e de bun simt sa faci poze e una ...dar ca e obligatoriu, nu stiam...

Edited by raducut123, 19 April 2021 - 20:14.


#105
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Câteva mențiuni:
1. Adâncimea de îngheț se ia fata de CTA (cota terenului amenajat)
2. Cota fundației pe planșa apare funcție de cota absolută 0, de aceea apare 1.70 și pare a fi la adâncime foarte mare
3. Cota 0 este la cca 30-45 cm deasupra CTA
4. La căsuțe, daca nu sunt probleme cu terenul, adâncimea de fundare este data de adâncimea de îngheț și nu de calculul in sine
5. Dimensiunile in plan ale fundației sunt date de tipul terenului și de calculul in sine

Edited by micutu82, 20 April 2021 - 06:58.


#106
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
mă bucur că inițiatorul a luat partea bună a mesajului meu!
despre poze: io, în calitate de „urmăritor” lucrări de RK și investiții nu primeam pv de lucrări ascunse făr-de poze!!!

nu e obligatoriu? dar legea ce zice aici:
”...înregistrările de calitate cu caracter permanent efectuate pe parcursul executiei lucrărilor” ?

PS: limba română este parșivă: este 100% interpretabilă!!! Posted Image

Edited by gushpi, 20 April 2021 - 07:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate