Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

E in bridge sau nu e in bridge GPON-ul asta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Mi-am facut abonament telekom prin fibra, viteza e OK, aproape de maxime, 1000/500 Mbps.
Nah ... trebuie sa configurez si RDS si Telekom intr-un Mikrotik sa am backup.

- Fibra de telekom nu foloseste PPPOE cand e in bridge ?

Pentru ca tot nu ma inteleg cu ei, prima oara aveam ceva access la interfata gponului (era un ZTE nou), vedeam pe acolo setari dar n-am umblat prea mult.

Le-am zis la telefon sa il puna in bridge, au zis ca trebuie alt GPON, au adus unul Huawei HG8247 care pare model mai vechi, e second, dar nu conteaza mult.

Seara ma suna si imi zice fata la telefon ca e pus in mod bridge, ii zic ca testez eu cand ajung acasa, ca pun eu datele PPPOE ca le-am vazut in interfata Telekom my account, ea imi zice ca nu, ca in telekom my account ma loghez cu email si parola, deja da semne ca vorbim limbi diferite.

Intreb daca nu ma conectez cu PPPOE de acum ca este in bridge ? Ea zice, nu ca pun modemul meu sau calculatorul, si ca trebuie sa dai release sau renew la IP, si aia e.

- Mie chestia asta ca primesc IP-ul de la GPON (fie local sau public), imi zice ca nu e in bridge, nu ?
- Sau trebuie sa sun din nou si sa ii zic sa fie si in bridge si cu IP public ? (nu chiar IP static, dar IP public).

Acuma habar n-am cum e pus modemul, se conecteaza singur (la fel ca inainte), atat doar ca nu mai am access pe el la interfata web.
Nu imi accepta parola de PPPOE nici cand o bag in calculator, nici in routerul meu legat la GPON.

A doua problema este ca IP-ul nu pare a fi public, cu GPON-ul direct la calculator am testat niste porturi, cred ca din internet se conecteaza in altceva decat in calculatorul meu cand accesez IP-ul.

- La voi altii pe Telekom cu GPON cum este ?

Edited by adrianTNT, 08 April 2021 - 21:05.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
E simplu, bridge inseamna ca ont-ul e transparent deci routerul tau trebuie sa faca totul. Nu are treaba cu ip-ul...

Edited by andreic, 08 April 2021 - 21:09.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La Telekom FTTH-ul nu e cu pppoe, deci dupa ce-ti confirma setarea vezi daca ip-ul pe care-l primeste conserva ta e unul public.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2021 - 21:14.


#4
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
OK, am lamurit-o, deci se conecteaza automat, primeste IP-ul public ca si prin DHCP-ul local, am reusit sa fac niste conectari dinafara catre IP-ul primit :)

Viteza este foarte OK, merge repede si in tara, si cu Germania de exemplu.

[ https://www.speedtest.net/result/11233297490.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.speedtest.net/result/11233291831.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Nu reusesc sa conectez alt router la ONT-ul de Telekom care e in bridge, am impresia ca face ceva sesiune, memoreaza adresa MAC a routerului, si nu vrea cu altul.
In Telekom my account am o parola de conectare la net, am incercat sa o pun ca si PPPOE, nu am primit IP, dar am pus imediat dupaia WAN-ul sa ia IP dinamic si a primit.
Are nevoie de parola aia de PPPOE sa creeze ceva sesiune ? Se memoreaza MAC-ul routerului si nu merge cu altul ?
La ei pe site, mai nimic despre modul bridge, IP-uri, DHCP, etc.

Am sunat azi la ei dar am asteptat mult, si dupa ce am intrebat de "adresa MAC", mi-a zis sa astept si s-a inchis, cred ca i-a dat blue screen la fata de la telefon Posted Image

M-a mai intrebat daca am facut configurarea pentru routerul nou, nu stiu daca se referea la "capatul" meu sau e ceva de facut la ei, n-am apucat sa clarific.

Edited by adrianTNT, 13 April 2021 - 02:07.


#6
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Poate se mai lovesc si altii de asta:

Odata pus GPON-ul de la Telekom in bridge, routerul meu a primit de la el IP (public si dinamic prin DHCP), mai tarziu am vrut sa conectez alt router, si nu a vrut nicicum, am crezut ca GPON-ul tinea minte MAC-ul, am schimbat manual MAC-ul si etc, nu era asta. Mergea doar pe primul router pe care l-am avut conectat.

Odata ce primeste routerul IP, poti schimba routerul doar daca dai "release" la IP din routerul tau, inainte sa scoti cablul si sa conectezi alt router. Altfel raman asociate routerul cu GPON-ul, si GPON-ul nu accepta alte routere. "Lease-ul" cred ca este de 24 de ore, dar mai sigur sa dai "release".

Din call center nu m-a ajutat cu nimic, nu stiau, etc. Ar fi trebuit sa stie ca e nevoie sa dau "release" la IP inainte sa imi schimb routerul, m-am chinuit doua zile Posted Image

Edited by adrianTNT, 13 April 2021 - 23:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate