Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme grave casă cumpărată

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Totusi pune poza cu fundatia aia de 30cm ...este enorm de putin, doar daca tunzi iarba ajungi sub zid sau daca ploua putin mai tare. Hai..sa ne minunam si noi ! :)

#20
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021
Deja am vorbit la ProTV... O să fie făcut un reportaj pe tema asta cel mai târziu în ultima săptămână din aprilie. Plângere penală la poliție, civilă la instanță (care va stagna până la soluționarea cauzei penale), plângere la Inspectoratul de stat pentru construcții, la Protecția consumatorilor, chiar și la Primărie, deși nu va avea efect... Doar să îl stresez măcar puțin... Pe latura penală am convingerea că am cele mai mari șanse să se facă dreptate.

View PostDodo03, on 11 aprilie 2021 - 20:58, said:

Totusi pune poza cu fundatia aia de 30cm ...este enorm de putin, doar daca tunzi iarba ajungi sub zid sau daca ploua putin mai tare. Hai..sa ne minunam si noi ! Posted Image
Mâine merg să fac niște fotografii mai bune. Trebuie curățat puțin pământul de pe beton pentru a se vedea clar...

Edited by Dany_Darke, 11 April 2021 - 23:29.


#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Cine este constructorul, că mă interesează și pe mine să cumpăr în zonă, însă nu am găsit. Primul lucru când cumperi o casă este să faci un șanț de dezvelirea la fundație, sa vezi adâncimea. Pentru zona Măgurele, adâncimea minima de fundare este 90-100 cm, aia cu 170 cm, nu cred decât dacă din studiul geo a ieșit că pământul este contractil/sensibil la umezite, caz în care or sa îți crape zidurile destul de repede. Au rezistat case vechi cu fundația sus, ani de zile, cei drept erau doar parter.

#22
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021
O să dau în curând și numele dezvoltatorului imobiliar. Este unul de mică anvergură care face câteva case pe an, pe numele rudele (în cazul meu soția lui era în acte). Trebuie să fiu puțin atent să nu îi dau motive să își pună avocații pe mine... Potrivit legii el beneficiază de prezumția de nevinovăție pentru moment și orice afirmație făcută la adresa lui trebuie probată, deși totul este evident...

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFreak404, on 10 aprilie 2021 - 21:20, said:

Dute si vorbeste cu constructorul poate iti face consolidarea gratuit.


Sunt convins ca deabia asteapta :D

#24
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostMarins222, on 10 aprilie 2021 - 15:51, said:

Salut. Am o problemă și am nevoie de un sfat dezinteresat, sens în care fac apel la bunăvoința dvs.Am cumpărat în anul 2018 o casă nou construită P+1 în Măgurele, iar luna aceasta am vrut să construiesc un beci lângă casă. Cu această ocazie am descoperit că fundația casei are doar 30 de centimetri în loc de 170 cum scrie în proiectul construcției. Mai mult decât atât în cartea tehnică a construcției se regăsesc actele întocmite de dirigintele de șantier care atestă că fundația are 170 cm. Am luat legătura cu acest diriginte și mi-a spus că a semnat actele în cauză pentru a "ajuta" pe dezvoltator. Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa? Mai merită să o țin? Ați locui într-o casă cu fundația de 30 cm?

deci tu, daca ai patit-o vrei sa dai in judecata, dar, la randul tau, daca ai avea ocazia, i-ai face totusi si tu "Maradona" altuia...frumos mod de gandire ce sa zic..
daca esti baiat cinstit, pune-o la vanzare, dar mentioneaza faptul ca fundatia are 30 de cm si atunci respect..

Edited by Gbr_smt, 12 April 2021 - 08:36.


#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postzamolxis01, on 10 aprilie 2021 - 21:47, said:

Nu cumva este o fundație izolata, cu cuzineti in dreptul stalpilor, iar legatura dintre ei se realizeaza cu acea centura introdusa 30 cm in sol?

OMU' ZICE CLAR CĂ DIRIGINTELE A RECUNOSCUT!

Mergi la primarie la compartimentul urbanism si cere proiectul de rezistenta care este la dosarul casei.

nu e niciun proiect de rezistență la dosarul casei, la primărie :(

Teoretic, o casa cu etaj cantareste mai mult de 200 de tone.
O fundatie continua de 30 cm nu putea rezista la o asemenea greutate timp de 3 ani.

ești în eroare!
blocurile comuniste (P+4) au fundații de 2,5 metri
noi facem case de P+1 cu fundație jumate cât îi trebuie unui bloc :(



#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMikeSpike, on 10 aprilie 2021 - 22:08, said:

Terzo-poate gasesti un comparator la fel ca tine,care nu se uita/intereseaza de treburi bazice
Nu zău? Tu cînd cumperi o casă sapi să vezi cît de adîncă e fundația? Hai, mai las-o...

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
În afară de cei care au cât de cunoștință cu geologia, nu prea se uită la acest aspect. Curios, este că am întrebat câțiva constructori din zona la ce adâncime au fundat și mi-au zis la 90 cm. Terenul în Măgurele este bun, nu este contractul, aia cu 170 cm, chiar nu o înțeleg.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostGbr_smt, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

deci tu, daca ai patit-o vrei sa dai in judecata, dar, la randul tau, daca ai avea ocazia, i-ai face totusi si tu "Maradona" altuia...frumos mod de gandire ce sa zic..
daca esti baiat cinstit, pune-o la vanzare, dar mentioneaza faptul ca fundatia are 30 de cm si atunci respect..
Eu nu am gasit nimic sa-ti sustina cele afirmate.Asa ca , te rog, explica.
Mai ales ca:

View PostMarins222, on 11 aprilie 2021 - 20:12, said:

Să vând casă este exclus! Nu vreau să treacă și altcineva prin experiența de care m parte eu acum.
...

Asa ca:

View PostGbr_smt, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

...frumos mod de gandire ce sa zic..
...

Edited by cristobob, 12 April 2021 - 09:26.


#29
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostMarins222, on 10 aprilie 2021 - 15:51, said:

Salut. Am o problemă și am nevoie de un sfat dezinteresat, sens în care fac apel la bunăvoința dvs.Am cumpărat în anul 2018 o casă nou construită P+1 în Măgurele, iar luna aceasta am vrut să construiesc un beci lângă casă. Cu această ocazie am descoperit că fundația casei are doar 30 de centimetri în loc de 170 cum scrie în proiectul construcției. Mai mult decât atât în cartea tehnică a construcției se regăsesc actele întocmite de dirigintele de șantier care atestă că fundația are 170 cm. Am luat legătura cu acest diriginte și mi-a spus că a semnat actele în cauză pentru a "ajuta" pe dezvoltator. Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa? Mai merită să o țin? Ați locui într-o casă cu fundația de 30 cm?
uite aici...
omul la inceput intreaba daca mai merita sa o tina, dupa care "sa o vand e exclus"...

Edited by Gbr_smt, 12 April 2021 - 09:39.


#30
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
nu se gândește că topicul ăsta ar putea fi baza pentru "înșelăciune" dacă o vinde și nu îi spune cumpărătorului.

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostGbr_smt, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

deci tu, daca ai patit-o vrei sa dai in judecata, dar, la randul tau, daca ai avea ocazia, i-ai face totusi si tu "Maradona" altuia...frumos mod de gandire ce sa zic..
daca esti baiat cinstit, pune-o la vanzare, dar mentioneaza faptul ca fundatia are 30 de cm si atunci respect..
46%
Parerea mea: mult subestimat acest procent.

Edited by jm2010, 12 April 2021 - 11:18.


#32
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021

View PostGbr_smt, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

deci tu, daca ai patit-o vrei sa dai in judecata, dar, la randul tau, daca ai avea ocazia, i-ai face totusi si tu "Maradona" altuia...frumos mod de gandire ce sa zic..
daca esti baiat cinstit, pune-o la vanzare, dar mentioneaza faptul ca fundatia are 30 de cm si atunci respect..
Salut. Cred că nu ai citit cu atenție totuși... Eu am spus explicit că exclud posibilitatea de a revinde acest imobil. Nu știu de unde ai tras concluziile ce rezultă din mesajul tău... Este o neînțelegere.

View Postradunic, on 12 aprilie 2021 - 09:17, said:

Nu zău? Tu cînd cumperi o casă sapi să vezi cît de adîncă e fundația? Hai, mai las-o...
De jur împrejurul casei a fost turnat un trotuar cu grosimea de vreo 10 centimetri și lat cam de 80 de cm. A fost destul de greu să îl sparg. M-am gândit inițial să sap la temelie, dar era complicat de realizat efectiv, așa că am renunțat... Acum este tardiv pentru regrete... Chiar sunt curios dacă cineva a săpat să vadă adâncimea fundației...

View Postedi10000, on 10 aprilie 2021 - 22:36, said:

De ce sa mearga la primarie? Nu are si el dosarul casei, ca este obligatoriu? Vezi ce scrie in proiect, ce tip de fundatie ai.
Am dosarul casei. Scrie cota de fundare -170 cm...

View Postraducut123, on 10 aprilie 2021 - 21:35, said:

Pune-ne si noua niste poze sa ne minunam de frumoasa noastra tara...

Attached File  IMG_20210412_120751.jpg   673.27K   241 downloads

Cam așa se prezintă situația...

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 12 April 2021 - 21:39.


#33
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Eu aș săpa, și aș mai face și o expertiză cu un constructor, chit că mai costă 2-3000 lei, dar măcar stau liniștit apoi.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMarins222, on 12 aprilie 2021 - 20:21, said:

...
auzi colegu, tu ai proiect si autorizatie de constructie pt groapa aia?

Edited by arg, 12 April 2021 - 21:49.


#35
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postvali, on 12 aprilie 2021 - 09:50, said:

nu se gândește că topicul ăsta ar putea fi baza pentru "înșelăciune" dacă o vinde și nu îi spune cumpărătorului.

View PostGbr_smt, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

deci tu, daca ai patit-o vrei sa dai in judecata, dar, la randul tau, daca ai avea ocazia, i-ai face totusi si tu "Maradona" altuia...frumos mod de gandire ce sa zic..
daca esti baiat cinstit, pune-o la vanzare, dar mentioneaza faptul ca fundatia are 30 de cm si atunci respect..

Altii care vorbesc fara sens.

Daca ti-e lene sa citesti ce a scris omul, cum iti permiti sa te trezesti vorbind. Ti-au dat cu QUOTE oameni, si tu tot insisti in prostie si mai esti si rau intentionat.
Daca omul a spus clar ca NU ARE INTENTIA SA O VANDA ,tu vrei sa spui ca face fente.
Omul a  spus  CLAR inselaciunea, face procese, notificari la toate personajele, PRO TV ul vine  , da numele contructor cand se va putea,  pozele la fundatie, ca sa dezvaluie inselaciunea, dar tu , dupa mintea ta, ai inteles ca toate astea sunt de fapt intentia de a trage EL teapa.

A intrebat daca merita sa stea in ea, intre timp. In alea 6-12-18-24 luni pana se clarifica ceva ape

Ba, o sa ti vina ziua cand ai sa fii la pamant, cum e omul acum, si o sa se uite unii Luuung de tot la tine, sa vada ce faci. Si o sa te intrebe asa, cum spui tu: da tu nu vezi ca tu faci aia si aia ?
Pana nu esti in situatia lui nu te intereseaza. Hai sa vorbim mult ,prost , si aiurea ,unii pe aici.
Cand o sa fii jos in loc sa primesti ajutor, o sa o iei la temelie tata. Fiindca asta iti ceri.

Edited by vandemm, 12 April 2021 - 21:55.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMarins222, on 11 aprilie 2021 - 20:12, said:

...
nu e datoria lui sa puna ruleta si sa masoare. pt chestia asta raspunde seful de santier, dirigintele, proiectantul si isc-ul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate