Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dilema garantie produs

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Simt nevoia sa ma descarc putin - evident o sa fie multi care o sa faca misto - de aceea este mai bine doar cei care sunt implicati in comert sa posteze.
In comert intri usor, dar te mentii greu. Uitati-va pe listafirme.ro ce datorii imense au toti de la marele eMag la ABC-ul fara nume.
Ce mi s-a intamplat azi? Am ratat in sa fac 500 euro profit in 5 minute - iar un client a ratat si el sa faca economiseasca si el vreo 500 si sa scape de bataia de cap si riscurile unui import.
Clientul dorea ceva, de la o firma din exterior cu care am mai colaborat. Clientul, persoana fizica, putea sa cumpere singur produsul din China cu toate riscurile si bataia de cap.
Problema era urmatoarea - returul legal de 14 zile si garantia. Produsul respectiv (refuz sa il mentionez - ca este dorit de cativa) vine cu garantie de doar 30 de zile dar se incadreaza in categoria produselor de utilizare indelungata si conform legislatiei ar trebui garantie 1-2 ani.
Eu cunosc produsul si am avut clienti dezamagiti - dezamagiti de faptul ca e mare - desi dimensiunile sunt trecute - dar probabil nu si-l pot imagina desi este in poze.
Am sunat la ANPC pentru o consultatie gratuita - daca clientul vrea sa il returneze ce ma fac - vorbesc de un produs la care piata este infima.
ANPC a zis sa il pun sa isi dea acordul ca renunta la dreptul la retur. OK
Referitor la garantie au zis ca trebuie macar 12 luni sa ii dau. Am zis ca nu pot 6 luni? Au zis ca, fiti atenti, se poate daca obtin de la producator certificat ca durata lui de viata este atata. Daca il import devin distribuitor - cica - desi eu vorbesc de o bucata.

Lucreaza cineva la o fima de intermedieri? Voi cum procedati in cazul in care ceva vine fara garantie sau doar de 1-3 luni dar sunteti obligati sa dati 6-12 luni. Va riscati? Mentionez ca produsul respectiv se poate strica usor din cauza manipularii improprii dar aceasta nu o sa fie vizibila - ca sa dati vina pe client.

Acum referitor la titlu - ce bine este de Aliexpress, Light in the Box etc - vand in EU fara nci o responsabilitate. Si mai nou sunt TV, laptopuri, telefoane, pana si utilaje si mijloace de transport etc

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Cu tot cu precizarea de la sfarsit, nu este nicio legatura intre titlu ('Comertul romanesc si in EU o sa scada...') si postul tau.

L.E: a fost redenumit intre timp.

Edited by AlexEn, 06 April 2021 - 15:22.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAztecWarrior, on 06 aprilie 2021 - 13:40, said:


Poata ma inseala memoria dar tu ai mai deschis cateva topicuri care au ajuns sa fie inchise de moderatori ori din cauza titlului clickbait ori a continutului fakenews/ghiveci. Eu cred ca tu nu te vei potoli decat atunci cand vei primi ban pe cont. Si sper sa se intample curand deoarece esti un user care face doar probleme pe forum.

Iar legat de intrebarea din text, te risti si oferi garantia de 12/24 luni ori nu mai vinzi produsul respectiv. Simplu. Legea e clara, dai garantie o perioada mai scurta decat cea prevazuta de lege doar in cazul in care produsul are o durata de viata foarte scurta

Edited by MembruAnonim, 06 April 2021 - 14:03.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
"Razboinicule" aztec, daca ai ratat tu o chestie intr-o nisa foarte restransa nu inseamna ca se alege praful de comertul romanesc si european cum vrei tu sa ne sperii.
Fii razboinic si nu te mai smiorcaii.

Edited by Friskey, 06 April 2021 - 13:59.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce titlu de kkt  , iar continutul nu are nici o treaba.
Ce comanzi tu din china de ai 500euro profit , iar clientul economiseste 500euro daca il ia de aici din tara ? Realizezi ca fabulezi nu ?

Edited by TruculMagic, 06 April 2021 - 14:02.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
citeam ieri un articol cu privire la nesprijinul acordat de statul roman daca decizi sa te extinzi in alte tari (exemplu recent,digi a fost ”executat” de fratii nostri unguri) poate urma emag
ma gandeam ca e ceva serios,pe cand tu pui titlu bombos ca nu poti face bisnita(nu ca ar fi ceva rau)

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca era 5,00 euro.

eu ca si client iau din europa daca e asa importanta garantia. cine vrea produse de afara isi asuma si riscu asta. eu am mai rezolvat cu garantii pe aliexpress dar nu e o placere sa te certi cu  vanzatorii...

#8
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View PostAztecWarrior, on 06 aprilie 2021 - 13:40, said:

Ce mi s-a intamplat azi? Am ratat in sa fac 500 euro profit in 5 minute

Intra pe crypto, ca pierzi si castigi sumele astea doar in timpul cat iti ia sa bei o gura de cafea si sa pui paharul inapoi pe birou ... dar macar nu mai ai treaba cu clienti/garantii.
Ontopic, in momentul cand tu importi produsul ala in eterna romanie si iti bagi adaosul (probabil considerabil) automat iti iei pe cap si niste obligatii si anume garantia care trebuie sa fie atat cat e prevazut in lege, altfel ia alt produs care stii ca nu e atat de prost/firav si rezista mai mult in timp decat asta despre care vorbesti acum.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postceanu1980, on 06 aprilie 2021 - 14:09, said:

citeam ieri un articol cu privire la nesprijinul acordat de statul roman daca decizi sa te extinzi in alte tari (exemplu recent,digi a fost ”executat” de fratii nostri unguri) poate urma emag
ma gandeam ca e ceva serios,pe cand tu pui titlu bombos ca nu poti face bisnita(nu ca ar fi ceva rau)
patronul digi este maghiar și-a fost executat de fratii lui maghiari.noi ce să facem aici?și n-a fost executat ci a primit o ofertă

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
In adaosul produsului trebuie incluse si costurile ulterioare. la restul firmelor crezi ca le acopera sfantul petru pierderile cu retururi/garantii, etc???

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAztecWarrior, on 06 aprilie 2021 - 13:40, said:

Eu cunosc produsul si am avut clienti dezamagiti - dezamagiti de faptul ca e mare - desi dimensiunile sunt trecute - dar probabil nu si-l pot imagina desi este in poze.
Faci alte poze si pui langa produs o banana ca si reper. Asa fac profesionistii, iar clientii isi pot da seama usor de dimensiune.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Asadar ai ratat sansa sa faci bani usor, fara responsabilitate...

Titlu editat.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
mai bine te apuci sa livrezi mancare prin glovo, scoti mai mult si cu mai putina bataie de cap. plus ca iarna a trecut, acum poti sa mergi si cu bicicleta fara sa ingheti.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca il import devin distribuitor - cica - desi eu vorbesc de o bucata.
N-ai inteles prea bine - daca il importi spre revanzare esti distribuitor.
Altfel daca il iei ptr tine esti doar importator.

Exista 2 posibilitati - gasesti un chinez care iti acorda garantia mai mare - unele firme chinezesti ma iserioase ofera si 2-3 ani la unele produse.
Sau iti asumi responsabilitatea - asta de obicei se regaseste in pret - bagi un adaos mai mare care sa-ti acopere eventualele costuri ulterioare cu repararea/inlocuirea.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008

View PostEMPP, on 06 aprilie 2021 - 14:16, said:

patronul digi este maghiar și-a fost executat de fratii lui maghiari.noi ce să facem aici?și n-a fost executat ci a primit o ofertă

vb vine ca a fost cumparat,vezi presiunile guvernului maghiar si cine a cumparat,nimic iesit din comun,este normal, fiecare tara isi urmareste interesul numa noi ne f... unu pe altu sau cum stimabilu nostru presedinte a trimis legea romexpo sau asa ceva , napoi spre nush ce,ca fac africanii scandal

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate