Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

tastatura cu apasat usor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

View PostkNN, on 09 aprilie 2021 - 18:25, said:

Logitech MX Keys, recomand. E cea mai buna tastatura pe care am avut-o vreodata.

Tot un Logitech am și eu acum, un MK295.
Nu e nici vârf de gamă, dar nici prea ieftină.

Are tastele normale, nici plate nici prea înalte. E silențioasă și tastele se apasă ușor.

Din experiența personală după ce am utilizat-o câteva luni, e mai bună decât Dell-urile pe care le-am avut anterior.



#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
am fost prin niste magazine sa verific tastaturi, din pacate multe altexuri si altele nu le au expuse, doar intr-un singur flanco am gasit, si intr-adevar, alea mecanice cu butoane rosii, se apasa usor si nu au tacanit, am gasit una pe la vreo 200+ si am mai gasit o chinezarie de trust chipurile de gaming, arata ziceai ca e din star trek care mergea surprinzator de usor, chiar o idee mai usor decat aia mecanica cu red, dar nu stiu cat de buna ar fi fost la un timp indelungat. as mai vrea sa merg si prin ceva carefura/cora/auchan si altii care au expuse sa mai testez. Daca nu, o sa fac un efort financiar si iau mecanica cu red, totusi ma asteptam sa mearga si mai usor. Poate sunt eu pretentios. :)

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunpuisor, on 13 aprilie 2021 - 10:22, said:

totusi ma asteptam sa mearga si mai usor.
Switchurile Cherry MX Red sunt printre cele mai usor de apasat de pe piata in general. Forta necesara la apasare la tastaturi se cheama "operating force" si variaza (in general, la toate tastaturile, indiferent de tipul lor) intre 40cN si 80cN (centi-Newton).
Ca sa iti faci idee de echivalentul in grame, 1 cN = 1.019716213 gf (deci le poti considera aproape 1:1).

Cherry MX Red au 45cN (deci 45 de grame forta la apasare), fiind la limita de jos. Ca idee, tastatura mea actuala (un G915 TKL) are 50gf si mi se pare ideala caci ofera suficienta rezistenta ca sa nu se activeze doar la o apasare usor gresita dar suficient de usor ca sa nu obosesti cand scrii.

Deci, acum ai o idee tactila la ce inseamna 45gf (Red-urile). Cauta specificatii online despre "operation force" pentru tastaturi si vezi sa fie undeva in zona 40gf ca sa fie si mai usor la apasare. Orice producator care se respecta va da aceste date tehnice la tastaturile mai rasarite.

Later edit: uite aici o lista destul de buna cu tastaturile si forta de operare si de actuare:

https://www.rtings.c...anical-switches

Asta (din lista cu pricina, cea mai mica "operation force" pe switchuri liniare) are doar 37gf: https://www.rtings.c...series/apex-pro

Edited by ro_explorer, 13 April 2021 - 14:12.


#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
din pacate tastaturile alea au preturi prohibitive, poate daca aveam salariul ca in occident, merita sa dai 200 de coco pe o tastatura, am ales varianta de buget, adica asta:
KRS-85-USB de la a4tech

care desi e cu membrana, si plastic si tot ce vrei, se apasa surprinzator de usor, si la 31 de lei ... pana mea. e distanta mare. Daca ma tine 5 ani. si-a scos banii. Posted Image

Edited by unpuisor, 17 April 2021 - 16:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate