Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care sint motivele scumpirii excesive a materialelor de constructii ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 18.06.2009
Criza otelului se vede la pretul jantelor de cateva saptamani, s-au scumpit cu 50-100%.

#20
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Rainwish, on 09 aprilie 2021 - 17:53, said:

Criza otelului se vede la pretul jantelor de cateva saptamani, s-au scumpit cu 50-100%.

Si la pretul fierului vechi .

Pana acum la fier vechi se platea 40-60 bani pe kg , iar acum se plateste ca 1.2 ron / kg

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Propagarea crizei economice este mult mai lenta decat viteza stirilor .
Si in 2008 isteria massmedia incepuse cam din septembrie 2008 dar varful crizei a fost in Romania abia in iarna 2009 - tot anul 2010 .
Vorbesc din experienta ...

Edited by motanul13, 10 April 2021 - 07:00.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 luk2011, on 09 aprilie 2021 - 15:26, said:


Ar fi bine sa fie asta singurul motiv .

Dar in emisfera sudica de acum vine iarna , si nu primavara .
in emisfera sudica e mai mult apa, mai putin pamant. si ce e mai mare acolo, australia, e la o aruncatura de bat cu china, transportul e rapid. aia in africa, garantat nu folosesc polistiren, ca la ei e cald.
unde se construieste mult, europa si america, e in emisfera nordica, si cam in partea opusa chinei, pe glob.

#23
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
da, pai si eu acum voiam sa ma apuc si cand vad asa imi vine sa stau ...nu stiu nu cred ca mai cresc mult. E o bula, tre sa cada, nu curand dar decat sa fac o casa cu 25-30-% mai scump, nu stiu, ..
Si chiar era perioada sa iau teren. Casele vechi profita si aia, desi au facut ieftin, de toata jena. Sa stea cu ele fraierii

#24
kloampa

kloampa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2007
Nu au crescut anul trecut prețurile zic eu pentru că simultan cu covidul a scăzut și cererea pentru că toată lumea aștepta să vadă cu restricțiile ce și cum. A trecut și cererea a revenit dar oferta nu a revenit la capacitate maximă.

#25
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
O veste foarte proasta pentru mine... intentionam sa incep santierul pentru constructia casei in primavara 2022... in contextul actual se pare ca trebuie sa mai astept o vreme sa mai scada preturile la materiale...

Daca in momentul de fata este clar trendul ascendent cu privire la preturi materiale de constructie... pentru cand sunt estimarile de scaderea a lor ?

#26
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 dagobar, on 10 aprilie 2021 - 18:40, said:

O veste foarte proasta pentru mine... intentionam sa incep santierul pentru constructia casei in primavara 2022... in contextul actual se pare ca trebuie sa mai astept o vreme sa mai scada preturile la materiale...

Daca in momentul de fata este clar trendul ascendent cu privire la preturi materiale de constructie... pentru cand sunt estimarile de scaderea a lor ?

Trebuie sa verifici personal preturile la firmele din apropierea localitatii tale . Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare .

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
contribui si eu cu niste preturi, nu mai stiu data exacta, dar e polistiren din Hornbach acum 2-3 ani

Attached Files



#28
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
In mare parte pentru ca Australia si China sunt in conflict.
China e un principal producator de "fier" iar Australia este principalul exportator de minereu de fier catre China.

Edited by Freak404, 10 April 2021 - 20:44.


#29
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Va rog mult daca aveti ceva preturi la de anii trecuti
-Fier beton
-Bca per mc (Ytong sau altele )
-lemn, grinzi ,pentru acoperis
-tabla / tigla, acesorii per total
- Mc de beton cifa
- Tamplarie tripan, rulouri
- Polistiren EPS 80 si Vata bazaltica de 15cm

-Incalzire in pardoseala (pt 90-100mp utili)

etc (ce intra si se simte in pretul unei case), nu chestii ulta marunte

As vrea sa vad exact cat s-au scumpit pt a vedea daca ma apuc sau nu, ne-ar ajuta pe multi.
Cand ajung pe acasa, caut si eu ,ca aveam ceva reviste. Poate o fi si online ,am cautat cataloage dar nu am gasit 2019-2020

PS eventual as putea proni un topic nou Comparativa pret ultimii ani materiale

Edited by vandemm, 11 April 2021 - 14:03.


#30
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
aparent e la fel si in state:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ladt31f_k64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu cred ca ieftinirea acestor materiale nu se va intampla niciodata.

#32
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Freak404, on 10 aprilie 2021 - 20:43, said:

In mare parte pentru ca Australia si China sunt in conflict.
China e un principal producator de "fier" iar Australia este principalul exportator de minereu de fier catre China.

China 'desperately needs' Australian iron ore
https://www.youtube.com/watch?v=u_be_bCL1Qo


#33
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Efectul fluturelui în piața materialelor de construcții și scumpirile preconizate în zona imobiliară

Quote

O economie globalizată poate oferi foarte multe oportunități de creștere pentru un business local, afacerile locale aavând piețe mai mari de desfacere, însă există și riscuri mari, mai ales când apare un eveniment ce lovește într-o piesă de domino și se produce un fenomen de tipul “efectul fluturelui”. Un astfel de eveniment a fost pandemia.

Economii globale legate într-un puzzle de tip domino

Quote

Așa cum vorbeam de efectul fluturelui, un astfel de fenomen s-a întâmplat la începutul anului, când criza containerelor din China a afectat economiile globale. Cererea pentru containere a devenit atât de mare, încât prețul lor a explodat, de la o medie de 2.000 de dolari pentru un container la finalul anului trecut, s-a ajuns până la prețuri de 8.000-12.000 de dolari per container, ducând astfel la blocaje ale mărfurilor și, evident, asemeni unui domino, la scumpiri ale unor produse.

https://www.hotnews....-imobiliara.htm

#34
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Cererea pentru materiale de construcții înregistrează o creștere chiar mai alertă decât în 2008. Panourile sandwich au avut trei scumpiri numai în 2021

„Cele mai căutate produse sunt pe partea de stuctură, fier, cărămidă, iar asta înseamnă că încep construcții de la zero. (...) Vedem o criză fantas­tică de cărămidă și la furnizorii noștri din portofoliu. Producția este deja rezervată pentru o perioadă de o lună și jumătate, două. Ne sperie puțin pen­tru că este o situație fără pre­ce­dent. Este o creștere chiar mai alertă decât în 2008.

„Compușii chimici reprezentând materia primă pentru aceste panouri sandwich s-au scumpit foarte mult în import și producătorii nu mai pot controla această creștere. Este un dezavantaj foarte mare pentru cei care și-au bugetat proiecte pe vechile prețuri și acestea au crescut până au obținut finanțare“.

„Totul se leagă de materia primă și prețurile sunt dictate de marile piețe europene, de Turcia și de China. Noi românii nu avem foarte mult de spus, trebuie să ne adaptăm. (...) China a scumpit transportul în ultimul timp, am primit o cotație de transport pentru un container și se ridică la 6.000 de dolari transportul în această perioadă. Este enorm în condițiile în care înainte de pandemie era 1.200-1.600 de dolari“.

https://www.zf.ro/zf...o-2020-20064714

#35
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am verificat cresterea asta de pret si nu imi da asa. Am cumparat in ianuarie 2018 EPS 50 Austrotherm de 10cm grosime si iesea cam 13.58 lei/mp. Acum la Dedeman marca lor tot EPS50 costa cam 18.74/mp, deci o crestere de 38%. In ianuarie 2018 deja se preconiza o crestere cu 30% incepand din februarie acelasi an, am gasit schimburile de mailuri de atunci.

Deci pana la 75% mai e, zic eu.

Cat despre containere iar e gogorita, nu cred sa coste 8000USD un container din china pana in europa. S-a scumpit cu siguranta, dar nu cred ca s-a inzecit pretul. Mai intra la socoteala cresterii de pret si lipsa de containere.

#36
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Poate ca la polistiren rasuflam usurati, scumpirea nu exista.

Acum 1 luna jumatate: fier brut pt armaturi (bare), 3.72 lei.kg, fier fasonat 4.2 lei/kg. Ieri am platit 3.95 pt fierul brut si 4.64 pt fierul fasonat. Azi pretul la fierul brut e 4.10.

Acestea sunt preturi platite de mine (in TM, poate in Bucuresti e putin mai ieftin), nu din auzite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate