Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cum sa scriu despre Google si altele in lucrarea de licenta? ( problema cu plagiatul, desigur ).

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
rubikutz

rubikutz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2021
Avand in vedere ca lucrarea mea de licenta consta intr-un site web asemanator cu YouTube, realizat cu cateva API-uri de la Google, n-am de ales decat sa scriu despre Google, serverele lor, API, Cloud computing, etc etc. Cum scriu eu despre toate astea fara sa iasa la plagiat? Nu am de unde sa le stiu de la mine, evident ca le iau de undeva. Nu stau acum sa cumpar carti, deci solutia ramane wikipedia. Evident nu dau copy paste, citesc printre randuri si scriu ce mi se pare mai interesant.

Principala problema e ca trebuie 20-25 de pagini de vrajeala de asta si tare ma tem ca iese ceva la plagiat, fix la partea asta care nici nu prea are legatura cu proiectul in sine. Sigur ca o specific fiecare site de pe care iau informatiile, dar oare e suficient? In principal mai mult ma uit pe wikipedia eng ( ca ro e cam saraca ) si traduc in romana, fac un rezumat si scriu in lucrare. Faptul ca traduc din alta limba ma gandesc ca scade sansele sa iasa la plagiat. Sa scriu de la mine despre infrastructura Google... mai greu, ori am trecut eu prin facultate degeaba, ce sa zic.

Ce pot face mai mult sa ma feresc de problema asta? La documentatia lucrarii in sine nu se pune problema, o sa scriu doar de la mine, ca imi povestesc codu cu alte cuvinte, imi desenez singur schemele, si tot ce mai e nevoie, dar pana acolo... n-am decat sa iau de pe net. Cat sa si schimb formularea cand vorbesc despre serverele celor de la Google, sau despre ce face API-ul X si Y sau mai stiu eu ce.

Acum ca ies 10 pagini din 70 plagiate, imi anuleaza licenta?

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
1. Lucrarea de licență se face din alte lucrări, nu din Wikipedia.
2. Consider că poți formula lucrarea astfel încât să nu folosești copy-paste. Altfel nu merită să îți mai bați capul cu facultatea. Cu alte cuvinte, dacă tu citești un capitol dintr-o carte și apoi o pui deoparte, poți să faci un rezumat de o pagină din cuvintele tale?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Wikipedia in mediul academic e de evitat. Ai multa documentatie publica + tot felul de articole stiintifice disponibile gratuit.

Nu copiezi propozitii dintr-o parte in alta. Faci un rezumat, legi informatii din mai multe surse, etc.

Exemple:
https://research.google/
https://www.research...form_Difference
https://static.googl...duce-osdi04.pdf

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
In Wikipedia ai link-uri către sursele din care s-au luat informațiile, le poți consulta si chiar cita pe acelea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate