Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Universitati din Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Salut, sunt elev de clasa a XII-a la Mate-Info si cam vine vremea sa imi aleg facultatea. Deja m-am gandit la AC UPB (sau ETTI daca n-am noroc), dar parintii ma bat la cap (pe buna dreptate daca ma gandesc mai bine) sa imi aleg si alte facultati ca sa am "back-ups"
Eu pe langa UPB ma gandeam sa aplic si la UB FMI Info ca doar nu se da admitere, la UAIC pe Info ca tot asa nu e admitere si la UBB/UTCN daca nu se da admiterea in aceeasi zi cu Poli
Mai sunt si alte variante de Info/AC bune? Am auzit si de UniTBV ca ar fi o facultate buna dar nu sunt foarte sigur
Posted Image

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Alooo ....
Mai mult de jumatate din companiile de IT fac pipi pe diploma de licenta
Logica e simpla - daca ai cartonul, nu inseamna ca te si pricepi
Alege ce-o fi ca ... urma alege

#3
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostNaijax, on 10 aprilie 2021 - 14:45, said:

Alooo ....
Mai mult de jumatate din companiile de IT fac pipi pe diploma de licenta
Logica e simpla - daca ai cartonul, nu inseamna ca te si pricepi
Alege ce-o fi ca ... urma alege
Chiar fac pipi? Eu credeam ca diploma merita

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ma rog - diploma iti acorda un oarecare avantaj dar nu mai este considerata o necesitate la angajare in IT.
Sunt baieti care pur si simplu au urmat un curs de programare si sunt mult mai buni ca tine care ai facultate.
Care crezi ca va fi ales de angajator ?

#5
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Cam orice variante sunt bune, poate mai putin spiru haret care are un "renume". La informatica nu conteaza facultatea, conteaza doar ce stii tu(iar asta va depinde de tine, nu de facultate). In alte domenii poate e altfel, aici e foarte personala treaba, facultatea e pentru hartie.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
facultatea nu reprezinta un avantaj, ci un MARE avantaj; din multe puncte de vedere.
si sa fie una serioasa.
urmeaza sfatul parintilor, ca ei stiu ce zic...
uita-te la Denis Tudor (are Micutzu un podcast cu el pe youtube)

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postandreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:52, said:

Chiar fac pipi? Eu credeam ca diploma merita

Nu lua in serios ce spun cei care sustin teoria asta cu diplomele care nu conteaza. Ok, nu conteaza acum, dar pe tine te asteapta 40 de ani de cariera, oricand se poate schimba situatia si atunci tu trebuie sa fii adaptat. Nu cred ca ti-ar conveni sa te apuci de facultate la 50 de ani.....
In plus, nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul, desi acum nu te gandesti poate situatia din viitor o sa fie alta si va trebui sa pleci in strainatate. Nu stii de ce ai nevoie pe acolo, asa ca o diploma nu strica niciodata.

#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

View Postandreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:22, said:

Salut, sunt elev de clasa a XII-a la Mate-Info si cam vine vremea sa imi aleg facultatea. Deja m-am gandit la AC UPB (sau ETTI daca n-am noroc), dar parintii ma bat la cap (pe buna dreptate daca ma gandesc mai bine) sa imi aleg si alte facultati ca sa am "back-ups"
Eu pe langa UPB ma gandeam sa aplic si la UB FMI Info ca doar nu se da admitere, la UAIC pe Info ca tot asa nu e admitere si la UBB/UTCN daca nu se da admiterea in aceeasi zi cu Poli
Mai sunt si alte variante de Info/AC bune? Am auzit si de UniTBV ca ar fi o facultate buna dar nu sunt foarte sigur
Posted Image
pot sa intrebi prietenii.sa faci teste .sa vezi ce ti place. Da la Upb si vezi dupa

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postandreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:52, said:

Chiar fac pipi? Eu credeam ca diploma merita

merita pe principiul ca e destul de greu sa treci prin facultate fara sa se lipeasca ceva meserie de tine. De exemplu, eu cand am terminat facultatea de calculatoare in 2012 si am mers la interviuri, nu am primit intrebari la interviuri care sa nu le fi stiut daca eram putin mai atent la cursuri. Altfel zis, facultatea te pregateste relativ ok pt interiviurile pt pozitii de junior.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:22, said:

Mai sunt si alte variante de Info/AC bune?
Ai cam mentionat marile centre universitare, pune si Timisoara pe lista. Insa ETTI n-are ce cauta daca tu vrei programare.

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2021 - 15:52.


#11
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postcarolinaherera, on 10 aprilie 2021 - 15:23, said:

facultatea nu reprezinta un avantaj, ci un MARE avantaj; din multe puncte de vedere.
si sa fie una serioasa.
urmeaza sfatul parintilor, ca ei stiu ce zic...
uita-te la Denis Tudor (are Micutzu un podcast cu el pe youtube)

View Postgiuliani, on 10 aprilie 2021 - 15:25, said:

Nu lua in serios ce spun cei care sustin teoria asta cu diplomele care nu conteaza. Ok, nu conteaza acum, dar pe tine te asteapta 40 de ani de cariera, oricand se poate schimba situatia si atunci tu trebuie sa fii adaptat. Nu cred ca ti-ar conveni sa te apuci de facultate la 50 de ani.....
In plus, nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul, desi acum nu te gandesti poate situatia din viitor o sa fie alta si va trebui sa pleci in strainatate. Nu stii de ce ai nevoie pe acolo, asa ca o diploma nu strica niciodata.
Iar voi lucrati ca it-isti? :D

Da, diplomele sunt un plus, insa cum am zis, nu conteaza UNDE faci(poate decat daca ai diploma de MIT si chiar si cu aia putin probabil sa scapi de testare practica a cunostintelor)

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019

View Postgiuliani, on 10 aprilie 2021 - 15:25, said:


Nu lua in serios ce spun cei care sustin teoria asta cu diplomele care nu conteaza. Ok, nu conteaza acum, dar pe tine te asteapta 40 de ani de cariera, oricand se poate schimba situatia si atunci tu trebuie sa fii adaptat. Nu cred ca ti-ar conveni sa te apuci de facultate la 50 de ani.....
In plus, nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul, desi acum nu te gandesti poate situatia din viitor o sa fie alta si va trebui sa pleci in strainatate. Nu stii de ce ai nevoie pe acolo, asa ca o diploma nu strica niciodata.
eu cred ca diploma este certificarea oficiala nu numai a unei meserii,
ea spune multe despre tine - vei avea o anumita atitudine, comunicare, perceptie si gandire.
acestea se dobandesc in anii de studiu, timp in care esti prins intr-o conjunctura cu nivel ridicat de pretentii privind
abordarea situatiilor, chiar si formarea vocabularului etc
si deci rezultatul nu va putea fi decat unul bun :)

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postandreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:22, said:

Mai sunt si alte variante de Info/AC bune?
Toate sunt la fel.
Si da, nu prea mai conteaza diplomele in IT. De invatat oricum inveti acasa, nu la facultate.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBamyhun, on 10 aprilie 2021 - 17:01, said:

Iar voi lucrati ca it-isti? Posted Image

Da, diplomele sunt un plus, insa cum am zis, nu conteaza UNDE faci(poate decat daca ai diploma de MIT si chiar si cu aia putin probabil sa scapi de testare practica a cunostintelor)

Nu, sunt inginer, dar asta conteaza mai putin. Ideea e ca nu poti stii cum vor evolua lucrurile, iar un sfat de genul asta dat unui copil de 18 ani mi se pare o mare eroare. Chiar si aruncat asa pe un forum.

#15
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca nu faci Universitatea de la Resita sau pe cea de la Herculane, e ok.

Acum, serios, cat timp esti tanar si dornic de invatare, e recomandat sa te duci acolo unde iti poti pune in practica abilitatile si cunostintele. Adica la acele facultati/universitati care au cercuri de robotica/etc, nu doar limbaj de lemn si toceala pt examene, ca nu te vor ajuta cu nimic ulterior.

Edited by Thuraya_123, 12 April 2021 - 04:31.


#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostFriskey, on 10 aprilie 2021 - 17:50, said:

Toate sunt la fel.
Si da, nu prea mai conteaza diplomele in IT. De invatat oricum inveti acasa, nu la facultate.

Un absolvent de matematica / informatica are un alt fel de gandire in comparatie cu un absolvent de liceu. Chiar daca faci multe materii 'inutile', mediul,(profesorii, colegii, oportunitatile)  iti ofera o scoala si o experinta de maturizare intelectuala de neinlocuit.

Chiar daca anumite cursuri nu au finaliate directa, mintea omului este influentata in bine: se deschid niste orizonturi.

PS: Florian Talpes, Mariuca Talpes ( Bit Defendere) absolventi de Matematica
Daniel Dines ( UIPath) absolvet matematica-informatica Universitate.
Marius Tîrcă (UIPath) - Politehnica Bucuresti - foarte probabil automatica.

Edited by RomeoM, 24 April 2021 - 10:27.


#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 giuliani, on 11 aprilie 2021 - 14:58, said:



Nu, sunt inginer, dar asta conteaza mai putin. Ideea e ca nu poti stii cum vor evolua lucrurile, iar un sfat de genul asta dat unui copil de 18 ani mi se pare o mare eroare. Chiar si aruncat asa pe un forum.

Ai perfecta dreptate, imi dau seama si ce valori poti sa aiba cei care propovaduiesc aiureli dintr-astea, conform carora conteaza strict banul pe care-l faci lunar.

 andreii4563, on 10 aprilie 2021 - 14:52, said:


Chiar fac pipi? Eu credeam ca diploma merita

Fa si tu o selectie, esti deja om mare, o sa auzi multe tampenii in viata. Poate n-or fi cele mai bune facultati din lume (nu-s nici cele mai proaste, asta e clar), dar ai sanse infinit mai multe sa iti dezvolti mintea si sa intalnesti oameni destepti decat unul fara, care face un curs de IT si isi foloseste experienta castigata in ani multi, petrecuti pe jocuri cu impuscaturi.
Back-up-ul sugerat de parinti e un sfat bun, ia-l in seama! Bafta multa sa ai, trece si pandemia asta, cei destepti (si sanatosi) vor fi pe plus. Repet, nu banul e cheia discutiei.

Edited by denky, 25 April 2021 - 08:29.


#18
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

 giuliani, on 10 aprilie 2021 - 15:25, said:


 carolinaherera, on 10 aprilie 2021 - 17:04, said:


Sfaturile celor doi colegi rezumă cel mai bine situația. Pentru că a face o facultate înseamnă nu doar că ai o diplomă, ci și ceea ce înțelepciunea populară spune „a fi școlit” adică îți deschide și mintea, nu doar te învață o meserie.
Și da, întotdeauna singurii oameni care îți vor binele complet dezinteresați fiiind sunt părinții (vorbind de niște relații părinți-copil normale).
Concluzia: fă o școală! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate