Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care sint motivele scumpirii excesive a materialelor de constructii ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Energia și carburantul au ajuns la cote maxime fără a exista vreun motiv real.
Închiderea fabricilor a produs diminuarea stocurilor de materiale în lume.
E ultima zvâcnire înainte de a se da legile eco. Salvarea planetei, amprenta de carbon, etc...
Și ca de obicei nu se va schimba mare lucru în poluarea planetei, doar o metoda de a face profituri imense.
Din păcate nu e o bula ci un trend. La fel cu a manca o roșie fara pesticide mai scumpa de 8 ori ca una banala din comerț.
Produsele lemnoase deja au ajuns la prețul lor în metale prețioase, probabil trendul e sa nu îți mai permiti nimic.
Poate e momentul la o gândire economica, sustenabila și minimalista.

#56
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Economic intelege toata lumea ce inseamna, dar sustenabil si minimalist sunt termene sofisticate propagate de trend ca sa ti se inchida gura cand iti ramane cascata la vederea costurilor.

#57
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Japonia face lucrul acesta de mult timp. Populatia a învățat sa se mulțumească cu puțin, suprafețe mici și locuințe inghesuite, fără mașini, mancare auto-raționalizata, munca multa, somn putin, trai minimalist.
Si se știe ca sunt cei mai fericiți oameni de pe planeta.

#58
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostLustra-Anagram, on 29 decembrie 2021 - 20:51, said:

Japonia face lucrul acesta de mult timp. Populatia a învățat sa se mulțumească cu puțin, suprafețe mici și locuințe inghesuite, fără mașini, mancare auto-raționalizata, munca multa, somn putin, trai minimalist.
Si se știe ca sunt cei mai fericiți oameni de pe planeta.
Vorbesti prostii. Piata imobiliara japoneza este unica in lume, la ei tendinta este de scadere a preturilor locuintelor. Se estimeaza ca una din cinci locuinte o sa fie goala pana in 2050.  Mai mult, japonezii nu renoveaza casele, ci le darama si le reconstruiesc de la zero la intervale de timp de 30 de ani. Asta tine de politica economica guvernamentala de a da sprijini economia prin intermediul industriei constructiilor. Nu este nimic eco in asta. Cat despre mancare auto-rationalizata, somn putin etc. eu zic sa nu mai vorbesti din filme. In Japonia poti manca mai diversificat si ieftin ca in Romania. Cu 60-80 de lei/zi manaci si supe, si peste si carne. Mai bine ai calatori pana acolo decat sa vorbesti povesti.

Edited by edi10000, 29 December 2021 - 21:14.


#59
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Japonia e un exemplu gresit, populatie imbatranita, iar cea tanara traieste intr-o nesiguranta mai mare decat la noi, de aceea sunt multi celibatari. Nu au viata usoara ca la noi si nu exista puturosi. Dorm putin pentru ca muncesc mult peste noi, si nu o fac de placere.

Sa-ti faci o idee: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qcNhqYBr2To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021

View Postdanciusergiu84, on 29 decembrie 2021 - 23:47, said:

Japonia e un exemplu gresit, populatie imbatranita, iar cea tanara traieste intr-o nesiguranta mai mare decat la noi, de aceea sunt multi celibatari. Nu au viata usoara ca la noi si nu exista puturosi. Dorm putin pentru ca muncesc mult peste noi, si nu o fac de placere.

Sa-ti faci o idee: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qcNhqYBr2To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate acum înțelegi de ce am spus ca sunt printre cei mai fericiți, am omis ghilimelele. În fine, intram in subiecte ce nu țin de arie și apar indivizi cu sete de sânge, iar eu nu am nicio intenție sa întrețin trolling-ul.
In aceasta dorința de a reduce poluarea și amprenta de carbon (denumirea data de ei), vor scumpi tot ceea ce este considerat nociv. Iar foarte posibil și curând se va aplica și în domeniul construcțiilor.
Deja în Franța normele in construcții sunt pentru sustenabilitate și materiale ecologice, de unde vine mai departe și taxatia pe imobil, de aceea ajung castele sa fie vândute pe nimic pentru ca proprietarii nu-si mai permit sa plătească taxele sau sa le reconditioneze la noile standarde.

#61
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai cred ca trollul esti chiar tu. In afara de teoriile conspirationiste cu oculta care introduce noi legi eco prin care sa ne scumpeasca noua produsele mai poti "produce" ceva palpabil? Mai bine stai pe sectiunea poiana lui Iocan, sectiunea AUR ca acolo este de tine.

Edited by edi10000, 30 December 2021 - 13:56.


#62
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Scăderea prețurilor la materiale de construcție nu se vede în viitorul apropiat,ci din contra cresc,de pe 17 ianuarie salamander creste prețurile cu 5,9 la tot ,la fel și ceilalți producători de pvc,sticla la fel , cheresteaua  in ultimul an s-a dublat ,deci cine face o casă acum dă cu citeva mii de euro în plus,iar cine găsește ( sau caută ieftin) e posibil să-și ia o țeapă de zile mari 🤐

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostTimplarualin, on 04 ianuarie 2022 - 13:14, said:

Scăderea prețurilor la materiale de construcție nu se vede în viitorul apropiat,ci din contra cresc,de pe 17 ianuarie salamander creste prețurile cu 5,9 la tot ,la fel și ceilalți producători de pvc,sticla la fel , cheresteaua  in ultimul an s-a dublat ,deci cine face o casă acum dă cu citeva mii de euro în plus,iar cine găsește ( sau caută ieftin) e posibil să-și ia o țeapă de zile mari ��

In primul rand, depinde ce inseamna viitorul apropiat ! Posted Image
Sincer sa fiu, eu cred ca singurul motiv pentru care preturile au crescut atat de mult ( dupa parerea mea, aberant de mult ), este CEREREA. Daca nu ar fi fost cerere, probabil cresterea preturilor materialelor de constructii ar fi fost corelata cu cresterea costurilor din domeniile "tangentiale" ( energie, transport, forta de munca, etc. ).

In 2008, cred ca s-a intamplat la fel ( cerere foarte mare ), si se ajunsese la niste preturi aberante ( am avut ceva certuri cu sotia ca nu am vrut sa ne luam o garsoniera cu 65.000 de euro ).
In 2009, dupa ce s-au pierdut niste job-uri, si unele salarii au scazut destul de mult, nu s-au mai dat credite asa usor, si automat a scazut si cererea, si implicit preturile materialelor de constructii si al locuintelor.
Ca si idee, in iulie 2009 ne-am cumparat cu 65.000 de euro un apartament de 3 camere ( aproximativ in aceeasi zona in care vazusem garsoniera ). Fusese scos la vanzare in 2008 cu 95.000 de euro, dar nu reusise sa-l dea.

#64
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Asta e un caz de specula,dar atît timp o sa fim o societate bazată pe consum și nu pe producție slabe șanse să de-a preturile in jos,dar asta s-a vrut să fim o mare piata unde alți să-și vândă produsele 🤐😩

#65
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostTimplarualin, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Asta e un caz de specula,dar atît timp o sa fim o societate bazată pe consum și nu pe producție slabe șanse să de-a preturile in jos,dar asta s-a vrut să fim o mare piata unde alți să-și vândă produsele ����
Din pacate, in capitalism specula este foarte des intalnita, o mare parte din pret fiind data de cele mai multe ori de raportul dintre cerere si oferta. Cele mai graitoare ( si usor de inteles ), exemple in acest sens sunt Google ( asa cum stim toti costul afisarii unui anunt pe google este dat de sumele licitate ), si Uber ( aceeasi distanta, in trei momente diferite ale zilei, cu aceeasi masina, are costuri diferite ).

In 2008 o ruda de a mea a cumparat fierul pentru o constructie cu 4.2 ron/kg iar cimentul era 35 ron/sac. Doi ani mai tarziu, fierul ajunsese 1.7 ron/kg iar cimentul 18 ron/sac. Imi este greu sa cred ca in astia doi ani au descoperit producatorii niste zacaminte imense, sau ca au simplificat atat de mult tehnologia, incat preturile sa scada in ritmul asta. Parerea mea este ca la mijloc este raportul intre pret si oferta. Posted Image Cand cererea va scadea semnificativ, vor scadea si preturile.

Oricum, graitor mi se pare articolul acesta http://www.100constr...&cat_id=48.html ( partea de inceput ), care face referire exact la aceea perioada ( din pacate, cred ca acum suntem intr-o perioada asemanatoare) .

ERATA : In 2008 o ruda de a mea a cumparat fierul pentru o constructie cu 4.2 ron/kg iar cimentul era 35 ron/sac. Doi ani mai tarziu, fierul ajunsese 1.7 ron/kg iar cimentul 18 ron/sac. Imi este greu sa cred ca in astia doi ani au descoperit producatorii niste zacaminte imense, sau ca au simplificat atat de mult tehnologia, incat preturile sa scada in ritmul asta. Parerea mea este ca la mijloc este raportul intre cerere si oferta.  Cand cererea va scadea semnificativ, vor scadea si preturile.

PS. Din pacate, inca nu pot edita un text pe care l-am postat, asa ca las aici modificarea.

#66
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu este nici o cerere mai mare, as considera mai degraba ca este constanta la noi si in scadere in tarile dezvoltate. Problema este ca pandemia a distrus lanturile de productie si aprovizionare la nivel global, iar criza energetica (si alimentara) o sa diminueze si mai mult productia. O sa fie deficit de oferta, nu de cerere. Preturile nu au cum sa mearga decat in sus, si asta pentru urmatorii 2-3 ani (ca mai departe nu stim).

#67
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postedi10000, on 06 ianuarie 2022 - 07:06, said:

O sa fie deficit de oferta, nu de cerere.
Eu nu am zis ca o sa fie deficit de cerere.  Deficitul de oferta se poate traduce de fapt print " cerere mai mare decat oferta " . Exact asta am spus si eu. In momentul de fata ne aflam intr-un moment in care cererea este mult mai mare decat oferta, ceea ce dupa parerea mea a dus la acesta crestere nejustificata a preturilor.
In toate domeniile exista aprovizionare, consum de energie, etc., dar parca in nici un domeniu preturile nu au explodat asa de mult ca la materialele de constructii.

Hai sa iti mai dau un exemplu, ca sa intelegi de ce cred ca aceasta crestere tine mai mult de raportul cerere/oferta, si de politicile firmelor. Furnizorul cu care lucrez nu a scumpit in ultimul an preturile ( mai exact din aprilie 2021 ), urmandu-si aceeasi politica pe care a avut-o mereu ( modificarea preturilor se face o singura data pe an, prin martie, aprilie ). Ca si materii prime principale foloseste lemn, metal si sticla, toate aceste componente avand in ultimul an cresteri de preturi considerabile. Cum poti sa explici acesta " stabilitate " a preturilor ?

#68
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Faptul ca pretul la unele produse nu a crescut inca intareste explicatia ca unele produse s-au scumpit artificial cu toate "problemele" cauzate de pandemie.
Chiar am gasit centrala de ventilatie care s-a scumpit brusc de la 3600 la 5600 de euro, curios ca doar la noi in tara e aceasta majorare cu 50% a pretului. O fi crescut sa zicem cererea in Romania, dar ma gandesc de ce nu crescut pretul si in afara? Deci linia de productie nu are probleme de oferta.

Explicatia e ca e unic importator si asa ajungem la abuzul generat de monopol. Ca paralela se stie ca si in piata de zarzavat, unde nu e monopol si cica e piata "libera", vanzatorii se pun deacord in privinta pretului minim acceptat, ei la fel e si la nivel national cel putin daca nu chiar global, toti pot sa traga sforile pandemiei ca sa dezechilibreze economia, sa vedem cine rezista sa fie cinstit... partea nasola e ca in general decontul il face populatia.

Voi ce parere aveti despre asemenea specula pe baza reclamei facuta de youtuberi pro ventilatiei (si nu numai) ce au dorit ca oamenii sa traiasca mai bine?
Chiar daca au avut castiguri nu am o problema cu asta, oricum pandemia a facut cea mai mare reclama traiului la casa de unde si mai multa specula in acest domeniu mirific al constructiilor...

Edited by danciusergiu84, 06 January 2022 - 11:39.


#69
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Gips cartonul tocmai s-a scumpit cu 25% cam peste tot. Am luat saptamana trecuta si astazi cand m-am uita nu mai gasesc nicaieri la pretul de acum o saptamana, peste tot cu minim 25% mai scump....

#70
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Daca la sfarsitul lui ianuarie gipscartonul s-a scumpit cu aproximativ 25%, de cateva zile s-au scumpit adezivii pe baza de ipsos cu aproximativ 30% si vata minerala cu aproximativ 28%

Cimentul, multibatul au crescut si ele cu peste 20%, nu am calculat exact.

Se pare ca incep usor usor sa creasca preturile la toate materialele de constructii.

Am avut inspiratia sa cumpar tot ce aveam nevoie la sfarsitul lui decembrie si am salvat ceva bani Posted Image)

Edited by ccristyan, 13 February 2022 - 04:00.


#71
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Din pacate, cei care s-au apucat de construit in 2021 au avut parte de o crestere substantiala a materialelor de constructie, lucru care le-a dat tot bugetul peste cap.
Perioada asta seamana izbitor de mult cu 2008 ( terenuri scumpe, materiale scumpe, mana de lucru proasta si scumpa ).

Acum doua zile am facut un put pe terenul pe care vreau sa construiesc peste cativa ani o casa. In octombrie 2021 pretul era de 100 ron/ml ( put cu diametrul de 20 cm ), iar pretul la care l-am facut acum ( aceeasi echipa ), a fost de 150 ron/ml. Acelasi lucru s-a intamplat si acum doua saptamani cand am curatat terenul ( diferenta de vreo 30% intre oferta primita in octombrie, si pretul la care am facut acum in februarie ).

#72
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vopselurile decorative s-au scumpit cu 10% fata de acum 2 saptamani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate