Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Insula Bijuterii in Mall

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AlexandruMio

AlexandruMio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2016
Salutare mare.
As vrea sa deschid un subiect mai larg cu privire la viitorul comertului in mall-uri.

Asadar, am un magazin online unde vand accesorii (bijuterii) din otel inoxidabil, piele, pietre semipretioase. Nu metale pretioase. Am deschis in 2016, vanzari cam de 800.000 lei pe an in 2020.
Ideea e ca de cand a inceput pandemia, lucrurile nu stau foarte bine pe online in multe domenii, contrar aparentelor. Costul de promovare a crescut enorm, in plus sunt probleme cu promovarea pe facebook de cand e nebunia cu iOS14, etc. Deci va fi tot mai dificil.

Ma gandesc ca dupa terminarea pandemiei, lumea va gasi din nou o placere in a se plimba prin mall-uri. Da, vanzarile online vor creste in continuare, insa brand-urile puternice vor avea nevoie de prezenta atat online cat si offline.

Asa ca ma gandeam sa investesc intr-o insula in mall. Chiria e undeva la 1000 euro pe luna la mine in oras, plus angajati, as ajunge la costuri fixe de aprox 12000 lei pe luna. (excluzand amortizarea investitiei)
Break even cam la vanzari de 24000 lei pe luna.
Intrebarea e:
Aveti careva cunostinte, sau poate chiar voi, care au magazine in mall-uri? Cam care e un nivel mediu de vanzare pe luna intr-o astfel de insula? Cum e vibe-ul mai nou? Ce parere aveti? Vor reveni vanzarile din mall-uri la nivelul din 2019 cat de cat?
Multumiri

#2
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Poate
trebuia
sa precizezi
orasul ...

sunt diferente enorme dintre vanzarile
intr un oras mare, un oras mediu si un oras mic ...

Adaugare : poate ar fi cazul sa diversifici, paleta de produse vandute .

Edited by noname44, 07 April 2021 - 11:00.


#3
AlexandruMio

AlexandruMio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2016
Orasul e Oradea. Valabil si pentru altele ma gandesc, inclusiv Bucuresti. Chiria in Buc e aproape dubla, dar si vanzarile cresc proportional astfel incat sa se pastreze profitabilitatea.

Nu pot vinde 100 de tipuri de produse. Bratari, coliere, inele. Asta am deja. Nu pot introduce si altele pentru ca se pierde din identiatea brandului
Merci de raspuns

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
tu vinzi brice eu carice.caricele mele au mai mare trecere deci nu poți compara ca și vânzări.totul depinde de cum arată marfa

#5
AlexandruMio

AlexandruMio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2016

 EMPP, on 07 aprilie 2021 - 12:12, said:

tu vinzi brice eu carice.caricele mele au mai mare trecere deci nu poți compara ca și vânzări.totul depinde de cum arată marfa
Da, e clar.
Dar sunt curios si cam ce valoare de carice vinzi pe luna. Pot sa imi fac o idee de profitabilitate.
Uite, de pilda daca ai magazin de portofele. Adaos de 100% aprox. Poti sa iti dai seama usor cat de profitabil e in functie de cat vinzi

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
in principiu  devii sclavul molurilor

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Mersul in mall cu siguranta v-a reveni, insa tu nu castigi nimic daca scazi pe online si vinzi in mall.Fa o incercare si vezi cum merge.Stii principiul, nu risti, nu castigi...

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Fereste-te de insulele din malluri. Conditiile nu sunt avantajoase pentru tine in timp. Vor contracte pe termen lung, rezilierea e grea, iar daca nu ai dever chiar devii sclavul lor. Decat sa te judeci cu ei, mai bine te lipsesti.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,839
  • Înscris: 25.01.2007
in acelasi mall, doua locuri diferite au diferente enorme de vanzari.

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Daca se elibereaza de comertul de acum, poate gasesti un loc la metrou.

#11
AlexandruMio

AlexandruMio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2016

 maccip, on 07 aprilie 2021 - 14:18, said:

Daca se elibereaza de comertul de acum, poate gasesti un loc la metrou.
Am inteles ca ar fi cei de la Rolex interesati sa isi faca reprezentanta acolo si vin cu bani grei, deci nu pot concura

 lucianburjuiul, on 07 aprilie 2021 - 13:24, said:

Fereste-te de insulele din malluri. Conditiile nu sunt avantajoase pentru tine in timp. Vor contracte pe termen lung, rezilierea e grea, iar daca nu ai dever chiar devii sclavul lor. Decat sa te judeci cu ei, mai bine te lipsesti.
Surprinzator, mai nou conditiile sunt ok. La mall-ul principal din Oradea e 3 luni garantie, daca vrei sa pleci trebuie preaviz de 30 de zile, iti da garantia inapoi. Garantia de 3 luni e pentru cazul in care nu platesti, etc. Suma fixa pentru chirie, fara alte costuri, doar curentul pausal.
Deci nu e asa rau.

#12
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Eu cred ca dupa ridicarea restrictiilor va fi nebunie in mall-uri, restaurante, terase, si peste tot unde oamenii nu au mai putut merge in pandemie.

 AlexandruMio, on 07 aprilie 2021 - 10:48, said:

vanzari cam de 800.000 lei pe an in 2020.
Cam ce profit ramane la o astfel de suma, dupa toate cheltuielile care inteleg ca sunt cu promovarea si alte costuri?
Sper ca nu este o intrebare indiscreta.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Pudu, on 07 aprilie 2021 - 20:05, said:

Eu cred ca dupa ridicarea restrictiilor va fi nebunie in mall-uri, restaurante, terase, si peste tot unde oamenii nu au mai putut merge in pandemie.


Din punctul meu de vedere oamenii ar trebui sa isi dea seama ca mersul in mall e o chestie absolut neesentiala, si ca atare ar trebui sa scada vanzarile.

#14
AlexandruMio

AlexandruMio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2016

 Pudu, on 07 aprilie 2021 - 20:05, said:

Cam ce profit ramane la o astfel de suma, dupa toate cheltuielile care inteleg ca sunt cu promovarea si alte costuri?
Sper ca nu este o intrebare indiscreta.
Cam 80.000. Deci 10%. Dar asta in conditiile in care am investit enorm in stocuri, branding, poze profesioniste, etc. Practic primii 2 ani jumate nu am scos nimic din firma. Acum ar fi extrem de dificil sa o iau de la 0 sa ajung la cifrele astea.

Dar deja devine tot mai dificil pe online. Si multi din competitorii mei sunt cam pe linie moarta in perioada asta. Deci ma gandesc ca ceva se va intampla dupa ce lumea va da din nou drumul la bani. Si am senzatia ca daca tot mor acum o gramada de afaceri, cei care vor fi in picioare anul viitor vor putea vinde ok atat online cat si retail. Sau cel putin asa imi place sa ma consolez

#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

 AlexandruMio, on 07 aprilie 2021 - 14:26, said:

Surprinzator, mai nou conditiile sunt ok. La mall-ul principal din Oradea e 3 luni garantie, daca vrei sa pleci trebuie preaviz de 30 de zile, iti da garantia inapoi. Garantia de 3 luni e pentru cazul in care nu platesti, etc. Suma fixa pentru chirie, fara alte costuri, doar curentul pausal.
Deci nu e asa rau.
Tu stii ce e mai bine pt tine. La Constanta si in Bucuresti au fost conditii scarboase. In mod sigur ce se intampla in jur a determinat schimbarile de care spui care vin din ambele directii: mall si clienti. Sfatul meu e sa limitezi suprafata cat mai mult, sa mergi pe verticala cu stocuri minime si un depozit usor/rapid accesibil pentru ca lumea care vrea sa cumpere nu vrea sa astepte nici macar o ora.

#16
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
Salut,

Comertul in mall-uri nu va muri.

Ai inceput in 2016 si inca esti in business. Foarte bine. Te gandesti sa cresti. Si mai bine.

Va fi o diferenta pentru ca iti vor creste costurile fixe considerabil.

Creeaza din asta o oportunitate. La fel ca tine, sunt multe alte firme care vor sa aiba o expunere mai mare si pe plan fizic, nu doar online.

Afiseaza-ti produsele in mall, dar lasa loc si altor produse (pe insula ta) complementare care te vor ajuta sa-ti diminuezi costurile fixe.

Discuta cu firme care produc esarfe (au spatiu de prezentare mic). Mai era cineva aici care vrea sa inceapa online sa vanda genti. Discutati si ajutati-va reciproc.

Faci parteneriate cu firme de genul asta si asta iti reduci cheltuielile fixe, ba chiar, poti incepe un business chiar pe ideea asta - sa inchiriezi spatiul de prezentare, astfel incat costurile sa nu omoare nici un business. Ducem lipsa de stop-shop-uri.

Scrie un update cand ai timp.

Succes,
GD

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate