Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine produce automatizarea pentru self car wash cu fise/bancnote ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Daca am pompa de spalare masini de inalta presiune ( de ex Italpump , Annovi Reverberi) si am nevoie doar de automatizare :

Cine produce automatizarea pentru self car wash cu fise/bancnote ? ( ca si in imaginea atasata )

Firme din Italia ? China ?

Sint Plug'n Play ?

Sau cine realizeaza la aceste automatizari software-ul in limba romana ?

https://mtmhydro.it/en/

Am gasit firma asta din Italia , MTM Hydro , doar ca nu stiu daca au meniul software-ului si in limba romana .

Gamastartech :
https://gamastartech...i-self-service/

Dar eu am vazut automatizari din astea la care meniul era initial in limba italiana , ceea ce inseamna ca erau aduse din Italia ( se poate vedea in imaginea atasata unde meniul de pe display apare in limba italiana )

Attached Files


Edited by luk2011, 07 April 2021 - 12:03.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica cine le produce ?
Chiar aia din link-urile atasate de tine si, daca ii contactezi, sunt sigur ca te vor lamuri 100%

#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostNaijax, on 07 aprilie 2021 - 12:06, said:

Cum adica cine le produce ?
Chiar aia din link-urile atasate de tine si, daca ii contactezi, sunt sigur ca te vor lamuri 100%

Am deschis topicul asta in speranta de a gasi mai multe firme din astea care produc automatizarea pentru spalatorii auto : self wash .

Incerc sa gasesc mai multe firme din astea , sa vad cine ofera mai ieftin .

Edited by luk2011, 07 April 2021 - 12:14.


#4
serban91

serban91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2018
Era si o firma din Iasi care facea panouri de astea de comanda, daca o gasesc revin cu un mesaj.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postluk2011, on 07 aprilie 2021 - 12:12, said:

Am deschis topicul asta in speranta de a gasi mai multe firme din astea care produc automatizarea pentru spalatorii auto : self wash .

Incerc sa gasesc mai multe firme din astea , sa vad cine ofera mai ieftin .
Orice firma mai serioasa, poate face automatizare, si o firma care face sisteme de supraveghere, sau porti, etc, sau daca gasesti, un automatist, fara firma.Buba e ca nu ii ajuta deloc faptul ca ai tu componentele tale, deoarece in acest caz ai nevoie de mai multe modificari.Problema e, ca daca nu esti in legatura cu o firma, si faci de capul tau, de cate ori apare o problema, va trebui sa cauti pe cineva si in final e posibil sa iesi mai scump.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
caută mai bun nu mai ieftin că de acolo faci bani

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostEMPP, on 07 aprilie 2021 - 13:06, said:

caută mai bun nu mai ieftin că de acolo faci bani

Doar ca din aia buni tre' sa cauti care-i mai ieftin ca sa-ti amortizezi cat mai repede investitia .

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postfqx, on 07 aprilie 2021 - 12:53, said:

Orice firma mai serioasa, poate face automatizare, si o firma care face sisteme de supraveghere, sau porti, etc, sau daca gasesti, un automatist, fara firma.Buba e ca nu ii ajuta deloc faptul ca ai tu componentele tale, deoarece in acest caz ai nevoie de mai multe modificari.Problema e, ca daca nu esti in legatura cu o firma, si faci de capul tau, de cate ori apare o problema, va trebui sa cauti pe cineva si in final e posibil sa iesi mai scump.

In imaginile atasate se poate vedea ca e vorba de placi electronice "ready made" ( din "fabrica" ) si nu de o automatizare facuta de ceva inginer automatist.

Adica toata automatizarea ii realizata pe PCB ( Printed Circuit Board ) , si nu-i facut cu PLC ( automate programabile : Siemens , Omron , Allen Bradley etc )

Attached Files


Edited by luk2011, 07 April 2021 - 13:30.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Hai să fim serioşi, în ziua de azi orice amator îşi poate face cablaje la comandă, costă mai nimic, găseşti şi conectori şi tot ce vrei.
Iar automatizarea aia o poate face în principiu oricine cu puţină pregătire în electronică şi programare în C/C++. În esenţă ai un timer descrescător programat de cititorul de bancnote şi un selector de funcţii cu ieşiri cu relee sau bus spre aparatele de spălare.
Cel mai scump modul de acolo e cititorul de bancnote.

Edited by mihaicozac, 07 April 2021 - 13:33.


#10
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postmihaicozac, on 07 aprilie 2021 - 13:31, said:

Hai să fim serioşi, în ziua de azi orice amator îşi poate face cablaje la comandă, costă mai nimic, găseşti şi conectori şi tot ce vrei.
Iar automatizarea aia o poate face în principiu oricine cu puţină pregătire în electronică şi programare în C/C++. În esenţă ai un timer descrescător programat de cititorul de bancnote şi un selector de funcţii cu ieşiri cu relee sau bus spre aparatele de spălare.

Ai dreptate , doar ca asa cum am postat in primul post , meniul initial de pe display a fost in limba italiana , ceea ce inseamna ca toata automatizarea a fost importata ( poate si produsa ) din Italia ( sau poate a fost produsa in China , si doar softul s-a realizat in Italia ? )

Edited by luk2011, 07 April 2021 - 13:34.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e mare scofală să programezi mai multe limbi în memorie şi apoi selectezi limba activă ori din meniul de service ori prin jumperi pe placă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate