Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Probleme grave casă cumpărată

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021
Salut. Am o problemă și am nevoie de un sfat dezinteresat, sens în care fac apel la bunăvoința dvs.Am cumpărat în anul 2018 o casă nou construită P+1 în Măgurele, iar luna aceasta am vrut să construiesc un beci lângă casă. Cu această ocazie am descoperit că fundația casei are doar 30 de centimetri în loc de 170 cum scrie în proiectul construcției. Mai mult decât atât în cartea tehnică a construcției se regăsesc actele întocmite de dirigintele de șantier care atestă că fundația are 170 cm. Am luat legătura cu acest diriginte și mi-a spus că a semnat actele în cauză pentru a "ajuta" pe dezvoltator. Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa? Mai merită să o țin? Ați locui într-o casă cu fundația de 30 cm?

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
S-o vinzi stiind ca are fundatia de 30 cm va fi greu pt ca nu poti ascunde asta si vei vinde in pierdere. Vezi ce se poate face constructiv, daca se pot insera piloni in interior/exterior. Si pune-l pe vanzator si diriginte sa plateasca. Sau cere-le banii inapoi. Avocat + expertiza.

#3
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Doar dupa consolidare as sta in ea.
Daca o vinzi si nu prezinti defectul de construire "viitorul proprietar" te da in judecata pentru ascunderea viciilor si pierzi bani + timp, apoi daca aduci la cunostinta viciile iar pierzi bani. Deci e nasoala situatia ta, poate mai scoti din parleala cu constructorul.Dute si vorbeste cu constructorul poate iti face consolidarea gratuit.

Edited by Freak404, 10 April 2021 - 21:21.


#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View PostMarins222, on 10 aprilie 2021 - 15:51, said:

Salut. Am o problemă și am nevoie de un sfat dezinteresat, sens în care fac apel la bunăvoința dvs.Am cumpărat în anul 2018 o casă nou construită P+1 în Măgurele, iar luna aceasta am vrut să construiesc un beci lângă casă. Cu această ocazie am descoperit că fundația casei are doar 30 de centimetri în loc de 170 cum scrie în proiectul construcției. Mai mult decât atât în cartea tehnică a construcției se regăsesc actele întocmite de dirigintele de șantier care atestă că fundația are 170 cm. Am luat legătura cu acest diriginte și mi-a spus că a semnat actele în cauză pentru a "ajuta" pe dezvoltator. Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa? Mai merită să o țin? Ați locui într-o casă cu fundația de 30 cm?
Pune-ne si noua niste poze sa ne minunam de frumoasa noastra tara...

#5
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Nu cumva este o fundație izolata, cu cuzineti in dreptul stalpilor, iar legatura dintre ei se realizeaza cu acea centura introdusa 30 cm in sol?
Mergi la primarie la compartimentul urbanism si cere proiectul de rezistenta care este la dosarul casei.
In acest mod clarifici ce este in proiect si ce este pe teren.
Teoretic, o casa cu etaj cantareste mai mult de 200 de tone.
O fundatie continua de 30 cm nu putea rezista la o asemenea greutate timp de 3 ani.

Edited by zamolxis01, 10 April 2021 - 21:56.


#6
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Prietene , daca tu esti real si casa aia exista pentru mine e ceva de domeniul SF. Fundatia aia e mai mica fata de unele maciuci de pe topicul" cat de mare o aveti?.. de aici de pe softpedia" - Doamne Fereste!
Daca exista...imi pare rau pentru tine, vorbeste cu oameni specializati si vezi ce solutii sunt.

Edited by Dodo03, 10 April 2021 - 21:48.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Primo-zguduie-l pe ala de a semnat>dirigintele de santier. Secondo- cauta grinda de betonarmat sa dai cu fruntea. Terzo-poate gasesti un comparator la fel ca tine,care nu se uita/intereseaza de treburi bazice

#8
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postzamolxis01, on 10 aprilie 2021 - 21:47, said:

Nu cumva este o fundație izolata, cu cuzineti in dreptul stalpilor, iar legatura dintre ei se realizeaza cu acea centura introdusa 30 cm in sol?
Mergi la primarie la compartimentul urbanism si cere proiectul de rezistenta care este la dosarul casei.
In acest mod clarifici ce este in proiect si ce este pe teren.
Teoretic, o casa cu etaj cantareste mai mult de 200 de tone.
O fundatie continua de 30 cm nu putea rezista la o asemenea greutate timp de 3 ani.
De ce sa mearga la primarie? Nu are si el dosarul casei, ca este obligatoriu? Vezi ce scrie in proiect, ce tip de fundatie ai.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Marins222, on 10 aprilie 2021 - 15:51, said:

Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa?
Ce treabă ai cu constructorul?
El ți-a vândut casa?

#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
pașii logici sunt așa:
1. angajat firmă care să verifice și să facă un raport/constatare că fundația are 30cm.
2. angajat avocat și dat în judecată fostul proprietar, constructorul și dirigintele pentru înșelăciune. pe toți 3.
orice tentativă de negociere cu oricine se va solda cu "marș mă de aici".

nu vrei asta? pune mâna și repară singur, pentru că a vorbi și a negocia oral cu oricine e pierdere de timp și îți faci singur rău gratuit.
am râs irl la aia "vorbește cu constructorul, poate repară gratis". sigur că da.

Edited by vali, 11 April 2021 - 06:50.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 ericmario, on 11 aprilie 2021 - 06:43, said:

Ce treabă ai cu constructorul?
El ți-a vândut casa?
El a construit-o fara se respecte planurile. Intotdeauna se respecta planurile, nu se face dupa "a zis ala ca el vrea altfel". Asa ca, este vinovat si poate incepe de la constructor plus dirigintele care a semnat.

Edited by jm2010, 11 April 2021 - 11:46.


#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu nu as avea curaj sa cumpar o casa fara sa vad etapele constructiei cu ochii mei sau sa fie dintr-un proiect in care s-au facut mai multe identice si a vazut lumea cand au fost facute.

N-as sta in asa ceva, as da in judecata cu scopul de a imi recupera banii, eventual si ceva deranj, apoi as lua ceva la sigur.

Japitele incearca sa traga tepe si sub ochii tai, darmite cand nu se uita nimeni, de asta facutul dinainte, fara sa vada nimeni, noaptea ca hotii, si vandutul dupa, e scenariul lor preferat, nu le convine cand le sta clientul pe cap si nu mai pot face casa la jumate din costul normal din proiect. Au fost cazuri si de case facute din caramida reciclata de la case demolate, cu portiuni din structura de rezistenta lipsa etc, iei ca la loz in plic daca nu vezi cand se face.

Edited by Notsure, 11 April 2021 - 12:19.


#13
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
As putea face pariu ca a fost executata in regie proprie. Asta inseamna ca executantul a fost si beneficiar, cu dirigintele mana in mana. Neaparat si plangere la ISC dupa ce faci o expertiza, astfel putza ala de diriginte ar trebui sa ramana fara stampila!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Tu totuși ești sigur ca în acte ai 1.70m? De la nivelul solului? E enorm de mult, nu e locuință lacustră, nu?

#15
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

 Marins222, on 10 aprilie 2021 - 15:51, said:

Salut. Am o problemă și am nevoie de un sfat dezinteresat, sens în care fac apel la bunăvoința dvs.Am cumpărat în anul 2018 o casă nou construită P+1 în Măgurele, iar luna aceasta am vrut să construiesc un beci lângă casă. Cu această ocazie am descoperit că fundația casei are doar 30 de centimetri în loc de 170 cum scrie în proiectul construcției. Mai mult decât atât în cartea tehnică a construcției se regăsesc actele întocmite de dirigintele de șantier care atestă că fundația are 170 cm. Am luat legătura cu acest diriginte și mi-a spus că a semnat actele în cauză pentru a "ajuta" pe dezvoltator. Îl voi da în judecată pe constructor, dar ce mă sfătuiți să fac cu casa? Mai merită să o țin? Ați locui într-o casă cu fundația de 30 cm?
Se poate corecta problema prin subzidire. Se sapă gropi din metru în metru, lipite de casă (nu toate deodată, pe rînd), se degajează pămîntul de sub fundație și se toarnă beton în groapă. Practic se fac un fel de stîlpi groși pe care va sta fundația. Apelează la cineva priceput, folosind  cuvîntul magic "subzidire".

Ignoră atacurile la persoană din mesajele de mai sus. Unii doar atîta pot.
Și da, un proces poate da șansa ca subzidirea să se facă pe banii vinovatului.

Edited by Iocan, 11 April 2021 - 17:26.


#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
De ce atacuri te plangi, de cele la adresa japitelor care trag tepe in tara asta? Ca pe victima nu vad sa o fi atacat nimeni.


Iar cei care spuneti ca ar fi nu stiu ce structura ce nu se vede si aia 30cm sunt nu stiu ce, nu ati citit ca omul l-a luat la rost pe diriginte si acesta a recunoscut si a zis ca a semnat ca sa il ajute pe dezvoltator, adica, a se citi: "sa mananca si gura mea, boss, ca e vremuri grele"

Aici, pe langa ca aia ar trebui sa ii dea omului toti banii si ceva daune morale in plus, sa isi ia sau faca alta casa, ar trebui sa se lase cu dosare penale pentru inselaciune si punerea vietii oamenilor in pericol, de preferat si pedepse cu executare, macar cate jumate de an de caciula, iar cazul mediatizat, sa ia aminte si alte scursuri umane.
Cat despre pastrat casa, daca la centura au facut asa, garantati voi restul structurii sau compozitia materialelor? Oamenii aia sunt capabili sa isi vanda mamele, nu as risca sa stau intr-o casa facuta de ei.

Edited by Notsure, 11 April 2021 - 18:43.


#17
Marins222

Marins222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2021
Să vând casă este exclus! Nu vreau să treacă și altcineva prin experiența de care m parte eu acum.

Nu este fundație pe cuzineți! Am sperat la asta, dar nu este cazul... Oricum în proiectul construcției apare clar fundație "clasică", -170 cm ...

Da, sunt sigur... Tot le studiez de vreo săptămână... Și toți vecinii din zonă așa au în proiect. -170 cm... Nu au făcut toți la -170, dar au cel puțin un metru de fundație...

As putea face pariu ca a fost executata in regie proprie. Asta inseamna ca executantul a fost si beneficiar, cu dirigintele mana in mana. Neaparat si plangere la ISC dupa ce faci o expertiza, astfel putza ala de diriginte ar trebui sa ramana fara stampila!

Așa a fost... Regie proprie, dezvoltator mai mic, diriginte de șantier cu vârsta de 70 de ani care nu prea mai are ce păți...

Constructorul este și un mic dezvoltator imobiliar. A construit mai multe case. Cea cumpărată de mine trecută pe numele soției lui... Altele pe numele tatălui, mamei, socrului... Din păcate am aflat târziu.

 MikeSpike, on 10 aprilie 2021 - 22:08, said:

Primo-zguduie-l pe ala de a semnat>dirigintele de santier. Secondo- cauta grinda de betonarmat sa dai cu fruntea. Terzo-poate gasesti un comparator la fel ca tine,care nu se uita/intereseaza de treburi bazice
Salut. Este exclus să o vând altcuiva. Nu pot face asta. Chiar m-am interesat, am prieteni/cunoștințe, chiar și rude care sunt constructori și au fost la fața locului să vadă casa. Nimeni nu a semnalat nimic grav. Dar la fundație am mers pe ce scria în acte. Și banca a mers tot pe ce scria în acte. Chiar nu am luat în calcul să sap la temelie... Mi se părea exagerat.

După ce am căutat casă cinci ani, la un moment dat era inevitabil momentul în care urma "să las garda jos" și să fac un compromis...

 Freak404, on 10 aprilie 2021 - 21:20, said:


Am vorbit cu constructorul/dezvoltator și nu este interesat de vreo înțelegere. Așteaptă să îl dau în judecată și știe că va dura 3-4 ani procesul. Pentru moment este liniștit, nu are nimic pe numele lui... Dar eu de formație sunt jurist specializat în penal. Sunt ferm convins că în maxim 3 luni va avea blocate conturile lui și ale soțieiși sechestru asigurător pe casele deținute de rudele lui. Pe lângă infracțiunea de "înșelăciune" mai este și o alta la regimul construcțiilor... Plus "fals intelectual" comis de dirigintele de șantier... Problema este că legile sunt interpretabile, prea interpretabile...

Edited by Dany_Darke, 11 April 2021 - 20:42.


#18
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Karma is a bitch! Go for it! Sper sa fie mai rapid de 3 luni. Tine-ne la curent! Spor!

Edited by lucianburjuiul, 11 April 2021 - 20:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate